Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Zaalbar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zaalbarmala.jpg
Zaalbar
Miejsce pochodzenia: Kashyyyk
Rasa: Wookiee
Wzrost: Około 200 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Ukryci Bekowie
Zaalbar był Wookiee płci męskiej pochodzącym z leśnej planety Kashyyyk i towarzyszem Revana w poszukiwaniu Gwiezdnej Kuźni.

Historia

Pochodzenie

Zaalbar.

Jego ojcem był Freyyr, a bratem Chuundar. Zaalbar, jako starszy z braci, miał w przyszłości odziedziczyć tytuł władcy wioski Rwookrrorro po ojcu, jednak szansę na to zniweczył pewien incydent. Otóż planetą Kashyyyk zaczęła się interesować Korporacja Czerka – jeśli to zainteresowanie stałoby się większe, mogłoby oznaczać dla wielu Wookieech targ niewolników. Świat leżał zbyt daleko od ważniejszych szlaków handlowych, by Starej Republice na nim zależało. Zaalbar odkrył plany Chuundara, polegające na pozwoleniu na zniewalanie swoich ziomków w zamian za żywność i broń dla jego zwolenników. Aby tego dokonać, Chuundar musiałby zdobyć władzę w Rwookrrorro, czemu stał na przeszkodzie brat i ojciec. Zdrajca sprowokował więc Zaalbara do ataku na niego z pazurami, co oznaczało wśród Wookieech obrazę równą ze złamaniem Długu Życia. Rada wioski wygnała prawowitego następcę tronu z zakazem powrotu. Z kolei Chuundar przegnał Freyyra do Krainy Cienia, czyli najniższych pięter lasu, a sam został rządcą Rwookrrorro.

Żywot na Taris

Nie wiadomo dokładnie, jak Zaalbar trafił na zurbanizowaną planetę Taris, w każdym razie trafił on do rządzonego przez gangi Dolnego Miasta, ponieważ na wyższych poziomach panował rasizm i powszechna niechęć do istot takich jak Zaalbar. Pewnego razu dopadło go kilku Czarnych Vulkarów – z opresji wyratowała go bardzo młoda, porzucona przez brata Twi'lekanka, Mission Vao. Zaalbar poprzysiągł jej Dług Życia. Minęło trochę czasu, podczas którego oboje opiekowali się sobą nawzajem. Pewnego razu Zaalbara dopadli gamorreańscy łowcy niewolników; uratowała go Mission wraz z pozbawionym pamięci Revan, któremu Wookiee również poprzysiągł Dług. Zaalbar pomógł Revanowi odnaleźć i uwolnić Bastilę Shan i wkrótce potem odleciał wraz z nowymi towarzyszami i ze swoją starą przyjaciółką na Dantooine, aby następnie pomóc im odnaleźć Gwiezdne Mapy. Jedna z nich znajdowała się na Kashyyyk.

Powrót na Kashyyyk i dalsze losy

Kiedy Revan wraz z Zaalbarem dotarł przed oblicze króla Chuundara, ten zażądał od niego, by w zamian za pomoc, odszukał i zabił ukrywającego się Freyyra. Zaalbar jednak musiał zostać tymczasowym zakładnikiem. Revan zgodził się i ruszył do Krain Cienia, gdzie odnalazł byłego Jedi, Joleego Bindo, Mapę, oraz ojca Zaalbara.

Revan porozmawiał z Freyyrem i razem z nim wrócił do wioski. Chuundar nie dał się namówić na pogodzenie z rodziną i wszczął walkę, w której on i jego zwolennicy polegli. Ojciec znów stał się władcą Rwookrrorro i nakazał wiernym mu Wookieem bunt wobec pracowników Czerki. Ithoriański przedstawiciel firmy zarządził odwrót i Kashyyyk ponownie odetchnął wolnością. Zanim odleciał w nieznane, Zaalbar poprosił Freyyra, aby ten powierzył mu plemienny skarb - Miecz Bakki.

Kiedy w końcu drużyna odnalazła planetę Rakatan, Revan ruszył do wielkiej Świątyni, gdzie odnalazł przeciągniętą na ciemną stronę Bastilę. Wrócił bez niej i wszyscy ruszyli na pokład Gwiezdnej Kuźni. Kiedy Republika zwyciężyła, Zaalbar został, tak jak inni, uroczyście odznaczony. Później założył wraz z Mission firmę transportową, która z roku 3954 BBY zaczęła dobrze prosperować.

Alternatywy

Szkic koncepcyjny Zaalbara.

Następujące wersje historii Zaalbara nie są uznawane za kanoniczne, jednak mogą mieć miejsce podczas gry, w zależności od decyzji podjętych przez gracza.

  • Na Kashyyyku Revan zabija Freyyra i wraca triumfalnie do wioski. Chuundar wyciąga ku bratu przyjazną dłoń, którą ten przyjmuje. W końcu drużyna Revana odlatuje z planety.
  • Na planecie Rakatan przeciągnięty na ciemną stronę Revan żąda od towarzyszy, by oddali mu cześć jako Mrocznemu Lordowi Sithów. Tu pojawia się dla gracza kolejna możliwość wyboru: jeśli zdecyduje się od razu zabić Mission, Wookiee stanie w jej obronie i zginie. Może jednak kazać zrobić to mu samemu; wtedy to Zaalbar mimo woli dokona egzekucji swojej przyjaciółki.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Zaalbara.


Towarzysze Revana
[Pokaż/Ukryj]
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!