Prakseum Jedi na Yavinie 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Prakseum Jedi na Yavinie 4
Data konstrukcji: 11 ABY
Data zniszczenia: 25 ABY
Lokalizacja: Yavin 4
Funkcja: Akademia Jedi
Przynależność: Nowy Zakon Jedi


Prakseum Jedi, albo też Akademia Jedi na Yavinie 4, była ośrodkiem szkoleniowym Jedi powstałym po galaktycznej wojnie domowej na czwartym księżycu planety Yavin.

Historia

Po ciężkim i okupionym licznymi kosztami zwycięstwie nad odrodzonym Palpatine'em w 11 ABY dla wielu stało się jasne, że jeśli młoda wówczas Nowa Republika ma przetrwać, musi być chroniona przez Jedi. Zdawał sobie z tego sprawę również Luke Skywalker, jedyny pełnoprawny żyjący Jedi w tym okresie, i to za jego namową, po słynnym wystąpieniu w sali Senatu na Coruscant, Mon Mothma postanowiła przeznaczyć fundusze na budowę nowej akademii.

Nazwa prakseum wzięła się od starożytnych ośrodków szkoleniowych Jedi, i oznaczała trening poprzez połączenie nauki i działania. Za namową swojej siostry, Luke Skywalker zdecydował się umieścić nową Akademię w ruinach Massassich na Yavinie 4, w których 11 lat wcześniej mieściła się baza Rebelii. W skład kompleksu Akademii wchodziła Wielka Świątynia oraz kilka mniejszych, zarówno ocalałych, jak i zrujnowanych, a później także Świątynia Błękitnego Liścia. Całość była ochraniana przed piraniożukami i innymi drapieżnikami, zamieszkującymi dżungle Yavina IV, stanowiła zatem wygodny i bezpieczny ośrodek szkoleniowy.

A przynajmniej tak to wyglądało do momentu, w którym wyszło na jaw, iż ruiny świątyń Massassich zamieszkuje duch Exara Kuna, zmarłego ponad 4000 lat wcześniej Mrocznego Lorda Sithów. Kun doprowadził do śmierci jednego z uczniów, Gantorisa, przejął kontrolę nad innym, Kypem Durronem oraz wpędził w śpiączkę samego Luke'a Skywalkera. Pozostali uczniowie jednak wspólnymi siłami zdołali go pokonać i ocalić swojego mistrza.

W międzyczasie Corran Horn i Mara Jade zrezygnowali ze szkolenia; pierwszy z powodu naglących poszukiwań porwanej żony, Mirax Terrik, druga natomiast odeszła, gdyż nie odpowiadał jej styl nauczania w Praxeum. Oboje powrócili do edukacji, ale dopiero później.

W 12 ABY doszło do ataku na Praxeum przeprowadzonego przez połączone siły wiceadmirała Pellaeona i admirał Daali. Obroną Akademii dowodzili Kyp Durron i Dorsk 81, który też poświęcił swoje życie, by wywołać wspólnie z innymi uczniami burzę Mocy i wyeliminować okręty Pellaeona. Zagrożenia ze strony Daali pozbyła się natomiast Callista Ming, dokonując sabotażu na pokładzie jej flagowego okrętu, Niewidzialnego młota.

Rok później Akademia przeżyła oblężenie ze strony sił Odrodzonego Imperium pod wodzą admirała Fyyara i mrocznego Jedi Desanna, którzy jednak zostali pokonani przez Kyle'a Katarna. Zagrożenie zostało natomiast odparte wspólnymi siłami Jedi i Eskadry Łotrów.

Przez kolejne lata Jedi z Prakseum pod wodzą Luke'a Skywalkera dokonywali wielu rzeczy, jednak rzadko związanych bezpośrednio z ich siedzibą na Yavinie 4. W rozmaitych kryzysach służyli jako mediatorzy i rozjemcy, a gdy Skywalker opuszczał ich, by pomóc Nowej Republice, kierownictwo nad Akademią przejmowali Streen, Kam Solusar albo Tionna Solusar. Ta ostatnia została kierowniczką Prakseum w 19 ABY, kiedy to Luke Skywalker zdecydował się na wprowadzenie zmian w formule Zakonu. Powrócił do dowodzenia Praxeum na jakiś czas w trakcie kryzysu związanego z Akademią Ciemnej Strony w 24 ABY, jednak po zwycięstwie Jedi w kolejnej bitwie ponownie opuścił to stanowisko.

W trakcie inwazji Yuuzhan Vongów najeźdźcy zniszczyli Wielką Świątynię i zmusili Jedi do porzucenia Praxeum. Wtedy też mistrz Ikrit poświęcił swoje życie, by umożliwić młodym padawanom ucieczkę, w której pomogli też Talon Karrde i Booster Terrik.

Pierwsi uczniowie

Pierwsi uczniowie

Późniejsi uczniowie (ci ważniejsi)

Przypadki przejść na ciemną stronę

Spośród uczniów Prakseum wielu miało związek z ciemną stroną, wielu jednak właśnie w okresie szkolenia poddało się jej podszeptom. Gantoris jako pierwszy uległ pokusom ducha Exara Kuna, potem Kyp Durron poszedł w jego ślady. Również podczas pobytu w Akademii Brakiss odkrył w sobie mrok, co w późniejszym okresie zaowocowało założeniem przez niego Akademii Ciemnej Strony. Desann poddał się swojej pierwotnej dzikości, zabijając Haveta Storma. Dolf nie umiał poradzić sobie z gniewem, przez co opuścił Prakseum, by powrócić jako Kueller i zagrozić Nowej Republice. Również Kyle Katarn z początku obawiał się podjąć szkolenia, ze względu na przeszłe doświadczenia z ciemną stroną. Okresowo też jego uczeń, Rosh Penin, poddał się swojemu strachowi i przeszedł na stronę Kultu Ragnosa 14 ABY.

Ponadto Corran Horn i Mara Jade z różnych przyczyn przerywali swoje szkolenie, jednak suma summarum zostali rycerzami, a potem mistrzami Jedi.

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]