Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Strażnicy Nieba

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Strażnik Nieba walczy z parą szturmowców.

Strażnicy Nieba to mała grupa użytkowników Mocy, która strzegła tras i szlaków kosmicznych w trosce o bezpieczeństwo podróżnych.

Tak naprawdę grupa ta nie posiadała zbyt wielu cech typowej organizacji - łączył ich bardziej wspólny cel, niż jakiekolwiek struktury organizacyjne. Stali się niemal przedmiotami mitów - podróżnicy opowiadali sobie o nich, siedząc przy drinkach w zapuszczonych kosmoportach.

Filozofia

Podstawowym celem Strażników Nieba było zapewnienie bezpieczeństwa na szlakach podróżnych dzięki znajomości Mocy i przestrzeni kosmicznej. Czuli się zobowiązani do utrzymywania porządku na trasach, gdyż posiadali zdolność odczuwania Mocy i byli w stanie z niej korzystać.

Każdy Strażnik mógł interpretować łączącą ich filozofię na swój sposób - stąd jeden mógł pracować jako pilot transportowca przemytników lub pomagać przemytnikom omijać posterunki wrogich rządów, a inny mógł wytoczyć cichą wojnę przeciwko piratom panoszącym się po sektorze.

Ich styl życia cechował się samotnością, subtelnością i odosobnieniem. Strażnicy działali indywidualnie, polegając wyłącznie na swoich umiejętnościach i kierując się łączącą ich filozofią. Nie kierowało nimi żadne ciało organizacyjne typu rada - za błędne decyzje karcić Strażników mogło co najwyżej ich własne sumienie.

Zdarzało się, że podczas rekonesansów Strażnicy natrafiali na swojej drodze inne istoty wrażliwe na Moc. Wtedy też Strażnik mógł zaproponować napotkanej istocie stanowisko ucznia i trening. Po jego zakończeniu uczeń stawał się kolejnym Strażnikiem i szukał swojego kawałka przestrzeni, który mógłby mieć na oku. Tylko w taki sposób Strażnicy zwiększali swoją liczebność.

Strażnicy byli też mistrzami w walce wręcz. Uważając że strzelanie z blasterów na pokładach gwiezdnych statków jest niebezpieczne, wynaleźli własny styl walki, będący połączeniem ich zdolności w Mocy i sztuki wojskowej. Dzięki temu nigdy nie martwili się że zostaną rozbrojeni, a ponadto nie posiadali przy sobie broni, która by ich identyfikowała.

Miejsce przebywania

Strażnicy skłaniali się do patrolowania określonych tras kosmicznych - w tym celu przemieszczali się od jednego do drugiego kosmoportu wzdłuż konkretnego szlaku. Nie byli utożsamiani z żadną konkretną planetą, układem planetarnym, czy sektorem - można ich było spotkać w kosmoportach i kantynach różnych planet, od Światów Jądra, aż po Nieznane Regiony. Krążyli tam cicho pomiędzy podróżnikami i subtelnie dbali o to, by nie stało się nic tym, którzy sami nie potrafili się obronić. Rzadko działali otwarcie, chyba, że było to absolutnie niezbędne. Gdy ich zadanie dobiegało końca, wtapiali się z powrotem w tłum. Zwykle więc ukrywali się wśród mieszkańców kosmoportów czy też wśród załóg najróżniejszych statków kosmicznych, rzadko ujawniając o sobie prawdę. Często przyjmowali posady pilotów lub nawigatorów - dzięki temu mogli lepiej wykonywać swoje obowiązki. Jednocześnie byli wtedy postrzegani jako typowi członkowie załóg statków kosmicznych. Z tego też powodu ich istnienia nie wykryli Sithowie, a później Imperium Galaktyczne.

Historia

Strażnicy Nieba nie posiadali centralnej organizacji, charakterystycznych uniformów ani znanych i wybitnych postaci w swej historii. Niewiele o nich wiadomo. Korzenie tego nurtu sięgają wielkiej wojny nadprzestrzennej. W tych czasach intensywnie odkrywano nowe trasy nadprzestrzenne, przecierając kolejne szlaki. To właśnie dwóch odkrywców - rodzeństwo Gav i Jori Daragon - odkryło przypadkiem planetę Korriban i istniejące tam Imperium Sithów. Doprowadziło to do inwazji Sithów na dawno przez nich zapomnianą Republikę i w rezultacie - do wyniszczającej wojny, którą rząd galaktyczny z trudem wygrał.

Po odparciu ataku najeźdźców wielu obywateli Republiki za zaistniałą sytuację obwiniało Gildię Nawigatorów.

W tych czasach Jedi byli rozproszeni po galaktyce i wiele dzieci wrażliwych na Moc nie zostawało przez nich odkrytych, dorastając z bardzo podstawową wiedzą o Mocy. Jedno z takich dzieci wyrosło na znakomitego pilota i odkrywcę gwiezdnych szlaków. Owy odkrywca, zamiast używać komputerów i astrograficznych urządzeń, odszukiwał nowe trasy dzięki Mocy. Gdy więc Gildia Nawigatorów została zaatakowana przez opinię publiczną, legendarny odkrywca postanowił, że będzie patrolował trasy gwiezdne z pomocą nauczonych samemu technik Mocy, by likwidować wszelkie zagrożenia, czyhające na przeciętnych mieszkańców galaktyki.

Po pewnym czasie ten nawigator - który stał się pierwszym Strażnikiem Nieba - odkrył inne istoty wrażliwe na Moc, które wytrenował i z których stworzył pierwsze pokolenie Strażników, wysłanych w różne krańce galaktyki w celu jej ochrony.

Taka też historia Strażników Nieba była powszechnie znana, aczkolwiek większość podróżników żyło z przekonaniem, że są oni bohaterami zmyślonych opowieści, przekazywanych sobie przez pilotów w kantynach całej galaktyki.

Źródła


Moc
[Pokaż/Ukryj]