Garm Bel Iblis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Garm Bel Iblis
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Wzrost: 175 cm
Kolor włosów:
  • Ciemny brąz
  • Siwe
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Garm Bel Iblis - był senatorem Republiki, a następnie Senatu Imperium Galaktycznego. Pochodził z planety Korelia. Brał udział w tworzeniu Rebelii, a później miał swój wkład w historię Nowej Republiki.

Biografia

Czasy Starej Republiki i Sojusz Rebeliantów

Garm Bel Iblis urodził się w nieznanym dokładnie momencie przed wojnami klonów. Szybko został senatorem swej ojczystej planety - Korelii. W czasach Starej Republiki był jednym z najaktywniejszych członków senatu. Starał się czynnie walczyć z rosnącym w siłę Palpatine'em. Był jednym z sygnatariuszy Petycji 2000. Po proklamacji Imperium Garm był wielokrotnie represjonowany przez służby kontrwywiadu. W 2 BBY został porwany na Bespinie przez Mandalorianina Chop'ęę Notimo, a następnie uwolniony przez Galena Marka. Niedługo potem został aresztowany podczas podpisywania Traktatu Koreliańskiego. Wraz z przyjaciółmi - Mon Mothmą i Bailem Organą - został zabrany na Gwiazdę Śmierci, gdzie przed śmiercią z rąk Imperatora ponownie uratowali go Galen Marek i Juno Eclipse.

Po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci Mon Mothma zaczęła zagarniać coraz większą władzę. Korelianin nie był tym zachwycony i odszedł z Sojuszu, dalej tocząc prywatną wojnę z Imperium.

Prywatna wojna

Senator miał swoją bazę w "Gnieździe Tułacza" - swojej tajnej bazie, kilkakrotnie przenoszonej między planetami. Garm Bel Iblis posiadał także spore siły zbrojne - baterie turbolaserów i dział do obrony bazy, a także sześć pancerników ze słynnej floty katańskiej. Imperator, a potem Thrawn, nie wiedzieli o działalności byłego senatora, aż do jego ujawnienia się podczas kampanii Thrawna. W 9 ABY do "Gniazda Tułacza" przybyli, pochwyceni przez zastępczynię Grama Han Solo i Lando Calrissian, którzy odkryli tam pochodzenie jego pancerników. Senator nie chciał się ujawnić Nowej Republice, z powodu skrywanej niechęci do Mon Mothmy. Nie chciał jej prosić o przyjęcie do Senatu, gdyż uważał to za upokarzające. Niedługo później na Coruscant przybył Talon Karrde z współrzędnymi reszty floty katańskiej. W tym samym czasie, o położeniu statków dowiedział się również Thrawn. Doszło do bitwy o Flotę Katańską. Dzięki pomocy Bel Iblisa, Republice udało się zwyciężyć choć, Imperium dostało w swe ręce 185, z ok. 200 pancerników. Wkrótce potem, Korelianin przyłączył się do Nowej Republiki i został mianowany generałem.

Generał Nowej Republiki

Mimo to spór między Garmem, a Mon Mothmą, nie zakończył się, a generał został wysłany na front, z dala od stolicy. Mimo opinii świetnego stratega, nie udało mu się powstrzymać Thrawna przed zajmowaniem kolejnych światów i sektorów. Wrócił na Coruscant, gdzie wsławił się pomagając w odbiciu Leii z rąk imperialnych szpiegów. Wkrótce nastąpił nowy atak Imperium - tym razem na Coruscant. Bel Iblis zgodził się przejąć dowództwo dopiero po osobistej prośbie Mon Mothmy. Niedługo potem Thrawn wycofał się, pozostawiając jednak na orbicie planety 22 niewidzialne dla radarów asteroidy. Dzięki sprytnemu fortelowi Imperium, republikańscy generałowie myśleli, że jest ich o wiele więcej. Jedynie Korelianin nie uwierzył w to i okazało się, że miał rację. Później Bal Iblis brał także udział w poszukiwaniach źródła Delta - tajnego imperialnego szpiega w pałacu. Po śmierci wielkiego admirała Thrawna, Garm Bel Iblis pozostał na Coruscant, wspomagając przywódców Republiki radą i doświadczeniem.

Źródła