Bitwa o Coruscant/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy bitwy w czasie wojen klonów. Zobacz też: inne bitwy o Coruscant.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Rozbudować, zamieścić info z Labiryntu zła, nadmienić o różnicach pomiędzy książką Luceno a trzecim sezonem Clone Wars oraz poszerzyć o inne źródła..

Bitwa o Coruscant
Konflikt Wojny klonów
Data 19 BBY
Miejsce Coruscant
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
Średnie DużeBitwa o Coruscant to stoczona w 19 BBY bitwa pomiędzy Konfederacją Niezależnych Systemów a Republiką Galaktyczną. Odbyła się podczas końcowej fazy wojen klonów i była rajdem sił wojskowych Separatystów pod dowództwem generała Grievousa na stolicę Republiki.

Założenia i cele

Plan oficjalny

Oficjalnie celem rajdu było porwanie Wielkiego Kanclerza Republiki Palpatine'a z planety. Stratedzy Separatystów zakładali, że ratowanie Kanclerza zostanie powierzone Anakinowi Skywalkerowi i Obi-Wanowi Kenobiemu. Postanowiono wykorzystać to i zastawić pułapkę na Jedi. Kanclerza miał pilnować hrabia Dooku - jeden z najlepszych szermierzy w Galaktyce. Zabicie dwóch popularnych Jedi stałoby się poważnym sukcesem Separatystów, godząc w morale i realną siłę militarną Republiki. Po wykonaniu planu flota Separatystów miała uciec wraz z cennym zakładnikiem.

Plan Dartha Sidiousa

Jednak prawdziwym celem Dartha Sidiousa było przeciągnięcie Anakina Skywalkera na ciemną stronę Mocy; jego uczeń miał zabić mentora Anakina, a następnie sam zostać zabity przez młodego Skywalkera, który tym samym zobaczyłby potęgę ciemnej strony i stałby się nowym uczniem Sidousa. Cały plan znał tylko i wyłącznie Sidious. Generał Grievous wykonywał plan oficjalny, natomiast w mniemaniu Dooku, jego rola polegała na zabiciu Kenobiego i symulowaniu swojej przegranej w walce ze Skywalkerem. Wtedy stałby się jeńcem młodego Jedi, powróciłby bezpiecznie na powierzchnię Coruscant i pomógłby Sidiousowi tworzyć Imperium oraz Armię Sithów.

Przebieg

Pierwsza faza bitwy

Desant
Fordo broni okupowanego miasta

Kiedy na Coruscant znajdowało się tylko czterech mistrzów Jedi Separatyści postanowili uderzyć. Wielka flota zajęła niemal całą przestrzeń nad planetą-stolicą. Póki siły Republiki nie zorganizowały obrony wysłano desant na powierzchnię. Duże ilości droidów bojowych i maszyn naziemnych zalało Coruscant. Jednak Republika dość szybko wysłała wojsko do obrony planety. Jednak cały desant był tylko próbą odwrócenia uwagi Jedi.

Podczas trwania ciężkich walk na orbicie planety, wiele okrętów Republiki uległo zniszczeniu. Mistrz Jedi Saesee Tiin, kiedy stracił swój statek dowodzenia postanowił zdobyć wrogi okręt. Najbliżej uszkodzonego statku Tiina znajdował się krążownik Separatystów o nazwie Prosperous. Iktotchi na czele oddziału klonów z plecakami odrzutowymi dokonał abordażu na wrogi statek. Akcja przebiegała bardzo szybko. Droidy były zaskoczone i nie były przygotowane do obrony. Klony szybko zdobyły mostek i rozpoczęły ostrzał nic niepodejrzewających statków Separatystów.

Pojmanie kanclerza

Kiedy Jedi i armia klonów zajęta była odpieraniem desantu, generał Grievous niepostrzeżenie wdarł się do rezydencji kanclerza. Po długiej pogoni i walce z broniącymi go Jedi udało się mu pojmać przywódcę Senatu Galaktycznego. W między czasie dowodzący obroną mistrzowie Yoda i Windu zorientowali się jaki jest prawdziwy cel ataku. Windu natychmiast pobiegł do rezydencji Kanclerza, a następnie śladami ucieczki dotarł do pokonanych Jedi. Zastał Grievousa odlatującego swoim statkiem, mając na pokładzie Palpatine'a. Ludzki mistrz próbował zabić generała Mocą, ale udało mu się tylko zniszczyć drogi oddechowe przeciwnika. Przez ten incydent generał do końca życia potwornie kaszlał.

Guarlara w starciu z Invisible Hand.

Odbicie kanclerza

Walka w przestrzeni kosmicznej.

Kiedy Grievous porwał kanclerza, wojska lądowe Separatystów wycofały się w celu ucieczki z zakładnikiem. Teraz walka toczyła się częściowo w przestrzeni kosmicznej, częściowo w atmosferze. Plan oficjalny powiódł się połowicznie. Generał Grievous porwał kanclerza i przetrzymywał go na pokładzie swojego okrętu flagowego pod opieką hrabiego Dooku. Czekał z wydaniem rozkazu odwrotu do wypełnienia drugiego punktu planu - zabicia Kenobiego i Skywalkera.

Zanim Kenobi wraz ze Skywalkerem przybyli na Coruscant wielu innych Jedi próbowało odbić porwanego przywódcę. Między innymi Pablo-Jill z L'lacielo Sageonem dostali się do hangary Niewidzialnej Ręki, ale zostali pokonani w pojedynku z Grievousem.

Niedługo po nieudanej próbie Jilla i Segeona, Kenobi i Skywalker przybyli do układu. Bez chwili zwłoki ruszyli w stronę okrętu generała. Po drodze musieli pokonywać wiele przeszkód takich jak : wrogie myśliwce czy serię z artylerii pokładowych. Razem z nimi leciała eskadra dowodzona przez Odd Balla. Ich zadaniem było ściągnięcie uwagi eskorty okrętu generała, by Jedi mogli bezpiecznie polecieć do celu. Udało im się to. W ostatniej chwili, przed zamknięciem hangaru wdarli się do środka. Pokonali wszystkie droidy chroniące i obsługujące hangar. Podczas chwili spokoju namierzyli sygnał kanclerza. Dobiegał on z członu obserwacyjnego. Jedi bez większych przeszkód dotarli i uwolnili porwanego Palpatine'a, jednak na drodze stanął im hrabia Dooku.

Pojedynek

Pojedynek Sith kontra Jedi

Na pokładzie Invisible Hand, na oczach Palpatine'a rozegrał się pojedynek między Jedi: Obi-Wanem Kenobim i Anakinem Skywalkerem a Sithem: hrabią Dooku. Z początku Sith był pewien swojej wygranej, a to z powodu technik, jakimi posługiwali się Jedi w tamtym okresie ( "Bili się tak, jak ich nauczono: uwalniali swoje pragnienia i pozwalali, by płynęła przez nich Moc (...) Pozwalali, by Moc nimi kierowała, podczas gdy Dooku kierował Mocą." ). Jednakże Jedi użyli podstępu: zaczęli atak formami Shien i Ataru, których spodziewał się po nich lord Sithów. Następnie zaatakowali w stylu Djem So i Soresu. Dooku zdołał ogłuszyć Kenobiego, jednak jego styl walki - Makashi nie pozwalał na wygenerowanie takiej ilości energii kinetycznej, by powstrzymać frontalny atak Skywalkera. Młody Jedi obciął hrabiemu dłonie, a potem zabił go przez dekapitację.

Ucieczka Jedi

Lądowanie Invisible Hand

Wahania grawitacyjne zniszczyły maszyny w hangarze Invisible Hand, a kapsuły ratunkowe zostały odpalone przez Grievousa, który ewakuował na pokładzie jednej z nich. Jedynym sposobem ucieczki było dla Palpatine'a i jego wybawców przejęcie kontroli nad statkiem. W tym celu Jedi wyeliminowali z mostka okrętu wszystkie roboty bojowe (w tym wyspecjalizowanych zabójców Jedi - androidy MagnaGuard) oraz zmusili do ucieczki samego generała wraz z organiczną obsługą mostka. Podczas lądowania na powierzchni Coruscant, powłoka statku zaczęła się palić, a tylna część kadłuba oderwała się od reszty. Udało się wylądować tylko dzięki wybitnym umiejętnościom pilotażu młodego Skywalkera oraz pomocy statków gaśniczych.

Wynik bitwy

Wynik bitwy był zdecydowanie korzystniejszy dla Republiki, ponieważ kanclerz został uratowany, nie dopuszczono do inwazji sił lądowych armii Separatystów, a w końcu zmuszono ją do odwrotu, jednak obydwie strony poniosły w starciu duże straty zarówno w sprzęcie, jak i w żołnierzach.

Przebieg planu Sidiousa

Plan Sidiousa również powiódł się tylko częściowo. Choć Skywalker zabił Dooku i ujrzał potęgę ciemnej strony, to jego mentor przeżył i przez to młody Jedi nie oddał się do końca siłom mroku i nie stał się Sithem.

Znani uczestnicy bitwy

Republika Galaktyczna

Separatyści

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]