Sithowie/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy podgrupy użytkowników Mocy. Zobacz też: rasę Sithów.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Sithowie
Twórca/Twórcy Przywódcy wygnanych Jedi: Ajunta Pall, XoXaan i Karness Muur
Przywódca/Przywódcy Mroczny Lord Sithów
Wybitni członkowie
Kwatera główna
Data założenia 6900 BBY
PrzynależnośćSithowie to wyznawcy tradycji korzystania z Mocy, która narodziła się w czasach Imperium Sithów i z wieloma zmianami i w różnych formach przetrwała aż do ery Dziedzictwa Mocy. Sithowie korzystali z ciemnej strony Mocy, a ich główną motywacją było dążenie do władzy (kilkakrotnie podjęte próby opanowania galaktyki) oraz do zniszczenia Zakonu Jedi. Często używali mieczy świetlnych o czerwonych ostrzach, a ich imiona najczęściej poprzedzał tytuł Dartha.

Ideologia Sithów

Naga Sadow, Sidious i Bane - trzech wielkich Sithów swoich czasów.

Sithowie korzystają z ciemnej strony Mocy, co czyni ich w pewnym sensie podgrupą Mrocznych Jedi, od których częściowo wywodzi się ich tradycja. Tym, co ich wyróżnia, jest nawiązywanie do sposobów kontrolowania Mocy zaczerpniętych od Sithów z czasów ich pierwszego Imperium - a więc przede wszystkim do korzystania z rozmaitego rodzaju artefaktów. Podczas gdy Mroczny Jedi to każdy Jedi, który przeszedł na ciemną stronę, Sithowie dodatkowo świadomie nawiązują do tradycji łączącej się z ich mianem.

Historia

Słynni lordowie Sithów.

Wielka schizma

Zobacz główny artykuł: Pierwsza wielka schizma.

W przeszłości, część rycerzy Jedi, nazywana czasem Mrocznymi czy Ciemnymi, odłączyła się od reszty Zakonu w wyniku konfliktu dotyczącego korzystania z ciemnej strony Mocy, zwanego wielką schizmą. Zakon nie zaakceptował ich tezy o tym, iż można wyzwalać w sobie negatywne emocje w walce, czy w ogóle w stosowaniu Mocy. Mroczni Jedi uważali zaś, że zachowując kontrolę nad mrocznymi uczuciami, można ich używać do wzmacniania swojej siły, a jednocześnie nie ulegać nim.

Szybko okazało się jednak, że to nie oni panują nad swoją ciemną stroną, ale to ona objęła władzę nad nimi. Ogarnęły ich uczucia chciwości, żądzy władzy, sławy, nienawiść, gniew, strach. W 24500 BBY dowodzeni przez wygnanego z Zakonu Jedi generała Xendora Mroczni Jedi sformowali Legiony Lettow i wypowiedzieli Republice wojnę, w której ostatecznie ponieśli klęskę. Pokonani Mroczni Jedi nie mieli wprawdzie jeszcze styczności z Sithami, ale późniejsze pokolenia Sithów nierzadko czerpały inspirację z ich działań i poglądów.

Druga wielka schizma

Zobacz główny artykuł: Druga wielka schizma.

Druga wielka schizma miała miejsce w roku 7003 BBY i zapoczątkowała okres zwany Stuletnią Ciemnością. Zbuntowani Mroczni Jedi stworzyli przy użyciu Mocy armie zmutowanych stworów, które wykorzystywali podczas wojny - to właśnie podczas tego konfliktu stworzono potworne lewiatany. Siły lojalne Republice oraz Jedi ostatecznie pokonały Mrocznych Jedi, których niedobitki umknęły na niezbadane obszary galaktyki po bitwie o Corbos - ostatecznie trafiając na tereny zamieszkiwane przez rasę Sithów.

Pierwsze Imperium Sithów

Zobacz główny artykuł: Imperium Sithów.

Mroczni Jedi opanowali planety należące do prymitywnej rasy Sithów i przyjmując rolę bogów i władców wkrótce stworzyli Imperium Sithów. Mroczni Jedi wkrótce zaczęli być nazywani lordami Sithów, a ich przywódca przyjął tytuł Mrocznego Lorda Sithów. Zaczęli również łączyć tradycyjne dla Jedi sposoby korzystania z Mocy z "magicznymi" rytuałami rasy Sithów, co stało się na długie tysiąclecia jedną z bardziej charakterystycznych cech ich podejścia do Mocy.

Naga Sadow.

Przez następne stulecia Mroczni Jedi - Sithowie utracili mapy nadprzestrzenne, które doprowadziły ich w ten obszar Galaktyki, co spowodowało ich zupełną izolację od Republiki. Równocześnie i w Republice zapomniano o niedobitkach sprawców Stuletniej Ciemności.

Przez blisko dwa tysiące lat Imperium rozszerzało się, obejmując nowe planety. Kiedy w okresie około roku 5000 BBY zostało w końcu odkryte przez republikańskich zwiadowców, Gava i Jori Daragonów, przeżywało właśnie okres przez niektórych spośród Lordów Sithów postrzegany jako stagnacja. Po śmierci Mrocznego Lorda Sithów Marki Ragnosa wybuchł konflikt między jego następcą, lordem Ludo Kresshem, a pożądającym tego tytułu lordem Nagą Sadowem, przywódcą frakcji pożądającej ekspansji i podbojów. Konflikt ten doprowadził do wybuchu wielkiej wojny nadprzestrzennej między Imperium Sithów a Republiką. W jej wyniku Imperium zostało pokonane, Kressh zginął, Sadow zaś umknął na swoim ostatnim ocalałym okręcie na Yavin 4. Klęskę w wielkiej wojnie nadprzestrzennej przyjęło się uważać za koniec pierwszego, "oryginalnego" Imperium Sithów.

Dziedzictwo Freedona Nadda

W roku 4400 BBY Freedon Nadd przeszedł na Ciemną Stronę Mocy i na Yavinie 4 obudził lorda Naga Sadowa. Przejął od niego nauki Sithów, po czym uśmiercił swojego mistrza, a sam udał się na Onderon i przejął tam władzę, zapoczątkowując dynastię władców posługujących się ciemną stroną. W 3998 BBY wybuchł tam bunt Naddystów, którego pokłosiem było powstanie sekty Krathów.

Wielka wojna Sithów

Zobacz główny artykuł: Wielka wojna Sithów.

W 3997 BBY na ciemną stronę przeszedł ostatecznie, prowadzony przez ducha Nadda, Exar Kun. Wraz ze sprzymierzonym z Krathami i Mandalorianami Ulicem Qel-Dromą wywołał on konflikt zwany wielką wojną Sithów, ostatecznie wygrany przez Republikę i Jedi. W jej wyniku Yavin 4 został całkowicie spustoszony, Ulic został pozbawiony dostępu do Mocy i z czasem nawrócił się na Jasną Stronę, zaś duch Kuna został na tysiąclecia uwięziony w ruinach świątyni na księżycu Yavina.

Wojna domowa Jedi i jej następstwa

Darth Sion, jeden z najsilniejszych Sithów po wojnie domowej Jedi.
Zobacz główny artykuł: Wojna domowa Jedi.

Ideologia Sithów nie została jednak zapomniana. Pozostawione przez nich pisma i artefakty wykorzystywane były przez zdeklarowanych Mrocznych Jedi lub tych Jedi, którzy odnaleźli je i okazywali się niewystarczająco odporni na pokusy Ciemnej Strony. Osoby korzystające z Mocy na sposób wykorzystujący elementy "magii" Sithów z czasem przyjęło się także nazywać Sithami.

Podczas wojen mandaloriańskich, Jedi Revan natrafił na pozostałości po Imperium Sithów i skuszony skutecznością ciemnej strony stworzył swoje własne Imperium Sithów, wywołując wojnę domową Jedi. W materiałach dotyczących tej wojny po raz pierwszy w znanych źródłach pojawia się tytuł Darth - jako tytuł najpotężniejszych spośród nowych lordów Sithów. Ostatecznie Revan nawrócił się i pokonał swojego byłego ucznia - Malaka, który przejął wcześniej z jego rąk władanie Imperium.

Tradycje i metody odkryte w Akademii Trayus zostały jednak wykorzystane przez kolejne pokolenie Sithów - Trayę, Siona i Nihilusa. Zaczęli oni polowanie na ocalałych po wojnie domowej Jedi, jednak w końcu sami polegli z ręki Meetry Surik.

Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem działań przez Kreię, nawrócony na Jasną Stronę Mocy Revan zniknął z obszarów znanych Republice - badająca później tę sprawę Wygnana Jedi dowiedziała się, że możliwe jest, że na nieznanych obszarach galaktyki nadal istnieją resztki pierwszego Imperium Sithów.

Powrót Prawdziwych Sithów

Okazało się, że Revan i Meetra mieli rację co do istnienia ukrytego państwa Sithów. Wszystko zaczęło się jeszcze za czasów Nagi Sadowa. Podczas gdy Sithowie wierni Mrocznemu Lordowi wzięli udział w wojnie nadprzestrzennej, utworzyło się też drugie stronnictwo, którego członkowie nie chcieli atakować Republiki, bojąc się porażki. Kiedy ich obawy potwierdziły się, spanikowali i poddali się władzy lorda Sithów, Vitiate'a. Zebrał on na swojej planecie kilkuset lordów Sithów, a następnie wyssał ich Moc, samemu stając się nieśmiertelnym. Potem, obwoławszy się Imperatorem, powiódł ocalałych Sithów do nieznanych regionów galaktyki, gdzie stał się władcą nowego państwa Sithów.[1][2]

Revan po odkryciu Imperium został zdekonspirowany, pokonany i, dzięki technikom przedłużania życia stosowanym przez imperatora, trzy stulecia.[1] Imperator planował ostateczne uderzenie na Republikę jeszcze przez długi czas, a jego plany były opóźniane przez myśli Revana, z którym był połączony.[3] W końcu jednak w roku 3681 BBY armie Sithów zaatakowały Republikę, rozpoczynając wielką wojnę galaktyczną. Po latach walk i splądrowaniu Coruscant podpisano traktat z Coruscant, który doprowadził do wieloletniej zimnej wojny i współistnienia Republiki oraz Imperium Sithów w podzielonej na dwie części galaktyce.[4]

Bractwo Ciemności i Zasada Dwóch

Zobacz główny artykuł: Bractwo Ciemności.
Zobacz główny artykuł: Zasada Dwóch.
Lordowie Sithów w okresie nowych wojen Sithów.

Kolejny zmasowany powrót Sithów datuje się na około 2000 rok BBY i trwa aż do roku 1000 BBY, a cały ten okres znany jest pod nazwą nowych wojen Sithów. Sithowie stworzyli w tym czasie Nowe Imperium Sithów, przekształcone w ostatniej dekadzie wojny w Bractwo Ciemności - mroczny odpowiednik Zakonu Jedi, i poprowadzili wielkie armie przeciwko Republice.

W bitwie o Mizrę w 1466 BBY połączone siły Jedi poniosły dramatyczną klęskę z rąk armii Sithów. Lata 1100 BBY - 1000 BBY zostały nazwane mrocznym wiekiem - załamała się komunikacja nadprzestrzenna między większością światów Republiki, plaga candoriańska uśmiercała populacje wielu miast i planet, odizolowane kolonie musiały samodzielnie walczyć o przetrwanie i rozpaczliwie bronić się przed Sithami. Stopniowo jednak Jedi udało się skonsolidować własne siły i wystąpić przeciwko Sithom.

Mistrz i uczeń Zakonu Bane'a.

Finał wielkiej kampanii miał miejsce na Ruusan - w 1000 BBY, w siódmej z kolei bitwie na Ruusan Sithowie zostali pokonani. Częściowo stało się to ze względu na nasilające się między nimi nieuniknione konflikty - w obliczu zwycięstwa każdy chciał przejąć władzę nad innymi Lordami Sithów, a w obliczu klęski - innych obwiniał o porażki. Konflikty osiągnęły apogeum podczas przygotowań do samej bitwy. W rezultacie w ostatnim starciu zginęli wszyscy Lordowie poza Darthem Bane'em, który powołał Bractwo Sithów, wprowadzając równocześnie Zasadę Dwóch - doktrynę, mówiącą, że Sithów może być tylko dwóch - mistrz i uczeń.

Niezależnie miały miejsce inne wydarzenia: Kibh Jeen odkrył zbudowaną na Almas przez Dartha Rivana świątynię Sithów i przeszedł na Ciemną Stronę, wywołując konflikt Mrocznego Jedi - dzięki temu Yoda dowiedział się o istnieniu Zasady Dwóch, chociaż nie dał wówczas wiary pogłoskom o przetrwaniu ciągłej linii Sithów jeszcze z czasu ich nowych wojen.

Intryga Palpatine'a

Od czasów Ruusan Sithowie pozostawali w ukryciu przez blisko tysiąc lat, stosując się do doktryny Bane'a, aż do momentu, w którym Darth Sidious (takie imię przyjął dla swojego "mrocznego alter ego" pochodzący z Naboo Palpatine) skutecznie przeprowadził swoją intrygę mającą na celu zniszczenie Jedi i przejęcie władzy nad Republiką.

Palpatine kolejno szkolił uczniów, którzy pomagali mu w osiągnięciu jego celu: Maula, Dooku (jeden z jego uczniów, Nikkos Tyris, założył sektę uważających się za Sithów Jensaarai) i w końcu Anakina Skywalkera. Ponadto stworzył zastępy pomniejszych użytkowników ciemnej strony, którzy stanowili trzon planowanego przez niego teokratycznego państwa Sithów, w które zamierzał przekształcić swoje Imperium. Nie udało mu się jednak osiągnąć celu - stworzone przez niego Pierwsze Imperium Galaktyczne wkrótce upadło, przetrwawszy - zamiast planowanego tysiąca lat - ledwie ćwierć wieku.

Palpatine był uważany za najpotężniejszego Lorda Sithów w historii Galaktyki. W pojedynku pokonał i zmusił do odwrotu mistrza Yodę, uświadamiając mu, że tylko dobro i miłość będzie w stanie zwyciężyć taką potęgę - i stało się to prawdą, gdyż Palpatine'a pokonała ostatecznie miłość ojca - Anakina Skywalkera - do syna. Palpatine powrócił jeszcze pod postacią klona i kontynuował pracę nad dziełem swojego życia - Kompendium Ciemnej Strony, którego jednak nie zdołał skończyć przed swoją definitywną i ostateczną śmiercią.

Po upadku Imperium

Tavion Axmis i jej mentor - Desann.

W roku 14 ABY Tavion Axmis usiłowała przy pomocy Berła Ragnosa wskrzesić jego twórcę, jednak przeszkodził temu Jaden Korr.

Strażniczką ideologii Sithów i niejako spadkobierczynią Palpatine'a pozostała natomiast Lumiya, której udało się sprowadzić na ciemną stronę Jacena Solo.

Zaginione Plemię Sithów

Zobacz główny artykuł: Zaginione Plemię Sithów.

Podczas wielkiej wojny nadprzestrzennej doszło do katastrofy pancernika Sithów Omenu na Kesh. Rozbitkowie podporządkowali sobie miejscową ludność i przez 5 tysięcy lat żyli w ukryciu przed resztą światów. Dopiero w roku 43 ABY udało im się wydostać z planety i rozpocząć realizację planów podbicia galaktyki. Zostali jednak pokonani przez Nowy Zakon Jedi pod przewodnictwem Luke'a Skywalkera.

Nowy Zakon Sithów

Zobacz główny artykuł: Nowy Zakon Sithów.

W roku 130 ABY władzę nad większą częścią galaktyki ponownie objęli Sithowie - pod postacią Nowego Zakonu Sithów założonego przez Dartha Krayta. Mroczny Lord Sithów złamał jednak Zasadę Dwóch, wprowadzoną wieki wcześniej przez Bane'a, samemu przyjmując kilku uczniów naraz. Twierdził, że ciemna strona Mocy powinna być skupiona w rękach nie dwóch, a "jednego" - samego Zakonu Sithów.

Zwyczaje

W ciągu wieków wśród organizacji Sithów wykształciło się kilka rytuałów i zwyczajów, które najczęściej służyły do powodowania strachu u wroga.

Tatuaże

Jednym ze zwyczajów Sithów było tatuowanie całego ciała w celu zyskania bardziej przerażającego wyglądu. Tatuaże były najczęściej czarne lub czerwono-czarne, miały bardzo mistyczne kształty, nakładano je na twarzy lub na całym ciele. Najsłynniejszymi Sithami posiadającymi taki wygląd byli Darth Maul oraz większość lordów z Nowego Zakonu Sithów np. Darth Talon, Darth Maladi, Darth Ruyn, Darth Wyyrlok. Wyjątkiem był Darth Nihl - jako jedyny posiadał nie czerwono-czarne tatuaże, ale czarno-białe.

Zakrywanie ciała i twarzy

Darth Nihilus.

Wielu Sithów miało w zwyczaju ukrywać swoją twarz i ciało pod różnymi maskami i szatami. Często dochodziło do sytuacji, że nikt nie wiedział, jak wygląda dany Sith. Tak postępowali m.in. Darth Revan, Dath Nihilus, Lumiya czy Darth Krayt. Dwaj pierwsi stosowali ciemne szaty i charakterystyczne maski, w przypadku Nihilusa nie wiadomo było nawet jakiej był rasy. Darth Krayt natomiast nosił yuuzhańską zbroję z kraba vonduun, która okrywała całe jego ciało. Takiego sposobu używali także zabójcy Sithów w okresie ok. wojny domowej Jedi - nosili maski i czarne zbroje, a także niektórzy Mroczni Jedi, np. bracia Kothos i inni członkowie Kultu Ragnosa.

Miecze świetlne

Pierwsi Sithowie kuli zwykłe miecze i wspomagali je swoją magią. Później przejęli od Jedi zwyczaj noszenia mieczy świetlnych, czego powodem był fakt, iż duża część Sithów to Jedi, których skusiła ciemna strona Mocy. Wkrótce też weszło im w nawyk korzystanie z mieczy o czerwonej klindze - kolor ten pochodził najczęściej od syntetycznego kryształu głównego broni.

Przyjmowanie ucznia

Aż do przyjęcia Zasady Dwóch, Sithowie posługiwali się pewnym rytuałem. Podczas przyjmowania nowego ucznia, lord Sithów przedstawiał adeptowi Kodeks Sithów. Gdy uczeń umiał zgłębić jego sens, mistrz wbijał swoje paznokcie w dłoń i swoją krwią chrzcił nowego ucznia. Rany u mistrzów wywołane w ten sposób goiły się później poprzez medytację Sithów. U wielu uczniów ten rytuał wzbudzał obrzydzenie.[5]

Kodeks

Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy.
Moc mnie wyzwoli.

Oraz w języku sithańskim.

Nwûl tash.
Dzwol shâsotkun.
Shâsotjontû châtsatul nu tyûk.
Tyûkjontû châtsatul nu midwan.
Midwanjontû châtsatul nu asha.
Ashajontû kotswinot itsu nuyak.
Wonoksh Qyâsik nun.

Tytuły

Znanych jest kilka charakterystycznych tytułów wykorzystywanych przez Sithów:

Ciekawostki

  • W języku sithańskim nazwa kodeksu Sithów to Qotsisajak.
  • Namiętność daje mi siłę, siła daje potęgę, potęga daje zwycięstwo, Zwycięstwo uwalnia mnie z okowów, Moc mnie oswobodzi. - credo Sithów z czasów wojny domowej Jedi
  • Pierwsze Imperium Sithów przedstawione jest w sposób wyraźnie inspirowany starożytnym Egiptem: Lordowie Sithów i ich otoczenie są stylizowani na dwór króla lub faraona, a architektura ich świątyń i miejsc pochówku bardzo przypomina egipskie świątynie i piramidy.
  • W grze wideo Knights of the Old Republic stworzono kodeks Sithów, który Darth Revan usłyszał w akademii na Korriban.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Sithów.


Moc
[Pokaż/Ukryj]
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.