Gwardia Senacka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwardzista Senacki.

Gwardia Senacka to elitarna jednostka Senatu Galaktycznego, działająca w schyłkowym okresie istnienia Republiki. Zajmowała się ochroną senatorów oraz Kanclerza.

Historia

Jednym z głównych zadań gwardzistów było zabezpieczanie posiedzeń Senatu, w których uczestniczyli politycy ze wszystkich zakątków Galaktyki. Ubranych na niebiesko żołnierzy można było również często zobaczyć na statkach senatorów podczas misji dyplomatycznych. Czasem Gwardia pełniła także obowiązki policji.

Nie wszyscy gwardziści byli jednak posłuszni, tak jak nakazywano im to na początku. Venco Autem próbował dokonać zamachu na senatora Jheramahda Greyshade'a. Przez przypadek wplątał w tę sytuację swojego bratanka Reymeta. W wyniku tego ojciec Reymeta, Sagoro Autem, musiał pomóc mu w ucieczce, przez co został zwolniony.

Senaccy gwardziści zatrzymują Cada Bane'a.

W czasach wojen klonów do życia powołano również jednostkę znaną jako Komandosi Senaccy. Byli to także gwardziści, służący jednak bardziej w charakterze żołnierzy, niż ochroniarzy polityków. Zaszła również charakterystyczna zmiana w ich ubiorze. Usunięto długą niebieską pelerynę, a zbroja bardziej przypominała tą wykorzystywaną na frontach. Jednym z komandosów był Faro Argyus, który ostatecznie przekupiony przez Separatystów, zdradził swoich kolegów. Podczas rajdu Cada Bane'a na Senat poległo wielu komandosów zabitych przez drużynę łowcy nagród.

Za rządów Palpatine'a rola gwardzistów została mocno zminimalizowana. Dla ochrony własnego biura Kanclerz wynajął odzianych na czerwono strażników. Wraz ze wzrostem znaczenia armii klonów, która przyczyniła się do upadku Republiki, zawężano zakres działalności Gwardii, aż do jej wycofania.

Wygląd i charakterystyka

Wcześniejsza wersja zbroi gwardzisty.

Pierwsi gwardziści byli ubrani w tradycyjne charakterystyczne niebieskie szaty, które symbolizowały najwyższą władzę i odnosiły się do tradycji mądrych i sprawiedliwych rządów. Ich hełmy wyróżniały się dużym niebieskim ceremonialnych pióropuszem. Hełm miał konstrukcje, która nachodziła na klatkę piersiową, przez co ograniczała ruchy głowy. Niektóre oddziały zamiast tradycyjnego stroju posiadały zbroję podobną do tych, które posiadały oddziały klonów. Była ona znacznie bardziej praktyczna, ale cięższa. W odróżnieniu od tradycyjnej wersji nie krępowała ruchów głowy. Używali karabinów blasterowych z tłumikami. Tak jak w wielu organizacjach, i tu były określone stopnie. Rangę komandora miał zazwyczaj dowódca 6-10 gwardzistów. Najwyższym stopniem był Kapitan Gwardii Senackiej, który dowodził całą organizacją, a odpowiadał przed jedną z senackich komisji. Tuż przed wojnami klonów to stanowisko piastował Jesra Loture.

Gwardia była jedną z najbardziej elitarnych jednostek pilnujących prawa w Galaktyce. Wszyscy jej członkowie musieli być dobrze wyszkolonymi żołnierzami oddanymi Republice. W niektórych rodzinach, takich jak rodzina Autem, służba w tej jednostce była swego rodzaju wielopokoleniową tradycją. Niebieska zbroja stała się symbolem pokoju i sprawiedliwości w całej Galaktyce. Gwardzistów szkolono w podstawowych zasadach prowadzenia dochodzeń. Czasem był to powód konfliktów z Jedi, którzy wykorzystywali bardziej niekonwencjonalne metody. Wiele z dochodzeń "niebieskich" charakteryzowało się skrupulatnością i końcowym sukcesem. Gwardia była wyposażona również w nowoczesne centrum analiz.

Znani gwardziści

Ciekawostki

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Gwardii Senackiej.