Carth Onasi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Carth Onasi
Data i miejsce narodzin: 3994 BBY, Telos IV
Miejsce pochodzenia: Telos IV
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasne
Przynależność:
Profesja:
Carth Onasi to pilot, żołnierz i zarazem taktyk, lojalny Republice, żyjący w czasach wojny domowej Jedi. Pochodził z Telos IV, miał żonę Morganę i syna Dustila. Przez wiele lat służył na statkach Republiki. Charakteryzował się determinacją w wykonywaniu rozkazów i wielokrotnie okazywał swoje męstwo, zarówno w drobnych, przygranicznych potyczkach, jak i dużych bitwach. W 3956 BBY spotkał Revana, z którym podążył aż do Gwiezdnej Kuźni, by pokonać Sithów pod przywództwem Dartha Malaka. Podczas podróży z dawnym Mrocznym Lordem Sithów to on przez większość czasu pilotował Ebon Hawka. Jego ulubioną bronią był własnoręcznie stworzony przez niego blaster.

Biografia

Wojny mandaloriańskie

Za dużo razy zostałem zdradzony... Nie pozwolę, żeby to się kiedykolwiek powtórzyło.[1]
— Carth w rozmowie z Revanem
Carth i Zayne.

Carth mieszkał na Telos IV wraz ze swą rodziną i służył w tamtejszych Siłach Obrony. Zaraz po rozpoczęciu wojny z Mandalorianami wstąpił do floty Republiki, gdzie dostał się do oddziału dowodzonego przez admirała Saula Karatha. Brał udział w bitwie o Vanquo, a następnie udał się wraz z resztą floty do punktu zbiorczego w okolicach planety Serroco. Spotkał tam ściganego przez własnego mistrza Zayne'a Carricka. Chłopak podzielił się z nim wizją, jaką doznał pewnej nocy. Dotyczyła ona zbliżającej się katastrofy na planecie, na której przebywali. Onasi nie był przekonany co do tej wiadomości i nic nie zrobił w celu zabezpieczenia się przed spełnieniem wizji. Następnego dnia Zayne zakradł się na statek Cartha Deadweight. Udał się wraz z pilotem na Courageousa - flagowy okręt admirała Karatha. Po drodze został znaleziony przez Onasiego, który obiecał jednak zabrać chłopaka do admirała. Po wylądowaniu na pokładzie okrętu Zayne udał się na spotkanie z głównodowodzącym floty. Admirał poznał Carricka, który był poszukiwany za zabicie innych padawanów i uwięził go. Carth dowiedziawszy się, że Zayne jest Jedi nakazał żołnierzom przebywającym na powierzchni Serroco zejście do katakumb. Następnego dnia Mandalorianie zaatakowali. Zbombardowali planetę niszcząc większość życia na niej. Niedługo później rozpoczęła się bitwa w przestworzach. Mandalorianie wdarli się na pokład, co zmusiło załogę do ewakuacji. Dzięki pomocy Zayne'a Carth, admirał Karath i Dallan Morvis dostali się do pozostawionego na lądowisku statku Onasiego. Dzięki temu cała czwórka opuściła Courageousa, który niedługo później został zniszczony. Po wyjściu z nadprzestrzeni Onasi dostał zaproszenie na pokład Arkanian Legacy od lorda Adascy. Saul Karath i jego świta mieli być reprezentantami Republiki. Jak się okazało na pokładzie pojawili się także Mandalorianie z Mandalorem Ostatecznym na czele. Niezadowoleni z przebiegu rozmów Jedi i przedstawiciele Republiki rozpoczęli starcie z Mandalorianami. W tym samym czasie statek zaatakowały stwory zwane exogorthami. Carth ewakuował się z okrętu razem z admirałem Karathem i następnie obaj udali się na Coruscant.

Wkrótce konflikt przybrał na sile, a z grupy Jedi wyodrębniło się dwóch: Revan i Malak, którzy działając wbrew woli Rady, przyjęli agresywne metody walki. W niedługim czasie zebrali wokół siebie wielu innych rycerzy, a także dowódców Republiki. Jednym z nich był admirał Saul Karath, przyjaciel i mentor Cartha. Carth służył na jego okręcie flagowym Courageous. Jednak po zwyciężeniu Mandalorian Revan i Malak zwrócili się przeciwko Republice, a za nimi podążyło wiele lojalnych im istot. Carth nie mógł uwierzyć w to, co się stało. Jego ojczysta planeta jako jedna z pierwszych została zaatakowana przez flotę Sithów, na dodatek prowadzoną przez samego Saula Karatha (mianowanego na głównodowodzącego) - w trakcie bombardowania zginęła jego żona, a syn został zwerbowany przez Sithów. Najeźdźcy zmusili świat do kapitulacji. Załamany Carth poprzysiągł zemstę na swoim dawnym nauczycielu i wszystkich Sithach, od tej pory stał się też nieufny i podejrzliwy w stosunku do każdego, kogo napotkał.

Wojna domowa Jedi

Taris

Nie jestem wojownikiem, tylko żołnierzem, a to nie to samo. Wojownik atakuje i urządza najazdy wykorzystując słabość przeciwnika. Żołnierz broni niewinnych - przeważnie właśnie przed wojownikami.[2]
— Carth do Canderousa Ordo

W 3956 BBY, mając 38 lat, Carth dowodził okrętem Endar Spire, na którego pokładzie znajdowała się bardzo ważna osobistość - Bastila Shan, rycerz Jedi, która posiadała nadzwyczajną umiejętność, mogącą pomóc w wygraniu wojny. Jednak na orbicie planety Taris statek został zaatakowany przez siły Sithów. Wielu członków załogi zginęło, Bastili udało się uciec w kapsule ratunkowej. Carth czekał tylko na jedną osobę, która w ostatniej chwili przybyła do pomieszczenia z kapsułami - był nim Darth Revan z wszczepioną przez Jedi nową tożsamością, o czym ani on, ani tym bardziej Carth, nie wiedział.

Wraz z nim uciekł z rozpadającego się okrętu w ostatniej kapsule ratunkowej, która wylądowała w Górnym mieście na Taris. Po zorientowaniu się w sytuacji, postanowili odszukać i uratować Bastilę. Udało im się dowiedzieć, że jest przetrzymywana w bazie Czarnych Vulkarów, jednego z gangów Dolnego miasta Taris. W trakcie przemierzania planety, Carth niechętnie zdradzał nowemu towarzyszowi broni swoje tajemnice. W końcu udało im się odnaleźć i uwolnić Bastilę. Dzięki pomocy Canderousa Ordo zdołali porwać frachtowiec Ebon Hawk (Mroczny Jastrząb) lokalnemu członkowi Kantoru, Davikowi, a następnie uciec z bombardowanej przez Sithów planety, przedzierając się przez blokadę okrętów Malaka.

Rada Jedi

Po dotarciu na Dantooine, drużyna udała się do Enklawy Jedi, gdzie Revan przeszedł szybki trening. Jego ostatnim etapem było zlikwidowanie siedliska zła, znajdującego się niedaleko Enklawy. Okazała się nim Juhani, Jedi, która przeszła na ciemną stronę Mocy i którą zdołali przeciągnąć z powrotem na stronę dobra. Carth wyraźnie zaznaczył, że metody wychowawcze Jedi nie przemawiają do niego. Następnie wraz z drużyną odnalazł pradawne ruiny, stworzone przez Rakatan i należące tysiące lat wcześniej do ich Bezkresnego Imperium. W środku odkryli niekompletną Gwiezdną Mapę, zawierającą wskazówki jak dotrzeć do Gwiezdnej Kuźni, potężnej stacji kosmicznej, która spełniała funkcję fabryki broni i sprzętu oraz była napędzana energią ciemnej strony Mocy.

Poszukiwania

Odkrycie lokalizacji Gwiezdnej Kuźni i jej zniszczenie mogło zakończyć wojnę domową Jedi, gdyż była ona strategicznym punktem Imperium Sithów. Rada Jedi wysłała więc drużynę na poszukiwania innych Gwiezdnych Map. Carth wraz z towarzyszami odwiedził cztery planety - pustynną Tatooine, leśną Kashyyyk, wodną Manaan i siedzibę starożytnych Sithów, Korriban. Na każdej z nich bohaterowie odnajdywali kolejne Gwiezdne Mapy i pobierali z nich informacje niezbędne do wytyczenia drogi ku Gwiezdnej Kuźni. Jednak po odlocie z Korriban Ebon Hawk został przechwycony przez Leviathana. Drużyna została uwięziona, jednak zdołała się uwolnić. Na mostku okrętu Carth spotkał swego dawnego dowódcę i zarazem przyjaciela - Saula Karatha. Wraz z towarzyszami stoczył walkę z nim i jego podwładnymi, w wyniku której Saul odniósł poważne rany. Przed śmiercią zdołał jeszcze powiedzieć swojemu dawnemu podwładnemu, że osoba, z którą podróżuje, w rzeczywistości jest Darthem Revanem.

Gdy Carth wraz z resztą próbowali odnaleźć drogę do Ebon Hawka, drogę zastąpił im Darth Malak. Podczas pojedynku Malak wyjawił Revanowi, że ten był niegdyś Mrocznym Lordem Sithów i zarazem jego mistrzem. Ta szokująca prawda o kompanie znacznie podkopała zaufanie, które Carth do niego żywił. Dzięki poświęceniu Bastili udało im się dostać na ich frachtowiec i uciec.

Gwiezdna Kuźnia i ostateczna bitwa

Po zebraniu fragmentów współrzędnych galaktycznych ze wszystkich Gwiezdnych Map, załoga Revana podążyła ku Gwiezdnej Kuźni. Gdy dotarli w pobliże stacji, Carth wysłał flocie Republiki wiadomość o jej lokalizacji. Wtedy jednak pole zakłócające, emitowane z planety nad którą orbitowała Gwiezdna Kuźnia, ściągnęło Ebon Hawka na jej powierzchnię.

Carthowi udało się w miarę bezpiecznie wylądować statkiem na jednej z plaż, lecz mimo to Ebon Hawk posiadał uszkodzony hipernapęd. Podczas gdy Revan, Juhani i Jolee Bindo wyruszyli by wyłączyć pole zakłócające, Carth przystąpił do naprawiania statku. Po wielu perypetiach drużynie udało się zniwelować pole, a gdy wrócili, wszyscy wyruszyli w stronę Gwiezdnej Kuźni.

Na miejscu była już flota Republiki; rozpoczęła się bitwa, a Carth przedarł się przez nią, bezpiecznie osiadając Ebon Hawkiem na pokładzie Gwiezdnej Kuźni. Gdy Revan wraz z Bastilą powrócili, pokonując wcześniej Malaka, Onasiemu udało się odlecieć ze stacji w ostatnim momencie. Chwilę później Gwiezdną Kuźnię zniszczyły działa okrętów Republiki. Sithowie przegrali.

Podczas uroczystej ceremonii na Lehonie, Carth (podobnie jak reszta drużyny) odebrał gratulacje od admirał Dodonny i mistrza Vandara Tokare.

Czasy po wojnie domowej Jedi

Po prostu powiedz mu, że admirał Onasi trzyma się rozkazów.[3]
— Carth do Wygnanej Jedi

Po bitwie o Lehon Carth został mianowany do stopnia admirała. Revan, zanim udał się w podróż w Nieznane Regiony Galaktyki powiedział Onasiemu, aby dopilnował, by Republika trwała w sile. Jakiś czas później Sithowie ponownie zaatakowali jego rodzinną planetę, Telos, tym razem pod dowództwem Dartha Nihilusa. Carth poprowadził wtedy flotę Republiki do zwycięstwa, odpierając najazd. Dużą rolę odegrała w tych wydarzeniach Wygnana Jedi i jej drużyna, która zniszczyła Ravagera. Po bitwie admirał spotkał się z Wygnaną. Na pożegnanie poprosił ją, że gdyby spotkała kiedyś na swej drodze Revana w Nieznanych Regionach, to żeby przekazała mu, że admirał Onasi cały czas wykonuje rozkazy. Jego dalsze losy nie są znane.

Ciekawostki

Prace koncepcyjne do gry KotoR
Pierwszy koncept Cartha
Pierwszy koncept Cartha
  • Postać pojawiła się pierwszy raz w grze komputerowej Knights of the Old Republic. Jeśli gracz wybierze dla Revana (głównego bohatera) płeć żeńską, wtedy Carth przez całą rozgrywkę będzie z nią romansował, na końcu gry wyznając swoją miłość. Jednak są to wydarzenia niekanoniczne, ponieważ według kanonu Gwiezdnych wojen Revan był mężczyzną.
  • Jeżeli gracz postanowi powrócić na ciemną stronę, to na Lehonie, zaszokowany tym faktem Carth ucieknie.
  • Jeżeli wybierzemy płeć żeńską, romansujemy z Carthem, a na Lehonie wybieramy ciemną stronę, to po pojedynku z Malakiem Carth pojawia się ponownie. Wtedy możemy go zabić (osobiście lub używając do tego Bastili). Możemy również (jest to wycięte zakończenie) nawrócić się, zabić Bastile i zginąć razem z Carthem na Gwiezdnej Kuźni.
  • W obydwu częściach Knights of the Old Republic głos Carthowi podłożył Raphael Sbarge.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Cartha Onasiego.
Zobacz kolekcję cytatów
Cartha Onasiego.


Towarzysze Revana
[Pokaż/Ukryj]