Gwiezdna Kuźnia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Gwiezdna Kuźnia

Gwiezdna Kuźnia była stacją kosmiczną stworzoną przez Rakatan około 30000 BBY, orbitującą wokół planety Lehon. Była zasilana przez gwiazdę systemu i energię ciemnej strony Mocy. Pełniła funkcję gwiezdnej stoczni o niewyobrażalnych możliwościach produkowania nowych okrętów kosmicznych.

Historia

Budowa Gwiezdnej Kuźni
Zniszczenie Gwiezdnej Kuźni

Gwiezdna Kuźnia została stworzona w okresie złotego wieku Bezkresnego Imperium. Stała się symbolem potęgi i możliwości Rakatan.

Rakatanie z czasem coraz bardziej oddawali się potędze ciemnej strony Mocy, przez co Kuźnia także zaczęła emanować ciemną stroną. Dostępu do stacji chroniło pole siłowe wytwarzane w Świątyni Przodków, zbudowanej na powierzchni Lehon. Dostęp do niej miały tylko istoty posługujące się Mocą. Przez wiele tysięcy lat Gwiezdna Kuźnia stanowiła główne źródło statków i broni dla Rakatan, lecz wraz z ilością podbitych planet rasa ta stawała się coraz bardziej zdeprawowana. Z czasem rozpoczął się powolny rozpad Imperium. Wybuchały lokalne konflikty i bunty. Około roku 25200 BBY nastąpił ostateczny upadek Imperium, gdyż Rakatanie praktycznie wymarli w wyniku zarażenia nieznanym wirusem. Przedstawiciele rasy, którzy przeżyli, utracili kontakt z Mocą i nie mogli wejść na stację.

Gwiezdna Kuźnia atakowana przez siły Republiki.

Przez wiele kolejnych tysiącleci Gwiezdna Kuźnia pozostawała zapomniana. Sytuacja zmieniła się około roku 3960 BBY, kiedy to kierując się wskazówkami zawartymi w Gwiezdnych Mapach, Revan i Malak odkryli stację i postanowili wykorzystać ją do własnych celów. Wykorzystali oni stację do stworzenia wielu okrętów, które bez problemu mogły poradzić sobie z osłabioną po wojnach mandaloriańskich flotą Republiki. Gdy Malak zdradził Revana, ostrzeliwując jego statek, przejął tytuł Mrocznego Lorda Sithów i zwierzchnictwo nad nowo powstałą flotą. W tym samym czasie mistrzowie Jedi wyczyścili pamięć Revanowi, który nawrócił się (nawet gdy się dowiedział, kim był) na jasną stronę. Revan odnalazł powtórnie Gwiezdne mapy i dzięki nim wraz z Bastilą Shan i Carthem Onasim odnalazł Gwiezdną Kuźnię. Niedługo później Malak został zabity przez Revana, a Gwiezdna Kuźnia zniszczona w bitwie przez okręty Republiki.

Ciekawostki

Rakatanin, w tle Gwiezdna Kuźnia
  • Gwiezdna Kuźnia pojawia się po raz pierwszy w grze komputerowej Knights of the Old Republic, w której istnieje alternatywne zakończenie (po ciemnej stronie Mocy): gracz (czyli Revan) może zabić swojego byłego ucznia Malaka, obwołać się Mrocznym Lordem Sithów i rozgromić flotę Republiki.
  • W książce Darth Bane: Droga zagłady termin Star Forge przetłumaczono jako Kuźnia Gwiazd. Jednak wielu fanów odrzuciło i wyśmiało tłumaczenie pani Aleksandry Jagiełowicz, dalej używając terminu Gwiezdna Kuźnia, który pojawił się po raz pierwszy w polskiej wersji gry komputerowej Knights of the Old Republic.

Źródła