Zemsta Sithów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy filmu kinowego. Zobacz też: inne produkcje o tym tytule.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gwiezdne wojny - Część III: Zemsta Sithów
Tytuł oryginalny: Star Wars - Episode III: Revenge of the Sith
Reżyseria: George Lucas
Produkcja: Rick McCallum
Scenariusz: George Lucas
Data premiery w USA: 19 maja 2005
Data premiery w Polsce: 19 maja 2005
Dystrybucja w USA: 20th Century Fox
Dystrybucja w Polsce: Imperial CinePix
Czas trwania: 140 min.
Budżet: $113,000,000
Czas w chronologii: 19 BBY
Poprzedni: Atak klonów
Następny: Nowa nadzieja


Gwiezdne wojny - Część III: Zemsta Sithów to trzeci według chronologii świata Gwiezdnych wojen film kinowy (a nakręcony jako szósty), powstały w 2005 roku. Opowiada on o przemianie Anakina Skywalkera w złowrogiego Dartha Vadera, o zakończeniu wojen klonów, jak również o upadku Starej Republiki i powstaniu Imperium Galaktycznego.

Napisy początkowe

Wersja polska


Gwiezdne wojny
Część III
Zemsta Sithów


Wojna! Republika chyli się
ku upadkowi poprzez liczne
ataki bezwzględnego Lorda Sithów,
Hrabiego Dooku. Bohaterowie są
po obu stronach konfliktu. Zło
czai się wszędzie.


W zadziwiającym posunięciu,
okrutny przywódca armii droidów,
Generał Grievous, wtargnął do
stolicy Republiki, porywając
Kanclerza Palpatine`a, przywódcę
Galaktycznego Senatu.


W trakcie, gdy armia droidów
należąca do Separatystów, stara
się uciec z oblężonej stolicy
wraz z cennym zakładnikiem, dwaj
rycerze Jedi prowadzą desperacką
misję uratowania porwanego
Kanclerza...
Wersja angielska


Star Wars
Episode III
Revenge of the Sith


War! The Republic is crumbling
under attacks by the ruthless
Sith Lord, Count Dooku.
There are heroes on both sides.
Evil is everywhere.


In a stunning move, the
fiendish droid leader, General
Grievous, has swept into the
Republic capital and kidnapped
Chancellor Palpatine, leader of
the Galactic Senate.


As the Separatist Droid Army
attempts to flee the besieged
capital with their valuable
hostage, two Jedi Knights lead a
desperate mission to rescue the
captive Chancellor....

Streszczenie

Akcja filmu rozgrywa się na 19 lat przed Nową nadzieją, pierwszym filmem z cyklu Gwiezdne wojny, w roku 19 BBY.

Kończą się trwające 3 lata wojny klonów. Jedna z ostatnich bitew wojny toczy się o stolicę Republiki, Coruscant. Generał Grievous, przywódca armii droidów Separatystów, wtargnął na planetę i porwał Wielkiego Kanclerza Republiki, Palpatine'a, po czym uwięził go na swym flagowym okręcie, Invisible Hand. Tam też znajduje się hrabia Dooku, lider Separatystów.

Bitwa nad Coruscant

Bitwa wre, przenosząc się z powierzchni planety w jej atmosferę i na orbitę. Krążowniki Republiki i Konfederacji Niezależnych Systemów ścierają się ze sobą w niezwykle bliskiej odległości. Grievous próbuje uciec z pola bitwy z cennym zakładnikiem, lecz dwóch Jedi, rycerz Anakin Skywalker i mistrz Obi-Wan Kenobi, lecą ku jego okrętowi by odbić Wielkiego Kanclerza.

Rycerzom udało się dostać na pokład i przedzierając się przez kolejne oddziały droidów bojowych, zaczęli szukać Kanclerza. Odnaleźli wielką salę, gdzie siedział uwięziony Palpatine, na scenę wkroczył jednak hrabia Dooku i rozpętał się pojedynek na świetlne miecze, w którym Obi-Wan został pokonany i stracił przytomność. Młody Skywalker wpadł w gniew i rzucił się na Dooku, uzyskując powolną przewagę nad przeciwnikiem. W końcu szybkim cięciem pozbawia go obu rąk, a Palpatine namawia go aby dobił swego przeciwnika, co też Anakin uczynił. Postawił tym sposobem kolejny krok na ścieżce ku ciemnej stronie Mocy, zabijając bezbronnego więźnia. Zmagając się z wyrzutami sumienia, Skywalker wziął na plecy swego mistrza i wraz z Kanclerzem zaczęli szukać drogi ucieczki ze statku.

Zostają jednak pojmani przez droidy generała Grievousa i przyprowadzeni przed jego oblicze. Uwalniają się i na mostu rozpętuje się pojedynek, z którego Grievousowi udało się wyjść cało. Generał ucieka w kapsule ratunkowej z dogorywającego statku, a przed Anakinem stanęło zadanie wylądowanie uszkodzonym, potężnym krążownikiem na powierzchni planety. Udaje mu się i dzięki temu czynowi zostaje obwołany na Coruscant bohaterem.

Po zakończeniu bitwy Skywalker spotkał się z Padmé, która oznajmiła mu, iż jest w ciąży. Mimo swych obowiązków Jedi, Anakin cały czas potajemnie spotykał się z Padmé Amidalą, trzymając ich związek w sekrecie przed wszystkimi. Spędzając kolejne noce w stolicy galaktyki, Anakin miewał sny o śmierci Padmé i uważał je wszystkie za wizje przyszłości, zesłane przez Moc.

Palpatine poprosił Radę Jedi, by Anakin mógł w niej zasiadać jako jego osobisty reprezentant. Grono mistrzów zgodziło się na to, lecz nie podniosło Skywalkera do rangi mistrza, czym wywołali jego złość i oburzenie. Anakin wiedział, iż jeśli zostałby mistrzem, miałby dostęp do zakazanych materiałów w Archiwum Jedi, a w nich miał nadzieję znaleźć sposób na uratowanie ukochanej. Na posiedzeniu Rady zdecydowano, że Anakin będzie ochraniał Kanclerza, a mistrz Yoda uda się z batalionem klonów na Kashyyyk, by pomóc Wookieem odeprzeć inwazję wojsk Separatystów. Zaraz po zakończeniu posiedzenia Obi-Wan wyjaśnił Anakinowi, że Rada chce by szpiegował Palpatine'a, czym młody Jedi nie był specjalnie zachwycony.

Palpatine opowiada Anakinowi historię Dartha Plagueisa.

Podczas oglądania kalamariańskiego przedstawienia w Operze Galaktyk, kanclerz opowiedział towarzyszącemu mu Anakinowi legendę o Darthu Plagueisie, Mrocznym Lordzie Sithów, który potrafił dzięki Mocy tworzyć życie i ocalać ludzi przed śmiercią. Zaintrygowany Anakin chciał się dowiedzieć, skąd można nauczyć się takich technik, lecz Kanclerz zasugerował tylko, że na pewno nie od rycerzy Jedi.

Jakiś czas później Rada Jedi poznała miejsce przebywania generała Grievousa - podstępny cyborg ukrywał się na planecie Utapau. Do schwytania go Rada Jedi wyznaczyła - ku niezadowoleniu Anakina - Obi-Wana. W tym czasie, w innej części galaktyki, rozpoczęła się bitwa o Kashyyyk. Na Coruscant, Anakin pożegnał się ze swym mistrzem, który wyruszył w swoją nową misję.

Obi-Wan dotarł w końcu na Utapau, gdzie dzięki pomocy Tiona Medona, udało mu się odnaleźć generała Grievousa podczas narady z najwyższymi dowódcami Separatystów, którym nakazał przeniesienie się na planetę Mustafar, z rozkazu samego Sidiousa. Kenobi stoczył z nim pojedynek, w którym pozbawił go dwóch kończyn i z biegiem czasu uzyskiwał coraz większą przewagę mimo tego, że generał walczył czterema mieczami świetlnymi naraz. W tym momencie zaatakowali republikańscy żołnierze-klony. Grievous wycofał się i rozpoczął ucieczkę, zmuszając Obi-Wana do ruszenia za nim w długi pościg.

Na Coruscant, Anakin przyszedł do biura Wielkiego Kanclerza, by powiadomić go o sukcesach Obi-Wana na Utapau. Rozmowa podążyła ku tajnikom Mocy, aż wreszcie Palpatine ujawnił się przed Anakinem, iż to on jest lordem Sith, którego cały czas poszukiwała Rada Jedi. Że to on jest mrocznym widmem, stojącym za całą wojną. Wyznał przed Anakinem, że zna ciemną stronę Mocy i może mu pomóc ocalić życie Padmé. Anakin powstrzymał się by go nie zabić i postanowił donieść na niego Radzie. Tymczasem na Utapau, Obi-Wan Kenobi po dogonieniu generała na wielkiej Bodze, stoczył z nim pojedynek który wygrał, na zawsze wymazując Grievousa z galaktycznej historii.

Anakin opowiedział Mace'owi Windu o swoim odkryciu. Ciemnoskóry mistrz Jedi zadecydował, że to on sam i troje innych mistrzów - Kit Fisto, Saesee Tiin i Agen Kolar - powinni się rozprawić z mrocznym lordem, Anakinowi zaś nakazał czekać. Skywalker jednak pamiętał słowa Palpatine'a o Plagueisie oraz jego obietnice i wiedział, że jeśli Jedi go zabiją, nadzieja na ocalenie Padmé bezpowrotnie zniknie. Podążył więc za czterema mistrzami do biura Kanclerza.

Anakin na czele Legionu 501 wkracza do Świątyni Jedi

Tam rozegrała się dramatyczna walka. Gdy Jedi weszli do sali i chcieli aresztować Kanclerza, ten stwierdził, że teraz tylko on jest najwyższym władcą, kontrolującym w pełni Senat. Zaatakował mistrzów ze szkarłatnym mieczem świetlnym w dłoni, a po chwili na polu walki został jedynie Mace Windu. Pojedynek trwał, a Windu zaczął uzyskiwać przewagę nad przeciwnikiem, aż w końcu pozbawił go broni. W tym momencie na scenę wkroczył Anakin Skywalker. Został postawiony przed wyborem, jaką ścieżką podąży i wybrał - pomagając Palpatine'owi zabić Mace'a. Palpatine, czyli Darth Sidious, mianował go swym uczniem i nadał mu imię Darth Vader, po czym nakazał, by wziął batalion klonów i udał się do świątyni Jedi, w celu wybicia wszystkich padawanów, rycerzy i mistrzów. Tak też Anakin uczynił.

Równocześnie Palpatine wydał wszystkim ważniejszym dowódcom-klonom, walczącym na setkach różnych planet w galaktyce, rozkaz 66. Rozkaz 66, zaprogramowany genetycznie w umysłach klonów wiele lat wcześniej, brzmiał: zniszczyć wszystkich Jedi, zdrajców Republiki, co też klony spełniły. Wydarzenie te będzie później znane jako Czystka Jedi, gdyż w całej galaktyce przeżyła zaledwie garstka rycerzy. Oznaczało to zagładę zakonu Jedi, co było celem Palpatine'a jako Sitha już od samego początku.

Na forum Senatu Galaktycznego Wielki Kanclerz Palpatine obwołuje Jedi zdrajcami, którzy próbowali go zabić. Postanawia przekształcić Starą Republikę w Pierwsze Galaktyczne Imperium, a sam obwołuje się Imperatorem, przy aplauzie setek senatorów. Tak oto zostały uwieńczone jego wieloletnie intrygi i zemsta Sithów się dopełniła.

Obi-Wanowi Kenobiemu i Yodzie udaje się przeżyć zagładę. Postanawiają wraz z Bailem Organą wrócić po cichu na Coruscant, gdzie w świątyni Jedi dowiedzieli się o zdradzie Anakina i jego przejściu na ciemną stronę Mocy. Jedi postawili przed sobą dwa zadania. Yoda wyruszył, aby stoczyć pojedynek z Palpatinem, natomiast Obi-Wan - z jego nowym uczniem, Darthem Vaderem. Kenobi prosił Padmé by zdradziła mu miejsce przebywania Anakina, ta jednak podejrzewała iż chce go zabić i nie powiedziała mu nic. By go odnaleźć, Obi-Wan ukrył się na jej statku, gdyż Padmé również musiała się z nim zobaczyć. Wybraniec natomiast przebywał na wulkanicznej planecie Mustafar, wykonując zadanie zlecone mu przez Imperatora: likwidował ostatnich przywódców separatystów.

Anakin po ciemnej stronie Mocy.

Po przybyciu na Mustafar, Padmé dopadła Anakina, z którym rozpoczęła rozmowę o strasznych rzeczach, których dokonał i o przyszłości ich wspólnej miłości. Padmé widziała, że jej ukochany bardzo się zmienił. Nagle oczom Anakina ukazał się Obi-Wan, wychodzący ze statku. W gniewie młody Skywalker zaczął dusić Padmé, którą podejrzewał o współpracę z jego byłym mistrzem w celu zabicia go. Po chwili rozpoczął się niezwykle potężny i długi pojedynek na miecze świetlne, w którym oboje Jedi wykorzystywali wszystkie swoje umiejętności.

W tym czasie na Coruscant Yoda toczył pojedynek z Palpatine'em, najpierw w jego biurze, a później w pustej sali Galaktycznego Senatu. Mimo własnej potęgi, nie udało mu się pokonać Imperatora i zielono skóry mistrz Jedi musiał się wycofać. Uratował go Bail Organa, któremu Yoda oznajmił że musi udać się na wygnanie.

Dawni przyjaciele walczą przeciwko sobie

Pojedynek pomiędzy Anakinem i Obi-Wanem trwał. Skacząc po platformach nad rzeką ognia, oboje Jedi walczyli na śmierć i życie. W końcu Anakin popełnił błąd i Kenobi jednym cięciem miecza świetlnego pozbawił go ręki i obu nóg. Po dramatycznej wymianie zdań, zabrał jego miecz i zostawił płonącego na pastwę losu, po czym odleciał, zabierając wcześniej na pokład nieprzytomną Padmé. Anakina uratował Palpatine, który przybył po niego aż z Coruscant i nie pozwolił mu umrzeć.

Na Polis Massa, Obi-Wan wraz z Yodą i Bailem Organą czuwał przy porodzie Padmé, która urodziła bliźnięta, chłopca i dziewczynkę. Młoda pani senator nadała im imiona Luke i Leia. Chwilę przed śmiercią wyznała Kenobiemu iż wierzy, że w Anakinie jest jeszcze dobro.

Palpatine przybywa na ratunek swemu uczniowi

W międzyczasie, na Coruscant trwała rekonstrukcja spalonego ciała Anakina. Wyjący z bólu młodzieniec był powoli zakuwany w czarną zbroję. Dowiedziawszy się o śmierci Padmé od swego mistrza, młody Skywalker wpadł w rozpacz.

Yoda, Bail Organa i Obi-Wan postanowili rozdzielić i ukryć dzieci Skywalkera. Leia miała znaleźć dom na Alderaan, gdzie adoptowałby ją Bail i jego żona Breha, a Luke'a postanowiono zawieźć do wujostwa na Tatooine, gdzie w pobliżu ich domostwa będzie czuwał Obi-Wan. Po rozwiązaniu problemu dzieci, Yoda nauczył Kenobiego techniki jednoczenia się z Mocą, którą sam przyswoił od jego dawnego mistrza, Qui-Gon Jinna.

Na Naboo odbył się pogrzeb Padmé, natomiast Galaktyczne Imperium rozpoczęło budowę pierwszej Gwiazdy Śmierci. Na Alderaanie schronienie znalazła mała Leia, a Owen i Beru Lars przyjęli do siebie Luke'a.

Dystrybucja

Dystrybucja domowa

Historia wydań

 • 2005 - Oryginalna wersja filmu na VHS.
 • 2005 - Oryginalna wersja filmu na DVD.
 • 2008 - Reedycja wydania z 2005. w zestawie z Mrocznym widmem i Atakiem klonów. Zestaw składał się z sześciu płyt DVD - trzech z filmami i trzech z dodatkami.
 • 2011 - Edycja BluRay Zemsty Sithów, zawierała kilka zmian w większości kosmetycznych. Zestaw składał się z dziewięciu płyt, sześciu z filmami, dwóch z dodatkami specjalnymi i jednej z filmami dokumentalnymi.
 • 2014 - konwersja filmu do technologii 3D, bazująca na wersji Blu-ray. Wydanie nie trafiło do sprzedaży, ani do szerszej dystrybucji.
 • 2015 - Reedycja filmu z 2011 w kolekcjonerskim opakowaniu.

Wydanie DVD (2005)

Dwupłytowe wydanie Zemsty Sithów na DVD zagościło na rynku 1 listopada 2005 roku.

Pierwsza płyta zawierała:

Druga płyta zawierała:

 • Dokument o realizacji epizodu pod tytułem Within a Minute: The making of Episode III (79 min.)
 • Materiał dokumentalny It's For Real: The Stunts of Episode III (11 min.)
 • Materiał domumentalny The Chosen One - Darth Vader (14:35 min.)
 • Materiały dokumentalne z sieci (123 min)
 • Teledysk: A Hero Falls (4 min)
 • 6 scen usuniętych z opcjonalnym komentarzem.
 • Zwiastuny filmowe: Nostalgia oraz Epic.
 • 15 reklamówek telewizyjnych 30 sekundowych.
 • Zwiastuny gier wideo: Battlefront 2 (XBOX/PS2) oraz Empire at War (XBOX/PS2).
 • Demo gry wideo Battlefront 2 (XBOX/PS2).
 • Galerie fotosów.
 • Opcje na DVD-ROM umożliwiające wyłączny dostęp do ekskluzywnej strony StarWars.com

Galeria

Wydania

Nagrody

 • 2006: (nominacja) Złota Kaczka najlepszy film zagraniczny
 • 2006: Natalie Portman (nominacja) Saturn najlepsza aktorka
 • 2006: George Lucas (nominacja) Saturn najlepszy scenariusz
 • 2006: Trisha Biggar (nominacja) Saturn najlepsze kostiumy
 • 2006: John Knoll (nominacja) Saturn najlepsze efekty specjalne
 • 2006: John Williams (I) (nominacja) Grammy najlepsza muzyka
 • 2006: Hayden Christensen (nominacja) Saturn najlepszy aktor
 • 2006: Ian McDiarmid (nominacja) Saturn najlepszy aktor drugoplanowy
 • 2006: George Lucas (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
 • 2006: Hayden Christensen Złota Malina najgorszy aktor drugoplanowy
 • 2006: (nominacja) Nagroda japońskiej akademii filmowej najlepszy film zagraniczny
 • 2006: Hayden Christensen (nominacja) MTV Movie Award najlepszy czarny charakter
 • 2006: John Williams (I) Nagroda Główna Saturn najlepsza muzyka
 • 2006: Nagroda Główna Saturn najlepszy film sci-fi
 • 2006: Nagroda Jury Saturn najlepszy film sci-fi
 • 2006: Hayden Christensen MTV Movie Award najlepszy czarny charakter
 • 2006: (nominacja) Oscar najlepsza charakteryzacja
 • 2006: Ewan McGregor (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena walki
 • 2006: Hayden Christensen (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena walki
 • 2006: (nominacja) Saturn najlepsza charakteryzacja
 • 2006: Ewan McGregor (nominacja) MTV Movie Award najlepszy bohater
 • 2005: Hayden Christensen (nominacja) Nagroda Młodych najlepszy aktor
 • 2005: Nagroda Młodych najlepszy film akcji / przygodowy / thriller
 • 2005: Natalie Portman (nominacja) Nagroda Młodych najlepsza aktorka
 • 2005: Hayden Christensen (nominacja) Nagroda Młodych najlepszy czarny charakter
 • 2005: Ian McDiarmid (nominacja) Nagroda Młodych najlepszy czarny charakter

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Obsada

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Zemsty Sithów.
Anakin Skywalker Hayden Christensen
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor
Padmé Naberrie Natalie Portman
Kanclerz Sheev Palpatine Ian McDiarmid
Hrabia Dooku Christopher Lee
Mace Windu Samuel L. Jackson
Yoda Frank Oz (głos)
Bail Organa Jimmy Smits
Plo Koon Matt Sloan
Kapitan Gregar Typho Jay Laga'aia
Beru Lars Bonnie Marie Piesse
Owen Lars Joel Edgerton
Kit Fisto Ben Cooke
C-3PO Anthony Daniels
Jar Jar Binks Ahmed Best
R2-D2 Kenny Baker
Ki-Adi-Mundi / Nute Gunray Silas Carson
Mas Amedda David Bowers
Saesee Tiin Kenji Oates

Wersja polska

Opracowanie wersji polskiej: STUDIO SONICA
Reżyseria: Jacek Rozenek
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Udział wzięli:

Ekipa filmowa

Scenariusz i reżyseria George Lucas
Producent Rick McCallum
Producent wykonawczy George Lucas
Zdjęcia David Tattersall
Scenografia Ian Gracie, Phil Harvey, David Lee, Richard Roberts, Gavin Bocquet i Peter Russell
Montaż Roger Barton i Ben Burtt
Dźwięk Ben Burtt
Kostiumy Trisha Biggar
Muzyka John Williams

Niewykorzystane sceny i materiały dodatkowe

 • Elevator Antics - Statek hrabiego Dooku; Anakin łączy się z R2-D2, by ten namierzył pomieszczenie, w którym uwięziony jest Sheev Palpatine. Komunikator przestaje działać. Po chwili Skywalker dostaje powiadomienie, że kanclerz jest nad nimi. Pojawiają się niszczyciele. Kenobi kilka razy naciska przycisk, by przywołać windę, ta po chwili dociera i drzwi się otwierają. Rycerze Jedi wchodzą do środka. Docierają na miejsce, następnie wychodzą. Zostają zaatakowani przez kolejny oddział droidów. Pospiesznie zamykają drzwi od windy.
 • Escape through the Hangar - Po zabiciu Dooku, Skywalker, Kenobi i Palpatine docierają do hangaru. Zauważają, że statek Anakina został zniszczony. Mężczyźni szukają R2. Po chwili pojawiają się kolejne droidy. Nagle statek traci stabilizację. Jedi wraz z kanclerzem przechodzą przejściem obok połączeń elektronicznych. Zostają zauważeni przez droidy, następnie ostrzelani. Palpatine spada, jednak w ostatniej chwili łapie za nogę Anakina. Przy pomocy R2 udaje mu się wspiąć na podwyższenie. Bohaterowie wydostają się z hangaru, dzięki droidowi, który otwiera zablokowane drzwi.
 • Changes to the Constitution - Coruscant; Skywalker rozmawia z kanclerzem w jego biurze. Palpatine rozmawia o zmianach w konstytucji i specjalnych uprawnieniach, które powierzył mu Senat Republiki. Następnie dziękuje Anakinowi, za uratowanie życia.
 • Utapau Chase Animatics - Utapau; Rozszerzona sekwencja walki Obi-Wana i generała Grievousa. Następnie Jedi ściga uciekającego cyborga. (ok. 9 min.)
 • Mustafar Duel Animatics - Mustafar; Rozszerzona sekwencja walki między Anakinem a Obi-Wanem. (ok. 4 min.)
 • Mustafar Duel/Lava River Animatics - Mustafar; Rozszerzona animacja walki. (ok. 3 min.)
 • Kashyyyk and Order 66 Animatics - Kashyyyk; Rozszerzona sekwencja walki z siłami Separatystów. Jeden z klonów otrzymuje polecenie wykonania rozkazu 66 od kanclerza Palpatine'a, podobne polecenie dostają żołnierze znajdujący się w pomieszczeniu z Yodą. Po chwili rozmowy z klonem, mistrz podchodzi na podwyższenie w budynku i przygląda się bitwie. Siły Republiki niszczą kolejne pojazdy Separatystów. Po kilku minutach walki, Yoda wyczuwa pewne zaburzenie w Mocy. Klony rozpoczynają wykonanie rozkazu 66. Pojawia się alternatywna śmierć Ki-Adi Mundiego na szczycie wierzy na Kashyyyku, Quinlana Vosa, wydłużona scena śmierci Plo Koona, który słyszy rozmowę klonów, a następnie katapultuje się ze swojego myśliwca. Barrissa Offee walczy z droidami. Od tyłu zostaje zabita przez maszynę kroczącą Republiki. Yoda rozmawia z dwoma Wookiee, z daleka widzi moment zabójstwa mistrzyni Luminary Unduli. Mistrz upuszcza laskę. Scena kończy się zbliżeniem na triumfującą sylwetkę Dartha Sidiousa.
 • Anakin Kills Shaak Ti - świątynia Jedi; mistrzyni Shaak Ti medytuje, gdy do pomieszczenia wchodzi Skywalker i przeszywa ją mieczem świetlnym. 501 Legion walczy z padawanami Jedi wewnątrz świątyni. Niektórzy z nich niszczą pomniki dawnych mistrzów Jedi.
 • Jedi Imposters at the Temple - Coruscant; klony przebrane za Jedi przygotowują zasadzkę na ocalonych Jedi. Pojawiają się Yoda i Obi-Wan. Przebrani żołnierze otaczają mistrzów. Kenobi zauważa zasadzkę, wywiązuje się walka w czasie której wszystkie klony zostają zabite.
 • Senate Duel Animatics - Senat Republiki; rozszerzona sekwencja walki Yody z Darthem Sidiousem. (ok. 5 min.)
 • Yoda Communes with Qui-Gon - Polis Massa; Yoda podczas medytacji słyszy głos Qui-Gona Jinna. Obaj przez chwilę rozmawiają. Po chwili przychodzi senator Bail Organa.


Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]
Zemsta Sithów
[Pokaż/Ukryj]