Lando Calrissian/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Lando Calrissian
Data i miejsce narodzin: 31 BBY
Miejsce pochodzenia: Socorro
Rasa: Człowiek
Wzrost: 178 cm[1]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Ciemna
Przynależność:
Profesja:
Lando Calrissian to czarnoskóry mężczyzna ze smykałką do interesów; baron administrator Miasta w Chmurach; generał Sojuszu Rebeliantów.

Biografia

Lata młodości

Młody Lando.

Lando Calrissian urodził się rok po bitwie o Naboo na Socorro. W dzieciństwie uczył się grać w sabaka, co wkrótce spowodowało, że stał się jednym z najlepszych graczy w galaktyce. Gdy miał około 20 lat zaczął podróżować po galaktyce. Spędzając po kilka tygodni na wielu znanych planetach Lando zyskał sporą ilość wpływowych przyjaciół.

Swoje przygody zaczął zaraz po tym jak wygrał w sabaka Millennium Falcon i robota Vuffiego Raa. Wkrótce potem założył na Nar Shaddaa sklep z różnego typu statkami. Uratował tam Hana Solo z rąk łowcy nagród Boby Fetta, za co ten nauczył go latać frachtowcem. Swój interes na Nar Shadda zwinął, gdy o Przestrzeń Huttów upomniało się Imperium Galaktyczne. W bitwie między przemytnikami, a Imperium, Lando stracił wszystkie statki, które oddał do walki przemytnikom. Kolejne kilka lat Lando znowu spędził włócząc się po galaktyce. W tym okresie zyskał śmiertelnego wroga, maga Rokura Geptę, rozwiązał zagadkę rasy Sharów i uratował ją przed zagładą. Niestety, podczas tych przygód Lando stracił swojego droida - odleciał on wraz z innymi automatami tego typu w nieznane rejony. Podczas jednego z turniejów Sabaka w Mieście w Chmurach na Bespin Lando doszedł do samego finału, gdzie zmierzył się ze swoim przyjacielem Hanem Solo. Doszło również do jego kolejnego spotkania z Bobą Fettem, z którego Lando, mimo iż był przez chwilę zakładnikiem Fetta, wyszedł cało. Kilkanaście miesięcy przed bitwą o Yavin, Lando wraz z Hanem i grupą przemytników pomagał Rebeliantom podczas pewnej akcji. Nie dostał za nią obiecanych pieniędzy, za co obwiniał Hana. Kilka miesięcy po bitwie o Yavin, Calrissian został zakładnikiem piratów. Zdołał jednak uciec i samemu pokonać piracka flotę w tzw. bitwie nad Taanab.

Miasto w Chmurach

Lando Calrissian.

Prawa do rządzenia Miastem w Chmurach i tytuł barona administratora dostał, gdy wygrał w sabaka z urzędującym wówczas Dominikciem Raynorem. Wprowadził szereg nowych przepisów, które pozytywnie wpłynęły na bezpieczeństwo mieszkańców i sprawiły, że sprzedaż gazu tibanna wzrosła aż o 35%.

Jego dobrą passę przerwał Darth Vader, który z argumentami w postaci garnizonu szturmowców złożył Calrissianowi propozycję współpracy. Dotyczyła ona Hana Solo, który niedługo potem pojawił się w Mieście w Chmurach. Han został oddany Bobie Fettowi, a Chewbacca i Leia mieli zostać przekazani w ręce Vadera. Zapobiegła temu rehabilitacja Calrissiana. Udało mu się uwolnić Leię i Chewbaccę, a następnie ogłosił ewakuację całego miasta.

Mimo wielu starań nie udało mu się uratować Hana Solo, ale zaraz po opuszczeniu Bespinu z Chewbaccą, Leią i rannym Lukiem, bardzo im w tym pomógł.

Brał udział w akcji na Coruscant, by uwolnić Leię z rąk Xizora i walnie przyczynił się do zniszczenia jego pałacu.

Następnie jako strażnik w pałacu Hutta Jabby pomógł przyjaciołom uwolnić Hana. Zaraz po tej akcji przystąpił do Rebelii, gdzie jako generał (dowódca eskadry Złotych) pokierował myśliwcami w ataku na II Gwiazdę Śmierci. W tej bitwie Lando i Nien Nunb lecieli Falconem. Po długiej bitwie właśnie oni zniszczyli reaktor Gwiazdy Śmierci. Po śmierci Imperatora, Rebelia stanowiła liczącą się w galaktyce siłę. Nie mieli jednak tylu żołnierzy by wysyłać ich w każde miejsce. Na akcję na Bespinie również ich zabrakło. Lando sam więc pokierował akcją odbicia Miasta w Chmurach z rąk Imperium. Nie musiał wiele planować, gdyż rozpoczęła się tam rewolucja wywołana przez Ugnaughtów – główną siłę roboczą. Jednak wkrótce Imperium wzmocniło garnizon na Bespinie, rozbiło bunt, a Landa wyrzuciło z Miasta w Chmurach na bliżej nieokreślone miejsce, gdzieś na powierzchni planety. Przed niechybną śmiercią uratował go Lobot. Gdy wrócili do miasta nie musiał od nowa organizować powstania. Przybyli już rebelianccy żołnierze dowodzeni przez Luke’a i po kilku starciach ostatecznie wypędzili Imperium z Bespinu. Lando zdążył nadać przez HoloNet wiadomość by mieszkańcy wracali do miasta oraz rozpoczął jego remont, gdy na Bespinie pojawił się Zorba z dokumentami świadczącymi, iż jest właścicielem Miasta w Chmurach. Zgodził się na partyjkę sabaka z Landem i dzięki swoim oszustwom wygrał.

Dalsze przygody

Niedługo po tym jak rozstał się z funkcją barona administratora Miasta w Chmurach został baronem administratorem Świata Rozrywki, a jeszcze kilka miesięcy później wybudował Miasto Nomadów na planecie Nkllon w systemie Athega. Rozpoczął tam wydobycie minerałów: hfredu, kammvisu i dolovitu. Dobra passa znów nie trwała długo. Wielki admirał Thrawn zaatakował Nkllon i ukradł 50 wgłębiarek, a po kilku przygodach Landa na Myrkrze i Sluis Vanie, spotkania z Garmem Bel Iblisem, oraz bitwie o Flotę Katańską Nkllon został ponownie zaatakowany. Skradziono tym razem wszystkie zapasy oraz poważnie uszkodzono Miasto Nomadów, na tyle poważnie, że nie udało się go ponownie naprawić, a 20 dni później zostało ono spalone przez słońce. Lando następnie wziął udział w walce w górze Tantiss, a po pokonaniu admirała Thrawna, walczył z odrodzonym Imperatorem. Wraz z Wedgem dowodził wówczas Niszczycielem Gwiezdnym, ale stracił go podczas nieudanej próby odbicia Coruscant. Następnie dowodził fregatą Antares VI w bitwie o Kalamar. Wraz z Antillesem pokierował bitwą naziemną na Byss – siedzibie odrodzonego Imperatora. Bitwę tę jednak przegrali i musieli się ewakuować z planety. Po tym jak flota Nowej Republiki odbiła Coruscant, Lando ponownie zrezygnował ze służby w wojsku. Pomógł Luke’owi w poszukiwaniu kandydatów do akademii Jedi, a po odnalezieniu kochanka księżnej Mystral dostał milion kredytów. Następnie wraz z Lukiem wyruszył na Kessel, by odnaleźć Hana i Chewbaccę. Uciekli oni z laboratorium Imperium w pobliżu Kessel, akurat wtedy, gdy Luke i Lando uciekali Sokołem przed flotą broniącą tę planetę. Następnie zagrał z Hanem partyjkę w sabaka o Sokoła i tym razem wygrał. Postanowił jednak, że odda mu Sokoła, jeżeli ten pomoże mu odzyskać swój statek – Lady Luck, którą pozostawił na Kessel ratując Hana. Han mu pomógł i wkrótce raz na zawsze wyjaśnili spór o Falcona.

W tym czasie Landowi po raz pierwszy nie wyszły zaloty do jakiejś kobiety (w tym przypadku była nią Mara Jade). Wprawdzie Lando spędził z nią wiele czasu, najpierw spróbował przejąć kopalnie przyprawy na Kessel. Udało mu się to i wkrótce wraz z Nienem Nunbem został ich właścicielem. Przez dwa kolejne lata wraz z Marą Jade, z którą wciąż chciał się ożenić latał po galaktyce w poszukiwaniu Jorja Car'dasa. 16 lat po bitwie o Yavin wraz z Lobotem, R2-D2 i C-3PO wyruszył w pościg za statkiem obcych. Wybudował również na Coruscant małe podziemne miasto – Jaskiniowo, które nie okazało się jednak takim hitem, jakim miało być.

18 lat po bitwie o Yavin Lando postanowił znaleźć sobie bogatą żonę. Takową miała być Tendra Risant, a po zakończeniu kryzysu Koreliańskiego okazało się, że ich zainteresowanie sobą nie ogranicza się jedynie do grubości portfela. Wkrótce później wzięli ślub. 19 lat po bitwie o Yavin, Lando wraz z Hanem wyprawił się na Bastion, gdzie chciał wydobyć informację na temat zagłady planety Caamas. Misja jednak się nie powiodła, a sam Lando po raz drugi ujrzał odrodzonego Thrawna. Wiele lat wcześniej zobaczył go jako pierwsza osoba w galaktyce, gdy jego statek został wciągnięty na pokład niszczyciela.

Okres inwazji Yuuzhan Vongów

Trzy lata po podpisaniu pokoju z Imperium, Lando uruchomił w systemie Yavin stację – GemDiver, zajmującą się wydobywaniem klejnotów, a w ciągu kolejnych lat wraz z żoną założył firmę Tendrando Arms oraz został baronem-administratorem Dubrillionu, gdzie rozkręcił jedną z najbardziej znanych rozrywek w galaktyce dla pilotów – przelot przez pas asteroid zwany Kaprysem Landa. Gdy Yuuzhanie zaatakowali, w pierwszej bitwie przeciwko nim użyto wynalazki Landa – ogromne statki-tarcze oraz pojazd do wwiercania się w planety. Dubrillion nie miał jednak na tyle dobrej obrony by oprzeć się inwazji. Planetę ewakuowano, a Lando wraz z resztą uchodźców wylądował na planecie Dantooine, gdzie brał udział w walce z najeźdźcami. Gdy Yuuzhanie zajęli już prawie całe terytorium dawnej Nowej Republiki, firma Landa - Tendrando Arms wynalazła droidy bojowe, które skutecznie mogły stawić czoło wojownikom Yuuzhan – ZYV. Tuż przed premierą pierwszego egzemplarza, podczas której droidy uratowały Borska Fey'lyę przed śmiercią z rąk Yuuzhańskich zamachowców, Lando wraz z Tendrą podjął się dostarczenia grupki Jedi dowodzonych przez Anakina Solo na terytorium wroga, gdzie mieli oni wykonać bardzo niebezpieczną misję. Gdy kilkanaście dni później Yuuzhanie zaatakowali Coruscant, Lando tymczasowo został generałem i dowodził stacjami bojowymi biorącymi udział w tej operacji. Po upadku Coruscant zrezygnował jednak ze stanowiska i oddalił się w bliżej nieznane miejsce. W późniejszym okresie wojny, tuż po upadku Coruscant, jego droidy wzięły udział w bitwie o Borleias, co w znacznym stopniu pomogło siłom Republiki zająć planetę.

Okres Wojny z Mrocznym Gniazdem

Lando wspomógł Luke'a w schwytaniu Lomi Plo, udostępniając mu kilkanaście najnowszych modeli swoich droidów bojowych.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła