Kessel/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją.

Ten artykuł potrzebuje przypisów.


Uwaga! Niektóre sekcje tego artykułu, lub też cały artykuł muszą zostać opatrzone odpowiednimi przypisami. Pomóż nam ulepszyć ten artykuł i dodaj do niego przypisy.

Kessel
Astrografia
Sektor: Kessel
Układ: Kessel
Współrzędne: T-10
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna:
Eksport: Błyszczostym
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Kessel to niewielka, położona w układzie Kessel planeta, na której wydobywało się przyprawę. W okresie Imperium mieściło się tam więzienie, którego pensjonariusze byli wykorzystywani w charakterze siły roboczej w kopalniach przyprawy.

Znajdowała się w pobliżu Otchłani i była znana jako jedyne źródło błyszczostymu - jednego z droższych i silniej działających gatunków przyprawy. Kessel nie była planetą sprzyjającą życiu - jej powierzchnię stanowiła pustynia, a atmosfera musiała być sztucznie wytwarzana i utrzymywana. Planeta posiadała jeden księżyc, na którym Imperium zbudowało bazę wojskową - został on ostatecznie zniszczony przez prototyp Gwiazdy Śmierci.

We wnętrzu skorupy planety rozciągały się żyły błyszczostymu, a w przecinających ją korytarzach żyły pająki energetyczne oraz energetyczne istoty zwane straszakami.

Historia

Kopalnie przyprawy na Kessel funkcjonowały już tysiące lat przed bitwą o Yavin. Podejrzewano, że przez około stulecie po odkryciu przez pierwszych przemytników, lokalizacja planety była zachowywana w tajemnicy, z czasem jednak wiedza o jej położeniu stała się powszechna.

Za czasów Starej Republiki na planecie powstało kilka placówek badawczych galaktycznych firm farmaceutycznych, które zajmowały się badaniami nad błyszczostymem oraz jego wydobyciem dla potrzeb medycznych. Równocześnie jednak nieoficjalnie istniała na Kessel pewna liczba nielegalnych i półlegalnych ośrodków wydobywających przyprawę celem upłynnienia na czarnym rynku w postaci środka odurzającego. Zdarzały się nawet starcia zbrojne między poszczególnymi grupami wydobywczymi.

W ramach próby przejęcia kontroli nad światem przestępczym, na Kessel nawiązano ścisłą współpracę między dowódcami imperialnymi a kilkoma organizacjami przestępczymi, które zajmowały się nadzorem nad wydobyciem cennego surowca. Na księżycu planety zbudowano bazę wojskową, która miała zagwarantować, że podwykonawcy nie wyrwą się spod kontroli.

Po upadku Imperium władza nad planetą kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. Głównym zarządcą został w końcu Moruth Doole. Nowa Republika wynegocjowała tu zwolnienie własnych więźniów wraz z pozyskaniem skazanych przestępców, których chciano wykorzystać do destabilizacji sytuacji na Coruscant przed próbą odbicia stolicy Imperium.

Podczas incydentu z Laboratorium Otchłani planeta utraciła swój księżyc, jednak sama ocalała. W późniejszych latach wydobyciem przyprawy zainteresował się Lando Calrissian, który wykorzystywał do tego zadania droidy górnicze.

"Trasa na Kessel"

Poza oficjalnym eksportem, praktycznie każda organizacja wydobywająca błyszczostym sprzedawała jego dużą część na czarnym runku, wykorzystując do transportu na zewnątrz układu przemytników. Trasą na Kessel (Kessel Run) zwykli oni nazywać szlak wiodący z Kessel przez układ Kessa w pobliżu Otchłani. Im bliżej przelatywało się czarnych dziur - a potrzebna była do tego znacząca prędkość - tym bardziej można było skrócić trasę, a więc i czas podróży. Przemytnicy często licytowali się, kto osiągnął najlepszy wynik. Jednym z rekordzistów był Han Solo, który dzięki nadzwyczaj szybkiemu hipernapędowi Sokoła i szaleńczemu pilotażowi przeleciał kursem, który mierzył niecałe 12 parseków.

Ciekawostki

  • Wygląd planety w nowym kanonie znacząco odbiega od jej kształtu znanego z Expanded Universe. Podczas gdy w serialu Rebelianci Kessel jest ukazana jako planeta o kształcie zbliżonym do kulistego, w rozszerzonym uniwersum przypominała wyglądem asteroidę.

Źródła