Desann

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Desann
Data i miejsce śmierci: 12 ABY
Rasa: Chistori
Kolor oczu: Fioletowe
Kolor skóry:
  • Fioletowa
  • Pomarańczowa
Przynależność:
Profesja:
Desann był mrocznym Jedi rasy Chistori, sprzymierzeńcem lorda Hethrira i jego Odrodzonego Imperium.

Historia

Pochodził z planety, na której praktycznie nie występowały osoby wrażliwe na Moc, w związku z czym od wczesnej młodości traktowany był z nieufnością nawet przez najbliższych. Umocniło to w nim przekonanie, że najważniejszą życiową wartością jest własna siła.

Podczas nauki w prakseum Jedi Luke'a Skywalkera na Yavinie 4, Desann był jednym z wyróżniających się uczniów. Nie potrafił się jednak pozbyć gniewu oraz przekonania o własnej wyższości wobec tych, którzy nie władali Mocą tak biegle jak on, lub nie czuli jej w ogóle. Kiedy podczas jednej z walk treningowych Desann definitywnie poddał się ciemnej stronie i zabił pokonanego przez siebie przeciwnika, twierdząc, że tak słaby wojownik nie zasłużył na życie, został karnie wyrzucony z akademii.

Ogarnięty pragnieniem zemsty Desann sprzymierzył się z jednym z przywódców Resztek Imperium, admirałem Galakiem Fyyarem. Dzięki jego wsparciu mógł wprowadzić w życie projekt stworzenia armii żołnierzy zdolnych używać Mocy, których zamierzał wykorzystać przeciwko rycerzom Jedi Skywalkera, a następnie - przeciw Nowej Republice, celem podbicia galaktyki. Z pomocą swojej uczennicy, Tavion, sprowokował Kyle'a Katarna do ujawnienia mu lokalizacji Doliny Jedi, a następnie wykorzystał zakumulowane tam moce, aby stworzyć swoje oddziały Mrocznych Jedi. Część z nowych oddziałów Desanna była istotami rzeczywiście wrażliwymi na Moc, podczas gdy reszta została wyposażona w rezonujące z Mocą kryształy z planety Artus, które, napełnione na Ruusan, pozwalały im na korzystanie z niektórych mocy. Fyyar dostarczył natomiast konieczną technologię i wsparcie techniczne - w tym pancerze z domieszką kortozis oraz lądowniki desantowe, broń i ciężki sprzęt naziemny.

Kyle oraz Luke nie zostawiali jednak spraw samym sobie. Z polecenia Skywalkera, Eskadra Łotrów wygnała siły imperialne z Doliny Jedi. Równocześnie Katarn poprzez Nar Shaddaa i Bespin dotarł do tajnej bazy Fyyara, a następnie na pokład jego gigantycznego okrętu desantowego, który wyruszał właśnie do ataku na Yavin 4. Sztuki tej próbował też dokonać Luke, jednak został powstrzymany przez Desanna w pojedynku. Podczas gdy siły imperialne (w tym Desann, bezpośrednio dowodzący atakiem naziemnym) dokonywały desantu na Yavin 4, Katarnowi udało się zabić w pojedynku admirała Fyyara, jak również unieszkodliwić systemy osłon jego okrętu. Umożliwiło to siłom Republiki zniszczenie flagowej jednostki Imperium. Na powierzchni księżyca oddziały Imperium i Mrocznych Jedi zdołały dostać się do Akademii. Desann udał się do podziemi świątyni, aby dokonać rytuału mającego zwiększyć jego moc. Tam jednak dogonił go Kyle Katarn i pokonał w pojedynku na Moc i miecze świetlne.

Ciekawostki

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Desanna.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.