Adi Gallia/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Adi Gallia
Data i miejsce śmierci: Między 22, a 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Tholothianka
Wzrost: 184 cm[1]
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Brązowa
Przynależność:
Adi Gallia była tholothiańską mistrzynią Jedi koreliańskiego pochodzenia, żyjącą w czasach wojen klonów, a także członkinią Najwyższej Rady Jedi. Tak jak jej kuzynka Stass Allie, nosiła tholothianskie nakrycie głowy.

Biografia

Adi Gallia urodziła się na Coruscant. Jej rodzicami byli tholothiańscy dyplomaci wywodzący się z Korelii. Jej kuzynką była Stass Allie.

Historia Adi związana z Jedi zaczęła się na planecie Lannik, gdzie podczas negocjacji doszło do ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez Czerwone Iaro. Gallię uratował pochodzący z tej planety Even Piell, który wyczuł w niej potencjał Mocy i wkrótce zabrał ją do świątyni na Coruscant. Była jedną z nielicznych Jedi, którzy znali swoich rodziców.

Po rodzicach odziedziczyła talent dyplomatyczny, który wykorzystała w służbie Republice i Jedi - to właśnie ona był odpowiedzialna za utrzymywanie kontaktów między Senatem a Radą. Korzystając ze znajomości jakie mieli jej rodzice, stworzyła siatkę informatorów. Adi była także utalentowaną pilotką i szermierzem. Była mistrzynią stylu Shien, wariantu Djem So.

Mistrzyni odniosła sukcesy w wojnie nadprzestrzennej Starka, ochraniała także Talesana Fry'a, który odkrył spisek przeciwko dwudziestu senatorom.

42 - 32 BBY

Od 42 BBY Adi zasiadała w Radzie Jedi. W tym czasie jej padawanką była Siri Tachi, która wraz z nią uczestniczyła w misji na Kegan, gdzie poszukiwały potencjalnych Jedi. Następnie obie udały się na Simpla-12, gdzie uratowały Qui-Gona Jinna przed Jenną Zan Arbor. W trójkę odkryli oni, iż Jenna zamierza zatruć zasoby wodne tej planety. Na szczęście udało im się udaremnić ten plan, a Zan Arbor została skazana na karę dożywotniego więzienia.

W 33 BBY, podczas powstania Yinchorrich, mistrzyni Gallia dowodziła grupą Jedi wysłaną na Yitheeth.

Dzięki siatce informatorów, Gallia otrzymała informacje o tym, że Federacja Handlowa zaczęła produkować zautomatyzowane myśliwce i planuje inwazję na Naboo. Na jej nieszczęście Federacja dowiedziała się, iż Adi Gallia posiada te informacje i próbowała ją uciszyć. Dzięki pomocy Jinna i Obi-Wana Kenobiego Adi uszła z życiem i przekazała cenne informacje Kanclerzowi Valorumowi. Dzięki nim na Naboo wyruszyli Qui-Gon i Obi-Wan, którzy mieli prowadzić negocjacje z Federacją.

Kiedy przed Radą stanął młody Anakin Skywalker Adi Gallia była jednym z mistrzów, którzy uważali iż nie powinien on być szkolony jako Jedi. Później sprzeciwiła się też jego promocji na rycerza Jedi.

Adi Gallia aresztuje Olmara Grahrka.

Po wydarzeniach na Naboo Gallia była członkinią misji dyplomatycznej wysłanej na Malastare. Delegacja ta miała za zadanie prowadzić rozmowy pomiędzy grupą terrorystów i przedstawicielami planety Lannik. Jak się później okazało cała konferencja była pułapką, podczas której miano wymordować rodzinę królewską z Lannik.

W poszukiwaniu Aurry Sing

30 BBY wraz z Ki-Adim-Mundim i A'Sharadem Hettem Gallia wyruszyła na poszukiwania Aurry Sing, która była morderczynią wielu Jedi. Zaczęli jej szukać w układzie Kamdon, gdzie wpadli w jedną z pułapek zastawionych przez Sing. Ich statek został zniszczony, Adi została ranna, ale na ich szczęście trójce Jedi udało się przeżyć. Aurra Sing jednak uciekła.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Na początku wojen klonów na prośbę Senatu stoczni Kuat Drive Yards Adi testowała nowy myśliwiec, Deltę-7. W testach udział brali także Aayla Secura i Saesee Tiin. W tym czasie Rada Jedi dowiedziała się, że Federacja konstruuje nową broń, w czym próbowała przeszkadzać im grupa piratów dowodzona przez Feeorianina imieniem Nym. Adi miała przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie. Spotkała się z Retim, piratem który miał zaprowadzić ją do Nyma. Statek pirata był śledzony i musieli oni stoczyć bitwę z siłami Federacji. Udało im się wskoczyć w nadprzestrzeń i uciec na Maramere, gdzie dołączył do nich Nym i Jinkins.

Razem odkryli prawdę o trihexalonie, śmiercionośnym gazie bojowym zwanym Smoczym oddechem. Zgodnie z instrukcjami jakie otrzymała od Mace'a Windu Adi miała zneutralizować to zagrożenie. Razem z piratami zlokalizowała fabrykę tego gazu,która znajdowała się na Nod Kartha. Korzystając ze wsparcia dwóch statków i grupy myśliwców zniszczyli planetarny platformy obronne, co pozwoliło grupie uderzeniowej dostać się na powierzchnię planety. Pomimo trudności spowodowanych pojawieniem się Jango Fetta, fabryka została zrównana z ziemią i nowa broń Federacji przestała istnieć.

Misja na Geonosis

Po zakończeniu misji Adi udała się na Geonosis. Razem ze swoją padawanką miała za zadanie ochraniać krążownik Aken, a po bezpiecznym sprowadzeniu go na powierzchnię planety wzięły udział w bitwie kosmicznej. Dowódcą sił powietrznych Federacji był kapitan Cavik Toth, który miał za zadanie zniszczyć wszelkie istoty znajdujące się na Geonosis przy pomocy Smoczego oddechu. Z pomocą Siri, Nyma i jego piratów Adi udało się zniszczyć statek flagowy Totha, choć on sam zdążył się ewakuować, lecz został zestrzelony przez nią później.

Jako pilotka brała też udział w bitwie o Kamino. Szesnaście miesięcy po rozpoczęciu wojen klonów Adi udała się na wspólną misję z Plo Koonem. Ocalili wtedy życie senatorowi Organie. Następnie wraz z Anakinem Skywalkerem i Ki-Adi-Mundim walczyła na Varonat.

W poszukiwaniu mistrza Kotha

Adi Gallia, Eeth Koth i droid medyczny.

W bliżej nieokreślonej fazie trwania wojen klonów mistrz Koth został pojmany przez generała Grievousa. Adi była obecna w centrum komunikacyjnym świątyni Jedi kiedy ów generał przedstawił na holonagraniu pojmanie i męki Eetha. Wtedy mistrzyni Gallia, Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi postanowili uwolnić pojmanego Jedi. Kenobi przyciągnął uwagę Grievousa atakując krążownik cyborga swoją flotą, gdy tymczasem mały prom kosmiczny Anakina, Gallii i kilku klonów starał się tam przeniknąć. Gdy Obi-Wanowi udało wślizgnąć się na statek generała, wdał się z nim w walkę, co pozwoliło grupce Galii bez przeszkód wejść na mostek dowodzenia, i po krótkim starciu z droidami uwolnić mistrza Eetha. W pewnym momencie Adi musiała zostawić Kotha z Anakinem, zaś sama udała się by pomóc Kenobiemu. Przez chwilę toczyła walkę z Grieviousem, jednak zdołał on uciec na pobliską planetę. Udało się za to uwolnić Eetha Kotha.

Jakiś czas później Gallia rozmawiała z mistrzami Obi-Wanem Kenobim, Plo Koonem i Saesee Tiinem oraz z członkami oddziału Delta na temat śmierci dwóch Jedi w ostatniej bitwie na Devaronie. Dyskusja miała na celu odkrycie, kto przyczynił się do ich zgonu.

Śmierć

Adi uczestniczyła w misji wraz z Kenobim na Florrum, zmierzyli się z Maulem oraz jego bratem, Savagem. Zginęła w czasie walki, gdy Opress wbił swoje rogi w jej korpus.

Niekanoniczne pojawienia

Bitwa o Boz Pity

Niekanoniczna śmierć Adi Gallii z rąk Grievousa.

Cztery miesiące przez końcem wojen, w 20 BBY, Adi była częścią grupy wysłanej na Boz Pity. Podczas gdy Obi-Wan Kenobi rozpoczął poszukiwania Asajj Ventress, Gallia wraz z mistrzem Baytsem stanęła przeciwko generałowi Grievousowi. Bayts został szybko zabity przez Grievousa, który wkrótce pokonał również mistrzynię.

Ciekawostki

  • W Mrocznym widmie Adi Gallię zagrała modelka Gin Clakre i choć nie pojawiła się w Ataku klonów jej nazwisko pojawia się w napisach końcowych. Została zastąpiona przez Lily Nyamwasa, jednakże później postać grana przez tą aktorkę stała się Stass Allie.
  • Gallia po łacinie znaczy Francja.
  • Adi początkowo używała miecza świetlnego o czerwonym ostrzu.
  • W komiksie Obsesja przedstawiona jest walka Adi Gallii i Grievousa podczas bitwy o Boz Pity. W scenie tej Adi zostaje pokonana i zabita przez Grievousa. Jednakże po emisji osiemdziesiątego dziewiątego odcinka Wojen klonów ogłoszono, że jej śmierć jest niekanoniczna, ale pozostałe wydarzenia nadal zostają w kanonie (obecnie już tylko w chronologii Legends).[2]

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Adi Gallii.

Niekanoniczne

Przypisy

  1. Encyklopedia postaci
  2. Komentarz Lelanda Chee na Facebooku
    [...] Regarding Adi Gallia's death in "Revival," should we now assume that Obsession is entirely non-canon? Or at least, like for Even Piell's death in Coruscant Nights I, that the parts relating to her death are non-canon? [...]
    We treat just the parts related to the death and anything involving Asajj's fate as no longer canon. The broad strokes of what happens with Durge and a conflict happening on Boz Pity still apply. The series always trumps what happens in the EU, but we try to salvage what we can. ~ Leland Chee
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.