Davijaan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Davijaan "Odd Ball"
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Śniada
Przynależność:
Profesja: Klon-komandor
Davijaan, znany również pod pseudonimem Odd Ball, to żołnierz-klon będący pilotem. Posiadał stopień komandora. Był jednym z dowódców 7 Korpusu Powietrznego.

Biografia

Młodość

Davijaan urodził się na Kamino, w 32 BBY jako jeden z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki. Po odpowiednim wyszkoleniu trafił w szeregi pilotów Wielkiej Armii jako komandor.

Wojny klonów

Odd Ball podczas bitwy o Teth.

W nieokreślonej fazie wojny, Odd Ball brał udział w bitwie o Teth. Dowodził wtedy jedną z eskadr myśliwców V-19 Torrent. W czasie walki, Davijaan zderzył się z myśliwcem typu Vulture należącym do wroga. Pilot spanikował myśląc, że nie odzyska panowania nad maszyną i zostanie zestrzelony. Jednak na pomoc przybył generał Obi-Wan Kenobi, który zniszczył myśliwce atakujące Odd Balla. Wtedy pilot odzyskał panowanie nad maszyną i przeprosił generała za to, że spanikował.

W 20 BBY, Davijaan należał do załogi niszczyciela typu Venator o nazwie Intervention. Kiedy okręt pojawił się na orbicie Boz Pity, został zaatakowany przez flotę Konfederacji. Napotkał również blokadę powietrzną. Davijaan wraz z innymi pilotami rozpoczął walkę z flotą wroga, by osłonić lądujący awaryjnie niszczyciel.

Podczas bitwy o Coruscant, dowodził eskadrą złożoną z myśliwców ARC-170. Jego szwadron został wysłany z hangarów niszczyciela Ro-Ti-Mundi, by pomóc generałowi Kenobiemu i Skywalkerowi w ich misji. Jego eskadra poniosła ciężkie straty, jednak wypełniła rozkaz z powodzeniem. Dzięki ich walce, Jedi bez większych problemów wdarli się na pokład Invisible Hand i uwolnili Kanclerza Palpatine'a.

Kilka dni po bitwie nad Coruscant, Odd Ball brał udział w bitwie o Utapau.

Ciekawostki

Źródła