Xizor/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Xizor
Data i miejsce narodzin: 104 BBY
Data i miejsce śmierci: 3 ABY
Miejsce pochodzenia: Falleen
Rasa: Falleen
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Zielona
Przynależność: Czarne Słońce
Profesja: Władca przestępczy
Xizor (czyt. szizor) był szefem największej organizacji przestępczej w czasach Imperium, znanej jako Czarne Słońce, a legitymującej się formalnie jako legalne przedsiębiorstwo transportowe. Liczył sobie około stu lat i pochodził z rasy Falleenów wywodzącej się bezpośrednio od gadów. Zapewniało mu to zielonkawy kolor skóry i oszczędną fryzurę w formie czarnej kity z tyłu głowy.

Biografia

Początki

Xizor pochodził z królewskiego rodu planety Falleen, gdzie Imperium eksperymentowało z groźnym wirusem. Był synem panującego tam władcy, co dawało mu tytuł księcia. W wieku kilkudziesięciu lat odleciał z planety, by wstąpić do przestępczej organizacji Czarne Słońce. Dzięki wrodzonemu sprytowi i przebiegłości, oraz nieograniczonym prawie funduszom płynącym od ojca i z różnych prywatnych przedsiębiorstw, Xizor wkrótce zaczął szybko awansować w hierarchii. Swoich wrogów i konkurentów likwidował szybko i bezlitośnie. W okresie wojen klonów, był już kandydatem na viga.

Droga do tytułu viga

Największym wrogiem Falleena w walce o ten tytuł był Nedijanin Kaird. By zdyskredytować konkurenta, Xizor stworzył nową intrygę. Rozpuścił w organizacji plotki o hiperkrysztale, będącym w posiadaniu jednego z władców Wspólnego Sektora. Kaird chwycił przynętę, nie wiedząc, że przedmiot ma wmontowany nadajnik. Wynajął złodzieja, a następnie sprzedał przez pośredników klejnot Xizorowi. Ten zgłosił to Dalowi Perhi - szefowi Czarnego Słońca. Po tym sukcesie, Falleen otrzymał kolejne zadanie - miał odnaleźć droida protokolarnego 10-4TO, który miał zawierać cenne dla Dartha Vadera i rebeliantów informacje. Xizorowi udało się odnaleźć go w slumsach Ugnaughtów. Szczęśliwie przeżył również zamach Kairda i pochwycił rywala. Tymczasem do walki o robota przyłączył się Jedi Jax Pavan, wraz z innymi rebeliantami. Książę Falleenów uciekł przed nimi kierując się do dzielnicy fabrycznej. Znajdowało tam się tajne laboratorium Xizora, w którym próbował on stworzyć bioandroida mającego udawać Dala Perhi. Placówka okazała się zniszczona przez zdziczałe droidy. W tym czasie do dzielnicy przybył Jax Pavan. W pojedynku między rycerzem Jedi, a Xizorem książę Falleenów zdołał zranić byłego majora Nicka Rostu i szarą paladynką Laranth Tarak. W końcu przegrał on jednak z Jaksem i uciekł z laboratorium, zaś 10-4TO został zniszczony. Niedługo potem Xizor otrzymał tytuł viga.

Intrygi z Huttami

W roku 5 BBY, Xizor był już lordem Czarnego Słońca. Widząc wielkie zyski jakie czerpie klan Huttów Besadii z planety Ilezja, sam postanowił ją przejąć. Po raz pierwszy skontaktował się z Huttami po śmierci lorda Aruka. Jego syn, Durga nie mógł zdobyć władzy nad klanem, gdyż z powodu pechowej blizny nie był uznawany przez część rodaków. Z pomocą Xizora pozbył się swych wrogów. Falleen nie zażądał wiele za swe usługi. Jakiś czas później Durga ponownie zwrócił się do Czarnego Słońca z prośbą o pomoc w odnalezieniu zabójcy jego ojca. Po długich negocjacjach doszli do porozumienia, wskutek czego do Xizora miało trafić 30% zysków z Ilezji, przez najbliższe dwa lata. Okazało to się jednak nic nie warte, gdyż wskutek ataku rebeliantów na planetę, wszyscy niewolnicy zostali uwolnieni, a infrastruktura zniszczona.

Na Falleenie

Xizor

Kilka lat po powstaniu Imperium zaraza na Falleeni wymknęła się spod kontroli. By ochronić planetę Vader kazał wypalić praktycznie całe miasto. W rezultacie tego mordu zginęła prawie cała rodzina Xizora. Później Xizor uczestniczył w spisku, który przyczynił się do upadku Gildii Łowców Nagród, próbował też przejąć kontrolę nad firmą Kuat Drive Yards.

Poszukiwania Luke'a

Niedługo po zdobyciu najwyższej pozycji w Czarnym Słońcu, Xizor wdał się w bliższe kontakty z Imperatorem. Szczególnym zainteresowaniem obdarzył poczynania lorda Vadera, z którym potajemnie rywalizował o względy Palpatine’a. W rzeczywistości pragnął jego kompromitacji i odsunięcia go od łask Imperatora, co miało być elementem zemsty za śmierć jego rodziny, do której Mroczny Lord Sithów przyłożył rękę.

Kiedy dowiedział się, że Vader poszukuje Luke’a Skywalkera i pragnie przeciągnąć go na ciemną stronę Mocy, Xizor postawił przed sobą zadanie znalezienia Skywalkera zanim zrobi to Vader. Następnie planował zgładzić Luke'a i tym samym zniweczyć plany Sitha. Podczas knucia intrygi skontaktowała się z nim księżniczka Leia Organa, która wraz z Landem, Chewbaccą i C-3PO miała nadzieję, że Xizor pomoże jej w wyrwaniu Hana Solo z łap Jabby. Szef Czarnego Słońca, mający upodobanie w pięknych, zabójczych i obdarzonych ogromną władzą kobietach, nakazał swej prywatnej ochronie - androidowi (który był praktycznie nie do odróżnienia od zwykłej ludzkiej kobiety) o imieniu Guri, by przyprowadziła księżniczkę Organę do niego.

Ku jego niezadowoleniu Leia nie dała się uwieść (czego Xizor próbował dokonać przy pomocy wydzielanych przez siebie feromonów). Wkrótce po księżniczce w jego pałacu na Coruscant zjawili się Luke i Lando. Wspólnie wysadzili w powietrze niemal 200 piętrowy pałac Xizora i razem zdążyli zbiec przed gniewem falleeńskiego księcia. Flota księcia wysłana za nimi w pościgu przegrała z flotą Vadera, który zjawił się niespodziewanie, pragnąc uratować synowi życie. Xizor zginął na pokładzie swego skyhooka Falleen's Fist.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Xizora.