Chewbacca/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Chewbacca
Data i miejsce narodzin: 200 BBY
Data i miejsce śmierci: 25 ABY
Miejsce pochodzenia: Kashyyyk
Rasa: Wookiee
Wzrost: 228 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Profesja: Pilot
Chewbacca (w skrócie Chewie) był pochodzącym z rasy Wookieech przyjacielem Hana Solo i drugim pilotem Millennium Falcona od okresu galaktycznej wojny domowej aż do wojny z Yuuzhan Vongami.

Biografia

Młodość

Chewbacca urodził się około 200 BBY, na porośniętej kilkukilometrowej wysokości lasem planecie Kashyyyk, jako syn mocarnego wojownika Wookieech, Attichitcuka. To właśnie ojciec nauczył go walki wręcz, a także jako pierwszy rozbudził w nim głód podróży i zamiłowanie do wszelkiego rodzaju mechaniki i statków kosmicznych. Imię Chewbaccy pochodziło od słynnego bohatera Wookieech i ich pierwszego wielkiego wodza, Bacci. Jako wciąż łaknący przygód, ale przy tym mądry i lojalny młodzieniec, Chewbacca często opuszczał swoją rodzinną wioskę, z początku w niższe partie lasu, znane jako Cienista Puszcza, a potem poza planetę. Po raz pierwszy ruszył zwiedzać galaktykę w wieku 80 lat, i swoje wycieczki sukcesywnie kontynuował przez kolejne 100 lat swojego życia.

Przez ten czas całkiem nieźle poznał wszechświat i widział wiele rzeczy, często zapierających dech w piersiach. Jego serce wciąż było jednak związane z Kashyyykiem i tak często wracał na swoją rodzinną planetę, jak tylko pozwalały mu na to obowiązki. W pewnym okresie swojego życia ożenił się z Mallatobuck, z którą miał syna Lumpawarrumpa. Jego eskapady stały się siłą rzeczy mniej częste. Osiedlił się ze swoją rodziną w Rwookrrorro i zajął bardziej aktywną działalnością społeczną. On i Attichictuk założyli kilka nowych wiosek na samym Kashyyyku, a także odpowiadali za próbę skolonizowania księżyca Alaris Prime, gdzie doszło do konfliktu interesów z Federacją Handlową. Wtedy też Chewbacca po raz pierwszy spotkał Jedi; byli to Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi, wysłani przez Radę Jedi w celu zażegnania konfliktu.

Wojny klonów

Wraz z wybuchem wojen klonów Chewbacca aktywnie uczestniczył w organizacji ruchu oporu przeciwko Konfederacji Niezależnych Systemów.

Pobyt na Trandoshy

W bliżej nieokreślonym czasie trwania wojny, Chewbacca został pojmany przez trandoshańskich łowców niewolników i wywieziony na ich rodzimą planetę, Trandoshanie urządzali polowania na bezbronne ofiary. Była tam również Ahsoka Tano oraz kilkoro innych padawanów Jedi. Dzięki swoim zdolnościom technicznym zbudował on ze szczątków rozbitego wraku nadajnik, który pozwolił wysłać na Kashyyyk wołanie o pomoc. Podczas odbijania bazy Trandoshan przez niewolników, wojownicy Wookieech przybyli pod dowództwem generała Tarffula.

Bitwa o Kashyyyk

Pod koniec wojen klonów, kiedy Konfederacja zagrażała planecie, brał czynny udział w planowaniu i kontrolowaniu przebiegu walk podczas bitwy o Kashyyyk, wraz ze swoim przyjacielem Tarffulem i generałem Jedi, Yodą, dowodzącym 41 Elitarnym Legionem Wielkiej Armii Republiki. Po wydaniu rozkazu 66 Chewbacca i Tarfful pomogli Yodzie zbiec z planety.

Wkrótce potem, gdy Imperium Galaktyczne zaatakowało Kashyyyk, Chewbacca pomógł grupie uciekinierów pod wodzą Olee Starstone, w poszukiwaniu ewentualnych ocalałych Jedi i w walce z najeźdźcą i ucieczce. Sama bitwa natomiast była początkiem niewolnictwa Wookieech, a kilka miast planety, między innymi Rwookrrorro, zostało zbombardowanych.

Czasy Imperium

Chewie i jego najlepszy przyjaciel - Han Solo.

Po wspólnej ucieczce z Kashyyyku Chewbacca przez jakiś czas służył na Drunk Dancer, wraz z Olee Starstone. Poświęcił się wtedy walce o wolność Wookieech, czy to z Imperium, czy trandoshańskich łowców niewolników. Później jednak znów podróżował samotnie. Podczas jednej z wypraw został schwytany, udało mu się jednak uwolnić, podobnie, jak ocalić z rąk Trandoshan wielu innych więźniów rasy Wookiee, których przeznaczeniem było dostać się pod bat komandora Nyklasa. Przypłacił to jednak własną niewolą; został pojmany przez Imperium i chociaż młody oficer, który go znalazł, Han Solo, odmówił zabicia Chewbaccy, Wookiee został niewolnikiem i zmuszono go do pracy na rzecz Imperium. Nie trwało to jednak długo; ten sam Han Solo zlitował się nad Chewbaccą, gdy ten był katowany, i stanął w jego obronie, za co został wyrzucony z Floty Imperialnej.

Od tej chwili losy tej dwójki były wzajemnie związane już do końca. Chewbacca (lub "Chewie", jak ochrzcił go Solo) uznał, że ma wobec Hana dług życia i postanowił towarzyszyć mu i wspomagać, jak tylko się da. Ich partnerstwo z czasem zmieniło się w głęboką, męską przyjaźń. Przez kilka kolejnych lat podróżował z Hanem po różnych zakątkach Imperium i Sektora Wspólnego. Razem pracowali dla Hutta Jabby jako przemytnicy i wysłannicy, wspólnie brali udział w bitwie o księżyc Nar Shaddaa, wspólnie walczyli z handlarzami niewolników i poszukiwali skarbu Xima Despoty. Gdy Chewie został pojmany przez władze Sektora Wspólnego i umieszczony w więzieniu zwanym Krańcem Gwiazd, Han od razu zorganizował misję ratunkową. Gdy Solo wygrał Millennium Falcona, Chewbacca od razu został mianowany jego drugim pilotem.

Obaj opanowali do perfekcji trasę zwaną Lotem na Kessel i pokonywali ją w rekordowo krótkim czasie. Ich dobra passa trwała do czasu, kiedy by uciec Imperium zostali zmuszeni do wyrzucenia ładunku przyprawy, należącą do Jabby. Jabba zażądał oczywiście rekompensaty, na co ani Han, ani Chewie nie mieli pieniędzy. Okazja, by je uzyskać nadarzyła się, gdy w kantynie w Mos Eisley pewien starzec – Obi-Wan, oraz młodzieniec z dwoma robotami postanowili wynająć ich na kurs na Alderaan. Nie jest jasne, czy pamiętali się z czasów Alaris Prime, czy może to przyjaźń z Yodą wpłynęła na decyzję Chewiego o pomocy Kenobiemu i skontaktowaniu go z Hanem Solo. Istotne jest natomiast, że zamiast dolecieć na Alderaan (który był już wtedy zniszczony) znaleźli się na pokładzie Gwiazdy Śmierci. Tam wraz z Hanem i Lukiem Skywalkerem Chewbacca wyruszył do sektora więziennego, by odbić księżniczkę Leię Organę, a następnie polecieli na Yavin 4, skąd po odebraniu należnej im sumy 20000 kredytów odlecieli. Chewbacca nakłonił jednak Hana, że warto powrócić, by wspomóc Rebelię w ataku na zagrażającą im wtedy Gwiazdę Śmierci, co też zrobili.

Wkrótce potem jednak wyruszyli na Tatooine, by zwrócić Jabbie jego pieniądze. Po drodze jednak zostali napadnięci przez piratów Karmazynowego Jacka, który oszczędził ich życie i statek, lecz zabrał ładunek. Han i Chewie znów byli bez grosza, co usiłowali zrekompensować dorywczą pracą, jednak Sojusz Rebelii związał ich ze sobą mocniej, niż mogli przypuszczać, i przez niemal 3 lata od bitwy o Yavin Solo i Chewbacca bardzo często podróżowali z poznanymi wtedy Lukiem Skywalkerem i Leią Organą, a także współpracowali z innymi Rebeliantami, jak na przykład z Wedgem czy Deeną Shan. Latali także kilkukrotnie na Kashyyyk, m.in. by wziąć udział w obchodach Dnia Życia.

Chewbacca w walce ze szturmowcami.

Chewbacca wraz z Hanem znaleźli się też na Hoth, kiedy Imperium atakowało planetę. Chewbacca wraz z Hanem, Leią i C-3PO musiał uciekać przed siłami Dartha Vadera, najpierw w pasie asteroid Hoth, a potem na planetę Bespin. Tam zostali jednak zdradzeni przez przyjaciela Hana, Lando Calrissiana, który przekazał Solo Vaderowi, uprzednio zamrażając go karbonicie. Han przed zamrożeniem kazał Chewbacce opiekować się Leią. Calrissian zrehabilitował się jednak szybko, i uwolnił Leię i Chewbaccę, by przez kolejny rok czynnie pomagać w próbach uwolnienia Hana z rąk Boby Fetta, czy w rozmaitych misjach dla Sojuszu.

Zdarzyło mu się także udawać łowcę nagród Snoovę i pomóc w uwolnieniu Leii z rąk księcia Xizora.

Ostatecznie jednak Chewbacca wziął udział w brawurowej i ryzykownej akcji uwolnienia swojego przyjaciela z pałacu Jabby, aby od razu właściwie wspomóc Hana Solo w równie brawurowym ataku na generator tarcz drugiej Gwiazdy Śmierci na Endor. Chewbaccy udało się zdobyć AT-ST, przez co ich misja zakończyła się powodzeniem, co było pośrednią przyczyną zwycięstwa Sojuszu w bitwie o Endor.

Czasy Nowej Republiki

Późniejsze lata były dla Chewbaccy z jednej strony wypełnione mnóstwem zadań i obowiązków, z drugiej oznaczały okres wytchnienia; Chewie częściej wracał na Kashyyyk do rodziny, a Wookiee przestawali być celem łowców niewolników, co znacznie ułatwiało podróże. Chewbacca cały czas jednak trzymał z Hanem Solo, a w międzyczasie rozciągnął swój dług życia także na Luke'a Skywalkera i Leię Organę. Krótko po Bitwie o Endor brał udział w ich misji na Bakurze, której celem było powstrzymanie inwazji Ssi-ruuków. Wraz z Hanem Solo towarzyszył Leii Organie podczas pertraktacji z Sate'm Pestage'm (który okazał się później być klonem), czy wreszcie usiłował odwieść Hana od pomysłu porwania Leii. Rok później zaaranżował dla Leii ochronę podczas kontrofensywy Wielkiego Admirała Thrawna, który wysyłał za nią komandosów Noghri. Leia miała pozostać na Kashyyyk pod ochroną Wookieech, w tym wieloletniego przyjaciela Chewbaccy, Salporina. Potem towarzyszył księżniczce Organie Solo w jej podróży na Honoghr, gdzie odkrywała ona oszustwa Imperium. Gdy Leia urodziła bliźnięta: Jacena i Jainę, dług życia Chewiego rozciągnął się również na nich, a później także na małego Anakina Solo. Podczas kontrofensywy odrodzonego Imperatora Chewbacca cały czas towarzyszył Hanowi i Leii, ocalił ich przed Bobą Fettem (zdobywając jego hełm), a także wziął udział w akcji sabotażowej na pokładzie Eclipse II.

Po śmierci Palpatine'a przyszedł okres relatywnego spokoju w życiu Chewbaccy. Wciąż był obecny przy najważniejszych chwilach w życiu jego przyjaciół, więcej czasu poświęcał jednak opiece nad dziećmi Solo oraz wizytom na Kashyyyku. Wraz z Hanem został zamknięty w kopalniach Kessel, skąd wspólnie z nim uciekł, z jego inicjatywy też Katarn Komando wzięło udział w uwalnianiu niewolników Wookiee z Laboratorium Otchłani. Podczas kryzysu Czarnej Floty syn Chewiego, Lumpawarrump, wchodził w dorosłość, przez co Chewbacca był z nim na Kashyyyk i nie mógł zapobiec porwaniu Hana przez Yevethów. Zrehabilitował się później, uwalniając go z pokładu Gwiezdnego Niszczyciela klasy Super, Dumy Yevethów. Pomagał mu w tym syn oraz jego kuzyni: Jowdrrl, Shoran i Dryanta. Po tej akcji Lumpawarrump otrzymał imię Lumpawaroo, jako oznakę wejścia w dorosłość. Warto zauważyć, że inny młody Wookiee, Lowbacca, który szkolił się w Praxeum Jedi na Yavinie 4, był siostrzeńcem Chewbacci.

Zniszczenie Sernpidala i śmierć Chewbaccy.

Kolejne lata biegły mniej więcej tym samym rytmem: Chewbacca albo podróżował z Hanem, albo był z rodziną na Kashyyyk, albo też opiekował się najmłodszym pokoleniem rodu Solo. Trwało to mniej więcej do roku 25 ABY, kiedy to Lando Calrissian, wtedy zarządca kopalni na Dubrillionie, poprosił Chewiego, Hana i Anakina o transport pewnego ładunku z planety Sernpidal. Tam jednak odkryli, że jeden z księżyców planety, Dobido, orbituje zbyt szybko i wkrótce zderzy się z powierzchnią. Nie wiedzieli wtedy, że było to rezultatem działań Yuuzhan Vongów i ich taktyki, zwanej jądrem Yo'ganda. Całą trójka zajęła się natychmiast organizacją ewakuacji planety, zarówno przy użyciu Falcona, jak i innych dostępnych frachtowców. Krótko przed katastrofą Anakin Solo został uderzony przez niesiony wiatrem kamień, Chewbacca bez namysłu rzucił mu się więc na ratunek. Udało mu się bezpiecznie dostarczyć młodego Solo na pokład Falcona, ale wtedy z kolei i jego odepchnął wiatr, uniemożliwiając ratunek. Chewbacca zginął, kiedy księżyc Sernpidala zderzył się z jego powierzchnią.

Początek legendy

Po śmierci na powierzchni Sernpidala Chewbacca niemal od razu przeszedł do legend na Kashyyyku, natomiast pamięć o jego bohaterskich czynach przetrwała w opowieściach jego przyjaciół. Po zakończeniu wojny z Yuuzhan Vongami Lumpawaroo i Lowbacca przyrzekli przejąć dług życia po swoim ojcu i wujku. Rodzina Chewiego dała Hanowi Solo pierwszą kuszę, jaką Chewbacca wykonał w swoim życiu. Solo natomiast wbił w jego pamiątkowe, monumentalne drzewo miecz świetlny Anakina Solo (który także zginął w tym konflikcie). Dla Wookieech Chewbacca zasługiwał na pamięć ze względu na honorowe i ostateczne wypełnienie długu życia, a także na fakt, iż potrzeba było całego księżyca, by go zabić.

Ciekawostki

  • We wszystkich epizodach Chewbacca był grany przez Petera Mayhewa.
  • Głos Chewbaccy został stworzony przez Bena Burtta, dźwiękowca wszystkich sześciu filmów Sagi. Składał się z rozmaitych powarkiwań i odgłosów niedźwiedzi, tygrysów, wielbłądów a nawet morsów i borsuków. Najwięcej głosu "użyczył" czarny niedźwiedź imieniem Tarik z Happy Hollow Zoo w San Jose.
  • Chewbacca był pierwszą z głównych postaci oryginalnej trylogii, która zginęła w Legendach.
  • Wydany przez Dark Horse Comics komiks poświęcony Chewbacce był również hołdem dla zmarłego pracownika tej firmy, Edwarda Biukovica.
  • Imię Chewbacca może pochodzić od rosyjskiego słowa "sobaka" czyli "pies" - inspiracją dla postaci Wookieego była suka George'a Lucasa o imieniu Indiana.
  • W książce Gambit Huttów, rozgrywającej się na początku w 5 BBY, jest wspomniane, że Wookiee nie przebywał w domu od pięćdziesięciu lat (to jest od 55 BBY), choć, jak wiemy z Epizodu III, uczestniczył w bitwie o Kashyyyk w 19 BBY. Tę nieścisłość może tłumaczyć fakt, że mówiąc o domu, Chewie miał na myśli swoją rodzinną wioskę Rwookrrorro, podczas gdy w trakcie bitwy przebywał w Kachirho i nie ma pewności, czy miał czas odwiedzić rodzinę.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Chewbaccy.
Chewbacca.