Natasi Daala

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Objawienie i Niezwyciężony.

Natasi Daala
Data i miejsce narodzin: 26 BBY
Miejsce pochodzenia: Irmenu
Rasa: Człowiek
Wzrost: 173 cm
Kolor oczu: Zielone
Przynależność:
Profesja: Pani admirał
Natasi Daala to kobieta, admirał Marynarki Imperialnej, protegowana Tarkina odpowiedzialna za ochronę Laboratorium Otchłani.

Biografia

Początki kariery

Daala jako jedna z niewielu kobiet ukończyła (z bardzo dobrym wynikiem) elitarną akademię wojskową na Caridzie. Z powodu szowinizmu panującego w Imperium bardzo często była pomijana przy awansach czy nagrodach. Wtedy też miała krótki romans z Liegeusem Vornem, aczkolwiek kariera wojskowa przeszkodziła jej w kontynuowaniu go. Gdy jej talent strategiczny zauważył wielki moff Wilhuff Tarkin, jej los się zmienił. To Tarkin podniósł ją do stopnia admirała i powierzył jej dowództwo nad czterema Gwiezdnymi Niszczycielami - Bazyliszkiem, Gorgoną, Hydrą i Mantikorą - jak również nad ochroną tajnego imperialnego laboratorium, gdzie między innymi powstawały plany budowy Gwiazdy Śmierci, Niszczycieli Światów i Pogromcy Słońc.

Daala i Tarkin zostali kochankami. Gdy plotka o romansie Daali i Tarkina rozeszła się wśród oficerów imperialnych, Tarkin osobiście ukarał winnego żołnierza, wystrzeliwując go w przestrzeń kosmiczną w kombinezonie próżniowym. Jego los oraz wrzaski, transmitowane na żywo przez interkom okrętu, miały być przykładem dla potencjalnych plotkarzy.

Pierwsze kampanie

Daala

Około 7 lat po bitwie o Endor, w 11 ABY, Daala przypadkiem schwytała uciekających przed Moruthem Doolem Hana Solo, Chewbaccę i Kypa Durrona, od których dowiedziała się, że Imperium upadło, Tarkin i Palpatine nie żyją, a władzę w galaktyce sprawuje Nowa Republika. Zaskoczona tymi rewelacjami Daala stwierdziła, że nie może już czekać bezproduktywnie i powinna przyczynić się do odbudowy potęgi Imperium, a w najgorszym razie do zemsty na Nowej Republice. Planowała wykorzystać swoje cztery niszczyciele i Pogromcę Słońc, jednak nie przewidziała, iż jedna z naukowców pracujących w Otchłani, Qwi Xux, pomogła Solo, Chewbacce i Durronowi uciec, a następnie porwać Pogromcę Słońc, który odlatując z Otchłani zniszczył mostek Hydry. Złożona z trzech niszczycieli grupa pościgowa Daali poleciała za nim, gdzie wpadła na flotę planetarną Kessel. Potyczka ze statkami Doole'a pozwoliła uciec Pogromcy, ale Daala się nie poddawała; nadal pragnęła wyrządzić Nowej Republice jak największe szkody. Na koreliańskim szlaku handlowym poznała częstotliwość Nowej Republiki i zniszczyła jedną koreliańską korwetę, by następnie zmieść z powierzchni ziemi kolonię uchodźców z Eol Sha na Dantooine. Jej kolejnym celem były stocznie Mon Calamari, gdzie jednak obroną dowodził admirał Gial Ackbar; bez problemu przejrzał on plany Daali i doprowadził do zniszczenia Mantikory. Daala nie poddawała się jednak i planowała dalej, tym razem doprowadzić do rozbicia się jednym z niszczycieli o powierzchnię Coruscant. Nie doszło jednak do tego, gdyż mgławicę Kocioł, w której się przegrupowywała, zniszczył Kyp Durron Pogromcą Słońc. W rezultacie Bazyliszek został zniszczony, a Gorgona uszkodzona. Po kilku tygodniach napraw wycofała się nią do Otchłani, by trafić na bitwę, w której brał udział również Pogromca Słońc i prototyp Gwiazdy Śmierci. Daala przejęła, ile mogła z głównego komputera laboratorium (głównie plany systemów uzbrojenia), po czym zniszczyła wszystko i odleciała jeszcze poważniej uszkodzoną Gorgoną, planując przyłączyć się do którejś post-imperialnej frakcji.

Ostatnia operacja

Po ucieczce do Głebokiego Jądra galaktyki, Daala skoncentrowała się na ponownej unifikacji Imperium. Widząc, że metody dyplomatyczne nie przynoszą rezultatów, Daala zgromadziła wszystkich wodzów Imperium na Latarnii Tsoss pod pozorem rozmów dyplomatycznych. Po wielu godzinach bezsensownych kłótni, utarczek słownych i chaotycznych dysput, zrezygnowana Daala wprowadziła w życie plan B - do uszczelnionego pokoju w którym obywało się spotkanie wpuściła trujący gaz. Rezultatem tego była śmierć wszystkich obecnych - poza samą Daalą, która na krótko przed egzekucją założyła maskę przeciwgazową. W ten sposób Daala przejęła całkowitą kontrolę nad siłami Imperium, stając się de facto głową rządu Resztek Imperium.

Zjednoczona flota Imperium, składająca się, między innymi, z flotylli 45 niszczycieli typu Imperial i ponad setki Victory, jak również z jednego superniszczyciela, Nocnego Młota, przemianowanego przez nią na Niewidzialny Młot, rozpoczęła serię ataków skierowanych przeciwko światom Republiki. Jej ostatecznym celem była Akademia Jedi na lesistym księżycu Yavin 4. Pomimo gigantycznej przewagi, flota Daali została rozbita, a sam Niewidzialny Młot, poważnie uszkodzony przez byłą Jedi, Callistę, uległ zniszczeniu w atmosferze gazowego giganta.

Daala

Sama Daala zdołała uciec z pokładu skazanego na zagładę okrętu. Uratowana przez ocalałe niszczyciele, zdruzgotana porażką Daala przekazała dowodzenie (a także awans) nad całością floty Imperium swojemu zastępcy, wiceadmirałowi Pellaeonowi.

Późniejsze życie

Daala przejęła dowodzenie nad grupą kolonistów, osiedlających się na Pedducis Chorios, jednak wróciła do rangi w 12 ABY, gdy odkryła, że moff Getelles planuje rozprowadzić po sektorze Meridiana zarazę zwaną Posiewem Śmierci. Czując do tego pomysłu tylko odrazę, Daala wspomogła Nową Republikę w bitwie o Nam Chorios, pokonując flotę służącego Getellesowi admirała Larma. Odnalazłą też dawną miłość, Liegeusa Vorna, i przy cichym przyzwoleniu biorącego udział w całym zamieszaniu Hana Solo odleciała z nim z powrotem na Pedducis Chorios.

W 13 ABY po raz kolejny powróciła do Głębokiego Jądra, by jeszcze raz zebrać siły do ataku na Nową Republikę. Zebrała pod sobą siły Fogi Brilla i moffa Tethysa, po czym przypuściła atak. Poniosła jednak sromotną klęskę za sprawą Garma Bel Iblisa, który zmusił jej ostatni okręt do ślepego skoku w nadprzestrzeń. Przyjęło się uważać ją za zmarłą, aczkolwiek Wywiad Nowej Republiki miał pewne obiekcje na ten temat.

Powrót

Daala pojawiła się ponownie w roku 40 ABY, na wezwanie Admirała Pellaeona. Zebrała ona flotę składającą się z starych statków imperialnych. Brała udział w bitwa o Fondor. Jakiś czas później podczas konferencji pokojowej Daala został nowym Szefem Państwa Sojuszu Galaktycznego.

Ciekawostki

  • Wyjątkowo niska skuteczność działań pani admirał w Trylogii Akademii Jedi, w powiązaniu z faktem, że Daala i Tarkin byli kochankami, dał wśród fanów Gwiezdnych wojen początek wzmiankom o tym, że Daala w rzeczywistości "robiła karierę przez łóżko".

Źródła