Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Cad Bane/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy łowcy nagród z rasy Durosów. Zobacz też: Bane.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

CadBaneIB-CoD.jpg
Cad Bane
Miejsce pochodzenia: Duro
Rasa: Duros
Wzrost: 185 cm[1]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność:
Profesja: Łowca nagród
Cad Bane był łowcą nagród z rasy Durosów, urodzonym na Duro. Działał podczas wojen klonów. Odkąd Jango Fett zginął na arenie na Geonosis, Bane był najlepszym z łowców. Podczas wojny wraz z innymi łowcami nagród zajął budynek Senatu i uwięził przebywających tam senatorów. Postawił Kanclerzowi ultimatum: albo uwolni Hutta Ziro, który przebywał w więzieniu, albo ten zabije senatorów. Historia zakończyła się na korzyść Bane'a.

Biografia

Pierwsza misja

Bane postanowił zdobyć sławę i reputację pracując dla bothańskiego bossa Konsorcjum Skar'kla o imieniu Akris Ur'etu. Zlecił on Cadowi zabicie Jedi, który przeszkadzał mu w interesach. Kiedy członek Zakonu dostał się do siedziby Akrisa i zaczął mordować jego ludzi, Duros obserwował go i doszedł do wniosku, że intruz posiada niezwykłe jak na Jedi gadżety - buty z miniaturowymi silniczkami, pozwalającymi unosić się w powietrzu czy niezwykły miecz świetlny, bardziej przypominający włócznię niż broń Jedi.

Gdy Ur'etu uciekł przez drzwi w podłodze do pomieszczenia ochrony, Jedi ruszył za nim. Zabił weequayskiego ochroniarza Bothanina i zaczął dusić Ur'etu za pomocą Mocy. Wkrótce zjawił się Bane. Nie wtrącał się kiedy Akris wyzionął ducha, jednak gdy Jedi zwrócił się do niego, Duros oświadczył, iż wie, że jest to fałszywy członek Zakonu. Gdy mężczyzna próbował uciec, Bane przestrzelił silniki w jego butach, co spowodowało upadek człowieka. Pozbawił go również ukradzionego i zmodyfikowanego miecza świetlnego. Kiedy napastnik próbował wyrwać mu blaster "Mocą", okazało się, że jest to kabel z monowłókien z zamontowanym chwytakiem. Co do duszenia, okazało się, iż intruz posiada emiter gazu. Cad wiedział, że fałszywy Jedi pracuje dla rywali Bothanina, Huttów. Zdawał sobie też sprawę, że nie zdobędzie reputacji zabijając nieprawdziwego Jedi, a chwytając go żywego, może ujawnić prawdę. W związku z tym postanowił zdobyć nagrodę za Bothanina od Huttów, a ich agentowi darował życie, pod warunkiem, że mężczyna nauczy go wytwarzać pomocne w zawodzie łowcy przedmioty. Ten zgodził się, pytając Durosa o nazwisko. Bane podał mu je, na co tamten stwierdził, że nigdy o nim nie słyszał. Cad odparł, że jeszcze o nim usłyszy. Wiedział, że zbliża się wojna, a łowca z odpowiednim sprzętem i nastawieniem do życia będzie mógł pławić się w kredytach.

Misja na Kynachi

Kiedy grupa klonów znalazła wrak statku generała Grievousa, Malevolence, została wysłana na planetę Kynachi, aby wyśledzić czy kompania KynaTech Industries ma z nim coś wspólnego. Towarzyszył im mistrz Jedi Ring-Sol Ambase, a także ukryty w szafce na narzędzia jego uczeń, Chiss zwący się Nuru Kungurama. Darth Sidious wysłał za nimi Bane'a z zadaniem dopilnowania by nikt nie przeżył misji.

Kiedy jedna grupa klonów z Nuru na czele wylądowała na planecie i weszła do jednej z wiosek, Bane dowiedział się o tym od swojego informatora, miejscowego sprzedawcy. Klony i Jedi udały się do baru prowadzonego przez jedną z mieszkanek, Lalo Gunn, właścicielkę statku Hasty Harpy. Wkrótce zaatakował ich oddział droidów komandosów. Kiedy zostały zniszczone, klony o pseudonimach Gaduła i Kastet znaleźli Bane'a, który przyznał, że jest łowcą nagród i ma tu zadanie do wykonania, ale utrzymywał, że chciał tylko wstąpić aby zjeść obiad i wtedy zaatakowały go droidy. Oświadczył, że pracuje dla pewnego bogatego wroga Federacji Handlowej, od którego otrzymał kody przedostania się przez blokadę Federacji. Miał też dostać się do więzienia znajdującego w fabryce KynachTech i wydostać stamtąd klienta.

Dzięki jego informacjom klony i Chiss odkryli, że w więzieniu przebywają mistrz Ambase i pozostali ich towarzysze. Duros miał nadzieję wyłączyć pole siłowe przy pomocy jednego z więźniów, ale stwierdził, że przekracza to jego możliwości i zrezygnuje, nie wykonawszy zadania. Nuru wpadł na pomysł, aby wykorzystać zniszczonego robota-kelnera Lalo, który mógłby wykonywać ich rozkazy i przedostać się do więzienia. Klon o pseudonimie Scalak miał zająć się jego naprawą. W rzeczywistości Cad zaaranżował atak na siebie i udał, że oślepił go granat błyskowy, a wszystko po to, żeby Chiss wpadł właśnie na taki pomysł, jak wykorzystanie droida.

Tasak, gdyż tak ochrzcili droida żołnierze, wraz z Kunguramą, Gunn i Bane'em wprowadził klony do więzienia, udając, że ich schwytał. Wkrótce wpadli w zasadzkę droidów bojowych, którymi dowodził Skakoanin o imieniu Umbrag. Oświadczył on, że spodziewał się ich. Nuru uświadomił sobie, że wśród jego towarzyszy może być zdrajca. Zanim zdążył przesłuchać Skakoanina, rozległa się eksplozja. Kawałek jego maski zawadził o miecz świetlny trzymany przy szyi i zahaczył ręką o lufę karabinu trzymanego przez jednego z droidów. Ten wystrzelił w sufit, na co zareagował Bane, strzelając w głowy najbliżej stojących droidów. Rozpętała się strzelanina, podczas której więzieniem wstrząsnęły kolejne wybuchy i tarcza chroniąca wejście zniknęła. Korzystając z zamieszania, łowca nagród uciekł. Wkrótce jednak pojawił się wręczając młodemu Chissowi miecz świetlny należący do jego mistrza, po czym oddalił się nie niepokojony przez nikogo.

Odleciawszy z planety skontaktował się z Sidiousem i pokazał mu ciało Ambase'a, które wykradł i transportował w specjalnym pojemniku. Po upewnieniu się, że sędziwy Kynachi żyje, Lord Sithów przekazał Bane'owi instrukcje, aby udał się na piąty księżyc w systemie Bogden i tam czekał na dalsze rozkazy.

Po przybyciu na miejsce spotkał się z oczekującą na niego Asajj Ventress, której przekazał ciało mistrza Jedi. Mroczna Jedi poinformowała go, iż ma udać się na Bilbringii.

Zgodnie z umową łowca udał się na asteroidę Bilbringii VII, którą rządziła Drixo z rasy Huttów. Miał ze sobą worek szlachetnych kamieni, za które jego tajemniczy zleceniodawca chciał kupić asteroidę. Po zabiciu gamorreańskich strażników, których skusił świecidełkami został otoczony przez innych obcych służących Huttance, pozbawiony broni i doprowadzony do Drixo. Ta nie zgodziła się na sprzedaż, więc łowca zabił jej pomocników. W pewnym momencie zjawiły się roboty typu IG-86, pomagając mu w egzekucji. Przerażona Huttanka zgodziła się oddać asteroidę za darmo, jednak Bane uśmiercił również ją, po czym zameldował Darthowi Sidiousowi o przejęciu portu. Mroczny Lord oświadczył, że przeleje na jego konto wynagrodzenie i polecił Durosowi oczekiwać na dalsze instrukcje.

Kilka dni później Bane spotkał się z Lalo Gunn, która towarzyszyła Kunguramie i klonom, po czym zapewnił ją, że otrzyma zapłatę za przywiezienie ich na planetę Vaced oraz rekompensatę za Harpy, zniszczoną podczas walki ze statkiem należącym do mandaloriańskiego najemnika, Hudu Shiva.

Polowanie na Kula Teskę

Cad Bane na Ryloth.

Jakiś czas po rozpoczęciu wojen klonów, Bane przybył na planetę Alzoc III poszukując wynalezionej przez skakoańskiego naukowca, cyborga Kula Teskę, broni, zdolnej rozszczepiać materię na atomy, dzięki czemu mogła dezintegrować istoty żywe.

Zdoławszy umknąć Tesce, Cad przybył na Ryloth, gdzie wziął dwójkę klonów, kapitana Rexa i Boomera, jako zakładników. Musieli mu pomóc bronić skrzyni z cenną zawartością przed atakiem droidów Separatystów. Nie mając wyjścia, obaj zgodzili się na współpracę. Walcząc z droidami doczekali przybycia sił Republiki, w tym Anakina Skywalkera i Ahsoki Tano, którzy pomogli im pokonać wrogów. Bane otworzył ogień do swoich wybawców, ale Skywalker zdołał odbić mieczem jego atak i Duros spadł z platformy na której się znajdował.

Klony i Jedi rozbroili go, jednak w zamian za zwrócenie wolności Bane zaoferował swój statek. Choć nie wiedzieli co znajduje się w skrzyni, którą Bane chronił, postanowili, że nie może ona wpaść w ręce Separatystów i zmusili Bane'a do przeniesienia jej do statku. Po drodze musieli pokonywać kolejne fale droidów. Przy statku Bane postawił kratę na ziemi i wyciągnął pistolet, zamierzając zabić Jedi. Jednak zanim zdążył cokolwiek zrobić, zjawił się Teska i zażądał zwrócenia cennego ładunku. Próbował przechwycić go przy pomocy liny z hakiem, ale Anakin zdołał wrzucić skrzynię do statku łowcy. Ahsoka uwięziła Durosa pod metalową płytą aby uniemożliwić mu ucieczkę z ładunkiem. Jednak gdy oboje Jedi zajęci byli walką ze Skakoaninem, Cad umknął. Teska zdobył w końcu swój wynalazek i próbował ukraść statek Bane'a, przygotowując się do odpalenia broni w kierunku słońca Naboo. Jednak łowca strzelił do niego, uniemożliwiając powodzenie planu. Ahsoka i Anakin, zmuszeni do radzenia sobie z cyborgiem nie zdołali powstrzymać ucieczki łowcy.

Zdobycie holokronu Jedi

Jakiś czas później z Bane'em skontaktował się Darth Sidious, który polecił mu wykraść ze Świątyni Jedi holokron zawierający informacje o dzieciach wrażliwych na Moc. Sith pragnął wykorzystać je do własnych, mrocznych celów.

Cad dostał się do świątyni przy pomocy Cato Parasitti, łowczyni nagród pochodzącej z rasy Clawdite oraz swojego droida Todo 360. Cato zmieniła kształt na nie wzbudzającego podejrzeń mistrza Jedi, Orda Enisence'a, dzięki czemu mogła dostać się do Świątyni i pomóc Bane'owi w ominięciu systemów bezpieczeństwa.

Todo zlokalizował i wyłączył pole siłowe chroniące Świątynię. On i Cad dostali się do wnętrza. Aby wywabić mistrzów z miejsca, gdzie znajdował się holokron, łowca nagród polecił droidowi dostać się do centrum komunikacyjnego. Wkrótce Todo został zniszczony.

Podczas gdy Anakin i Obi-Wan, ostrzeżeni przez Yodę, wyruszyli na poszukiwanie intruzów, Cato (pod postacią Jocasty Nu) została schwytana przez Ahsokę. Mimo, iż wyjawiła jaki był cel misji Durosa, ten bez przeszkód wydostał się ze Świątyni ze skradzionym holokronem.

Bane ze skradzionym holokronem.

Niedługo potem Bane, dowodzący statkiem Separatystów, zaatakował planetę Devaron i schwytał znajdującego się tam mistrza Jedi, Bollę Ropala, dowodzącego jej obroną. Następnie poddał go torturom, by zmusić Rodianina do otwarcia holokronu. Jednakże Ropal zmarł podczas przesłuchania.

Tymczasem eskorta statku Bane'a została zaatakowana przez siły Republiki. Z Cadem skontaktował się Nute Gunray, wściekły, że flota Separatystów ponosi porażkę, jednak łowca uspokoił go mówiąc, iż Sidious wyrówna straty Neimoidianinowi.

Anakin i Ahsoka, wraz z grupą klonów, dostali się na pokład aby ocalić mistrza Jedi. Przybyli za późno. Wkrótce musieli stawić czoła Cadowi i jego armii droidów. Walcząc w stanie nieważkości, pokonali mechanicznych obrońców, jednakże Duros uciekł. Tano pobiegła za nim. Doszło do walki i kiedy wydawało się, że Ahsoka pokona Bane'a, ten sparaliżował ją ładunkami elektrycznymi, założył kajdanki i zamknął w celi, która, jak się okazało, otwierała się w przestrzeń kosmiczną. Po pokonaniu droidów broniących dostępu do Bane'a, Anakin próbował zaatakować łowcę, ten jednak dał mu wybór: życie padawanki w zamian za pomoc w otwarciu holocronu. Skywalker musiał ulec i otworzył urządzenie, dzięki czemu kryształ zdobyty przez Durosa wpasował się w holokron i lista dzieci stała się czytelna.

Bane uciekł i skontaktował się z Gunrayem informując go o swoim sukcesie. Anakin i Ahsoka, wydostawszy się z celi, udali się do hangaru gdzie stał pojazd, którym przylecieli, aby umknąć przed zagładą okrętu Bane'a. Choć wydawało się, że łowca zginął, postrzelony przez jednego z klonów, Skywalker wciąż wyczuwał go w Mocy.

Cad przebrany za Jedi, przed porwaniem rodiańskiego dziecka.

Dzieci Mocy

Okazało się, że Bane przeżył, zabijając klona i przebierając się w jego zbroję. Kiedy jego podstęp został odkryty, zdołał uciec z republikańskiego statku. Wkrótce skontaktował się z nim Darth Sidious, który polecił mu udać się na kilka planet aby porwać dzieci wymienione w holokronie. Pierwszym celem była Rodia. Gdy rada Jedi zorientowała się, że Bane tam się udał, wysłała na pomoc Obi-Wana. Ten jednak spóźnił się. Cad, przebrany za członka Zakonu, zdążył zabrać małego Rodianina matce i uciec.

Anakin i Ahsoka udali się na Naboo, aby zapobiec kolejnemu porwaniu. Dzięki podstępowi udało się schwytać łowcę i osadzić go w więzieniu, gdzie Jedi postanowili wybadać go co do tożsamości jego zleceniodawcy i miejsca ukrycia holokronu. Dzięki połączonej sile swoich umysłów udało im się zmusić go do współpracy. Obi-Wan i Mace Windu udali się do tajnej bazy Bane'a, gdzie znaleźli poszukiwane urządzenie. Jednak uruchomili pułapki, a dzięki czasowi, jaki stracili na ich zwalczenie, łowcy udało się ponownie uciec.

Uwolnienie Hutta Ziro

Cad Bane torturuje Threepio.
Ja teraz wszystko kontroluję. Ja ustalam zasady![2]
— Cad Bane do Wielkiego Kanclerza Palpatine'a.

Otrzymawszy zlecenie na zdobycie planów Senatu dla Jabby, Bane wraz ze swoim droidem Todo 360 oraz droidem-zabójcą typu HELIOS-3E udał się na Coruscant. Przekonany, że Threepio jako droid Padmé Amidali posiada w swojej pamięci plany budynku, zabrał go do opuszczonego magazynu i zaczął "torturować".

Cad Bane w pałacu Jabby.

Threepio wyjawił, że plany posiada jego mechaniczny przyjaciel Artoo. Todo i HELIOS-3E udali się na poszukiwania. Wkrótce schwytali małego droida i zdobyli plany. Bane kazał wyczyścić pamięć obu droidom i puścić je wolno. Sam zaś udał się do na Tatooine do pałacu Jabby, gdzie otrzymał zapłatę.

Jabba skontaktował się z Radą Pięciu Rodów i po konsultacji z jej przedstawicielami polecił łowcy uwolnić Ziro i przekazać go pod jej "opiekę", gdyż posiada on cenne informacje, które mogłyby zagrozić Huttom.

Keyorin

Bane zwykle działał sam, jednak kiedy otrzymał zlecenie uwolnienia z republikańskiego więzienia Hutta Ziro, zebrał wokół siebie innych łowców: Aurrę Sing, Shahana Alamę i Robonino. Aby przekonać się co są warci, postanowił sprawdzić ich na planecie Keyorin. W tym celu zwabił tam najemnika Davtokka, który miał nadzieję zgarnięcia nagrody za głowę Durosa.

Kiedy Davtokk zjawił się w kryjówce Bane'a zdał sobie sprawę, że został oszukany. Zamiast Cada zobaczył tam przebranego w jego strój manekina. Robonino podłożył ładunki wybuchowe, a kiedy Davtokkowi udało się uciec z budynku, schwytał go w sieć. Łowca wydostał się jednak i ominął granat rzucony przez Alamę. Będąca na posterunku Aurra strzeliła mu w nogi, uniemożliwiając ucieczkę. Wkrótce zjawił się Bane i wyjaśnił Davtokkowi, iż sprawdzał swoich ludzi, po czym zastrzelił go i grupa udała się na Coruscant.

Zajęcie budynku Senatu

Przepraszam, że niepokoję, Kanclerzu, ale przejąłem kontrolę nad wschodnim skrzydłem twojego budynku Senatu. Przebywający tam senatorowie są teraz moimi zakładnikami. Jeśli ci na nich zależy, radzę uwolnić Hutta Ziro.[2]
— Cad Bane do Wielkiego Kanclerza Palpatine'a, po zajęciu Senatu.

Plan Bane'a zakładał dostanie się do budynku Senatu, eliminację strażników, wzięcie do niewoli senatorów i wymuszenie na Kanclerzu Palpatine uwolnienie Zira. Pod budynek Senatu podlecieli Bane, Robonino, Alama i dwaj droidy-komandosi. Reszta grupy czekała w ukryciu. Aurra Sing została ulokowana na wieży, znajdującej się naprzeciw budynku Senatu i miała pełnić rolę snajpera. Wkrótce na lądowisko zbiegli się strażnicy i nakazali Bane'owi opuścić strefę zakazaną. Ten jednak uparcie twierdził, że ma do załatwienia sprawę w Senacie. Strażnicy pozostali głusi na te stwierdzenia. Jeden z nich podszedł by skuć Bane'a. W tym momencie padł strzał z wieży. Aurra Sing zaczęła zabijać kolejno strażników. Sam Bane wyeliminował jednego z nich gołymi rękami - skręcił mu kark. Cad nakazał droidom-komandosom zabranie zbroi strażników. Wkrótce odezwał się komunikator jednego z nich. Droid zmienił głos i zameldował, że przed Senatem protestowali mieszkańcy przeciwko wojnie, ale udało się opanować sytuację.

"Negocjacje" z Kanclerzem.

Łowcy weszli do Senatu. Wkrótce natknęli się na kolejnych strażników, którzy dokonywali zmiany warty. Duros rzucił w ich kierunku detonator i wkrótce cała grupa strażników była martwa. Przetrwał tylko jeden i zaczął prosić Aurrę o pomoc. Ta jednak okazała się bezlitosna i strzeliła mu prosto w twarz. Cad i Robonino dostali się do sterowni. Droidy wyeliminowały mechanicznych pracowników w pomieszczeniu. Robonino włamał się do systemu i wyłączył prąd. Wkrótce wszyscy weszli do sali, gdzie zgromadzili się senatorowie. Wśród nich znajdowali się między innymi Riyo Chuchi, Padmé Naberrie i Bail Organa. Bane na wstępie zaznaczył, że jeśli wszyscy będą zachowywać się spokojnie, to wszystko pójdzie szybko i bezboleśnie. Senator z rasy Granów, Philo, sprzeciwił się mówiąc, że nie będzie słuchał kogoś takiego jak Bane i próbował wyjść z pomieszczenia. Cad zabił go strzałem w plecy, co dodatkowo zastraszyło senatorów. Później nakazał pozostałym oddać komunikatory i skontaktował się z Palpatine'em. Bane wyjaśnił, że zajął wschodnie skrzydło i uwięził senatorów. Powiedział, że jeśli zależy mu na ich życiu, to radzi uwolnić Hutta Ziro. Gdy ten odmówił wydania Hutta, Robonino odciął zasilanie zamykając jego i senatora Orn Free Taa w biurze Kanclerza. Zerwana została również komunikacja.

Łowcy nagród rozpoczęli przeszukiwanie senatorów. Bane podszedł do Padmé Amidali i podjął z nią rozmowę. Twierdził, że jest za młoda i za ładna, jak na senatora. W pewnym momencie dostrzegł, że wzrok Amidali kieruje się na coś, co znajdowało się za jego plecami. Błyskawicznie odwrócił się i wystrzelił w tamtym kierunku. Łowcy zorientowali się, że oprócz schwytanych senatorów w budynku znajduje się Anakin Skywalker. Alama i jeden z pomocniczych droidów, IG-86, ruszyli w pościg. Wkrótce dojrzeli Jedi, ale ten nie bronił się, a jedynie uciekł. Alama i droid rozdzielili się, by ułatwić sobie poszukiwania. Anakin wykorzystał to i zniszczył droida za pomocą jego karabinu. Alama wrócił sam i przekazał Bane'owi wiadomość, że Jedi prawdopodobnie nie ma swojego miecza świetlnego. Bane rozkazał łowcom odnaleźć go. Aurra i Shahan wyruszyli na poszukiwanie rycerza. Duros uciszył senatorów i ponownie skontaktował się z Palpatine'em. Nakazał mu wydać przepustkę zwalniającą Hutta, którą miał dostarczyć Orn Free Taa. Palpatine ostrzegł go, że za ten czyn, Bane będzie cierpiał. Łowca nagród nie przejął się tym zanadto i przerwał połączenie, a następnie wysłał jednego z droidów-komandosów o numerze 3-D, by razem z Orn Free Ta udał się po Ziro. Tymczasem Robonino, który opuszczał akurat centrum zasilania ujrzał go i przy pomocy Aurry i Shahana, którzy zaskoczyli rycerza, schwytał i pozbawił go przytomności. Anakin został dostarczony do Bane'a. Ten nakazał umieścić go wraz z senatorami. Komandos-droid który był już w drodze do więzienia zameldował, ze wszystko idzie zgodnie z planem. Wkrótce Ziro był wolny, a droid zabrał go pod budynek Senatu.

Na pożegnanie łowcy otoczyli schwytanych senatorów laserami, które wyzwolą ładunki wybuchowe przy najlżejszym dotknięciu. Cad nawiązał po raz kolejny kontakt z Kanclerzem i zapewnił go, że senatorowie są bezpieczni.

Cad i uwolniony Ziro Desilijic Tiure.
Czas na zapłatę, Huttcie. Nie pracuję w czynie społecznym.[2]
— Cad Bane do Ziro, tuż po jego uwolnieniu.

Wydostawszy się z budynku, zostali otoczeni przez żołnierzy-klonów, które właśnie przybyły na miejsce. Tym razem to Palpatine nawiązał kontakt z Bane'em. Zwrócił się do łowcy ze słowami, że chyba był naiwny, jeśli sądził, że uda mu się wyjść z Senatu bez kłopotu. Cad poinformował jednak Palpatine'a o "prezencie" dla senatorów, w związku z czym Kanclerz zmuszony był ustąpić grupie i pozwolić łowcom odejść. Kiedy Ziro pogratulował Bane'owi dobrze wykonanej roboty, ten zażądał od niego zapłaty, gdyż nie pracował za darmo.

Cad i Todo na Nal Hutta.

Wkrótce Ziro znalazł się za kratami w siedzibie Pięciu Rodów Huttów. Zakochana w nim piosenkarka z rasy Pa'lowick, Sy Snootles, postanowiła go uwolnić aby zdobyć dziennik dokumentujący kryminalną działalność Pięciu Rodów.

Wkrótce na Nal Hutta przybyli Quinlan Vos i Obi-Wan Kenobi, aby poinformować Huttów o ucieczce Ziro z więzienia na Coruscant. Okazało się, że już o tym wiedzą. Quinlan oskarżył ich o to, że sami mogli "maczać w tym palce". Kenobi zwrócił mu uwagę, że Huttowie są sprzymierzeńcami Republiki. Kiedy wychodzili, natknęli się na trupy gamorreańskich strażników i pustą celę, w której wcześniej przebywał Ziro. Wyruszyli w pościg. Za nimi podążyli Bane i Todo. Okazało się, że Hutt wyruszył na planetę Teth.

Cad z mieczem Quinlana Vosa

Kiedy Jedi przybyli na miejsce, zastali jedynie trupa Ziro. Niedługo zjawił się tam Cad, równie zaskoczony jego śmiercią. Postanowił jednak wykorzystać okazję, jako że Separatyści wyznaczyli nagrody za Jedi - po milionie kredytów za jednego. Wywiązała się bitwa. Dzięki pomocy Todo Cad pokonał Vosa i wyrwał Kenobiemu jego miecz, który ten zdołał wcześniej przechwycić. Po krótkiej walce z użyciem owej broni, Kenobi rozbroił łowcę. Cad poraził go prądem i wyrwał się. Tymczasem Quinlan odzyskał przytomność i niemal pokonał Bane'a, który zdołał jednak zbiec swoim statkiem.

Porwanie Kanclerza Palpatine'a

Jakiś czas później Obi-Wan Kenobi, w przebraniu łowcy nagród i z fałszywym imieniem, Rako Hardeen, znalazł się w republikańskim więzieniu aby odkryć spisek dotyczący porwania Kanclerza Palpatine'a. Jego pomysłodawcą był phindiański kryminalista, Moralo Eval. Aby przeniknąć do więzienia, Kenobi upozorował swoją śmierć, nie wspominając o tym Anakinowi ani Ahsoce. Po "śmierci" Obi-Wan zmienił wygląd i głos, co uniemożliwiło jego rozpoznanie przez Skywalkera, kiedy ten schwytał go i dostarczył do więzienia.

W trakcie pobytu w więzieniu Kenobi spotkał Bane'a, który pomagał Evalowi. Wspólnicy przyjęli Obi-Wana do spółki, jednak Duros zażądał potrójnego wynagrodzenia.

Cad Bane i Moralo Eval podczas ucieczki z więzienia.

Dzięki wznieceniu zamieszek wśród więźniów, które były częścią planu Cada, cała trójka wydostała się z więzienia w trumnach przeznaczonych do chowania zabitych skazańców i odleciała na Nal Huttę. Ponieważ ich statek rozbił się na planecie, zmuszeni byli znaleźć miasto i odpowiednie ubrania. Kiedy tego dokonali, rozdzielili się: Moralo i Cad poszli kupić broń, zaś Obi-Wanowi przypadła część kupienia nowego statku, dzięki czemu mógł podłożyć urządzenie namierzające aby Jedi mogli ich wyśledzić. Podczas rozmowy z Evalem Bane wyjawił mu, że zamierza pozbyć się "Hardeena", kiedy tylko zdobędą pojazd. Na jego pytanie czy jest to sprawa osobista, czy interesy, Cad odpowiedział, że obie rzeczy naraz. Wkrótce zjawili się przy nowym statku, jednak Bane stwierdził, że Kenobi nie leci z nimi. Zanim zdążył wyjaśnić swoją decyzję, na miejscu pojawili się strażnicy przywołani przez twi'lekańską współpracownicę rodiańskiego handlarza, Pablo, którego Duros zastraszył. Phindianin i Cad zdążyli uciec, jednak Obi-Wan został schwytany. Opowiedział o urządzeniu śledzącym zamontowanym na statku Evala i Bane'a, dzięki czemu siły Huttów mogły ostrzelać pojazd pozostałych łowców. Tymczasem Moralo skontaktował się z Dooku. Kiedy Bane zażądał zapłaty, odpowiedział, że dostanie ją, kiedy znajdą się na Serenno.

Cad Bane i przebrany Obi-Wan na Nal Hutta.

Cad i Moralo wylądowali z powrotem na Nal Hutta i ujrzeli "Hardeena" na wolności, gdyż Obi-Wan zdołał uciec z miejsca, w którym go przetrzymywano. Kiedy Duros zaatakował Kenobiego, został powstrzymany przez Phindianina, zaś Kenobi stwierdził, że muszą zostać wspólnikami, gdyż on ma statek, a łowców gonią Huttowie. Moralo zgodził się, Bane jednak chciał wcześniej wiedzieć, skąd Hardeen miał pieniądze, żeby kupić nowy statek. Rako odparł, że Huttowie byli mu winni przysługę.

Kiedy odlatywali, na planecie zjawili się Anakin i Ahsoka, poszukujący zabójcy Kenobiego. Wkrótce wyśledzili statek łowców. Rozpoczął się pościg. Obi-Wan zaproponował, że zajmie się Anakinem i Ahsoką, na co Bane stwierdził, że teraz jego kolej zabić Jedi, nawiązując w ten sposób do "śmierci" Kenobiego z rąk Hardeena. Wywiązała się walka między Durosem a Skywalkerem, po czym statek łowców musiał lądować. Obi-Wan został zaatakowany przez Anakina, zanim jednak młody Jedi zdążył coś zrobić, Cad obezwładnił go. Ten jednak uwolnił się i rozpoczął walkę z Kenobim, w trakcie której Jedi wyjawił mu, że żyje i nakazał, aby Anakin przestał go śledzić. Do akcji włączyła się Ahsoka, ale zanim zdążyła cokolwiek zrobić, Moralo oświadczył, że statek jest nadal sprawny. Bane stwierdził, iż Ahsoka ma szczęście, że się spieszą, po czym łowcy odlecieli.

Po przybyciu na Serenno spotkali się z hrabią Dooku. Cad zażądał swojej zapłaty. Dooku zgodził się, mówiąc jednak, że jeśli obaj, tj. "Hardeen" i Bane wezmą udział w małym "turnieju" dostaną dużo więcej. Duros odparł, iż został wynajęty do tylko jednego zadania - inne będą kosztować potrójną stawkę. Hrabia oświadczył, że na pewno Cadowi się to opłaci.

Wkrótce Dooku poddał ich oraz dziewięciu innych łowców próbie przetrwania w pomieszczeniu zwanym "Pudłem". Był to najeżony pułapkami labirynt, zaprojektowany przez Evala. Ci, którzy przetrwają, mieli wziąć udział w porwaniu kanclerza Palpatine'a.

Jednym z wyzwań było strzelanie z karabinu snajperskiego do szybko poruszających się punktów na ścianie. W pewnym momencie w broni Obi-Wana zabrakło energii. Pojawił się Eval i zaczął szydzić z łowcy, uruchamiając pułapki, które miały go zniszczyć. "Hardeena" uratował Bane, co spotkało się z gniewną reakcją ze strony Moralo. Duros odparł, że jeśli Phindianin chce zabić "Rako" niech zrobi to uczciwie. Dooku zgodził się z tą opinią i Kenobi oraz Eval rozpoczęli walkę, zakończoną zwycięstwem tego pierwszego. Ostatecznie "Pudło" przeżyło pięcioro łowców. Na szefa operacji porwania Palpatine'a Dooku wyznaczył Cada.

Wkrótce przybyli na Naboo, nierozpoznani dzięki technologii holograficznej, która pozwalała przybrać dowolną postać. Łowcy "przebrali się" za senackich strażników, natomiast Bane za Nemoidianina. Przedtem jednak wyjaśnił plan. Każdy otrzymał urządzenie zawierające detale misji i swojej pozycji. Łowca z rasy Parwan, imieniem Derrown, miał wyłączyć tarczę ochronną wokół miejsca spotkania Kanclerza z mieszkańcami Naboo. Eval miał prowadzić pojazd, którym łowcy mieli uciec. Twazzi, łowczyni z rasy Frenk i Embo mieli powstrzymać strażników, zaś Obi-Wan został snajperem. Kiedy porwanie zakończyło by się sukcesem, urządzenia miały doprowadzić wszystkich na miejsce spotkania. Odprawa się zakończyła, zaś Dooku polecił Bane'owi uważać na "Hardeena", gdyż wyczuwa w nim coś dziwnego. Duros odparł, że uważa na każdego z łowców.

Plan się powiódł. Dzięki holograficznej technologii Twazzi przybrała postać Kanclerza i wywiodła w pole Jedi, co pozwoliło Bane'owi schwytać prawdziwego Palpatine'a. Evall i Bane dotarli na miejsce spotkania, jednak nie zastali nikogo. Wkrótce przyleciał Obi-Wan, który stwierdził, że Kanclerz idzie z nim. Między nim a Durosem wywiązała się walka. Niedługo potem zjawili się Anakin i Mace Windu. Kenobi ujawnił kim naprawdę jest, a Bane i Moralo zostali zabrani do więzienia.

Osobowość

Cad Bane był bezwzględnym, okrutnym łowcą, pracującym dla tego, kto najwięcej zapłaci. Nie miał oporów przed zdradzeniem swojego pracodawcy, kiedy jego rywal zapłacił mu więcej. W przeciwieństwie do Boby Fetta nie brał jeńców. Mimo bycia bezwzględnikiem Cad Bane był typem łowcy nagród - dżentelmana. Operował on wykwintnym słownictwem (do Ahsoki Tano i innych kobiet zwracał się per młoda damo). Bane zwracał uwagę na swój wygląd. Zawsze dobierał kapelusz z szerokim rądem, oraz nosił ubrania kreujące jego wizerunek -peleryny, kubraki. Bane był honorowy wobec osób które uważał za godne siebie. Kiedy Obi-Wan Kenobi wcielił się w rolę łowcy nagród - Rako Hardeena i zaskarbił sobie szacunek Bane'a, ten uratował go przed śmiercią w "kostce" Moralo Evala.

Ekwipunek

Bronią Bane'a były dwa blastery. Zamontowane na jego policzkach rury, które dochodziły do jego płuc, pozwalały mu oddychać w niesprzyjających atmosferach innych planet, na których polował. Posiadał też rękawice, które miały wbudowane różne urządzenia, m. in. wyrzutnię lin i sprzęt do ogłuszania ofiar.

Ciekawostki

Miniaturka Cada Bane'a
  • Bane po raz pierwszy pojawił się w komiksie Invitation Only, który był wprowadzeniem do odcinka serialu Wojny klonów, Hostage Crisis. Według zapowiedzi w drugim sezonie serialu Bane odegrał znaczniejszą rolę. Cad pojawił już w pierwszym odcinku drugiego sezonu - Holocron Heist.
  • Rysunki przedstawiające łowcę nagród w kapeluszu jaki nosił Bane pojawiły się już na etapie filmów ze starej trylogii. Wczesne wersje postaci Bane'a inspirowane były wyglądem Durge'a. Jednak ostatecznie George Lucas zaproponował, by Cad wyglądał jak aktor Lee Van Cleef i jego postacie z westernów "Za kilka dolarów więcej" oraz "Dobry, Zły i Brzydki".
  • Głos Bane'owi podkładał Corey Burton, który użyczył głosu również innym postaciom z serialu, Huttowi Ziro oraz Weequayowi Shananowi Alamie. W polskiej wersji językowej, Bane przemówił głosem Marka Barbasiewicza.
  • Australijskie studio Krome Studios, na zlecenie LucasArts, stworzyło grę The Clone Wars: Republic Heroes. W grze mają się pojawić dwa tryby misji. W jednym z nich będzie możliwa gra jako Cad Bane.
  • W jednym z dodatków do Star Wars Miniatures, zatytułowanym Galaxy At War wypuszczonym przez firmę Wizards of the Coast znaleźć można miniaturkę przedstawiającą Durosa.
  • Opis figurki Bane'a na stronie TFAW.com zawiera informację, że łowca po wojnach klonów zaczął służyć Imperium. Nie zostało to jednak potwierdzone przez żadne kanoniczne źródło.

Przypisy

Źródła