Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Multi-Troop Transport/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

MTT.jpg
MTT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Multi-Troop Transport
Producent: Baktoid Armor Workshop[1]
Rodzaj: Pojazd repulsorowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 31 m[1]
Wysokość: 13 m[2]
Silniki: Kuat Drive Yards Premium Mark-II
Prędkość w atmosferze: 35 km/h[1]
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: 4 działa laserowe
Różne
Załoga: 4 droidy bojowe
Ładowność: 12 ton[3]
Cena:
  • 138 000 cr (nowy)
  • 80 000 cr (używany)
Rola: Użycie militarne
Przynależność:Multi-Troop Transporter, zwany w skrócie MTT był repulsorowym pojazdem transportowym produkowanym przez zakłady Baktoid Armor Workshop dla Federacji Handlowej, a następnie dla armii Konfederacji Niezależnych Systemów.

Wygląd i charakterystyka

MTT został zaprojektowany przez firmę Baktoid Armour Workshop w celu przewozu istot nieorganicznych, którymi były droid bojowe B1. W tym celu opracowano system, który umożliwiał umieszczenie droidów w pozycji złożonej na ogromnej ramie transportowej. Dzięki temu rozwiązaniu ładowność MTT była dwa razy większa niż pierwotnie zakładano. Ramę rozwijano i osadzano na podłożu jej pasażerów. Zaraz po tym żołnierze rozwijali się w konfigurację bojową. Po zakończeniu bitwy żołnierze byli ładowani z powrotem do ramy i przewożeni bezpiecznie do bazy. Oryginalny projekt tego pojazdu transportowego miał otwartą komorę załadunkową, która nie poszła w zapomnienie, pozostając w użyciu i służąc do transportu droidek.

Sylwetka MTT została zaprojektowana przez Baktoidów, dzięki czemu zawdzięczała wygląd mimowolnie kojarzący się z dużymi zwierzętami żyjącymi w dżungli. Ważne systemy, takie jak reaktor czy silnik umieszczano z tyłu transportowca, który chronił ciężki pancerz. Cztery podwójne miotacze 17 kv w kulistych wieżyczkach służyły do eliminacji piechoty wroga. Ciężki przedni pancerz utrudniał przeciwnikowi ich zniszczenie. Jego silniki repulsorowe zapewniały mu unoszenie się ma maksymalny pułap 4 metrów.

Ładowność transportowca wynosiła około 12 ton. Mógł on załadować 112 złożonych droidów bojowych B1 lub 20 droidek.

Historia

Federacja Handlowa używała MTT do transportu swoich droidów. Zarówno ochraniały konwoje, majątki i placówki należące do organizacji, jak i działały w pretekście bojowym przy załatwianiu nielegalnych interesów, szantażowania czy przekonywania klientów.

Po przystąpieniu Federacji do Konfederacji Niezależnych Systemów MTT stał się podstawową jednostką transportową armii Separatystów. Z czasem opracowano większą i rozbudowaną wersję tej maszyny, Multi-Utility Transport.

Po zakończeniu wojen klonów i dezaktywowaniu wszystkich droidów bojowych, maszyny tego typu zostały zezłomowane, a ich produkcja została zakazana.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!