Malevolence

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Malevolence
Podstawowe dane
Model: Ciężki krążownik typu Subjugator
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 5000 m
Różne
Rola: Okręt bojowy
Właściciele: Generał Grievous
Przynależność:Malevolence (Wrogość) to ciężki krążownik typu Subjugator zbudowany na Kynachi. Wykorzystywano go podczas wojen klonów przez Konfederację Niezależnych Systemów. Dowódcą okrętu był generał Grievous. Statek ten brał udział w kilku bitwach, między innymi w starciu o Phu, potyczce nad Abregado, walkach o Ryndellię i w ataku na mgławicę Kaliidę. Został zniszczony podczas tej ostatniej, gdy rycerz Jedi, Anakin Skywalker, przeprogramował komputer hipernapędu, sprawiając, że statek wbił się w powierzchnię pobliskiego księżyca.

Charakterystyka

"Arghh... Mówili, że ten statek jest szybki!"
— Grievous o Malevolence podczas lotu okrężną drogą do stacji medycznej Republiki.[1]

Malevolence był ciężkim krążownikiem typu Subjugator. Długość statku mierzyła ponad pięć kilometrów. Posiadał on ogromne działo jonowe, dzięki któremu mógł unieszkodliwiać całe floty. Na jego kadłubie mieściło się setki turbolaserów, z których otwierano ogień zaraz po użyciu głównej broni. W porównaniu do innych maszyn o podobnych rozmiarach, był stosunkowo szybki. Na jego pokładzie mieściło się tysiące droidów, a w ładowniach przewoził liczne myśliwce typu Vulture oraz statki abordażowe typu Droch, których używano do niszczenia wrogich kapsuł ratunkowych.

Historia

Debiut

Zobacz główny artykuł: Bitwa w układzie Phu.
"Nasi zwiadowcy zakończyli poszukiwania sił mistrza Nune'a. Nie było ocalałych."
Mace Windu do Kanclerza Palapatine'a.[2]

Nie wiadomo w jakiej bitwie Malevolence 'zadebiutował'. Prawdopodobnie jedną z pierwszych walk w jakich brał udział była walka z flotą mistrza Aresa Nune'a, która odbyła się w układzie Phu. Okręt całkowicie zaskoczył siły Republiki, gdyż ich sensory go nie wykryły. Malevolence miał przeciwko sobie trzy gwiezdne niszczyciele typu Venator. Unieszkodliwił statki jednym strzałem z działa jonowego, a następnie zniszczył je za pomocą turbolaserów.[2]

Bitwa o Abregado

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Abregado.
"Ależ to jest ogromny niszczyciel!"
— Ahsoka Tano o Malevolence.[3]
Bitwa w układzie Abregado.

Prawdopodobnie następną bitwą w jakiej brał udział była ta w układzie Abregado. Tam wyśledziła go flota mistrza Jedi Plo Koona. Tak jak w bitwie o Phu, składała się ona tylko z trzech Venatorów. Generał Grievous nakazał blokadę połączeń, jednak siły Republiki zdołały wysłać informację o swojej pozycji. Cyborg nakazał użycie działa jonowego. Chwilę potem dzięki turbolaserom statki były już historią. W pewnym momencie zauważono wrogie kapsuły ratunkowe wypuszczone z jednego ze statków. Grievous wysłał ich śladem łowców kapsuł w statkach abordażowych typu Droch.

Po jakimś czasie sygnał od wysłanego oddziału, został przerwany. Zaniepokojony generał postanowił zrobić dokładny skan układu. Wyniki ukazały bardzo słaby sygnał pochodzący od droida lecz nie należącego do Separatystów. Cyborg natychmiast nakazał odnaleźć i zniszczyć wrogi obiekt.

Okazało się, że do systemu przybył Anakin Skywalker na pokładzie swojego statku Twilight. Jedi zdołał uratować ocalałego Plo Koona i kilku klonów. Grievous w ślad za nimi, wystrzelił z działa jonowego lecz dzięki umiejętnościom Skywalkera, wrogowie zdołali zbiec. Po tej bitwie Republika dowiedziała się czym dokładnie jest Malevolence.[3]

Bitwa w układzie Ryndellia

Zobacz główny artykuł: Bitwa w układzie Ryndellia.
"No to tyle co do eskorty Jedi."
— Grievous po zniszczeniu wrogich statków.[1]
Malevolence niszczy wrogie statki w układzie Ryndellia.

Następnie generał Grievous skierował statek do układu Ryndellia. Tam zaskoczył transport medyczny Republiki, w sile jednego niszczyciela typu Venator i trzech fregat typu Pelta. Element zaskoczenia i mała liczebność wroga pozwoliły na nie używanie działa jonowego. Niszczyciel i dwie fregaty zostały zniszczone. Lecz gdy ostatnia z fregat zaczęła ucieczkę, próbując wejść w nadprzestrzeń Grievous musiał użyć superbroni. Unieszkodliwił i zniszczył ostatni statek Republiki. Chwilę potem jego zwierzchnik, hrabia Dooku rozkazał mu obrać kurs w okolice mgławicy Kaliidy, gdyż tam położona była placówka szpitalna dająca schronienie sześćdziesięciu tysiącom rannych klonów.[1]

Zniszczenie

Zobacz główny artykuł: Bitwa o mgławicę Kaliidę.
"Idioci zresetujcie to, natychmiast!"
— Grievous do droidów, gdy dowiedział się, że Malevolence kieruje się w stronę księżyca.[4]

Zgodnie z poleceniem hrabiego, Grievous skierował Malevolence w stronę stacji medycznej Republiki. Przez swoje duże rozmiary, statek nie mógł bezpiecznie przebyć Kaliidy. Malevolence poleciał okrężną drogą o długości dziesięciu parseków. Gdy przybył na miejsce czekały już na niego siły Republiki pod wodzą Anakina Skywalkera, który odgadł następny ruch cyborga.

Grievous postawił za priorytet zniszczenie transportowców medycznych, które opuszczały stację. Następna w kolejności była sama placówka, a na końcu siły Skywalkera.

Widząc, że Jedi planuje zaatakować Malevolence, Grievous nakazał odpalenie działa jonowego skierowanego na wrogie myśliwce. Dzięki szybkiej reakcji Skywalkera tylko połowa jego sił została unieszkodliwiona. Pierwotnym celem Anakina był mostek lecz Ahsoka doradziła zmianę celu. Dzięki torpedom protonowym, wroga eskadra zniszczyła działo jonowe Malevolence, które wybuchając wyrządziło wiele szkód min. uszkodzenie hipernapędu.

Malevolence chwilę przed zniszczeniem.

Cyborg zarządził ucieczkę. Chwilę potem z nadprzestrzeni wyskoczyły trzy Venatory Republiki i rozpoczęły ostrzał.[1] W pewnej chwili z Grievousem skontaktował się hrabia Dooku. Sith powiadomił go, że w jego stronę zmierza galaktyczna senator, Padmé Amidala. Doradził również, że jeśli chce ocalić statek to powinien wziąć ją jako zakładnika.

Tak jak powiedział jego pan, Grievous wziął do niewoli panią senator. Na pomoc porwanej ruszyli Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi. W czasie ich pobytu na Malevolence cyborg stoczył pojedynek ze starszym Jedi. W tym samym czasie Skywalker (który odnalazł już panią senator) przeprogramował komputer hipernapędu. Następnie intruzi opuścili pokład Malevolence.

Generał Grievous udał się w swoim myśliwcu w pogoń za zbiegami. W pewnej chwili jeden z droidów złożył mu meldunek, że naprawa hipernapędu została ukończona. Cyborg nakazał skierowanie statku do miejsca zbiórki. Chwilę potem znów otrzymał transmisję, że statek kieruje się w stronę księżyca. Generał powiedział, że trzeba zresetować komputer jednak było już za późno i Malevolence wbił się w pobliskiego satelitę.[4]

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Malevolence.