Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Karbonit

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przekrój urządzenia używanego do zamrażania gazu Tibanna.

Karbonit to stop metali (w tym węgla) używany przede wszystkim do zamrażania gazowych substancji w celu ich łatwego transportu. Był powszechnie stosowany na stacjach wydobywczych gazu Tibanna, takich jak Miasto w Chmurach.

Charakterystyka

Pierwsze fabryki karbonitu mieściły się na planetach Układu Cesarzowej Tety. Największe z nich znajdowała się na planecie Polus. Fabryki te stanowiły główne źródło dochodów w przemyśle górniczym układu.

Na niektórych planetach karbonit stosowano w roli trumny. W ten sposób zamrożono i pochowano ciało senatora Viento. Wówczas nie zdawano sobie jednak sprawy, że karbonit nadawał się też do bezpiecznego zahibernowania niektórych organizmów żywych (w tym ludzi).

W roku 3 ABY na rozkaz Dartha Vadera zamrożono Hana Solo. Przemytnik został rozmrożony rok później i jedynym urazem jakiego doznał była choroba pohibernacyjna, która ustąpiła po około dwudziestu czterech godzinach.

Hibernacja w karbonicie całkowicie blokowała możliwość korzystania z Mocy, co tworzyło z niej idealny sposób na uwięzienie Jedi. Był to prawdopodobnie powód dla którego Vader planował zamrożenie Luke'a Skywalkera.

Karbonit był też często wykorzystywany przez przemytników, gdyż zamrożone w nim przedmioty stają się niewykrywalne przez wszelkie skanery. Ta cecha została wykorzystana przez Anakina Skywalkera podczas wojen klonów. Zamrażając siebie oraz towarzyszy zdołał niepostrzeżenie ominąć punkt kontroli droidów, pomimo że użyły one promienia wykrywającego formy życia.

Dla osób lubiących tego typu wystrój, żywe organizmy zamrożone w karbonicie mogą stanowić elegancką ozdobę.

Jabba Desilijic Tiure trzymał w swoim pałacu zamrożonego Hana Solo, który był jego „ulubioną ozdobą”.

Podobnym trofeum mógł pochwalić się również Moruth Doole, trzymający w swoim biurze bryłę karbonitu z jednym ze strażników więziennych z planety Kessel.

Ciekawostki

  • Karbonit jest prawdziwą substancją. W realnym świecie jest to materiał wybuchowy stosowany w kopalniach węglowych.

Źródła