Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Kolonia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kolonia była organizacją składającą się z wielu gniazd Killików. Centralnym gniazdem było Unu, rządzone przez UnuThula.

Historia

Początki Kolonii sięgają czasów wojny z Yuuzhan Vongami, a konkretnie roku 27 ABY. Wtedy to odbyła się misja na Myrkrze, w której wielu Jedi straciło życie, a jeden z nich - młody Raynar Thul - został porwany przez dwójkę Mrocznych Jedi, Lomi Plo i Welka. Cała trójka opuściła światostatek Baanu Rass (na którym grupa uderzeniowa Anakina Solo wykonywała swą misję) i udała się w kierunku Nieznanych Regionów na pokładzie Tachyon Fliera. Statek rozbił się na Yoggoy. Katastrofa była poważna. Raynarowi ledwo udało się wydostać z płonącego wraku, gdyż postanowił uratować także Lomi i Welka.

Każdy z nich był bliski śmierci. Początkowo Killikowie zamieszkujący Yoggoy zamierzali poczekać aż Thul umrze, by przekazać jego ciało swoim larwom. Jednak ostatkami sił Raynar, korzystając z Mocy, przekonał ich, by zatroszczyli się o jego życie. Killikowie usłuchali go i umieścili w specjalnej komórce, w której karmili go i czyścili jak własną larwę. Po długiej rekonwalescencji młody Jedi, z bliznami na ciele i duszy, zatracił poczucie własnej świadomości. Jego wartości i wola promieniowały na innych Killików,[1] którzy docenili wartość poszczególnej jednostki. Dzięki temu, że członkowie Yoggoy zaczęli cenić życie i opiekować się chorymi, gniazdo rozpoczęło gwałtowny rozwój i rozbudowę. Zainicjowano handel żywnością i sprzętem z innymi gniazdami. Raynar ustanowił centralne gniazdo - Unu - i mianował się jego przywódcą. Po jakimś czasie nastąpił drobny kryzys - jedno niezadowolone gniazdo zaatakowało Unu, potem przyszły czasy głodu, gdyż bogatsze gniazda splądrowały ich świat. Mimo to UnuThul zdołał wyprowadzić swoje gniazdo z wszystkich napotkanych kłopotów. Gatunek zaczął rozprzestrzeniać się na całą lokalną przestrzeń i był to początek Kolonii.

W 35 ABY Kolonia była już potężna - składała się z 375 gniazd.[2] Rozrastała się bardzo szybko, zajmując kolejne planety, a także handlując z wieloma rasami (których niektórzy członkowie stawali się potem Dwumyślnymi). W końcu Killikowie zadomowili się na kilku księżycach gazowego giganta Qoribu, który leżał niecały rok świetlny od terytoriów Chissów. Zaniepokojeni tym faktem Chissowie postanowili zatruwać żywność i niszczyć killickie transporty, aby zniechęcić owadzią rasę do ekspansji w tych okolicach. Lokalny konflikt przybierał na sile, więc UnuThul poprosił o pomoc dawnych towarzyszy Jedi z grupy uderzeniowej Anakina Solo, między innymi Jainę, Jacena, Zekka, Alemę i Tesara. Dzięki interwencji młodego Solo hapańska flota królewska Tenel Ka wsparła Killików. Wojna wydawała się nieunikniona, jednak Luke Skywalker z pomocą przyjaciół dotarł w głębiny księżyca Kr i zniszczył znajdujące się tam siedlisko Mrocznego Gniazda, które, jak się okazało, wywierało niszczący wpływ na Kolonię i stało za działaniami mającymi doprowadzić do wojny między Chissami a Killikami.

Killików i ich gniazda postanowiono przenieść do świeżo odkrytego układu gwiezdnego, znajdującego się w mgławicy Utegetu. Okazało się jednak, że Gatunek nie może się tam zadomowić, gdyż na każdej z planet zaczęła pojawiać się dziwna substancja zwana fizzem, która - jak się później okazało - była systemem obronnym środowiska i niszczyła budowle Killików oraz miała na nich samych szkodliwy wpływ. UnuThul oskarżył Jedi o podstęp. Na dodatek Mroczne Gniazdo wciąż funkcjonowało, gdyż na Kr zginął jedynie Welk.

Na dodatek na planecie znaleziono czarną membrozję, która była silnym środkiem uzależniającym. Jedi dowiedzieli się, że handel odurzającą substancją kwitnie, a członkowie niektórych ras stali się od niej całkowicie zależni.

Wkrótce konflikt pomiędzy Jedi popierającymi Killików, samymi owadami a Chissami zaostrzył się i wybuchła wojna rojów. Pod koniec konfliktu Luke Skywalker zabił Lomi Plo (która przewodziła Mrocznym Gniazdem), a Raynara wtrącono do niewoli. Killikowie, na których nie oddziaływał już żaden użytkownik Mocy, zaczęli stopniowo powracać do swojej pierwotnej liczebności i zwyczajów.

Przypisy

  1. Gdyż byli oni związani telepatycznie, a Raynar dodatkowo wzmacniał połączenie Mocą.
  2. "Usłyszałem trzysta siedemdziesiąt pięć nazw." - Jae Juun na pytanie Hana Solo o to, jak duża jest Kolonia. Mroczne Gniazdo I: Władca Dwumyślnych

Źródła






Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!