Nadprzestrzeń

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Sokół Millennium w nadprzestrzeni.

Nadprzestrzeń lub hiperprzestrzeń (ang. hyperspace) to rodzaj alternatywnej przestrzeni, w której możliwe jest poruszanie się z prędkością większą od prędkości światła. Statki kosmiczne mogą podróżować w nadprzestrzeni przy użyciu hipernapędu, a trasę podróży wyliczają za pomocą komputera astronawigacyjnego.

Nadprzestrzeń w pewnym sensie odwzorowuje przestrzeń standardową - ciała, które znajdują się w przestrzeni normalnej, w nadprzestrzeni wytwarzają tzw. cień masy. Im większa masa obiektu, tym większy jest jego cień. Cienie tworzone przez pomniejsze obiekty, jak pojazdy kosmiczne czy małe asteroidy, są w zasadzie pomijalne; natomiast cienie planet, gwiazd czy gęstych mgławic stanowią dla podróżników znaczące zagrożenie. Stąd też Imperialne Ministerstwo Przestrzeni (a w innych epokach jego odpowiedniki) utrzymuje stale aktualizowane mapy zbadanych i bezpiecznych szlaków nadprzestrzennych.

Han i Chewie wchodzą Sokołem w nadprzestrzeń.

Dla statków kosmicznych kolizje z cieniami masy są równie zabójcze, jak byłyby kolizje z rzeczywistymi obiektami. W związku z tym jednostki latające w kosmosie wyposażane są w skomplikowane i niemal niemożliwe do wyłączenia systemy zabezpieczające, mające wykryć niespodziewane obiekty tego typu. Skuteczność takich zabezpieczeń nie jest jednak stuprocentowa, a ponadto awaryjne odcięcie hipernapędu z reguły także wywołuje na jednostce pewne uszkodzenia.

Fakt istnienia wspomnianych zabezpieczeń bywa czasem wykorzystywany przeciwko jednostkom podróżującym lub próbującym umknąć w nadprzestrzeń - istnieje broń zwana "generatorem cienia masy", która okłamuje czujniki statków symulując istnienie (nie wytwarzając) pola grawitacyjnego.

Ciekawostki

Kolizja myśliwca typu Y z cieniem grawitacyjnym.
  • Według danych C-3PO, 87% wypadków kosmicznych zdarzało się w 10 sekund po wyjściu z nadprzestrzeni[1].
  • Nadprzestrzeń była zwana przez Yuuzhan Vongów mrocznymi przestworzami.

Przypisy

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]