Luminara Unduli

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Luminara Unduli
Miejsce pochodzenia: Mirial[1]
Rasa: Mirialanka
Wzrost: 176 cm[2]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Żółta
Przynależność:
Profesja:
Luminara Unduli była mistrzynią Jedi z rasy Mirialan, żyjącą w schyłkowym okresie Republiki. Była mistrzynią Barrissy Offee.

Biografia

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Mistrzyni wraz ze swą padawanką były częścią grupy ratunkowej wysłanej na Geonosis pod dowództwem Mace'a Windu. Grupa miała uwolnić pojmanych przez Geonosjan: Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego oraz Padmé Amidalę. Jako jedna z niewielu przeżyła walkę na tamtejszej arenie, a po przybyciu Wielkiej Armii Republiki, uczestniczyła w walkach na stepach planety.

Kilka miesięcy po bitwie o Geonosis, Luminara została dowódcą 41 Elitarnego Legionu. Zaprzyjaźniła się z komandorem CC-1004 "Gree", który pełnił funkcję bezpośredniego dowódcy Legionu.

Kryzys Malevolence

Po licznych walkach z nową bronią Separatystów, superkrążownikiem Malevolence, w końcu udało się poważnie uszkodzić okręt. Jednak dzięki jego rozmiarom flota mistrza Kenobiego nie była w stanie go zniszczyć. Ahsoka Tano i mistrz Plo Koon wysłali prośbę o pomoc do Luminary, która przebywała w pobliżu ich lokalizacji. Mirialanka musiała jednak odmówić, gdyż sama toczyła ciężką bitwę. Mimo jej odmowy, dzięki sabotażowi Anakina Skywalkera, Malevolence został zniszczony[3].

Eskorta Nute'a Gunraya

Nawet z zamglonym umysłem potrafię rozpoznać styl walki hrabiego Dooku. Twoja wersja jest słaba, amatorska, niechlujna.
— Luminara do Asajj Ventress.[4]
Luminara i Ahsoka Tano na pokładzie Transquility.

Jakiś czas później, na Rodii, senator Padmé Amidala schwytała przywódcę Federacji Handlowej Nute'a Gunraya[5]. Luminara, z polecenia Rady Jedi udała się na planetę by przejąć więźnia. Tam zaskoczyło ją nieoczekiwane pojawienie się Ahsoki Tano, uczennicy Skywalkera. Mistrzyni na samym początku dostała zapewnienie od Togrutanki, że ta jest bardziej zdyscyplinowana niż jej mentor. Słysząc te słowa mistrzyni zezwoliła na pomoc Ahsoki[6].

Obie Jedi udały się na pokład Tranquility i tam przekazały Gunraya członkom Gwardii Senackiej, pod dowództwem kapitana Argyusa. Po jakimś czasie Luminara rozpoczęła przesłuchanie Separatysty. Dzięki stoickiemu spokojowi i sztuczkom Jedi, sprawiła, że Neimoidianin zaczął się łamać na duchu. Mimo to nie chciał zdradzić żadnych informacji. Dopiero interwencja Ahsoki, która pogroziła mu mieczem świetlnym, spowodowała jego chęć do współpracy. Mistrzyni Unduli nie była jednak zadowolona i nie poinformowała o tym uczennicę. Nieoczekiwanie nastąpił atak Separatystów chcących odbić Gunraya. Po wysłuchaniu raportu z walk w hangarach, mistrzyni oraz komandor Gree udali się w tamtą stronę by wspomóc pozostałych żołnierzy. Wkrótce w hangarach wszyscy nie żyli, a Luminara i Gree dołączyli do walk na jednym z korytarzy. Tam mistrzyni zniszczyła większość droidów za pomocą swojego miecza. Gdy wydawało się, że niebezpieczeństwo minęło, wyczuła za pomocą Mocy, że Ahsoka jest niebezpieczeństwie. Niezwłocznie pobiegła z powrotem do bloku więziennego, gdzie znalazła walczące Tano i Ventress. Mirialanka dołączyła do walki. Jako, że Jedi miały przewagę Luminara nakazała się poddać swojej przeciwniczce. Ta nieoczekiwanie posłuchała, ale użyła podstępu i wysadziła główny reaktor w maszynowi, co pozwoliło jej uciec.

Walka z Asajj Ventress.

Ahsoka rzuciła się za nią w pościg. Luminara powstrzymała ją jednak przed wskoczeniem do szybu turbowindy, gdyż winda właśnie zjeżdżała. Uczennica podziękowała za ratunek. Mistrzyni natomiast postanowiła, że będzie ścigać zabójczynię. Nakazała by Ahsoka, Argyus oraz komandor Gree zostali na straży Gunraya podczas jej nieobecności. Mirialanka trafiła do maszynowni Spokojnego. Nagle pojawiła się Ventress, po czym zaczęła się walka. W początkowej fazie potyczki, zabójczyni uszkodziła swoim mieczem jedną z rur co wyzwoliło na twarz Luminary gorącą parę, powodując podrażnienie oka. Mistrzyni uskoczyła przed ciosem i spróbowała dojść do siebie. Powiedziała Asajj, że rozpoznaje w niej styl hrabiego Dooku lecz zbytnio chaotyczny. To rozwścieczyło Ventress. Z nowym zapałem rzuciła się do walki.

Tym razem przeciwniczki spróbowały walki Mocą, jednak obie posiadały przybliżone możliwości. W końcu Ventress wzniosła się w górę i obcięła kilka rur za pomocą swojego miecza. Zaskoczona Luminara nie mogła powstrzymać upadku szczątków, przez co została przywalona. W chwili gdy Mroczna Jedi miała wykonać na niej wyrok, pojawiła się Ahsoka i odepchnęła ją Mocą. Tano przeprosiła mistrzynię, że zignorowała rozkaz. Unduli, biorąc po uwagę dług wobec Togrutanki, nie miała tego za złe. Obie Jedi stawiły czoła zabójczyni. Ta jednak dorównywała im umiejętnościami. Po jakimś czasie do Ventress przyszedł tajny sygnał od zdradzieckiego kapitana Argyusa, że Gunray został uwolniony. Tym samym, nie mając już po co walczyć, Asajj uciekła.

"Pokonane" Jedi obserwowały jej odlot z uszkodzonego niszczyciela. Następnie Luminara i Ahsoka złożyły raport Skywalkerowi i mistrzowi Yodzie. Unduli powiedziała, że nie wszystko jest stracone, gdyż Gunray i jego towarzysze ukradli statek należący do Republiki, co pozwoliłoby na ich wyśledzenie. To zadanie powierzono mistrzowi Fisto. Po dokonaniu niezbędnych napraw Spokojnego, Luminara pożegnała się z Ahsoką i odeszła do innych spraw[4].

Druga bitwa o Geonosis

U boku Anakina.

W bliżej nieokreślonym czasie trwania konfliktu zbrojnego, arcyksiążę Geonosis - Poggle Mniejszy - wraz z senatorem Federacji Kupieckiej - Lottem Dodem - postanowili odbudować fabrykę klonów zniszczoną podczas pierwszej bitwy na Geonosis. Zgodnie z wolą Rady, zostali tam zawezwani generałowie Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker i Ki-Adi-Mundi, oraz dowódca Ahsoka Tano. Po skończonej pierwszej fazie bitwy, w której to ranni Kenobi i Mundi zostali odesłani, na miejsce przybyła Luminara wraz ze swoją uczennicą - Barrissą. Offee została przedstawiona Ahsoce.

Spotkanie z uczennicą.

Unduli miała już przyszykowany plan: ona wraz ze Skywalkerem miała zostać na zewnątrz, a ich padawanki dostały za zadanie włamać się do powstającej fabryki, odnaleźć główny reaktor, po czym go wysadzić. W celu dodatkowego "ubezpieczenia", mistrzyni zleciła przedtem Barrissie, aby nauczyła się na pamięć dwustu skrzyżowań na drodze do serca fabryki. Obu uczennicom udało się dostać do reaktora, ale w wyniku wysadzenia zostały przygniecione przez gruz. Jednak dzięki umiejętnością Ahsoki udało im się bezpiecznie wydostać z pułapki. Luminara ucieszyła się z powodu, iż Offee została przy życiu, jednak jak sama stwierdziła - "gdy nadejdzie czas, będzie gotowa wypuścić ucznia".

Bitwa o Kashyyyk

W roku 19 BBY Luminara wraz z komandorem Gree, jego oddziałem oraz mistrzem Yodą uczestniczyli w bitwie o Kashyyyk, by wspomóc Wookieech w walce z Separatystami. W pewnym momencie walki, klony otrzymały od kanclerza Palpatine'a Rozkaz 66, mający na celu wyeliminowanie wszystkich Jedi. Yodzie udało się ujść z życiem, zabijając w obronie własnej komandora Gree, natomiast Luminara została pojmana[7] i trafiła do imperialnego więzienia na Stygeon Prime, gdzie ostatecznie została stracona.[8]

Po śmierci

Hologram nałożony na kości Luminary.
Cóż, obawiam się, że mistrzyni Luminara umarła razem z Republiką, niemniej jej kości wciąż służą Imperium: wabią ostatnich Jedi na pewną śmierć...
Pau'ański Inkwizytor po śmierci Luminary.[9]

Po śmierci Luminary, Imperium wykorzystywało jej zwłoki by zwabić w pułapkę ostatnich żyjących Jedi. W roku 5 BBY Kanan Jarrus oraz jego uczeń Ezra Bridger, myśląc, że mistrzyni nadal żyje, próbowali ją uratować. W tym celu udali się do tajnego więzienia Iglica na planecie Stygeon Prime. Jednakże obaj natknęli się na Inkwizytora. Pojedynek z nim ostatecznie zakończył się ucieczką Jedi.[9]

Wygląd i charakterystyka

Luminara miała błękitne oczy oraz oliwkowozieloną skórę. Dół jej twarzy zdobiły tatuaże w postaci małych rombów, tworzących pionowy pasek od sinawej, dolnej wargi do czubka podbródka. Podobne tatuaże miała na każdej kostce. Była mistrzynią Formy III.

Ciekawostki

  • W Ataku klonów Luminarę grała Mary Oyaya, a w Zemście Sithów rolę tą odgrywała Fay David.
  • W angielskiej wersji serialu rysunkowego Wojny klonów głosu Luminarze użyczyła Cree Summer. W angielskiej wersji innego serialu o tej samej nazwie głosu Mirialance użyczyła Olivia d'Abo.
  • Samo imię Luminara wydaje się być inspirowane łacińskim słowem określającym światło lumen/lumin.

Przypisy

Źródła