Nieznane Regiony

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mapa galaktyki. Nie naniesiona na mapę przestrzeń na zachodzie była zaliczana do Nieznanych Regionów.

Nieznane Regiony to nazwa tych obszarów galaktyki, które nigdy nie zostały zbadane przez ekspedycje rządowe. Określenie to było powszechnie stosowane do opisu zachodnich rejonów galaktyki, odnosiło się jednak także do innych terytoriów, w tym do bezpośredniego otoczenia galaktycznego dysku i jej galaktyk satelickich.

Opis

Nieznane Regiony, pojmowane jako wszystkie zakątki niezbadanej przestrzeni, miały szacowaną wielkość niemal trzykrotnie większą od tej zajmowanej przez zasiedlone obszary. Z drugiej strony jednak oceniano, że ta część tych terytoriów, która znajdowała się w obrębie galaktyki, zawierała jedynie 15% jej gwiazd. Pomimo tego, że Nieznane Regiony pozostawały nieprzemierzone, astronomowie zdołali namierzyć wszystkie gwiazdy leżące w galaktycznej części tego obszaru.[1]

Początkowo kolonizacja zachodnich rejonów galaktyki była odkładana ze względu na brak przedsięwzięć wytyczenia tam większych szlaków nadprzestrzennych, spełniających podobną rolę, jak na przykład Droga Hydiańska na wschodzie. Później odkryto, że podróż na zachód od Jądra uniemożliwia sieć anomalii nadprzestrzennych, ciągnących się przez całą szerokość galaktyki. Naukowcy uważali je za zmarszczki grawitacyjne bądź też pozostałości po Architektach, którzy chcieli odgrodzić się od wojowniczych Rakatan, lecz prawdziwe przyczyny powstania bariery pozostawały niejasne. Mimo wszystko znane były przypadki przemierzenia tej przeszkody.

Choć rejony te nie zostały zbadane przez główne galaktyczne rządy, istniały tam inne cywilizacje. Do najistotniejszych należeli Chissowie, Vagaari czy Ssi-ruukowie, a także Nagajowie i Tofowie z galaktyki Companion Besh.

Historia

W okolicach 30 000 BBY zaczęło się rodzić Bezkresne Imperium, rakatańskie państwo z siedzibą na Lehonie w Nieznanych Regionach, które wkrótce rozpoczęło podbój galaktyki.[1] Kilkadziesiąt tysięcy lat po jego upadku Sithowie wykorzystali ich twór, Gwiezdną Kuźnię, do wojny z Republiką. Kuźnia została zniszczona w bitwie nad Rakatą Prime, wtedy już z grubsza wyludnioną, Revan zaś udał się na poszukiwanie "prawdziwych Sithów". Ujawnili się oni kilkaset lat później, a tuż przed tym wydarzeniem napotkali cywilizację Chissów, z którymi nawiązali współpracę. Chissowie wsparli Imperium w wywołanej przez nie wielkiej wojnie galaktycznej.

Statek Lotu Pozagalaktycznego.

Jedną z pierwszych rządowych prób zbadania zachodniej części galaktyki był projekt Lotu Pozagalaktycznego, zorganizowany w 27 BBY przez Republikę Galaktyczną.[1] Podróżujący na pokładzie statku kolonizacyjnego Jedi mieli wykorzystywać swoje zdolności do wygładzenia zawirowań nadprzestrzennych, co miało im pozwolić na przemierzenie tych terytoriów, a następnie dotarcie do innej galaktyki. Spisek Palpatine'a, któremu zależało na śmierci uczestniczących w projekcie Jedi, sprawił, że statek został zniszczony przez Chissów tuż po dotarciu do Nieznanych Regionów.

Po ustanowieniu Imperium Darth Sidious wyznaczył Thrawnowi zadanie ustanowienia w zachodniej części galaktyki Imperium Ręki, które miało dochowywać wierności jego państwu, a które w istocie stało się osobistym dominium tego chissańskiego wojskowego. Thrawn zginął jednak w trakcie swojej kampanii przeciwko Nowej Republice, a w 19 ABY jej wysłannicy zneutralizowali Imperium Ręki.[1]

Innym zagrożeniem dla Republiki były najazdy cywilizowanej przestrzeni, dokonane krótko po bitwie o Endor przez napastników z Nieznanych Regionów, a konkretnie Ssi-ruuków, Nagajów i Tofów. Wszystkie inwazje zostały jednak odparte.

Pod koniec wojny z Yuuzhan Vongami Luke Skywalker wybrał się na te obszary, aby odnaleźć Zonamę Sekot, której odkrycie mogło zapewnić przewagę w walce z najeźdźcami. Przy okazji nawiązał on kontakt z Imperium Chissów. Utrzymanie stosunków z tą cywilizacją pozwoliło w przyszłości na ustanowienie nowych, stabilnych tras nadprzestrzennych wiodących do zachodnich obszarów i uzyskanie wielu informacji na ich temat. Sprawiło to, że określenie "Nieznane Regiony" używane w odniesieniu do tych rejonów stało się nieprecyzyjne.

Przypisy

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]