Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Raynar Thul

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Młodzi rycerze Jedi i erę dziedzictwa.

Raynar Thul.jpg
Raynar Thul
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Profesja: Jedi
Raynar Thul był rycerzem Jedi, żyjącym w czasach Nowego Zakonu Luke'a Skywalkera. Syn alderaańskich szlachciców - Bornana i Aryn Dro Thul - i jednocześnie jedyny dziedzic ich transportowego imperium, Bornaryn Trading. Był przyjacielem bliźniąt Solo, Jacena i Jainy.

W 27 ABY, podczas wojny z Yuuzhan Vongami, Raynar znalazł się w grupie uderzeniowej Anakina Solo, która miała za zadanie dotrzeć na światostatek Baanu Rass i zniszczyć centrum klonowania voxynów. Podczas misji grupa spotkała dwójkę Mrocznych Jedi, Lomi Plo i Welka, którzy podczas pierwszej okazji uciekli z Myrkra na pokładzie znalezionego frachtowca, przypadkowo zabierając ze sobą także nieprzytomnego Raynara. Tachion Flyier rozbił się na Yoggoy, planecie zamieszkanej przez owadzią rasę Killików. Raynar uratował siebie i dwójkę Mrocznych Jedi z płonącego wraku. Dzięki Killikom przeżył, jednak rany na ciele i duszy były tak wielkie, że pod mentalnym wpływem Gatunku zapomniał o swoim dawnym życiu i skoncentrował na pomocy insektom. Ustanowił Unu - centralne gniazdo - i mianował się jego przywódcą, przybierając imię UnuThul. Jego działania, w dużym stopniu kontrolowane przez Mroczne Gniazdo, doprowadziły do wybuchu w 36 ABY wpierw kryzysu Mrocznego Gniazda, a potem wojny rojów. Raynar został ostatecznie pojmany przez Jedi i osadzony głęboko w czeluściach świątyni Jedi na Coruscant, w nadziei na jego fizyczną i mentalną rekonwalescencję.

Biografia

Młodość

O młodości nic nie wiadomo tylko to że był bardzo ufny i nieśmiały.

Trening Jedi

Wojna z Yuuzhan Vongami

W 25 ABY wybuchła wojna z Yuuzhan Vongami.

W 27 ABY mistrzowie przemian Yuuzhan Vongów stworzyli voxyny - ośmionogie, wrażliwe na Moc potwory, służące im do tropienia i zabijania rycerzy Jedi. Luke Skywalker i inni rycerze postanowili zaatakować i zniszczyć laboratorium wroga. W tym celu została utworzona grupa uderzeniowa, której dowódcą mianowano Anakina Solo. Raynar został włączony do oddziału i pełnił w nim funkcję "fałszywego przywódcy", aby zmylić Yuuzhan Vongów.

Cała grupa została przetransportowana na teren wroga dzięki Lando Calrissianowi. Podczas długiej i ciężkiej misji Raynar zbliżył się do Eryl Besy, jednak wkrótce dziewczyna zginęła. Członkowie oddziału przedzierali się przez światostatek Baanu Rass ku gniazdu królowej voxynów, aby uśmiercić ją i tym samym przerwać proces klonowania potworów. Podczas wędrówki uwolnili dwójkę Mrocznych Jedi - Lomi Plo i Welka, którzy postanowili do nich dołączyć.

UnuThul - Ocalały z Katastrofy

UnuThul.

Tymczasem Tachion Flyier wyskoczył z nadprzestrzeni w Nieznanych Regionach i rozbił się na Yoggoy. Katastrofa była poważna. Wokół Raynara rozpętało się piekło - ogień i dym znacznie uszkodziły jego ciało. Będąc bliski śmierci, zrozpaczony i ciężko ranny, ujrzał nagle Jacena Solo. Ich oczy spotkały się. Młodzieniec nie miał pojęcia, że Jacen tak naprawdę nie był na miejscu katastrofy, a jedynie użył techniki wędrówki po nurcie, jednak wizja przyjaciela dała mu siłę do wydostania siebie i dwójki Mrocznych Jedi z płonącego wraku.

Każdy z nich był bliski śmierci. Początkowo Killikowie zamieszkujący Yoggoy zamierzali poczekać aż Raynar umrze, by przekazać jego ciało swoim larwom. Jednak ostatkami sił młody Thul, korzystając z Mocy, przekonał ich, by zatroszczyli się o jego życie. Killikowie usłuchali go i umieścili w specjalnej komórce, w której karmili go i czyścili jak własną larwę. Raynar pamiętał z tego okresu cierpienie, rozpacz i samotność. Po długiej rekonwalescencji młody Jedi, z bliznami na ciele i duszy, zatracił poczucie własnej świadomości.

Kryzys Mrocznego Gniazda

Dzięki telepatycznej więzi wszystkich Killików życiowe wartości i wola Raynara promieniowały na inne owady, w rezultacie stając się ich wartościami. Dzięki temu Killikowie zaczęli cenić wartość poszczególnej jednostki. Odkąd członkowie Yoggoy zaczęli doceniać życie i opiekować się chorymi, gniazdo rozpoczęło gwałtowny rozwój i rozbudowę. Zainicjowano handel żywnością i sprzętem z innymi gniazdami. Raynar ustanowił centralne gniazdo - Unu - i mianował się jego przywódcą. Po jakimś czasie nastąpił drobny kryzys - jedno niezadowolone gniazdo zaatakowało Unu, potem przyszły czasy głodu, gdyż bogatsze gniazda splądrowały ich świat. Mimo to UnuThul zdołał wyprowadzić swoje gniazdo z wszystkich napotkanych kłopotów. Gatunek zaczął rozprzestrzeniać się na całą lokalną przestrzeń i był to początek Kolonii. Spowodowało to wzrost świadomości Killików i chęć podboju nowych światów, by Kolonia mogła się rozwijać.

Zaniepokoiło to sąsiadujących z owadopodobnymi istotami Chissów, którzy obawiali się o utratę swoich planet. Ponieważ kodeks zabraniał Chissom atakować jako pierwszym, posuwali się oni do aktów mających zniechęcić Killików do ekspansji, między innymi zatruwania ich zbiorów i prób wzięcia ich głodem. Widząc, co się dzieje, UnuThul wezwał na pomoc towarzyszy z Myrkr, grupę rycerzy Jedi (między innymi Jainę Solo, Lowbaccę czy Tahiri Veilę.

Nieświadom zagrożenia ze strony Mrocznych Jedi, którzy także przeżyli katastrofę, Lomi Plo i Welka, Thul nakazał w ostatniej chwili swoim przyjaciołom, aby wycofali się z walki z Chissami, nie chcąc ich krzywdy. Plo i Welk utworzyli tak zwane Mroczne Gniazdo, używające Ciemnej Strony Mocy i agresji. UnuThul nie chciał uwierzyć, że Gorogowie (tak bowiem nazywali się Killikowie zwiedzeni przez dwójkę Mrocznych Jedi) istnieją. Jednak kiedy Luke Skywalker zabił Welka i pokazał Thulowi jego ciało, dawny Jedi uwierzył w zagrożenie. Odzyskał także pamięć - przypomniał sobie, że uratował zdrajców. Jednakże chwilę później wysnuł przypuszczenie, że Mroczne Gniazdo to kolejna ze sztuczek Chissów, których Dwumyślni wpływali na Gorogów. Nakazał, by członkowie Mrocznego Gniazda nie przyjmowali w swoje szeregi niebieskoskórych sąsiadów.

Leia Organa Solo zaproponowała, aby Killikowie z gniazda Qoribu przenieśli się na planetę Woteba w głębi Nieznanych Regionów, z dala od przestrzeni Chissów. UnuThul zgodził się i rozpoczęto relokację. Jednakże kiedy dowiedział się o istnieniu substancji zwanej fizzem, oskarżył Jedi o to, że przenieśli gniazdo na planetę specjalnie, aby je zatruć.

Wybuchł zbrojny konflikt między kolonią, Chissami, a Sojuszem Galaktycznym, zwany Wojną Rojów. W jej końcowej fazie Luke'owi udało się pokonać Lomi Plo i przywrócić Raynarowi jego dawną osobowość dla dobra kolonii i aby zapobiec dalszej wyniszczającej wojnie.

UnuThul przestał istnieć, a Killikowie wrócili do normalnej liczebności i swoich zwyczajów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!