Ciemna strona Mocy/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy strony Mocy. Zobacz też: książkę o tym tytule.
Anakin Skywalker/Darth Vader pod wpływem ciemnej strony Mocy.

Ciemna strona Mocy - zwana Bogan przez starożytnych użytkowników Mocy[1] - to jeden z aspektów Mocy, energii wypełniającej wszechświat. Jej ścieżka zawiera w sobie gniew, nienawiść oraz inne silne emocje.

Natura ciemnej strony

Ciemna strona Mocy podsuwała proste, skuteczne rozwiązania problemów, prowadząc przez to jednak do zamknięcia się na dobro innych, demoralizacji, zaniku altruizmu. Pod jej wpływem nawet osoby o wysokim poziomie altruizmu i ideałów potrafiły stawać się egoistami i wyrządzać wielkie zło. Z początku kusiła łatwością oraz możliwością szybkiego uzyskania potęgi, jednak w ostatecznym rozrachunku wyniszczała swoich użytkowników.

Zamiast czerpać siłę z życia, niczym jasna strona, ciemna strona Mocy korzystała na destrukcji i negatywnych emocjach, takich jak strach, gniew czy nienawiść. Zawsze kusząca by obrać szybką i prostą ścieżkę, dawała wrażenie że jest silniejsza niż Światłość. Opanowywała umysły tych, którzy szukali "skrótów" w celu zagarnięcia jak największej potęgi. W rzeczywistości, była jedynie łatwiejsza, wcale nie potężniejsza. Z biegiem czasu ciemna strona zaczyna wymagać coraz więcej od osoby, która na niej polega, w rezultacie prowadząc ją ku upadkowi. W pewnym momencie ciemna strona kontroluje jej użytkownika tak bardzo, że ten nie potrafi jej porzucić bez interwencji "z zewnątrz".[2]

Niektóre sposoby wykorzystania Mocy zwykło się uważać za "naturalnie przynależne" ciemnej stronie - czy to ze względu na ich "wewnętrznie złą" naturę (np. torturowanie i sprawianie innym cierpienia), czy też konieczność poddania się negatywnym emocjom, aby efekty te wywołać.

Zakon Sithów to najbardziej znana tradycja Mocy, korzystająca z ciemnej strony. Sithowie nie mogli pogodzić się z faktem, że rycerze Jedi krzewili swe "fałszywe" - według nich - nauki, toteż od zawsze pragnęli zniszczyć ich i wziąć galaktykę w swe wieczne władanie. Udało im się na moment, za sprawą Dartha Sidiousa i jego intrygi skutkującej wyniszczeniem Zakonu Jedi i powstaniem Imperium. Mimo to rządy nienawiści i strachu trwały tylko do czasów Luke'a Skywalkera, który wybawił swego ojca, Anakina/Vadera, z objęć ciemnej strony, a następnie pomógł mu pośrednio w zniszczeniu ostatniego z Sithów, by ostatecznie przywrócić równowagę Mocy.[2]

Postawy wobec ciemnej strony

Jedi

Głównym założeniem filozofii i Kodeksu Jedi było wystrzeganie się ciemnej strony. Starano się osiągnąć to przede wszystkim przez wewnętrzne wyciszenie i utrzymywanie równowagi dzięki odcięciu się od emocji i wszelkich przywiązań. Uważano, że nawet przyjemne emocje mogą prowadzić do negatywnych, a te - prosto ku ciemnej stronie. W niektórych okresach za równoważne emocjom uważano uczucia, co prowadziło do niechętnego patrzenia na Jedi wstępujących w związki małżeńskie.

Mroczni Jedi

Za Mrocznych Jedi przyjęło się uważać tych, którzy poddali się działaniu ciemnej strony do tego stopnia, że przejęła ona nad nimi kontrolę. Z reguły kierowali się oni negatywnymi emocjami, żądzą władzy i potęgi oraz strachem, by nikt ich planom nie zagroził.

Niektórzy twierdzili, że oddawanie się emocjom jest bardziej ludzkie niż ciągły spokój Jedi. Inni nie zdawali sobie sprawy z uzależnienia, w które popadli; jeszcze inni przyjmowali je jako błogosławieństwo lub cenę za osiągnięcie niespotykanej potęgi. Duża część Mrocznych Jedi była wskutek działania ciemnej strony mniej lub bardziej obciążona lub wręcz chora psychicznie.

Wielu Mrocznych Jedi - w tym większość Sithów - uważało, że posiedli umiejętność zapanowania nad swoimi emocjami i utrzymywało, że to inni Mroczni Jedi są tylko kukiełkami w rękach ciemnej strony. Byli też tacy, którzy twierdzili, że ciemna strona to jedynie kwestia nastawienia umysłu, a w istocie nie ma większego znaczenia, czy i jak korzysta się z rozmaitych aspektów Mocy.

Istoty i fenomeny ciemnej strony

Ciemna strona Mocy nie była, jak twierdzili niektórzy, jedynie "stroną umysłu". Istniały miejsca, gdzie panowało szczególne jej "zagęszczenie" (np. Jaskinia Zła, które manifestowało się w niespotykanych zjawiskach mentalnych lub nawet fizycznych).

Istniały także istoty przepojone ciemną stroną lub wręcz zaistniałe dzięki niej (np. derriphany).

Oprócz tego bywało, że wygląd jakiejś osoby, rasy, lub nawet całej planety zmieniał się drastycznie pod wpływem ciemnej strony. Dotyczyło to np. Ahsoki Tano na Mortis, lub Leśnych Felucjan i Felucji. Większości użytkowników zmieniał się jednak tylko kolor tęczówek.

Przypisy

Źródła


Moc
[Pokaż/Ukryj]