Kyp Durron

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Kyp Durron
Data i miejsce narodzin: 5 BBY
Miejsce pochodzenia: Deyer
Rasa: Człowiek
Wzrost: 177 cm
Kolor włosów: Czarne (czasem opisywane jako ciemnobrązowe)
Kolor oczu: Zielony (czasem opisywane jako brązowe)
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Kyp Durron był mistrzem Jedi w czasach istnienia Nowej Republiki i bespośrednio po nich następujących. Był jednym z pierwszych Jedi wyszkolonych przez Luke'a Skywalkera w akademii na Yavinie 4. Uznawany był za jednego z najpotężniejszych Jedi swoich czasów - mówiono nawet, że jego potencjał do władania Mocą jest większy od tego, który przypisywano mistrzowi Skywalkerowi. Jednak jego porywczość, otwarta pretensjonalność i skłonności do agresywnych działań, choć często uzasadnionych, sprawiały, iż w relacjach między nim a Luke'em występowały częste różnice zdań.

Kuszony wizją szybkiego dojścia do ogromnej potęgi, pod wpływem ducha starożytnego lorda Sithów, Exara Kuna - przekroczył granicę ciemnej strony Mocy i ogłosił siebie lordem Sithów. Kyp wrócił jednak na jasną stronę. Wiele lat później wziął aktywny udział w wojnie z Yuuzhan Vongami i wojnie z Mrocznym Gniazdem.

Biografia

Dzieciństwo

Kyp urodził się na planecie Deyer w systemie Anoat. Jego rodzice byli politycznymi przeciwnikami Palpatine'a, za co prawie cała rodzina została zesłana na Kessel, gdzie pracowali jako niewolnicy w kopalni przyprawy. Kyp miał wtedy osiem lat. Jego starszy brat, Zeth trafił do Akademii Imperialnej na Caridzie.

W kopalni jego wrażliwość na Moc wykryła Vima-Da-Boda, upadła Jedi ukrywająca się przed inkwizytorami. Vima nauczyła Kypa podstawowych umiejętności związanych z użytkowaniem Mocy, po czym, opuściwszy kopalnię, powróciła na Nar Shaddaa.

Szkolenie Jedi

W ósmym roku pobytu na Kessel, Kyp poznał Hana Solo i jego partnera Chewbaccę, którzy zostali zesłani do kopalni przez mściwego administratora Kessel, Morutha Doole'a. Dzięki jego pomocy udało się im uciec z kopalni przyprawy - chłopak, dzięki wrażliwości na Moc, przeprowadził ich przez Otchłań, która strzegła tajnego imperialnego projektu znajdującego się pod ochroną admirał Daali. Porwali prototyp Pogromcy Słońc i użyli go do ucieczki. Po powrocie do Nowej Republiki, Kyp został jednym z pierwszych uczniów Luke'a Skywalkera w nowo powstającej Akademii Jedi.

Kyp okazał się jednym z najbystrzejszych uczniów, więc wiedza jaką przekazał mu Luke Skywalker szybko przestała mu wystarczać. Nieufny, odizolowany od reszty uczniów, uznawszy, że jego edukacja idzie za wolno jak na jego możliwości, znalazł sobie nowego nauczyciela w osobie ducha Exara Kuna, zmarłego kilka tysięcy lat wcześniej lorda Sithów, który łatwo skusił głodnego wiedzy młodzieńca. Exar Kun zaczął podsycać nienawiść Durrona do Imperium i nakłonił go do zemsty. Kyp z pomocą Exara wyciągnął z jądra Yavina Pogromcę Słońc.

Kyp pilotujący Pogromcę Słońc.

Kyp odszukał Qwi Xux, badaczkę, która zaprojektowała superbroń i wymazał jej z pamięci wszystkie informacje dotyczące stworzonych przez nią broni. Po powrocie na Yavin 4 razem z Kunem zaatakował Mistrza Skywalkera, oddzielając jego ducha od ciała. Stał się potężny i dysponował bronią, której nic nie mogło się przeciwstawić, postanowił więc pomścić swoją rodzinę. Za pomocą Pogromcy Słońc zniszczył słońce Caridy, niszcząc w ten sposób znajdującą się tam bazę Imperium. Niestety, dopiero po wystrzeleniu torpedy zorientował się, że jego brat był jednym ze szturmowców służących wtedy na Caridzie (choć caridiańscy oficerowie utrzymywali, iż jest on martwy). To wydarzenie zepchnęło go jeszcze głębiej w objęcia Ciemnej Strony. Wobec niebezpieczeństwa, że chłopak wyruszy na prywatną krucjatę, która zakończy się masakrą obywateli Imperium, Han Solo, najlepszy przyjaciel Kypa, podjął się zadania odnalezienia go i przekonania o tym, jak dalece błędne jest jego postępowanie. Choć nie bez trudu, słowa przyjaciela sprawiły, że Durron postanowił poddać się i ukorzyć przed mistrzem Skywalkerem.

Choć Kyp był winien śmierci ponad dwudziestu milionów żywych istot, Luke przebaczył mu. W porozumieniu z przywódczynią Nowej Republiki, Mon Mothmą, postanowił, że Kyp nie zostanie postawiony przed sądem za masakrę Caridy (co później często wypominali Luke'owi Mara Jade i Corran Horn). Oznaczało to, że niedawny samozwańczy lord Sithów dostanie jeszcze jedną szansę.

Wkrótce wraz z Hanem i Lukiem Kyp jeszcze raz poleciał do Otchłani, gdzie pilotując Pogromcę Słońc wziął udział w bitwie pomiędzy Nową Republiką a Daalą. Po bitwie zniszczył śmiercionośny statek, wpychając go w czarną dziurę. On sam ledwo uszedł z życiem uciekając w kapsule informacyjnej zbyt małej dla każdej ludzkiej istoty. W efekcie Durron doznał wielokrotnych złamań żeber, kończyn i innych kości.

Wydarzenia tych tygodni miały zaważyć na dalszym życiu Kypa. Stał się jeszcze bardziej zamknięty w sobie, utrzymując przyjazne relacje tylko z kilkoma osobami. Stale rozpamiętywał też swoje czyny, nie mogąc wybaczyć sobie popełnionych błędów - szczególnie tego, który spowodował śmierć jego brata. Rozterki te przeżywał szczególnie mocno w trakcie swej pierwszej misji od czasu odkupienia, gdy został wysłany na planetę Prishardia w związku z pogłoskami o działającej tam Jedi. Jak się miało okazać, nie była to żadna Jedi, a jedynie podszywająca się pod nią przemytniczka Ghitsa Dogder. Pomimo jednak faktu, iż Kyp - w trakcie misji ukrywający się pod nazwiskiem Zeth Fost - doskonale wiedział o tym kim jest, a raczej kim nie jest Ghitsa, pomógł jej partnerce, Fenig Nabon, w odbiciu jej z rąk najemników pracujących dla huttyjskiego klanu Desilijic.

W kilka miesięcy później - w 12 roku po Bitwie o Yavin - Kyp wraz ze swym przyjacielem z Akademii, Dorskiem 81, jako pierwsi z adeptów akademii Luke'a Skywalkera, zostali mianowani na Rycerzy Jedi. Wkrótce potem Durron towarzyszył Dorskowi 81 w podróży na jego rodzinną planetę, Khomm. Stamtąd udali się do przestworzy znajdujących się pod kontrolą Imperium w celu poznania nowych planów Admirał Daali, która dopiero co zjednoczyła zwaśnione frakcje. Obecność młodych Jedi została jednak wykryta i Kyp wraz z Dorskiem 81 zostali zmuszeni do ucieczki. Daala podążyła za nimi na Yavin 4, dewastując po drodze powierzchnię Khomm. Tymczasem przyjaciele zdążyli powrócić do Akademii Jedi, gdzie następnie, pod nieobecność Mistrza Skywalkera, poprowadzili grupę jego uczniów w walce z siłami Imperium. Zwycięstwo, jakie odnieśli w tej bitwie młodzi Jedi, stanowiło niewielkie pocieszenie dla Kypa, zasmuconego ofiarną śmiercią Dorska 81.

Jakiś czas potem na Yavin 4 przybył Dorsk 82, klon-następca zmarłego Dorska 81. Kyp zaopiekował się kandydatem na Rycerza Jedi. Zaprowadziwszy go na grób Dorska 81, pokazał mu miecz świetlny, który należał wcześniej do jego zmarłego poprzednika. Tam też stoczył zwycięską walkę z latającym, dwugłowym smokiem (z tego samego gatunku co te, które niegdyś zaatakowały Luke'a Skywalkera z polecenia Exara Kuna). Zafascynowany tą potyczką Dorsk 82 tylko umocnił się w postanowieniu, że zostanie Jedi. Kyp zadeklarował wtedy pomoc w edukacji młodego Khommity.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Gdy ukończył szkolenie, wziął na ucznia Miko Reglię i wraz z nim stworzył eskadrę myśliwców X-wing, którą nazwali Tuzin Mścicieli (później znany jako Tuzin i Dwóch Mścicieli).

Jako jedna z pierwszych formacji starła się ona z Yuuzhan Vongami. W wyniku walki eskadra została zniszczona, jako jedyny przeżył Kyp, a Miko dostał się do niewoli. Później stworzył podobną eskadrę nazwaną Tuzinem Kypa.

Choć preferował bardziej agresywne techniki niż inni Jedi, udowodnił iż jest wartościowy w bitwie. Po tym jak mistrz wojenny Tsavong Lah zażądał głów Jedi, odłączył się od Luke'a i postanowił walczyć na własną rękę, wspierany tylko przez niewielką grupkę. Przez krótki okres czasu był mentorem Jainy Solo i zaczęła się nawiązywać pomiędzy nimi bliższa więź, jednakże Jaina straciła do niego szacunek, kiedy wprowadził ją w błąd na temat statku Yuuzhan Vongów; Kyp utrzymywał że jest to superbroń, kiedy naprawdę był to światostatek. Choć nie wpłynęło to na jego stronników, zaczęto uważać iż Durron nie jest stabilny.

Po upadku Coruscant, Kypowi udało się dotrzeć na Hapes. Obserwując jak Jaina prawie przechodzi na Ciemną Stronę, ostatecznie zrozumiał jak niebezpieczne były jego własne agresywne techniki. Jainie udało się nie wpaść w objęcia Ciemnej Strony i ponownie została uczennicą Kypa. Leia Organa Solo ostrzegła go, iż jeśli tylko skrzywdzi Jainę, Yuuzhan Vongovie będą najmniejszym z jego problemów. Po tym incydencie Kyp stał się bardziej przewidywalny i dzięki tej zmianie zyskał akceptację innych Jedi.

Choć Kyp nie zgadzał się z wieloma decyzjami mistrza Skywalkera, został członkiem Rady Jedi, a później Rady Mistrzów. Po koniec wojny Kyp był jednym z Jedi, którzy bronili Zonamy Sekot.

Kryzys Mrocznego Gniazda

Podczas tego kryzysu, Kyp znowu stał po innej stronie niż część Jedi. Choć nie sprzeczał się z mistrzem Skywalkerem, razem z Marą był liderem frakcji, która uważała, że obowiązki Jedi wobec galaktyki są ważniejsze niż te wobec Galaktycznej Federacji Niezależnych Sojuszów. To spowodowało konflikt z Corranem Hornem i Kenthem Hamnerem, którzy uważali iż Jedi są odpowiedzialni przed Sojuszem. Kiedy Luke przebywał na Wotebie i w związku z tym nie można było się z nim skontaktować, Szef Państwa Cal Omas próbował zdezorganizować zakon, mianując Corrana tymczasowym przywódcą. Kyp odmówił wzięcia udziału w tej farsie, tłumacząc iż przywódcą Jedi jest Luke Skywalker i że nie będzie pokoju tak długo, jak długo Cal Omas pozostanie prezydentem.

Drugi Kryzys Koreliański

Podczas drugiej galaktycznej wojny domowej, Kyp zachował status członka Rady Mistrzów, choć sugerował iż Jacen Solo powinien zostać mistrzem ze względu na jego rozległą wiedzę o Mocy. Zaraz po bitwie o Hapes, Kyp przyznał się Luke'owi i Marze, że znalazł wybrankę życia. Oświadczył im także, że Cal Omas i Cha Niathal pragną, by Jacen został awansowany na mistrza.

Ciekawostki

  • Kyp Durron został stworzony przez Kevina J. Andersona.
  • Ja, Jedi niepoprawnie podaje datę urodzenia Kypa jako 7 BBY.
  • Choć czasami podaje się, że Kyp zabił miliardy, gdy zniszczył Caridę, ale tak naprawdę populacja planety liczyła około 25 milionów.
  • Początkowo Kyp nie miał się pojawić w serii Nowa era Jedi. Brak było jego postaci w początkowych wersjach Wektora pierwszego, jednakże pojawiał się tam Jedi, który dowodził Tuzinem. Później Del Rey poprosił autora, R. A. Salvatore, o zmianę imienia pilota na Kyp i dodanie kilku fragmentów o nim.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Kypa Durrona.