Carida

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Carida
Astrografia
Region: Kolonie
Sektor: Barma
Układ: Carida
Pozycja w układzie: 4
Gwiazda: Carida
Księżyce: 2
Długość dnia: 25 h
Długość roku: 357 dni
Geografia
Średnica: 18 324 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Lasy
  • Góry
  • Pustynie
  • Lodowce
  • Oceany
  • Dżungle
Ważne miejsca: Akademia wojskowa
Społeczeństwo i inne
Języki:
Ludność: 25 000 000
Struktura demograficzna:
Import: Produkty spożywcze
Eksport:
  • Personel wojskowy
  • Technologie wojskowe
  • Urządzenia przemysłowe
Przynależność:
Carida była planetą leżącą w sektorze Barma – na granicy Kolonii i Światów Jądra. Występują na niej wszystkie możliwe formy terenu, od lodowych tundr, przez niedostępne góry, po piaszczyste pustynie. Było to wykorzystane już w czasach Starej Republiki - założono tam akademię wojskową, szkolącą żołnierzy.

Planeta posiadała jeden niewielki księżyc, zniszczony w dekadzie poprzedzającej bitwę o Yavin.

Historia

Czasy Imperium

Krajobraz planety

Imperium Galaktyczne, w jego wczesnym okresie, przejęło Caridę z jej akademią wojskową i uczyniło z niej jeden z oddziałów Akademii Imperialnej, a równocześnie jedną ze swoich najlojalniejszych twierdz. To właśnie tutaj studiowali między innymi admirał Natasi Daala oraz Han Solo i Mako Spince. Na Caridzie szkolono jednak głównie szturmowców, zmuszając ich do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Carida posiadała także fabryki broni i uzbrojenia, w których produkowano między innymi roboty kroczące, na przykład MT-AT i AT-AT.

Niewielki księżyc planety, zwany księżycem-maskotką, był przez długie lata wykorzystywany do szkolenia żołnierzy w warunkach próżni i obniżonej grawitacji. Na jego zwróconej w stronę planety stronie wyryto gigantyczny symbol Akademii. Mako Spince w ramach jednego z dowcipów planował usunąć ten emblemat przy pomocy antymaterii - popełnił jednak błąd w obliczeniach, co doprowadziło do anihilacji całego księżyca.

Resztki Imperium i zniszczenie

Po śmierci Palpatine'a władzę na planecie przejął ambasador Furgan. Pozostawał on wierny ideałom Imperium, nadal tworząc bezimiennych szturmowców. Podobnie jak admirał Daala, w tym okresie nadal utrzymywał żelazną dyscyplinę. W roku 11 ABY udał się na Coruscant, by wziąć udział w spotkaniu dyplomatycznym z minister Leią Organą Solo. Na nim zaraził Mon Mothmę - prezydent Nowej Republiki - tajemniczą chorobą. Wirusa udało się wyleczyć kalamariańskiej Jedi Cilghal, uczennicy Luke'a Skywalkera. Po tym wydarzeniu, Furgan dostał informację od swojego szpiega, Terpfena, na temat położenia planety Anoth. Był to mroźny świat, gdzie ukryto młodego, bo zaledwie jednorocznego Anakina Solo. Przez kilka następnych miesięcy Furgan szykował się do ataku na Anoth, lecz w momencie, gdy jego siły miały opuścić Caridę, zjawił się Kyp Durron. Uczeń mistrza Luke'a, który przeszedł na ciemną stronę Mocy, przyleciał na pokładzie Pogromcy Słońc w poszukiwaniu swego brata Zetha. Furgan, zaślepiony chęcią posiadania potężnej broni, jaką przyleciał Kyp, rozkazał przekazać mu nieprawdziwe informacje o śmierci jego brata. Durron rozwścieczony wiadomością, że Zeth zginął w czasie misji treningowej w lodowych obszarach Caridy, odpalił torpedy w gwiazdę macierzystą układu, w efekcie niszcząc całą planetę i zabijając Zetha. Zginęło wiele istot, w tym prawie cała populacja Caridian.

Źródła