Laboratorium Otchłani

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją.

Ten artykuł potrzebuje przypisów.


Uwaga! Niektóre sekcje tego artykułu, lub też cały artykuł muszą zostać opatrzone odpowiednimi przypisami. Pomóż nam ulepszyć ten artykuł i dodaj do niego przypisy.

Laboratorium Otchłani

Laboratorium Otchłani było tajnym ośrodkiem badawczym Imperium Galaktycznego stworzonym z inicjatywy wielkiego moffa Tarkina pośrodku rejonu zwanego Otchłanią.

Historia

Niedługo po przemianowaniu Republiki Galaktycznej w Imperium Galaktyczne i obwołaniu się Imperatorem przez Palpatine'a, wielki moff Wilhuff Tarkin został przydzielony do bardzo ambitnego projektu militarnego. Miał on na celu stworzenie broni ostatecznej Imperium - Gwiazdy Śmierci. Jednak do skutecznych prac potrzebny był zespół naukowców, który opracowywałby nowe technologie na użytek tej i innych superbroni Imperium. Należało także znaleźć spokojne miejsce do badań. Tarkin odnalazł je - było to serce gromady czarnych dziur nieopodal Kessel, zwane Otchłanią. Rejon ten stanowił bardzo duże zagrożenie dla wszelkich statków kosmicznych - kto zapuścił się zbyt daleko, mógł już nigdy stamtąd nie wylecieć. Okazało się jednak, że w samym środku Otchłani znajdował się stabilny punkt, gdzie siły przyciągania śmiercionośnych czarnych dziur wzajemnie się znosiły. W celu odkrycia drogi do owej oazy kilku imperialnych zwiadowców poświęciło życie. Ostatecznie została wytyczona skomplikowana i charakteryzująca się licznymi zakrętami trasa do miejsca, które Tarkin uznał za "utworzoną przez siły wszechświata naturalną fortecę".

Następnie rozpoczęto budowę kompleksu tajnych laboratoriów. W tym celu niewolnicy Imperium przetransportowali do Otchłani za pomocą automatów kilka niedużych asteroid i połączyli je w całość. Na ich powierzchni wzniesiono pracownie, laboratoria, magazyny i obiekty mieszkalne. Kolejnym krokiem było skompletowanie zespołów badawczych. Tarkin chciał, by w ich skład wchodzili najlepsi naukowcy i specjaliści, jakich znała galaktyka. Część z nich została zwerbowana lub namówiona, inna część z kolei została porwana i przymuszona do pracy. Niemal wszystkim zaś oświadczono, że pozostaną w Otchłani do końca życia. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono sfałszować dokumenty i raporty, aby każdy poszukujący informacji na ich temat sądził, że zginęli podczas służby.

Do grona laboratorium Otchłani wliczał się Bevel Lemelisk (główny inżynier), a także Umak Leth (projektant systemów uzbrojenia), doktor Ohran Keldor oraz grupa istot rasy Mrlssi. Bardzo liczną grupę uczniów wybrał sam Tarkin, a następnie poddał ciężkim i surowym testom, z których przeżyła jedynie młoda Omwatianka Qwi Xux. Stacją zarządzał Twi'lek o imieniu Tol Sivron. Do jej strzeżenia oddelegowano cztery Gwiezdne Niszczyciele typu Imperial pod dowództwem Daali, awansowanej z tej okazji do stopnia admirała. To właśnie ona miała pilnować, by absolutnie nic nie przeszkadzało w pracy ekipom naukowców.

Laboratorium Otchłani przez wiele lat działało zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Specjaliści różnego rodzaju przedstawiali swoje idee i pomysły, natomiast Tol Sivron wymagał od nich modeli, demonstracji i pisemnych raportów. Część projektów odrzucano, inne z kolei modyfikowano i akceptowano. W końcu Imperium udało się sporządzić pełną dokumentację techniczną Gwiazdy Śmierci

Przede wszystkim jednak personel laboratorium Otchłani miał za zadanie opracować superlaser dla potężnej stacji. W tym celu postanowiono skonstruować prototyp Gwiazdy Śmierci o nieco mniejszej skali, by móc wypróbować broń. Grupa niewolników rasy Wookiee zbudowała prototyp superlasera i zainstalowała go w środku szkieletu prototypu. Wyniki okazały się zadowalające - wszystko działało tak jak trzeba.

Po sukcesie zespołu z laboratorium Otchłani, budowę Gwiazdy Śmierci przeniesiono do układu Horuz w Zewnętrznych Rubieżach, nad planetę Despayre.

Superbronie

Znany personel

Zespół naukowców który stworzył Pogromcę Słońc.

Źródła