Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Obsesja 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obsesja4.jpg
Obsesja 4
Obsession 4
Scenariusz: Haden Blackman
Ilustracje: Brian Ching
Kolory: Sno Cone Studios, Ltd.
Litery: Michael David Thomas
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
23 marca 2005
Wydanie polskie: Mandragora
22 lipca 2005
(w SW 5/2005)
Przekład: Kacper Roch
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Obsesja
Zeszyt/Tom: 4 z 5
Poprzedni: Obsesja 3
Następny: Obsesja 5
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 20 BBY


Obsesja 4 to czwarty zeszyt serii komiksów Obsesja. Po raz pierwszy został wydany 23 marca 2005 roku przez Dark Horse Comics. W Polsce ukazał się 22 lipca 2005 roku w piątym numerze magazynu Star Wars.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Still convinced that Dark Jedi Asajj Ventress is alive, Obi-Wan Kenobi leads Anakin Skywalker and Senator Bail Organa to the grisly graveyard world of Boz Pity. They're hopelessly out-numbered, but Obi-Wan's obsession has made him blind to the danger.

Fortunately, help is on the way. Rig for action as Mace Windu leads a battalion of Jedi and an army of clone troopers to the rescue! All of your favorite Jedi guest star, as well as villains Count Dooku and General Grievous. Plus, the return of ARC Trooper Alpha!(Dark Horse Comics, 2005)

Wydanie polskie
Pokonawszy przerażającego łowcę nagródDurge'a, Obi-Wan Kenobi i jego dawny padawan - Anakin Skywalker, dołączają do oddziałów senatora Baila Organa na krążowniku Interwencja i wyruszają na cmentarną planetę Boz Pity, by odnaleźć przywódczynię Separatystówkomandor Asajj Ventress...

Niniejsza historia poprzedza wydarzenia opisane w Zemście Sithów... Miała miejsce pięć miesięcy wcześniej... (Mandragora, 2005)

Streszczenie

Hangar republikańskiego Intervention. Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi toczą treningową walkę na miecze świetlne, tocząc przy okazji rozmowę. Kenobi przypomina, że już nie jest mistrzem Anakina. Walkę przerywa przybycie Mace'a Windu. Czarnoskóry mistrz Jedi mówi, że razem z Bailem Organą oceniali postępy ich oddziałów na Zewnętrznych Rubieżach - do czasu, gdy Organa przybył z pomocą dwójce Jedi. Kenobi odpiera, że nie prosili go o pomoc, ale Windu jest jednak zadowolony z czynu senatora. Prowadzi ich na odprawę, gdzie oprócz Organy czekają na nich mistrzowie Jedi, w większości członkowie Rady Jedi. Kenobi cieszy się z faktu, że może znowu się spotkać ze starymi przyjaciółmi. Skywalker tymczasem żartuje, że przez Obi-Wana na Coruscant nie został żaden Jedi. Kit Fisto tłumaczy Anakinowi, że z jego perspektywy, to oni mają im pomóc. Okazuje się, że na rozkaz mistrza Windu spenetrowano system Boz Pity, gdzie jak odkryli Kenobi i Skywalker bywał Durge. Wokół planety utworzono blokadę z ponad stu ciężkich jednostek. Jedi chcą dostać się na planetę, ale wiedzą, że nie zdołają pokonać blokady. Kenobi ma jednak plan - wyjść z nadprzestrzeni między blokadą a Boz Pity. W tym momencie oddziały mistrza Saesee'a Tinna mają zaatakować nieprzyjaciela od strony planety. Dzięki temu Interwencja wyląduje niezauważona. Zadanie Anakina jest trudne do wykonania, gdyż musi perfekcyjnie wybrać moment wyjścia. W przeciwnym wypadku krążownik rozbije się, a wszyscy na jego pokładzie zginą. Tiin zaczyna przygotowania swoich myśliwców. Anakin wprowadza krążownik do nadprzestrzeni.

Wkrótce statek opuszcza nadprzestrzeń. Okazuje się, że Anakin popełnił błąd i statek dostał się w obszar przyciągania planety. Tiin wraz ze swoją eskadrą, na rozkaz mistrza Windu, opuszcza Interwencję i atakuje statki Separatystów. Chwilę później Krążownik Republiki rozbija się na powierzchni Boz Pity. Jedi i żołnierze-klony szykują się do bitwy. Mistrz Tiin melduje, że zwrócił na siebie uwagę wroga, ale długo nie wytrzyma i radzi szybkie wykonanie zadania. Kenobi jest przekonany, że Ventress jest na planecie. Windu uważa, że być może jest tu ktoś jeszcze ważniejszy, gdyż wskazuje na to duże skupienie wojsk Separatystów. Windu ma nadzieje, że uda im się schwytać przywódców Konfederacji i zakończyć wojnę. Alpha-17 melduje, że zwiadowcy namierzyli bazę nieprzyjaciela - jest za następnym wzniesieniem. Moment później następuje atak ze strony Separatystów. Rozpoczyna się bitwa. Celem sił Republiki jest wejście do bazy. Na jej straży stoi jednak Generał Grievous, który zabija Soona Baytesa. Mace Windu wydaje rozkaz przegrupowania się. Tymczasem Kenobi wdziera się do twierdzy i znajduje Ventress w zbiorniku z płynem bacta...

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria okładek

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2005, 23 marca USA --- Dark Horse Comics 32 strony Druk (miękka) 2,99 USD
2005, 22 lipca
(w SW 5/2005)
Polska --- Mandragora 24 strony Druk (miękka) 5,00 PLN
2005, 30 listopada
(w Clone Wars 7: When They Were Brothers)
USA 978-1-59307-396-1 Dark Horse Comics 144 stron Druk (miękka) 17,95 USD
2005, 30 listopada
(w Obsesja (wydanie zbiorcze))
Polska --- Mandragora 144 stron Druk (miękka) 39,90 PLN
2012, 26 grudnia
(w Omnibus: Clone Wars 3: The Republic Falls)
USA 9781595829801 Dark Horse Comics 416 stron Druk (miękka) 24.99 USD
2018, 21 listopada
(w Wojny klonów 5)
Polska --- DeAgostini --- Druk (twarda) 39,99 PLN
2020, 27 kwietnia
(w Legends Epic Collection: The Clone Wars 3)
USA 978-1302923761 Marvel Comics 424 stron Druk (miękka) 39,99 USD

Linki zewnętrzne


Obsesja
[Pokaż/Ukryj]
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - Wydanie zbiorcze

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!