Bitwa o Yavin/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy bitwy w roku 0. Zobacz też: inne bitwy o Yavin.
Bitwa o Yavin
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 BBY
Miejsce Gwiazda Śmierci
Wynik Zwycięstwo Rebelii.
Strony
Imperium Galaktyczne Sojusz dla Przywrócenia Republiki
Dowódcy
Siły
Straty
Prawie cała załoga Gwiazdy Śmierci oraz sama stacja Większość siłBitwa o Yavin to jedna z ważniejszych potyczek między siłami Sojuszu Rebeliantów, a Imperium podczas galaktycznej wojny domowej.

Wstęp

Odprawa.

Wstępem do bitwy była kradzież przez księżniczkę Leię planów Gwiazdy Śmierci. Statek Leii został przechwycony przez niszczyciel Dartha Vadera w pobliżu planety Tatooine, jednak Leii udało się przekazać przechowywane w pamięci R2-D2 dane Benowi Kenobiemu, który wraz z Luke'em Skywalkerem wyruszył na Alderaan na pokładzie Millennium Falcona, aby przekazać dane Bailowi Organie. Nigdy tam jednak nie dotarli, gdyż planeta została zniszczona. Ich statek został przechwycony przez Gwiazdę Śmierci, na której znajdowała się również Leia. Podczas walk na pokładzie Kenobi zginął, zabity przez Dartha Vadera, jednak Falcon został uwolniony, a dane o stacji przekazane dowództwo Rebelii na czwartym księżycu Yavina. Tam zajęto się analizowaniem planów stacji bojowej, poszukując jej słabego punktu - działania te koordynował Jan Dodonna.

Bitwa

Wylot myśliwców z bazy na Yavinie IV.

Dzięki umieszczeniu na pokładzie Millennium Falcona ukrytego nadajnika, Imperium poznało lokalizację bazy rebelianckiej. Gwiazda Śmierci wyruszyła do systemu Yavin, docierając tam na krótko po tym, jak Dodonna zdołał odkryć jedyny słaby punkt tej stacji bojowej - niewielki szyb chłodzący, prowadzący prosto do jej reaktora. Trafienie w ten szyb torpedą protonową mogło zniszczyć całą stację, było jednak niemal niemożliwe do wykonania.

Siły rebeliantów kierują się ku stacji.

Gwiazda Śmierci wyszła z nadprzestrzeni w systemie Yavin w takiej pozycji, że księżyc Yavin 4 zasłonięty był przed nią przez gazowego giganta. Podczas gdy stacja bojowa okrążała planetę, rebelianci poderwali do ataku na nią swoje myśliwce kosmiczne. Dzięki temu, że artyleria Gwiazdy była przystosowana głównie do walki z dużymi okrętami, myśliwce były w stanie skutecznie działać nad powierzchnią sztucznego księżyca.

Walka nad powierzchnią stacji.

Większa część maszyn rebelianckich podjęła walkę z imperialnymi myśliwcami osłaniającymi stację, a wybrane jednostki podjęły atak na szyb wentylacyjny. Były one jednak kolejno zestrzeliwane przez Lorda Vadera, który w swoim myśliwcu postanowił włączyć się do bitwy. Jednej z maszyn rebelianckich udało się oddać strzał do wylotu szybu, okazał się on jednak niecelny. Sytuacja stawała się dla rebeliantów coraz bardziej tragiczna - Gwiazdę Śmierci tylko minuty dzieliły od wejścia na pozycję do strzału i - w efekcie - zniszczenia głównej bazy Sojuszu wraz z całym księżycem Yavin 4.

Walka nad powierzchnią stacji.

Ataku ostatniej szansy podjęli się Biggs Darklighter, Wedge Antilles oraz Luke Skywalker. Pierwszy został zestrzelony przez Vadera, drugi, z ciężko uszkodzonym myśliwcem, zdołał wykonać odwrót. W ostatniej chwili na pomoc Luke'owi przyleciał Han Solo na Falconie - ostrzelał formację myśliwców prowadzoną przez Vadera, niszcząc jeden z nich i doprowadzając do kolizji drugiego z maszyną Mrocznego Lorda Sithów.

Gwiazda Śmierci na chwilę przed wybuchem.

Luke dzięki użyciu Mocy trafił parą torped protonowych w szyb wentylacyjny, co doprowadziło do reakcji łańcuchowej i eksplozji całkowicie niszczącej stację bojową - na kilka sekund przed planowanym oddaniem przez nią strzału w stronę Yavina 4.

Skutki

Wybuch Gwiazdy Śmierci.
  • Bitwa o Yavin była znaczącym zwycięstwem Rebelii, które pokazało wielu planetom, że Sojusz był w stanie skutecznie przeciwstawić się siłom Imperium. Wiele planet po tym zwycięstwie zaczęło poważniej zastanawiać się nad przyłączeniem się bądź potajemnym poparciem Sojuszu.
  • W eksplozji Gwiazdy Śmierci zginął wielki moff Tarkin, jeden z najgroźniejszych dowódców wojskowych i polityków Imperium, twórca doktryny swojego imienia; śmierć poniosło także wielu innych oficerów sił zbrojnych Imperium, zniszczona została znaczna ilość sprzętu i wyposażenia.
Uroczysta ceremonia zwycięstwa.
  • W związku z wykryciem tajnej bazy, rebelianci musieli się wycofać z bezpiecznego do tej pory Yavina 4 i szukać miejsca na założenie nowej kwatery głównej - ostatecznie umiejscowionej na Hoth.
  • O ile przed zniszczeniem Gwiazdy Darth Vader był prawą ręką imperatora, lecz musiał liczyć się z innymi dostojnikami (jak Tarkin czy admirał Motti), którzy rozmawiali z nim prawie jak równi z równym, o tyle po ich śmierci jego pozycja uległa znacznemu wzmocnieniu.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
bitwy o Yavin.


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.