Revan/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy rycerza Jedi, niegdyś lorda Sithów. Zobacz też: poświęconą mu powieść.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Old Republic: Revan, The Old Republic: Shadow of Revan.

Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Revan
Data i miejsce narodzin: 3994 BBY
Data i miejsce śmierci:
Miejsce pochodzenia: Nieznana (wszczepiona osobowość: Deralia)
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu:
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja:
Revan był rycerzem Jedi urodzonym w 3994 BBY, który w czasie wojen mandaloriańskich przeszedł na ciemną stronę Mocy przyjmując imię Darth Revan. Jako niezrównany taktyk poprowadził Republikę do zwycięstwa nad Mandalorianami, a po wojnie ogłosił się nowym Mrocznym Lordem Sithów, stworzył potężne Imperium i poprowadził swe siły przeciwko Republice, tym samym wszczynając nowy konflikt znany jako wojna domowa Jedi.

Inwazja Dartha Revana była częścią planu mającego uchronić galaktykę przed straszliwym zagrożeniem ze strony "Prawdziwych Sithów". Jego armia szybko zajmowała kolejne placówki Republiki, jednak u szczytu potęgi Jedi zastawili na Revana pułapkę. Mała grupa uderzeniowa pod dowództwem młodej Jedi Bastili Shan dostała się na okręt Revana. Wywiązała się walka, w wyniku której zginęli prawie wszyscy Jedi z wyjątkiem Bastili. Nieuwagę Mrocznego Lorda wykorzystał jego uczeń, który otworzył ogień i zestrzelił krążownik Revana. Cudem ocalona Bastila odnalazła rannego Sitha i uratowała go w nadziei, że z jego pomocą Republika będzie w stanie pokonać Dartha Malaka. Najwyższa Rada Jedi zdecydowała się zastąpić tożsamość Lorda Sithów nową, lojalną Republice. Pomimo faktu, że ostatecznie odkrył swą prawdziwą tożsamość, Revan odkupił swe winy porzucając ciemną stronę, pokonując Malaka i kończąc wojnę, którą sam wywołał.

Krótko potem udał się do Nieznanych Regionów na poszukiwania "Prawdziwych Sithów". Po ich odnalezieniu na kilka lat stał się ich więźniem. Z pomocą przyszła mu Wygnana Jedi. Razem urządzili zamach na życie imperatora Sithów, przy którym pomagał im lord Scourge. W trakcie starcia Lord Scourge doznał wizji, w której ujrzał śmierć Imperatora z rąk Jedi, ale nie Revana ani Wygnanej, którą następnie zabił. Revan został uwięziony na wiele lat, a duch Meetry Surik dodawał mu siły. Nawet po uwięzieniu Revan pomagał Republice. Zakradał się do umysłu imperatora i wzmagał w nim paranoję, aby ten zwlekał z atakiem na jej terytoria.

Biografia

Wczesne życie

Kreia, kobieta, która odkryła Revana.
Revan miał matkę, ojca i przodków, tak jak każdy Jedi. I byłam tam, gdy zaczął wykazywać swój wielki potencjał. Ale gdzie się urodził, skąd pochodził, nie wiem... tak samo jak nie wiem, gdzie znajduje się teraz. Niektórzy twierdzą, że Revan urodził się na Zewnętrznych Regionach, za Rubieżami, i to właśnie to miejsce wezwało go w czasie mandaloriańskich wojen... i po nich. Wołanie domu.
Kreia

Szczegóły dotyczące dzieciństwa Revana owiane są tajemnicą, choć najprawdopodobniej urodził się gdzieś za Rubieżami. Po wszczepieniu nowej osobowości Revan twierdził, że pochodził z Deralii, jednak jest to mało prawdopodobne, gdyż mógłby tam polecieć i dowiedzieć się o swej przeszłości. Nie był sierotą, gdyż według słów Krei miał rodziców i przodków. Niezależnie od jego pochodzenia, należy przypuszczać, że jego wrażliwość na Moc została odkryta w młodym wieku i krótko potem stał się członkiem Zakonu Jedi.

Trening Jedi

Trzech z wielu nauczycieli Revana.
Revan miał wielu mistrzów, Zhara, Doraka, mistrzyni Kae zanim poleciała ona na wojnę. Pod koniec nauki znał już całe mnóstwo technik. Mówi się, że powrócił wtedy do swojej pierwszej mistrzyni, by dowiedzieć się, jak najlepiej opuścić Zakon.
— Mical

Z początku treningiem Revana zajmowała się mistrzyni Kreia na Coruscant, jednak nienasycony głód wiedzy Revana spowodował, że wraz ze swym przyjacielem Malakiem udał się on na dodatkowy trening do mistrza Zhara Lestina. To zamiłowanie do wiedzy nie uszło uwadze starszego Jedi, jednak ten uznał je po prostu za przejaw młodzieńczego entuzjazmu i gorliwości i stwierdził, że Revan będzie w przyszłości wielkim członkiem Zakonu.

W międzyczasie Revan opuścił Kreię całkowicie, pobierając nauki u wielu mistrzów: wspomnianego Zhara, mistrza Doraka i mistrzyni Kae. Ponadto, według Micala, Revan wykazywał duże zainteresowanie więzią Mocy.

Niewykluczone również, że Revan w swoim czasie poszukiwał wiedzy starożytnych Magów Sithów - mistrz Vrook Lamar był przekonany, że mu się to udało. Niezależnie od wiarygodności tych domysłów, wśród mistrzów Jedi na Dantooine panowało zgodne przeświadczenie, że choć Revan był niezwykle obiecującym padawanem, był również wyjątkowo uparty i bardzo podatny na niebezpieczny wpływ ciemnej strony.

Wojny mandaloriańskie

Mroczny Lord Sithów w czasie wojny.
Tylko Revan był wart naszego szacunku. Przelecieliśmy całe Zewnętrzne Rubieże nie natykając żadnego oporu - aż do czasu, gdy dowództwo nad siłami Republiki objął Revan. Wtedy przebieg bitwy zaczął się zmieniać.
— Canderous Ordo

Na początku wojen mandaloriańskich, armia Republiki potrzebowała na gwałt pomocy, z czym zwróciła się do Rady Jedi, jednak spotkała się z odmową. Rany z wojny Sithów jeszcze się nie zabliźniły i Jedi z pewnością nie chcieli angażować się w kolejny konflikt w tak krótkim czasie. Ponadto wyczuwali, że prawdziwe zagrożenie jeszcze się nie ujawniło; jednakże nie wszyscy Jedi akceptowali bierną pozycję Zakonu wobec działań wojennych. Od czasu pasowania na rycerza, młody, charyzmatyczny i potężny Revan stał się osobą wzbudzającą powszechny podziw i szacunek wśród rówieśników, i kiedy wstrząsające wydarzenia z bitwy o Cathar stały się powszechnie znane, Revan zbuntował się przeciwko Radzie i otwarcie wezwał do walki. Setki Jedi - padawanów, rycerzy, a nawet kilku mistrzów - poparło jego stanowisko.

Przyłączenie się Revana do walki okazało się punktem zwrotnym - Mandalorianie zaczęli się wycofywać. Określani jako bohaterowie Republiki, Revan i Malak wspinali się po szczeblach dowództwa floty, aż w końcu przejęli kontrolę nad jej jedną trzecią. Mądra strategia Revana i taktyczny talent zostały przez wielu odczytane jako zbawienie Republiki, podczas gdy inni podziwiali odwagę Malaka i jego niemającą sobie równych zawziętość w dążeniu do wygranej. Razem oswobodzili Taris, walczyli z Cassusem Fettem - naczelnym strategiem Mandalora - w Gromadzie Jaga i pokonali większość armii Mandalorian nad Althir.

Pomimo tego, wielu niepokoiły ich zimne i wykalkulowane metody, nieprzystające do Jedi. Chociaż strategia Revana była niemal bez skazy, a determinacja Malaka była niezachwiana, powoli stawali się oni odbiciem walczących Mandalorian. Nie dziwią więc słowa Canderousa Ordo:

Revan stał się uosobieniem naszej filozofii, ukazał nam nasze słabości.

W pewnym okresie wojny, kiedy Revan poszukiwał dogodnej bazy na Zewnętrznych Rubieżach, dowiedział się o Malachorze V, planecie, na której - według Mandalorian - nie należało pod żadnym pozorem stawiać stopy. Na powierzchni potężna energia Sithów omal go nie zniszczyła, jednakże jego siła woli była tak wielka, że był w stanie karmić się mroczną potęgą samemu nie zostając skonsumowanym. Nie można było jednak powiedzieć, że ta walka nic w nim nie zmieniła.

Revan odkrył na Malachorze Akademię Trayus, starożytny relikt "Prawdziwych Sithów". Co się właściwie stało, gdy wkroczył w mury Akademii - nie wiadomo. Wiadomo jednak, że Revan dowiedział się tam, że uznawani za zaginionych "Prawdziwi Sithowie" ciągle istnieją i w dodatku już ujawnili się w galaktyce. Jedi wywnioskował, że Republika jest zbyt słaba, by oprzeć się tak wielkiemu zagrożeniu i trzeba zastąpić ją nowym rządem; Imperium opartym na naukach Sithów. Postanowił ocalić galaktykę - podbijając ją. W tym momencie Revan całkowicie odszedł od nauk Jedi, przybrał tytuł Mrocznego Lorda Sithów i stał się Darthem Revanem. Na swego ucznia wziął Malaka - teraz już Dartha Malaka.

Podczas gromadzenia informacji na Malachorze V, Revan trafił na ślad Gwiezdnej Kuźni, starożytnej pozostałości po Bezkresnym Imperium Rakatan, stanowiącej narzędzie ciemnej strony, wykorzystujące moc lokalnej gwiazdy do produkcji machin bojowych i ogromnych flot okrętów kosmicznych. Chociaż coś takiego mogło łatwo przejąć kontrolę nad właścicielem, Revan szybko się zorientował, że oto dokonał odkrycia czegoś, co łatwo przeciwstawi się zagrażającej galaktyce inwazji starożytnych Sithów. By zlokalizować położenie Kuźni musiał wszakże odnaleźć kilka rozrzuconych po całej galaktyce Gwiezdnych Map.

Szczątki po bitwie o Malachor V.

Wkrótce potem Revan powrócił do walk, rozgrywając w końcu ostatnią bitwę z Mandalorianami ponad Malachorem V. Planował użyć na planecie Generatora Cienia Masy - superbroni zaprojektowanej przez zabrackiego inżyniera Bao-Dura - a tym samym zniszczyć większość floty Mandalorian, Republiki i tych Jedi, którzy nie byli wobec niego w pełni lojalni. Aktywację broni powierzył zdolnej generał Jedi (później znanej jako Wygnana Jedi), kiedy osobiście walczył z Mandalorem Ostatecznym.

Bitwa zakończyła się straszliwymi stratami po obu stronach i, tak jak oczekiwał Revan, wielu Jedi przeszło na ciemną stronę, a flota Mandalorian została niemal zupełnie rozbita. Po wszystkim Revan dokonał egzekucji Mandalora na oczach jego ocalałych towarzyszy, przy czym zabronił im wybierać następnego, kazał zdać broń i zbroje, demontując ich Bazyliszki bojowe i skazał na nieodwołalne wygnanie. Mandalorianie zostali pokonani.

Tak całkowite zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, pomimo ogromnych strat Republiki, kazało widzieć w Revanie zarówno wybawcę jak i bohatera. Jednak ci, którzy tak go podziwiali, nie wiedzieli jeszcze, że nauki Sithów wdarły się również w tych, którzy podążyli za nim na wojnę.

Zamiast powrócić do Republiki, Revan i Malak zebrali flotę i znikli ze znanej galaktyki. Zarzekali się, że szukają pozostałych statków Mandalorian, którzy uciekli z ostatniej, niszczycielskiej bitwy. W rzeczywistości szukali Gwiezdnej Kuźni. Trzymając flotę poza znanymi terytoriami, Revan i Malak przemierzali Galaktykę w poszukiwaniu Gwiezdnych Map, które wyjawiłyby im lokalizację Kuźni.

W czasie poszukiwań, w Nieznanych Regionach, obaj natknęli się na imperatora Sithów, władcę wskrzeszonego z porażki w wielkiej wojnie nadprzestrzennej Imperium Sithów. Potężny Mroczny Lord Sithów zwieńczył proces ich przejścia na ciemną stronę, nadając im imiona Darthów oraz zlecając im przygotowanie galaktyki na powrót prawdziwych Sithów. Ich pierwszym zadaniem było odnalezienie Gwiezdnej Kuźni, która miała przyspieszyć budowę floty odrodzonego Imperium i w rezultacie doprowadzić do wcześniejszego wybuchu wojny z Republiką.[4]

Odkrycie Gwiezdnej Kuźni

Revan i Malak odkrywają Gwiezdną Mapę na Dantooine.
Kiedy przejdziemy przez te drzwi, możemy już nie wrócić. Zakon z pewnością nas wygna.
— Darth Malak

Wiadomo, że podczas lub tuż po wojnach mandaloriańskich, Revan i Malak odwiedzili Dantooine w tajemnicy przed Jedi i wkroczyli do starożytnych ruin nieopodal Enklawy Jedi. Po pomyślnym przejściu "prób", które przygotował dla nich droid strażniczy pozostawiony przez tak zwanych "budowniczych", zostali dopuszczeni do Gwiezdnej Mapy.

Jednak chwilę przed przekroczeniem progu komnaty Malak - dla którego ciemna strona wciąż była czymś abstrakcyjnym - ostrzegł Revana, że wkroczenie do środka może oznaczać już definitywny brak możliwości powrotu do Zakonu Jedi. Czy Revan rozważał to, bądź czy w ogóle go to obchodziło - nie wiadomo; ale jeżeli miał jakieś wątpliwości, odegnał je od siebie.

Po przestudiowaniu mapy z Dantooine Revan i Malak wyruszyli w poszukiwaniu kolejnych Gwiezdnych Map na Tatooine, Kashyyyk, Manaan i Korriban. Chociaż porządek, w jakim to zrobili nie jest dokładnie znany, Bastila Shan zdawała sobie sprawę, że zarówno Revan, jak i Malak, byli na Korribanie przynajmniej raz, kiedy jeszcze byli Jedi, co może oznaczać, że odwiedzili tę planetę podczas, a nie po wojnach mandaloriańskich.

Po porównaniu ze sobą danych z pięciu Gwiezdnych Map, Revan i Malak poznali lokalizację Gwiezdnej Kuźni. Tuż po przybyciu do nieznanego dotychczas rejonu galaktyki, ich statek dostał się pod wpływ potężnego polem powstrzymującego i rozbił się na planecie Lehon (znanej też jako Rakata Prime). Krótko potem Mroczni Jedi zostali zaatakowani przez Czarnych Rakatan, którzy usiłowali wziąć ich w niewolę. Mroczny Lord i jego uczeń pokonali ich z łatwością i, chociaż Revan nie mógł zrozumieć ich języka, za pomocą Mocy tchnął w ich mózgi znajomość Wspólnego.

Zdani na łaskę i niełaskę Revana Czarni Rakatanie zaprowadzili go do swojego przywódcy, Jedynego. Po "nauczeniu" Wspólnego rakatańskiego przywódcy Revan wyjaśnił, że przybył tu po potęgę Gwiezdnej Kuźni i zażądał dostępu do Świątyni Przodków.

Z zabobonnego, prymitywnego, chaotycznego bełkotu, jaki otrzymał w odpowiedzi, stało się dla Revana jasne, że ani Jedyny, ani żaden z jego poddanych, nie mieli żadnej łączności z przeszłością ich rasy i technologią, którą niegdyś władali. Tak czy inaczej, Jedyny przysiągł, że pomoże Revanowi dostać się do Świątyni, jeżeli ten korzystając ze swej "tajemniczej magii" zabije członków klanu Starszych. Revan, nie mając wielkiej ochoty wyrzynać w pień całego obozu Czarnych Rakatan i ich rankorów bojowych, obiecał, że się tym zajmie.

Jednakże, zdając sobie sprawę, że ci "Starsi" mogli prawdopodobnie odpowiedzieć mu na pytania, Revan zostawił ich w spokoju, dzięki czemu dowiedział się sporo o ich rasie i ich starym imperium - i o polu, które strąciło ich statek. Wyczuwając ich niechęć wobec swej niechlubnej przeszłości, Revan przedstawił się jako sługa jasnej strony Mocy, szukający sposobu na zniszczenie Gwiezdnej Kuźni. Ufając mu całkowicie, Starsi pozwolili mu i Malakowi wkroczyć do Świątyni, a na pożegnanie para zadeklarowała, że zniszczą Gwiezdną Kuźnię i powrócą. Słowa nie dotrzymali.

Gwiezdna Kuźnia

Gwiezdna Kuźnia.
Widziałeś jedynie olbrzymią fabrykę, a w wyobraźni miałeś tylko nieskończoną flotę okrętów ruszających, by zgnieść Republikę. Byłeś ślepy, Revanie - ślepy i głupi!
— Darth Malak

Po intensywnych studiach Revan stał się świadom drapieżnej natury Gwiezdnej Kuźni, lecz Malak, jak Rakatanie przed nim, dał się jej skonsumować. Revan pozostał nieufny i już nie pokładał w Kuźni tylu oczekiwań, co przedtem. Nie chciał się od niej uzależnić, gdyż doskonale wiedział, że z chwilą, gdy jego nieprzyjaciele dowiedzą się o istnieniu stacji, stanie się ona ich nadrzędnym celem. Wykorzystywał ją tylko do produkcji wojska. Za to Darth Malak uznał odrzucanie takiej potęgi za wyjątkowo głupie, choć, jak się później okazało, Revan był bardzo daleki od czystej ignorancji.

Revan, w przeciwieństwie do ucznia, wyciągnął wnioski z tego, co spotkało Bezkresne Imperium - Kuźnia zupełnie je zniszczyła, a jego obywateli pozbawiła czułości na Moc. Uznał, że będzie z niej korzystał tylko w sposób, w jaki zobowiązywała ją nazwa - jako stocznię. Nie chciał, by ośrodek ciemnej strony siał spustoszenie w nowo utworzonym rządzie, ostatecznie, kiedy zapanowałby pokój, mógłby już pozbyć się niebezpiecznej stacji.

W końcu, po wielu przygotowaniach, Revan, wraz ze swą powiększoną sithańską flotą ruszył naprzeciw Republice, ujawniając się jako lord Sithów. Jak to ujął jego stary Mistrz Dorak Bohater przeistoczył się w najeźdźcę.

Wojna domowa Jedi

Wojna domowa Jedi zniszczyła ich. Pod koniec wojny, przy życiu pozostała ich ledwie setka. Wielu padło w bitwie... a jeszcze więcej zostało zwiedzionych naukami Revana.
— Kreia
Zobacz główny artykuł: Wojna domowa Jedi.
Revan osaczony przez Bastilę Shan i innych Jedi.

Kiedy Revan i Malak powrócili do znanych przestworzy, po tym, jak przemianowali flotę Republiki na flotę nowego Imperium Sithów, stali na czele potężnej inwazji Sithów.

Kampania Revana, choć wyjątkowo krwawa, obliczona była na obalenie i podbicie Republiki przy jak najmniejszych stratach w infrastrukturze. Pod jego dowództwem, Sithowie starali się pozostawiać w jak najlepszym stanie planety strategicznie ważne, aby po przejęciu władzy mogły jak najszybciej móc bronić się przed "Prawdziwymi Sithami". Plan Revana zakładał nietknięcie większości galaktyki w obliczu powojennej odbudowy. Ponadto, jeżeli Revanowi by się nie udało, w im lepszym stanie znajdowałaby się Republika, tym trudniej by ją było pokonać najeźdźcom.

Revan przyjął taktykę bazującą bardziej na tajemnicy niż brutalnej sile. Jego Zabójcy Sithów cicho przenikali do Republiki, by zabijać i porywać Jedi w całym znanym kosmosie. Przywrócił potężne twierdze na takich światach jak Rakata Prime, Dxun czy Korriban. Na właśnie tych planetach jego najbardziej zaufani słudzy łamali schwytanych Jedi i przeciągali ich na ciemną stronę. Revan używał także droidów zabójców - takich jak HK-47, którego sam zbudował - by eliminować zagrożenie dla swojego imperium.

Z Revanem na czele, Sithowie rozszerzyli swe wpływy na całą galaktykę. Zawarli układy w sprawie zasobów z Korporacją Czerka, w owym czasie najbogatszą i największą firmą w galaktyce i nawiązali dyplomatyczne stosunki z Manaanem, dzięki czemu mieli stałe dostawy kolto.

Nowi Sithowie wygrywali bitwę za bitwą, aż do czasu, gdy młoda Jedi imieniem Bastila Shan ruszyła do boju razem ze swoją Medytacją Bitewną, potężną formą Mocy zwiększającą morale i koordynację żołnierzy Republiki i osłabiającą wiarę w siebie wrogów. Mimo to siły Republiki wiedziały, że, nawet z pomocą Bastili, nie mogą walczyć wiecznie z Sithami. W desperackim akcie stanowiącym próbę zakończenia konfliktu, Republika zastawiła pułapkę na Revana i Malaka. Podczas bitwy kosmicznej Bastila poprowadziła grupę uderzeniową Jedi, która wdarła się na pokład flagowego okrętu Revana i osaczyła Mrocznego Lorda na jego mostku.

Właśnie na ten moment czekał Malak - odpalił ze swojego statku w kierunku mostka okrętu Revana salwę, mając nadzieję za jednym zamachem unicestwić i swojego Mistrza, i Bastilę. Jego zamiar nie powiódł się jednak. Revan co prawda został bardzo poważnie ranny, ale przeżył.

Plany nieoczekiwanie zdradzonego przez Dartha Malaka Revana legły w gruzach za sprawą jego zuchwałego i okrutnego ucznia. Tylko Moc mogła go teraz uratować. Gdy działa ucichły, Bastila Shan musiała podjąć dramatyczną decyzję. Po oprzytomnieniu miała przed sobą jedynie leżące bez ruchu ciało zbrodniarza wojennego. Mroczny Lord umierał - według Bastili tliła się w nim tylko maleńka iskierka Mocy. Niezależnie z jakiej przyczyny - poczucia obowiązku wobec Republiki, żalu czy po prostu, żeby uratować mu życie - młoda Shan zdecydowała się podtrzymać tę iskrę. Przez to nawiązała się między nimi potężna więź Mocy.

Bastila podtrzymała życie Revana, jednak ten wciąż był w fatalnym stanie, a jego umysł został ciężko uszkodzony. Dziewczyna doprowadziła go przed oblicze Rady Jedi, gdzie uszkodzona świadomość Mrocznego Lorda została usunięta. W takim układzie Mistrzowie mieli nadzieję, że Bastila z czasem dostanie się do podświadomości Revana i znajdzie sposób na pokonanie, wydawałoby się, niepowstrzymanych Sithów, teraz pod wodzą samozwańczego Lorda Malaka.

Rycerze Starej Republiki

Co może być potężniejszą bronią niż przeciągnąć nieprzyjaciela na swoją stronę? Użyć ich wiedzy przeciwko nim?
— Bastila Shan
Revan w ścigaczu podczas Otwarcia Tarizjańskiego Sezonu.

Revan, pod nowym nazwiskiem i bez żadnych związków ze swą przeszłością oraz nieświadomy Mocy, został wojskowym oficerem Republiki. Przydzielono go pod zwierzchnictwo Bastili na okręt Endar Spire. Malak, uważając swego Mistrza za zmarłego, rzucił wszystkie swe siły w pościg za Bastilą. Endar Spire został zaatakowany przez siły Sithów na orbicie planety Taris. Revan obudził się ze snu w samym środku bitwy i razem z żołnierzem Traskiem Ulgo spróbował wywalczyć sobie drogę do kapsuł. Po drodze Trask zginął, broniąc Revana przed Darthem Bandonem, więc dalej Revan musiał radzić sobie sam. Przy kapsułach spotkał kapitana Cartha Onasiego i razem ewakuowali się ze statku tuż zanim jednostka eksplodowała.

Po twardym lądowaniu na Taris, Revan i Carth dowiedzieli się, że Bastila wylądowała na najniższym poziomie miasta, tak zwanym Podmieście i została pochwycona przez gang Czarnych Vulkarów. Zawarli więc przymierze z innym gangiem, Ukrytymi Bekami, którzy pozwolili Revanowi wziąć udział w wyścigach ścigaczy, podczas których Bastila miała być główną wygraną. Musiał on jednak przedtem odzyskać ukradzioną część maszyny z bazy przeciwników. Udali się tam przez kanały. Po drodze spotkali Twi'lekankę Mission Vao, której towarzysz, Wookiee Zaalbar został pochwycony przez handlarzy niewolników. W kanałach odnaleźli i uwolnili Wookieego, który przyznał swojemu wybawcy dług życia, po czym udali się dalej. Pokonując fortelem ogromnego rankora weszli do bazy Vulkarów, gdzie znaleźli ukradzioną część.

Revan wystartował w zawodach, które co prawda wygrał, jednak i tak wywiązała się walka. Uwięziona w klatce Bastila oswobodziła się, po czym przyłączyła się do bitwy. Po powrocie do bazy cała piątka zastanawiała się, co począć dalej. Chwilę później skontaktował się z nimi niejaki Canderous Ordo, Mandalorianin, którego już raz spotkali na swojej drodze. Przedstawił on Revanowi swój plan: oni zdobędą z bazy Sithów kody przepuszczające przez blokadę, a on pomoże im ukraść frachtowiec Davika Kanga, przedstawiciela przestępczego Kantoru - Ebon Hawka. Obie strony dotrzymały słowa. W hangarze rozpętało się jednak piekło. Kang, wraz z łowcą nagród, Calo Nordem, próbował ich powstrzymać, jednak z marnym skutkiem, choć Calo udało się ujść z życiem. W tej samej chwili jednak rozpoczęło się bombardowanie planety na rozkaz zdeterminowanego Malaka. Przyjaciele tylko cudem uciekli ze skazanego na zagładę miasta, po czym skierowali się na Dantooine.

Na miejscu Bastila udała się na tajną naradę z Mistrzami Akademii, gdzie zasugerowała ponowny trening pozbawionego pamięci Mrocznego Lorda. Revan ukończył naukę pod okiem Mistrza Zhara Lestina w niesamowicie krótkim czasie (dlatego, że bardziej przypominał sobie tajniki Mocy niż poznawał je na nowo) - jego ostatecznym testem były trzy próby: znajomość Kodeksu Jedi, zbudowanie własnego miecza świetlnego i wypędzenie zła z pobliskiego gaju. W przypadku tego ostatniego nawrócił na Jasną Stronę opętaną przez ciemną stronę Jedi Juhani z rasy Cathar, która odtąd do samego końca towarzyszyła mu w wędrówce. Następnie wraz z Bastilą na polecenie Rady Revan udał się do pobliskich ruin, gdyż w snach widział siebie (choć nie miał pojęcia, że to on) i Malaka wchodzących tam. Na miejscu spotkali tego samego robota, który po tym, jak para pokonała dwa inne, dopuścił ich do uszkodzonej Gwiezdnej Mapy, która wskazała im miejsca, gdzie mogliby znaleźć pozostałe cztery urządzenia astrograficzne: Tatooine, Kashyyyk, Manaan i Korriban. Tylko dzięki im wszystkim Revan byłby w stanie na nowo określić położenie tajemniczej Gwiezdnej Kuźni.

Rada wyraziła zgodę na wyprawę, po czym Ebon Hawk odleciał na Tatooine. Osadnicy z Czerki mieli tam problemy z lokalną rasą Jeźdźców Tusken. Aby rozwiązać ten konflikt i może przy okazji odnaleźć mapę, Revan zakupił tłumacza - zamaskowanego jako maszyna protokolarna i pozbawionego pamięci droida HK-47. Ani droid, ani jego właściciel nie rozpoznali się jednak. Następnie Revan wraz z dwoma towarzyszami udał się do jaskini potężnego smoka krayt, w której odnaleźli mapę. Przy wyjściu spotkali jednak łowcę nagród Calo Norda z dwoma najemnikami, którzy bezskutecznie usiłowali ich zlikwidować. Przed odlotem na Kashyyyk, Revan pojednał Bastilę z jej przypadkowo spotkaną matką.

Na Kashyyyku Czerka również miała swe wpływy - w handlu niewolnikami rasy Wookiee. Revan obiecał przywódcy wioski Rwookrrorro, Chuundarowi, bratu Zaalbara, że znajdzie i zabije jego ojca Freyyra, który został wygnany ze względu na oskarżenie o szaleństwo. Wyruszyli w Krainy Cienia, gdzie rzeczywiście spotkali zbuntowanego Wookiego, jednak postanowili mu pomóc po powrocie na górę. Idąc dalej przez las odnaleźli pustelnika Jedi, Joleego Bindo, który wyczuł, kim jest naprawdę Revan, jednak nic nie mówił i przyłączył się do grupy. Doprowadził ich do starożytnego komputera i trzeciej Gwiezdnej Mapy. Po powrocie w wiosce wybuchł bunt, po zakończeniu którego Revan w podzięce otrzymał Ostrze Baccy, które wyciągnął z ciała zabitego na niższych poziomach terentateka.

Po przybyciu na neutralną planetę Manaan, na której stacjonowali żołnierze zarówno Republiki jak i Sithów, Revan na zlecenia ambasadora Rolanda Wanna wybrał się do Ryftu Hrakert, by zbadać przyczynę utraty kontaktu z tajną kopalnią kolto założoną przez Republikę. Okazało się, że Progenitor, potężny okaz rekina firaksjańskiego, obudził instynkt drapieżcy u pracujących w podwodnej bazie Selkathów, którzy zaatakowali republikańskich pracowników. Revan zniszczył kombajn, chcąc uspokoić ogromną rybę, a następnie udał się w skafandrze do miejsca wykopalisk, gdzie znalazł czwartą mapę. Triumfujący przyjaciele wrócili na powierzchnię, po drodze pokonując wszakże ucznia Malaka, Dartha Bandona i jego dwóch Mrocznych Jedi. Na powierzchni odbyło się oficjalne dochodzenie i krótki proces, w którym Revan został uniewinniony, po czym bohaterowie skierowali się na Korriban.

Umysł Revana zaczyna odtwarzać wspomnienia.

Po drodze ich statek został przechwycony przez flagowy okręt Malaka, Leviathana. Admirał Saul Karath przesłuchiwał przez jakiś czas Revana, Cartha i Bastilę, jednak nic z nich nie wydobył. Później jeden z towarzyszy uwolnił całą trójkę. Oswobodzeni udali się na mostek okrętu, gdzie stoczyli ciężką walkę z Sithami. Carth osobiście zastrzelił Karatha, jednak ten przed śmiercią wyjawił mu, kim tak naprawdę jest jego przyjaciel. Onasi był tym faktem bardzo wstrząśnięty, jednak nic nikomu nie powiedział. Drużyna skierowała się do hangaru, jednak drogę zagrodził jej Malak, który z satysfakcją zdradził Revanowi jego prawdziwą tożsamość. Następnie obaj włączyli miecze i rozpoczęli pojedynek. Revan walczył bardzo dzielnie, lecz jeszcze nie odzyskał w pełni swojej potęgi, więc od śmierci uratowała go nagła odsiecz ze strony Bastili. Revan, Carth i reszta zmuszeni byli odlecieć bez niej.

Na Korribanie Revan trafił do Akademii Sithów, gdzie podał się za nowego rekruta. Następnie spróbował przekonać naczelnika Uthara Wynna i jego pomocnicę Yuthurę Ban, że jest po stronie każdego z nich (oboje chcieli się pozbyć siebie nawzajem). Po kilku próbach trafił wreszcie na ostateczny test do grobowca Nagi Sadowa, gdzie odnalazł ostatnią mapę. Znając już lokalizację Kuźni wrócił do czekającej na niego pary. Tam był zmuszony zabić Wynna, jednak Yuthurę nawrócił na jasną stronę Mocy.

Wizja Durona Qel-Dromy przedstawiająca śmierć Dartha Malaka z rąk odkupionego Revana na pokładzie Gwiezdnej Kuźni.

Statek Revana trafił do Układu Rakata i, tak jak wcześniej, został strącony przez pole powstrzymujące. Na powierzchni Jedi spotkali się z Czarnymi Rakatanami, którzy zażądali, by Revan dopełnił swej umowy i zabił Starszych. W wiosce przeciwnego obozu zawarł jednak przymierze z lokalną Radą i udał się do Jedynego, by prosić o pokój, ten jednak nie chciał go słuchać i ostatecznie zginął w walce. Starsi dopuścili Revana do Świątyni Przodków, w której odnalazł on antyczny komputer kontrolujący pole, na szczycie zaś - Bastilę, przeciągniętą na stronę mroku. Shan chciała namówić Revana na wybranie ciemnej strony i wspólną walkę z Malakiem, a następnie przejęcie kontroli nad Imperium Sithów. Próba ta jednak nie powiodła się i - po niedokończonym pojedynku - Bastila umknęła na pokładzie G-winga na Gwiezdną Kuźnię.

Revan i pozostali podążyli jej tropem, łącząc się z grupą Jedi, która stanowiła część przybyłej właśnie floty Republiki i także wdarła się na pokład Kuźni. Po jakimś czasie Revan został sam i napotkał Bastilę. Tym razem dziewczyna, słysząc o potężnej więzi, jaka się między nimi wytworzyła, nie tylko Mocy, ale także miłosnej, porzuciła ciemną stronę i zaczęła pomagać atakującej flocie Republiki. Revan tymczasem dotarł na mostek, gdzie stoczył morderczy pojedynek z Malakiem, który wciąż odnawiał swą energię z ciał Jedi, którzy polegli podczas niedawnego bombardowania Dantooine. Walka trwała bardzo długo, w końcu jednak Malak nie dotrzymał pola swojemu byłemu mistrzowi: przyznał, że ciemna strona tak naprawdę nie prowadzi do niczego i zginął, nie prosząc o litość. Revan ze swej strony przeprosił go za to, że to również przez niego Malak stał się takim potworem. Tak więc Darth Malak, Mroczny Lord Sithów, odszedł w ciemności i żalu, a Gwiezdna Kuźnia została zniszczona.

W nieznane

Revan w czasie zimnej wojny.
Wybawca, zwycięzca, bohater, wróg. Jesteś tym wszystkim, Revanie... a jednocześnie niczym. Koniec końców, nie należysz ani do światła, ani do ciemności. Zawsze pozostaniesz sam.
— Darth Malak

Podczas uroczystości na Rakata Prime, Revan został odznaczony Krzyżem Chwały, najwyższym odznaczeniem Republiki. Jak wyraziła się kiedyś Bastila, przebył on długą drogę od Lorda Sithów do zbawcy naszej galaktyki. Następnie zajął się przygotowaniami do odbudowy Republiki i Zakonu.

Rok po pokonaniu Malaka, Revan opuścił Republikę oraz wystąpił z szeregów Jedi. Oficjalnie nadal był członkiem ich Zakonu, jednak mieszkał z dala od świątyni poza jurysdykcją Rady. Przyczyną tego były obiekcje mistrzów do jego małżeństwa z Bastilą i awersja z powodu jego przeszłości. Większość nadal uważała Revana za bohatera, lecz znajdywali się i tacy, którzy chcieli go skazać na banicję. On sam - poznawszy już wystarczająco zarówno ciemną jak i jasną stronę mocy, zrozumiał, że największą potęgą człowieka jest miłość. Próbował tę tezę wprowadzić do świątyni Jedi, co spowodowało oburzenie u najwyżej postawionych jej członków. Zawiązali oni z nim niepisaną umowę: on nie będzie szerzył swoich herezji, w zamian będzie mógł wieźć spokojne życie poza kompetencjami rady wraz ze swą małżonką.

Z czasem Revana zaczęły nawiedzać koszmary. Widział w nich świat spowity w mrok z prawie nieprzerwanymi ulewami z ciemnym niebem, które od czasu do czasu przecinały smukłe wyładowania błyskawic. Wiedział, że tych przeczuć nie może ignorować, postanowił się trochę zastanowić. Zaczął intrygować go fakt, że zaraz po wojnie, jeszcze jako wysłannik światłości, uciekł do Nieznanych Regionów, a potem wrócił jako sługa mroku. Domyślił się, że ciemny świat z jego wizji ma coś z tym wspólnego. Dążył do tego, by powróciły jego wspomnienia. W tym celu zainteresował się bardziej przebiegiem wojen mandaloriańskich oraz pewną osobą, która była pod jego rozkazami - Meetrą Surik, zwaną Wygnaną]]. Udał się w tym celu do archiwów świątynnych, jednak nie znalazł niczego poza tym, co już wiedział, z jednym wszakże wyjątkiem - nie wiedział, że Meetra, by uchronić swoje życie, odcięła się od Mocy podczas demonstracji potęgi Generatora Cienia Masy. Wytłumaczyło to fakt, dlaczego nie wyczuwał jej obecności.

Tym czasem jego stary towarzysz, Canderous, przyniósł mu wieść o tym, że najpotężniejsze z klanów podjęły poszukiwania utraconej Maski Mandalore'a i osiedlili się na Rekkiad, gdzie - jak przypuszczali - została ona ukryta. Podjął decyzję o opuszczeniu Coruscant i wyruszeniu na wyprawę, by uzupełnić swoje wspomnienia, a zarazem wytłumaczyć swoje wizje.

Zlecił Carthowi Onasi dbałość bezpieczeństwo Republiki i pożegnał ukochaną Bastilę. Lepiej by było, jak później mówiła Kreia, gdyby spróbowała go zrozumieć. Ale ona nigdy nie mogłaby pojąć wojny w takim stopniu jak on. W końcu Revan zniknął, pozostawiając Ebon Hawka pod opieką T3-M4 i HK-47 na Malachorze V, na krańcach Nieznanych Regionów.

Później T3 powrócił do znanej galaktyki, szukając pomocy w walce z nowym zagrożeniem dla galaktyki. Droid próbował odnaleźć Bastilę, a gdy mu się to nie udało, poleciał szukać Wygnanej Jedi. Kiedy Wygnana pytała go, skąd przybył Ebon Hawk, droid nie odpowiedział, a nawikomputer Ebon Hawka był zabezpieczony kodem głosowym, więc T3 nie mógł - lub nie chciał - się do niego dostać. Najpewniej droid planował ukryć swój rzeczywisty cel na ostatnią chwilę. Po tym jak Wygnana rozprawiła się z Sithami i po zniszczeniu Malachora V, załoga Ebon Hawka wyruszyła na poszukiwanie Revana, by pomóc mu w jego walce.

Dziedzictwo Mrocznego Lorda

Darth Revan na Lehonie, planecie, na której przechował swoją spuściznę przez trzy tysiąclecia.
Mój czas tutaj dobiegł końca. Wykorzystaj dobrze to, czego cię nauczyłem.
— Darth Revan

Chociaż w końcu porzucił on tytuł Mrocznego Lorda Sithów i wrócił na Jasną Stronę, dziedzictwo Revana jako potężnego mistrza Sithów przetrwało w holokronie, który skonstruował podczas swych rządów. Ukryty daleko na planecie Lehon, w Świątyni Przodków, przetrwał kolejne trzy tysiąclecia.

Mając obsesję na punkcie wiedzy starożytnych Sithów, a w szczególności Revana, Darth Bane - "nowo proklamowany" Mroczny Lord - wybrał się na Lehon w poszukiwaniu mocy, która pomogłaby mu obalić istniejących Sithów z Bractwa Ciemności. Kiedy odnalazł holokron Revana stwierdził, że wiedzy w nim zawartej nie pomieściłyby archiwa Akademii na Korribanie.

Dzięki mądrości i filozofii Revana, Bane zyskał wiedzę, siłę i potęgę niezbędną do zniszczenia Bractwa Ciemności i wprowadzenia Zasady Dwóch, która wprowadziła Sithów w nową erę zakończoną obaleniem Republiki i zniszczeniem Zakonu Jedi.

Zdolności

Cóż mogę rzec? Po prostu mam talent.
— Revan (możliwe)

Jako jedna z najważniejszych postaci w historii galaktyki, Revan wyróżniał się wieloma umiejętnościami, które nierzadko mogły być związane z jego wrażliwością na Moc. Lista najważniejszych znajduje się poniżej.

Geniusz militarny

Jego strategia i taktyka pokonały najlepszych z nas. Nawet samego Mandalora zaskoczyło okrucieństwo jego ataków, trwałość jego obrony i subtelność jego planów.
— Canderous Ordo

Revan był uważany za największego, wprost niemającego sobie równych taktyka i stratega swoich czasów. Jego największym militarnym sukcesem było pokonanie Mandalorian - wielu sądzi, że gdyby nie pochwycenie go przez Jedi, już wkrótce władałby całą galaktyką.

W rzeczy samej, umiejętności Revana były tak wielkie, że nawet tak wojownicze kultury jak Mandalorianie czy Echani byli bezradni, jednak nie czuli do niego o to urazy, tylko raczej ogromny podziw. Według Mandalorian był on uosobieniem ich filozofii i pokazał im ich własne słabości. Według Echanich był on wzorem jednostki, która może osiągnąć ogromnie dużo dzięki prekognicji bitewnej.

Wojownik

Ty, Revanie, jesteś największym wojownikiem naszych czasów i każda bitwa z tobą u boku przyniesie mi zaszczyt.
— Canderous Ordo

Revan był również potężnym wojownikiem. Znany jest z pokonania samego Mandalora Ostatecznego i zabicia go na oczach jego pobratymców, zabicia słynnego echańskiego generała Yusanisa, łowcy nagród Calo Norda, Dartha Bandona i ich towarzyszy, a także z rzucenia na kolana samego Dartha Malaka, jednego z najlepszych ówczesnych szermierzy.

Krążą nawet plotki, jakoby Malak próbował zabić Revana z odległości ze strachu.

Przywódca

Słyszałam, że był bardzo potężnym człowiekiem. Bardzo charyzmatycznym.
Yuthura Ban

Revan był powszechnie znany jako niezwykle charyzmatyczny przywódca. Jako bardzo młody Jedi był w stanie zbuntować wielu innych przeciwko Radzie Jedi i poprowadzić ich na wojnę przeciw Mandalorianom. Ponadto, pod koniec wojny, niemal wszyscy ci Jedi przeszli za nim na ciemną stronę Mocy. Nawet po utracie swej starej tożsamości Revan szybko stał się nieoficjalnym przywódcą niewielkiej grupy patriotów, pomimo faktu, że były w niej również dwie osoby wyższe od niego stopniem: kapitan Carth Onasi i komandor floty Bastila Shan.

Ach, ale żeby obrócić swoich oficerów przeciwko ich własnemu narodowi, niszczyć niewinne światy dla układów... rzeczywiście, potrzebny był silny wpływ.
— Kreia

Możliwe jest, że z powodu swych studiów nad więzią Mocy, Revan korzystał z tej samej techniki do wpływania na innych za pomocą Mocy, jakiej używała nieświadomie Wygnana Jedi. Według słów Krei, była to "ścieżka Revana". Ponadto Kreia sugerowała, że Revanowi udało się tak wielu Jedi przeciągnąć na ciemną stronę dzięki wykorzystaniu Ran Mocy.

Lingwista

Mam szczęście, że znasz się na językach.
— Carth Onasi

Revan wydawał się mieć zdolności do języków. Nie wiadomo, czy polegało to na jego wrodzonej wrażliwości na Moc - jak uważał HK-47 - czy zdolności do "wyciągania" Mocą języków z umysłów innych ras. Co jednak ciekawe, Revan nie mógł zrozumieć języka Rakatan aż do ujawnienia swej tożsamości. Ponadto nie znał języka Ludzi Pustyni, chociaż było tak być może dlatego, że ci nie chcieli, by ktoś poza nimi się posługiwał tym narzeczem; bądź dlatego, ze po wymazaniu pamięci Revana, ten nie wiedział, jak nauczyć się w ten sposób nowego języka.

Mechanik

Jego zainteresowanie takimi rzeczami, obiektami martwymi w Mocy, drażniło mnie.
— Kreia

Revan był również, jak Anakin Skywalker kilka tysięcy lat później, wykwalifikowanym mechanikiem. Krótko po bitwie o Malachor V, samodzielnie zbudował zaawansowanego "droida protokolarnego", HK-47.

Zawodnik wyścigów ścigaczy

Udało ci się - pobiłeś rekord! Właśnie pokonałeś zawodnika, który zwyciężał od dwudziestu lat! To niesamowite!
— Mechanik Ukrytych Beków

Podczas swoich podróży i w przerwach pomiędzy wykonywaniem swoich obowiązków jako Jedi, Revan ciągle przejawiał ogromne zainteresowanie popularnym sportem Starej Republiki: wyścigami ścigaczy. Miał okazję pierwszy raz ich zasmakować na Taris, kiedy, sponsorowany przez Ukrytych Beków, starał się wygrać wolność Bastili. Dzięki pewnej dozie szczęścia i prototypowi akceleratora, Revan pokonał zawodnika Vulkarów Redrosa i stał się nowym mistrzem. Niestety, jego rekord został utracony wraz ze wszystkimi innymi z chwilą zniszczenia miasta.

Mimo wszystko wystarczyło to, by rozpalić w nim pasję do wyścigów i w pierwszym (i jedynym) swoim sezonie wygrał on nieoficjalne zawody Sektora Tatooine i Sektora Manaan. Tych rekordów nie pobito przez kolejne pięć lat. Ten talent był prawdopodobnie związany z potężną wrażliwością na Moc, podobnie jak to było w przypadku Anakina Skywalkera wiele lat później.

Te osiągnięcia nie tylko pomogły mu wyzwolić Bastilę, ale również dały pieniądze na zakup wielu niezbędnych materiałów dla jego drużyny podczas wyprawy.

Ciekawostki

Historia Revana opowiedziana w tym artykule prezentuje między innymi kanoniczny rozwój wydarzeń z gry Knights of the Old Republic. Gracz ma jednak pełną swobodę działania, w związku z czym może wpływać na rozwój akcji. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zmian, jakich można dokonać w tej grze, jak również inne ciekawostki związane z tą postacią.

Głos

Revan bez maski w telewizyjnej reklamie Knights of the Old Republic.

W Knights of the Old Republic głos Revana w dialogach nie został podłożony. Główny bohater czasem jednak urąga i krzyczy na wrogów. W tych scenach głosu udzielił mu Rino Romano. W grze The Old Republic aktorem, który zdubbingował Revana, był Jeff Bennett.

Imię

Nie powinieneś przywiązywać takiej wagi do imienia, młody człowieku. Ty i każdy inny powinien o tym pamiętać.
Nemo

Imię Revana może wywodzić się z prawdziwego angielskiego słowa, tak jak w przypadku innych przydomków Sithów. Według niektórych może to być ravenous (zgłodniały) bądź revenge (zemsta) (szczególnie biorąc pod uwagę jego zwycięstwo nad byłym uczniem). Może również pochodzić od łacińskiego słowa revenio (powrócić) bądź revalesco (wyzdrowieć), gdyż wszystkie te wyrażenia są związane z fabułą Knights of the Old Republic. Revenant (które samo w sobie pochodzi od powyższych łacińskich wyrazów) także wydaje się być możliwe, jako używane często w powieściach fantastycznych, by opisać stworzenie, które wychodzi z grobu, aby spełnić pewne zadanie (zwykle - choć nie zawsze - jest to pomszczenie własnej śmierci). Inne tłumaczenie to "osoba, która powraca po długiej nieobecności", a jako przymiotnik oznacza "powracający". Jeszcze innymi możliwymi korzeniami imienia Revana (zasugerowane na blogu Lelanda Chee) to niemieckie lub francuskie revanche, znów znaczące "brać odwet", "zemstę" lub "odzyskiwać utracone terytoria lub dobra".

Ponadto warto zauważyć, że w przeciwieństwie do większości Darthów, Malak i Revan nie przybierali sobie nowego przydomka, lecz po prostu dodawali tytuł Darth do swoich imion.

Płeć

Wybór twarzy Revana.
Gdzieś ty się uchował? Revan był mężczyzną, nie kobietą.
— Wygnana Jedi (możliwe)

Chociaż gracz może wybrać płeć Revan(a), Leland Chee potwierdził, że był on mężczyzną. The New Essential Chronology, a także opublikowane przed The Sith Lords Chronicles of the Old Republic określają Revana jako mężczyznę.

W Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, jeśli gracz nie określi płci Revana podczas ważnej rozmowy z Attonem Randem, gra automatycznie "nastawi się" na mężczyznę po jasnej stronie Mocy. Warto jednak zauważyć, że Atton z początku uważa, że Revan był kobietą. Równie dobrze mógł to być zwykły błąd bądź trik ukrywający jego przeszłość. Bastila także określa Revana jako "ona", chociaż musiała znać jego/jej płeć. Jego wygląd nie został określony w kontynuacji. Gra posiada jednak kilka błędów w warstwie dialogowej - w kilku przypadkach niezależnie od wersji wybranej przez gracza w kluczowym dialogu, jego postać mówi o Revanie jako o mężczyźnie.

Jeżeli gracz określi płeć Revan(a) jako żeńską, Bastila nie pojawi się i gra skoncentruje się na postaci Cartha Onasi. W rozmowie z nim jako Wygnana pod koniec KotOR II dowiadujemy się, że po zniszczeniu Gwiezdnej Kuźni, Revan pozostała z Carthem. Z czasem zaczęła traktować go bardziej z dystansem i w końcu wyjawiła mu, że zagrożenie większe niż Mandalorianie (prawdopodobnie Imperium Prawdziwych Sithów) zagnieździło się poza Odległymi Rubieżami i musi je powstrzymać. Carth z desperacją oczekuje na wieści o Revan i jest bardzo rozczarowany, że Wygnana powróciła ze statkiem Revan, Ebon Hawkiem, ale bez niej samej.

Przynależność

Mi mówiono, że Revan uratował Jedi - i Republikę.
— Wygnana Jedi (możliwe)

Chociaż gracz ma swobodę wyboru, jeśli chodzi o to, czy Revan skończy jako nawrócony Jedi czy nowy lord Sithów, oficjalnie zakończenie opowiada się za jasną stroną. Tak postępuje na ogół LucasArts z grami, w których gracz ma swobodę wyboru strony Mocy, jednak kanoniczne zakończenie zawsze mówi o zwycięstwie dobra.

Formy walki mieczem świetlnym

Właściwie to podpatrywałem, jak radzisz sobie z mieczem świetlnym. Ta finezja jest niesamowita.
Carth Onasi (do żeńskiej Revan)

Gracz może wybrać styl walki Revana: pojedynczym mieczem świetlnym, podwójnym bądź dwoma naraz. W The Sith Lords Wygnana Jedi doświadcza wizji Revana walczącego tym właśnie stylem - dzierżącego czerwony i purpurowy miecz. Mimo to, najbardziej kanoniczną wersją stylu walki Revana jest ta z przerywnika filmowego pierwszej gry, gdzie, będąc osaczonym przez Bastilę Shan i dwóch innych Jedi na swoim flagowym okręcie, korzysta tylko z jednego miecza. Ponadto, w opowieści Cienie i światło, Duron Qel-Droma doświadcza wizji Revana trzymającego tylko jeden miecz. W tym miejscu warto napomknąć, że słynny w Expanded Universe dwumieczny szermierz Sora Bulq używał tylko jednego ostrza w Ataku klonów. A więc okazjonalne korzystanie z pojedynczej broni nie mogło całkowicie wykluczyć praktykowania przez Revana Jar'Kai, tym bardziej, iż wspomniany przerywnik rozgrywa się już w ogniu walki i niewykluczone, że Revan mógł po prostu w jej trakcie stracić drugą broń.

Nie wiadomo, która forma walki mieczem była Revana ulubioną.

Kolor miecza świetlnego

Revan ukazujący się w wizji Wygnanej Jedi na Korribanie.
Nadszedł czas, abyś wybrał kolor twojego miecza świetlnego. Kolor ten odzwierciedla również twoje nastawienie i pozycję w Zakonie.
Dorak

Według holozapisków Gnosta-Durala przed przejściem na ciemną stronę Revan korzystał z miecza o niebieskim ostrzu.[5] We wspomnieniach Ferroha w czasie trwania wojen mandaloriańskich dzierżył miecz o fioletowej klindze.[6] Gdy przeszedł na ciemną stronę Mocy, zmienił kolor ostrza na czerwony. Swój miecz wykorzystywał do czasu gdy został pojmany przez Jedi i zmieniono mu wspomnienia, a sama broń została zniszczona po ostrzale okrętu Revana przez Malaka.[7]

Nie jest pewne, jaki kolor wybrał, gdy jego pamięć została wymazana. Podczas gry gracz mógł wybrać dla niego jeden z trzech: zielony, tradycyjny dla negocjatora Jedi, żółty dla strażnika i niebieski dla obrońcy.[7] Według nagrań mistrza Gnost-Durala, w czasie potyczki z Malakiem Revan używał miecza o niebieskim lub fioletowym krysztale.[4] Zarówno czerwony, jak i fioletowy miecz dzierżył ponadto w wizji Meetry Surik na Korribianie.[8] Z takimi mieczami został również przedstawiony w statuetce wydanej przez Gentle Giant w 2011 roku.

Miecz Revana w wizji Durona Qel-Dromy miał kolor niebieski, jednakże z racji tego, iż cała ilustracja utrzymana jest w błękitnej tonacji, określenie jego prawdziwej barwy jest niemożliwe. Poza tym na tym samym kadrze nosi maskę, którą nosił gdy był Mrocznym Lordem, jednak wiadomo, że nie zakładał jej do pojedynku z Malakiem.[9][4] Nawet gdyby barwa miecza Revana była błękitna, wcale nie musiałoby to oznaczać, że uważał się za obrońcę Jedi, gdyż w trakcie swej podróży posiadał wiele różnych mieczy i niekoniecznie do samego końca posługiwał się jednym.[7]

Na okładce książki The Old Republic: Revan postać Revana trzyma miecz o zielonym kolorze ostrza. Możliwe jest więc, że takiego miecza używał go podczas poszukiwania Maski Mandalora i zamachu na Imperatora Sithów.[10] Gdy trzysta lat później Revan został uwolniony, używał ponownie miecza o fioletowej barwie.[1] Po częściowym zjednoczeniu z Mocą, z mieczy o fioletowym i czerwonym ostrzu korzystała jego mroczna strona. Revan używał ich do momentu ostatecznego zjednoczenia z Mocą na Yavinie 4.[2]

Szaty

Revan w pełnej zbroi na Taris (grafika koncepcyjna).
Revan był znany z tego, że zawsze nosił hełm i pelerynę.
Yuthura Ban

Pod koniec pierwszej gry, gracz, jako Revan, który opowiedział się po ciemnej stronie, mógł stworzyć za pomocą technologii Gwiezdnej Kuźni szatę Dartha Revana. Szata ta jest niemal idealną kopią ubrania Revana sprzed wymazania pamięci, tyle tylko, że bez maski.

Revan w zbroi na Taris.

Gra podaje informację, jakoby w tej samej szacie Darth Revan został aresztowany. Peleryna tego rodzaju była w stanie skupiać wokół właściciela energię ciemnej strony i niszczyć Jedi, którzy odnosili się doń ze wstrętem. Jednakże, jak widać w wizji Revana, używał on już tej szaty, kiedy odkrył pierwszą Gwiezdną Mapę. Możliwe, że po dotarciu na Gwiezdną Kuźnię sporządził sobie nową, bazującą na starej.

Chociaż kanoniczne jest zakończenie jasnej strony, to, czy Revan w końcu stworzył tę szatę czy nie, pozostaje tajemnicą. Jeśli wizja Durona Qel-Dromy mówi prawdę, przywdział on Szatę Qel-Dromy, którą znalazł wśród szczątków Durona na Korribanie. Mimo to, ciągle pozostaje sprawa tajemniczej maski.

Podobieństwa do Dartha Vadera

Revan - szkic koncepcyjny autorstwa Briana Chinga.

Wielu zauważyło również liczne podobieństwa między Revanem a innym Mrocznym Lordem Sithów - Darthem Vaderem. Obaj byli uważani za najpotężniejszych Jedi swojego czasu i za niezrównanych wojowników. Obaj przeszli na ciemną stronę Mocy pod koniec wielkich galaktycznych konfliktów - odpowiednio wojen mandaloriańskich i klonów. Obaj się nawrócili: Revan zwrócił się przeciwko dawnemu uczniowi - Malakowi; Vader przeciwko mistrzowi - Sidiousowi. Obaj doznali wskutek pojedynku na miecze świetlne potężnych zmian w osobowości (z tym, że Revana były mentalne, a Vadera fizyczne). Ponadto obaj skonstruowali droida protokolarnego i potem go utracili - by ponownie spotkać się z nimi na Tatooine. Łączy ich również sposób ubierania - długa, czarna peleryna i maska zakrywająca całkowicie twarz właściciela, wzbudzająca wśród wrogów strach. Wbrew wyznawanej ideologii związali się i ożenili z kobietami: Anakin z Padmé, Revan z Bastilią. Imię Revana również zawiera pewne podobieństwo do przydomku Vadera - zamieniając literę "n" na "d" wychodzi anagram słowa "Vader".

Zakończenie po ciemnej stronie

Malak nie żyje - wszyscy świętują powrót Dartha Revana, prawdziwego Lorda Sithów!
Bastila Shan

Niekanoniczne zakończenie po stronie Mroku

"Prawdziwy lord Sithów!"

Akceptując ofertę Bastili, Revan razem z nią zabija Jedi Joleego Bindo i Juhani (tylko Joleego, jeżeli Juhani została zgładzona w Gaju na Dantooine) - ślady ich krwi na świątynnych kamieniach naznaczają powrót Revana do potęgi. Powracają razem do Ebon Hawka (wahadłowiec Bastili ma miejsce tylko na jedną osobę) i tłumaczy nieobecność Joleego i Juhani oszołomionym pozostałym członkom drużyny. Zszokowany jego powrotem na ciemną stronę Carth Onasi ucieka do dżungli, pozostawiając Mission Vao i Zaalbara na łaskę i niełaskę Revana. Ten z satysfakcją zabija ich oboje (alternatywnie, może rozkazać Zaalbarowi zabić Mission; Mission też może się udać uciec). Pozostali - Canderous i droidy - bez wahania zgadzają się towarzyszyć Revanowi w jego wendecie.

W locie na Gwiezdną Kuźnię Bastila używa swej Bitewnej Medytacji przeciwko flocie Republiki, pozwalając Revanowi wylądować i wraz z nią przedrzeć się przez zastępy Sithów. W pewnym momencie, chcąc sprawić, by Republika nie stanowiła po pokonaniu Malaka większego problemu, zaczyna medytować. Revan udaje się na mostek, gdzie walczy z byłym uczniem, nie przestając go dręczyć nawet w ostatnich chwilach, i ponownie obejmuje tytuł Mrocznego Lorda Sithów.

Bastila zwołuje do świątyni na Rakata Prime wszystkich najważniejszych oficerów floty Malaka, którzy po usłyszeniu wiadomości o powrocie Revana oddają mu cześć.

Revan, korzystając z mocy Gwiezdnej Kuźni tworzy ogromną, niepokonaną flotę, którą planuje wyruszyć przeciwko Republice. Niespodziewanie jednak rezygnuje z tego zamiaru i zaprzestaje produkcji. Szczególnie dziwne jest to, że na początku wojny domowej chciał zostawić Republikę w jak najlepszym stanie, a teraz rezygnuje tak wcześnie z ogromnej siły, jaką dawała mu stacja. W swoim holokronie Bastila Shan wspomina, że Revan pewnego dnia zniknął, przedtem przekazując jej dowództwo nad siłami Sithów i prosząc, aby na niego czekała. Moc Gwiezdnej Kuźni, pozbawionej silnego użytkownika ciemnej strony jako władcy, stopniowo słabnie, i ostatecznie stacja została unicestwiona przez Republikę.

Przypuszcza się, że Revan odwiedził wszystkie swoje twierdze szukając czegoś, czego nie widać by było na pierwszy rzut oka. Wiadomo na pewno, że po jakimś czasie udaje się do Nieznanych Regionów w poszukiwaniu nieopisanie potężnej siły, która zmusiła Mandalorian do ataku na Republikę. Dawna Mistrzyni Revana, Kreia, zasugerowała, że Revan szukał pierwszego Imperium Sithów.

Wycięte alternatywne zakończenie

Miłość czy potęga?
Nie, już na to za późno. I za późno jest, byś się nawróciła... ale możesz to tu skończyć. Wciąż nie jest za późno na odkupienie.
— Carth Onasi (z wyciętego zakończenia)

Jeśli gracz gra żeńską Revan, romansuje z Carthem i przechodzi na ciemną stronę, ten ucieka mówiąc, że nie jest ona kobietą, którą kocha. Kiedy Revan pokonuje Malaka na Gwiezdnej Kuźni, Carth pojawia się ponownie. Wtedy Revan musi albo sama go zabić, lub też posłużyć się do tego celu Bastilą. Jednakże, w wyciętym zakończeniu, Revan może w ostatniej chwili zmienić zdanie, zabić Bastilę i zginać u boku Cartha, kiedy myśliwce niszczą Gwiezdną Kuźnię. W ostatecznej wersji gry Carth musi umrzeć z powodu tego, że twórcy byli zajęci tworzeniem końcowych filmów i nie mieli już czasu na implementację dodatkowego wątku. Później Wygnana Jedi odkrywa w T3-M4 wiadomość od Cartha, którą zostawił jako plan awaryjny w razie, gdyby Revan mimo wszystko ich zdradziła.

The Clone Wars

Darth Revan, wraz z Darthem Bane'em, miał wystąpić w odcinku Wojen klonów, zatytułowanym Duchy Mortis. George Lucas poszukiwał dwóch antycznych Lordów Sithów, którzy mieliby odgrywać rolę przewodników Syna. Powstały modele obu postaci, lecz ostatecznie pomysł został odrzucony przez Lucasa[11].

Gadżety

Revan doczekał się również kilku gadżetów wzorowanych na jego postaci. W dodatku The Force Unleashed do gry Star Wars Miniatures, wydanym w 2007 roku przez Wizards of the Coast, pojawiła się miniaturka Revana we frakcji Sith. Firma Hasbro Inc. zajmująca się tworzeniem zabawek wydała w 2007 roku figurkę w wersji 3¾ z serii The 30th Anniversary Collection, a drugą z serii Mighty Muggs wydano w 2008. Firma Gentle Giant, specjalizująca się w tworzeniu bardziej odwzorowanych statuetek, wydała natomiast w 2011 roku popiersie przedstawiające Revana z dwoma mieczami świetlnymi. Na imprezie Comic Con w Nowym Jorku w 2011 można było otrzymać za darmo maskę Revana - rozdawane były one przy okazji promocji książki The Old Republic: Revan z udziałem jej autora Drew Karpyshyna[12]. Z okazji święta Star Wars Day w 2014 roku, firma LEGO w okresie od 3 do 5 maja, rozdawała darmowe mini-figurki przedstawiające Revana, jako exclusive do zamówień sięgających 75$[13]. W 2016 roku firma Hasbro ponownie wydała figurkę Revana, dzięki głosowaniu fanów w 2016 Fans Choice poll. Zabawka w nowej odsłonie ukazała się w serii The Black Series[14]

Zakazane więzi

Miłość nie prowadzi na ciemną stronę. Namiętność może prowadzić do gniewu i strachu, i może być kontrolowana, ale namiętność to nie to samo, co miłość. Kontrolowanie swej namiętności podczas bycia zakochanym, oto czego powinni nauczyć cię się wystrzegać, ale miłość sama w sobie może cię ocalić, a nie skazać.
Jolee Bindo

Bastila

Też cię kocham, całym moim sercem.
Nie boisz się już kochać?
Po tym wszystkim? Nie. Nigdzie nie czułabym się bezpieczniej niż z tobą.
Bastila Shan i Revan

W grze kanoniczna jest miłość pomiędzy Revanem a Bastilą, chociaż z początku dziewczyna wzbrania się przed tym, gdyż Jedi nie wolno nikogo kochać. Jednakże, po jakimś czasie, Bastila w końcu otwiera się i całuje Revana, ale następnie mówi, że lepiej będzie, jeżeli skupią się na ich zadaniu i zapomną o swoich uczuciach.

W kanonicznym zakończeniu po Jasnej Stronie, Revan odkupuje Bastilę i przekonuje ją, by powróciła ze ścieżki Mroku. Kiedy Bastila po przegranym pojedynku na Gwiezdnej Kuźni prosi, aby ją zabił, ten odmawia i wyznaje, że ją kocha. Odpowiada mu, że kiedyś jednocześnie chciała i bała się usłyszeć te słowa. Ponieważ kochała go także, ale nigdy tak naprawdę nie wiedziała, kim był. W końcu jednak również wyznaje mu miłość i to, że już dłużej się jej nie obawia. Następnie Revan wyrusza spotkać się z Malakiem, a Bastila swą Bitewną Medytacją wspomaga flotę Republiki przeciwko flocie Sithów. Oboje odgrywają kluczową rolę w zniszczeniu Gwiezdnej Kuźni i zwycięstwie Republiki. Wiadomo, że Bastila i Revan mieli dzieci, gdyż Satele Shan to ich potomek.

Carth

Kocham cię. Nawet teraz. Nawet mimo tego, co zrobiłaś. Nie kochałem nikogo i niczego od śmierci żony i nie sądziłem, że było to w ogóle możliwe!
Carth Onasi

Chociaż jest to alternatywa niekanoniczna, jeżeli gracz stworzy kobietę Revan, ona i Carth będą flirtować ze sobą i dokuczać sobie przez całą grę. Im bardziej Carth zbliża się do Revan, tym mniej myśli o śmierci żony i pragnieniu zabicia Saula Karatha, człowieka odpowiedzialnego za jej śmierć i utratę syna Dustila Onasi. Carth w końcu przyrzeka Revan ochraniać ją przed tym, co nadejdzie. Kiedy odkrywa, że kobieta, z którą podróżuje jest w rzeczywistości Darth Revan, odizolowuje się od niej będąc przekonanym, że to właśnie ona swą zdradą Republiki zrobiła z jego życia koszmar. Carth w końcu wyznaje, że nie jest w stanie jej nienawidzić, bez względu na to, jak bardzo się stara.

Carth Onasi i Revan w Ebon Hawku (uwaga: zbroja Cartha jest fanowską modyfikacją, twarz Revan jedną z wielu).

Jeżeli Revan odmawia Bastili przejścia na ciemną stronę, Carth przed wszystkimi członkami grupy na plaży na Rakata Prime oznajmia, że ją kocha. Chociaż jest to obiekt domysłów, fani spekulują, że jest to miejsce pocałunku Revan i Cartha. Pomiędzy KotOR I i II Carth i Revan pozostają ze sobą, a ten pierwszy wspina się po szczeblach kariery we flocie Republiki, by w końcu stać się admirałem. Revan tymczasem przypomina sobie, co zrobiła jako Mroczna Lord, i tworzy to rosnącą przepaść między dwojgiem kochanków. W końcu Revan oznajmia Carthowi, że musi udać się do Nieznanych Regionów, by odnaleźć zagrożenie większe, niż Mandalorianie - Prawdziwych Sithów i ich Imperium, jednak nie wyjaśnia mu dokładnie czym ono jest i odlatuje bez ostrzeżenia. On jednak to przewidział, umieszczając w T3-M4 tajne oprogramowanie. Carth szuka w KotOR II jakichkolwiek wieści o Revan, w końcu spotyka się z Wygnaną Jedi w nadziei na usłyszenie czegoś o jej losach. Niestety, Wygnana nie jest w stanie mu nic konkretnego powiedzieć, ale obiecuje przekazać Revan wiadomość, że Carth wciąż na nią czeka, jeżeli jeszcze żyje.

Juhani

Ja... ja... boję się o ciebie. Nie wiem, dlaczego. Nie wiem, czy cokolwiek będzie możliwe i czy w ogóle odwzajemnisz moje uczucie, lecz ono z pewnością gdzieś tam jest
Juhani

Grający żeńską Revan może doprowadzić do jeszcze jednego romansu, tym razem homoseksualnego - z Juhani. Jeżeli gracz nawrócił ją na Jasną Stronę i wyrobił sobie jej zaufanie i przyjaźń w trakcie podróży, Juhani powoli zaczyna czuć coś do towarzyszki. Po tym jak Revan odmawia powrotu do swej dawnej tożsamości lorda Sithów w Świątyni na Rakata Prime, Juhani nieśmiało przyznaje się do swych uczuć. Do końca gry nie dzieje się w tej sprawie nic nowego, tak, że nie wiadomo, czy Revan odrzuciła czy zaakceptowała jej uczucia w ciągu tych pięciu lat pomiędzy grami. W pierwszej wersji niektórych kopii KotOR był błąd pozwalający na ten związek postaci męskiej. Został on w późniejszych wersjach naprawiony i obecnie nie jest możliwy do przywrócenia bez hakowania gry.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Revana.
Towarzysze Revana
[Pokaż/Ukryj]
Poprzednik:
Exar Kun
Mroczny Lord Sithów
3959 BBY - 3957 BBY
Następca:
Darth Malak
Poprzednik:
Twitch
Mistrz pojedynków Taris
3956 BBY
Następca:
Nikt
Poprzednik:
Davik Kang
Właściciel Ebon Hawka
3956 BBY - 3955 BBY
Następca:
Nieznany, w końcu Kreia
Poprzednik:
Queedle Molto
Mistrz wyścigów śmigów Sektora Manaan
3956 BBY - 3955 BBY
Następca:
Nieznany
Poprzednik:
Zoriis Bafka
Mistrz wyścigów śmigów Sektora Arkanis
3956 BBY - 3955 BBY
Następca:
Nieznany