Powstanie na Kashyyyku

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy bitwy wojny domowej Jedi. Zobacz też: inne bitwy stoczone o tę planetę.
Powstanie na Kashyyyku
Konflikt Wojna domowa Jedi
Data 3956 BBY
Miejsce Kashyyyk
Wynik Zwycięstwo Wookieech.
Strony
Wookiee Korporacja Czerka
Dowódcy
Siły
Straty
Nieznana liczba WookieechPowstanie na Kashyyyku było rebelią Wookieech wymierzoną przeciwko Korporacji Czerka. Wybuchło w 3956 BBY, trwało krótko, zakończyło się zwycięstwem sił Wookieech. Początek powstania miał miejsce w stolicy Kashyyyku - Rwookrrorro, po czym bardzo szybko przeniosło się do innych wiosek oraz placówek Czerki.

Historia

Przyczyny

Niewolnicy na Kashyyyku w wizji Durona Qel-Dromy.

Główną przyczyną powstania było przeciwstawienie się Wookieech handlarzom niewolników. Kilkadziesiąt lat przed rebelią Korporacja Czerka przybyła na Kashyyyk i założyła tam jeden ze swoich oddziałów. Zajmowała się przede wszystkim chwytaniem Wookieech i sprzedawaniem ich na targach niewolników, po czym wykorzystywani byli jako siła robocza. Większość wiosek sprzeciwiła się temu i przez długi czas prowadzone były walki. Po stronie Wookieech opowiedział się także Jolee Bindo, Jedi mieszkający w Krainie Cieni. Udzielał im schronienia, a także atakował oddziały łowców niewolników, za co po długim czasie udało mu się w końcu zyskać szacunek nieufnych Wookieech.

Jakiś czas później syn wodza wioski Rwookrrorro - Chuundar - potajemnie sprzymierzył się z Korporacją Czerka. Układ ten odkrył Zaalbar, drugi z synów wodza Freyyra i w szale zaatakował swojego brata pazurami, co wśród jego rasy jest niedozwolone. Freyyr, jak nakazywała tradycja, uwierzył starszemu synowi i zesłał Zaalbara na wygnanie. Wkrótce potem Chuundar zaczął szerzyć plotki o szaleństwie swojego ojca w celu strącenia go z tronu. Gdy Freyyr dowiedział się o tym rok później, było już za późno na jakąkolwiek interwencję - cała wioska stała po stronie jego syna. Były wódz został zesłany na zesłanie do Krain Cienia. Nowym władcą został wybrany Chuundar, który po pozbyciu się dwóch najważniejszych przeciwników miał od tej pory wolną rękę w rządzeniu swoim ludem. Kontynuował on handel niewolnikami, wmawiając swoim pobratymcom, że taki układ jest dla nich korzystny, gdyż nie muszą już prowadzić walk z siłami Czerki, a ilość sprzedawanych Wookieech jest określona, dzięki czemu Czerka nie łapie tak dużej liczby niewolników jak wcześniej. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez następne kilkanaście lat. W tym czasie Chuundar jeszcze bardziej zmanipulował swoich towarzyszy, kazał im też nauczyć się języka wspólnego, by ułatwić kontakt z handlarzami. Część Wookieech się z tym nie zgadzała, lecz nie śmiała się przeciwstawić. Większość zaprzestała walk, nawet Jolee Bindo zrezygnował z pomagania Wookieem, kiedy zobaczył, że ich wódz godzi się na niewolnictwo.

Powstanie

W 3956 BBY podczas swoich poszukiwań Gwiezdnej Mapy na Kashyyyk przybył Revan wraz ze swymi towarzyszami, do których należał także wygnany 20 lat wcześniej Zaalbar. Chuundar pozwolił mu na wejście do Krain Cienia, ale wyznaczył też zadanie - były Mroczny Lord miał zabić "szalonego" Wookieego ukrywającego się na powierzchni planety, którym to okazał się ojciec Chuundara, Freyyr. Revan odnalazł zdetronizowanego wodza, jednak go nie zabił, lecz postanowił wspomóc w walce z Chuundarem i Czerką. W tym celu odnalazł ostrze Bakki - święty dla Wookieech miecz, dzięki któremu Freyyr mógł rzucić wyzwanie Chuundarowi.

Po powrocie do Rwookrrorro Revan udał się do Chuundara, którego razem z Zaalbarem i Freyyrem starali się przekonać, aby do nich przystał i walczył przeciw handlarzom niewolników. Ten jednak ich zaatakował, co było faktycznym początkiem powstania. Wódz zginął w walce razem z kilkoma strażnikami Czerki oraz wiernymi mu Wookiee. Władzę ponownie objął Freyyr, który natychmiast wysłał zwiadowców do sąsiednich wiosek z informacją, aby nawiązali walkę z siłami bezpieczeństwa Czerki. Wookiee zrozumieli swoje błędy i większość z nich przystała do swojego starego-nowego przywódcy. Zaatakowali zaskoczonych żołnierzy Czerki, wiele placówek zostało zniszczonych. W samym Rwookrroro rozegrała się niewielka bitwa, w której wziął udział między innymi Revan i po krótkiej walce placówka przy stolicy Kashyyyku została zniszczona, a wszyscy żołnierze i pracownicy Czerki, włącznie z ithoriańskim dowódcą Janosem Wertką, zabici.

Skutki

Powstanie zakończyło się zwycięstwem Wookieech. Skutkiem tego większość placówek korporacji Czerka zostało zniszczonych i w wielu wioskach niewolnictwo upadło. Straty wśród Czerki, a także brak dobrych perspektyw na prowadzenie handlu w przyszłości spowodowały, że korporacja zaczęła się bardzo poważnie zastanawiać nad całkowitym opuszczeniem Kashyyyka. Nieznane są dalsze następstwa rebelii, lecz prawdopodobnie Wookiee nadal prowadzili walki w wioskach, gdzie Czerka wciąż posiadała swoje placówki. W czasie walk zginął Chuundar, a na tron Rwookrrorrom powrócił Freyyr, przeciwny handlarzom, co jeszcze bardziej umacnia powyższa teorię.

Ciekawostki

  • Gracz w Knights of the Old Republic może opowiedzieć się po ciemnej stronie Mocy i zabić Freyyra w Krainach Cienia lub podburzyć przeciw niemu Zaalbara. W takim wypadku sytuacja na planecie nie ulegnie zmianie - Chuundar nadal będzie wodzem, a do żadnego powstania ani bitwy nie dojdzie. Jest to jednak wersja niekanoniczna.

Źródła