Eeth Koth/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Eeth Koth
Miejsce pochodzenia: Nar Shaddaa
Rasa: Zabrak
Wzrost: 171 cm[1]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Eeth Koth był Iridońskim Zbarakiem i mistrzem Jedi oraz członkiem Rady Jedi w ostatnich latach przed Wielką Czystką.

Biografia

Koth podczas wojen klonów.

Eeth Koth urodził się w slumsach na Nar Shaddaa i został osierocony jako dziecko. Odnaleźli go Jedi i choć Koth miał już wtedy cztery lata, Rada Jedi stwierdziła, iż był on zbyt silny Mocą, by pozostawić go samemu sobie. Eeth był bardzo szanowany przez rówieśników. Jego mistrzem został Kosul Ayada, którego bronią inspirował się przy tworzeniu swojego miecza świetlnego. Wziął on udział w rytuale znany jako Concordance of Fealty wraz z Mace'em Windu. Eeth Koth szkolił Sharada Hetta do 47 BBY, kiedy to jego młody uczeń zaginął. W 44 BBY Eeth walczył w piątej bitwie o Qotile.

Powstanie Yinchorrich

Eeth był jednym z dziesięciu Jedi, którzy zgłosili się na ochotnika do misji na Yinchorrze, aby przynieść tam pokój. Znalazł się w grupie razem z Adi Gallią, Tsui Choi i Theenem Fidą. Ich drużyna została wysłana na planetę Yitheeth, gdzie mieli za zadanie udawać kupców sprzedających plany dla nowego T-21 Hyper Particle Exchange Chamber. Niestety ich plan zawiódł i zostali oni otoczeni przez oddział wojowników Yinchorri, którymi dowodził Olmar Grahrk. Jedi udało się pokołować wojowników i pojmać Grahrka. Grupa Kotha zebrała dwie inne drużyny i ocalałym krążownikiem udali się na Yinchorr ratować grupę mistrza Windu. Stoczyli zaciekłą walkę, podczas której zginęło troje Jedi, w tym jeden członek Rady.

Misja na Alderaan

W 27 BBY, podczas kryzysu spowodowanego przez Askaara Khordę, Koth osobiście dowodził obroną Alderaanu.

Wojny klonów

Bitwa na Geonosis

Był on również członkiem ekspedycji wysłanej na ratunek Obi-Wanowi Kenobiemu, Anakinowi Skywalkerowi i Padmé Amidali. Przeżył walkę na arenie, ale kanonierka, którą leciał w stronę bitwy została zestrzelona. Eeth przeżył lecz Tarados Gon zginął.

Bitwa o Korriban

W 22 BBY Eeth dowodził klonami podczas bitwy o Korriban, gdzie dowodzone przez niego wojska poniosły duże straty.

Pojmanie

Eeth Koth kontra generał Grievous.

W bliżej nieokreślonym czasie trwania wojny, Koth został uwięziony przez generała Grievousa. Cyborg zabił wszystkich żołnierzy jednostki, którą dowodził Jedi i aresztował Zabraka. Gdy skontaktował się ze Świątynią Jedi, by pokazać rycerzom torturowanego Kotha, ten za pomocą palców przekazał im koordynaty, aby mogli go ocalić. Rada Jedi wysłała ekipę ratunkową składającą się z rycerzy Jedi Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego oraz Adi Galli. Podczas gdy generał Kenobi przeprowadzał atak, Anakin Skywalker z Adi Gallią i grupa klonów podlecieli małym statkiem do luku statku wroga. Po cichu wtargnęli na pokład i po krótkiej walce udało im się uwolnić Eetha Kotha. Koth został oddany pod opiekę droida medycznego i wkrótce potem wrócił do zdrowia.

Pod koniec wojny został zastąpiony w Radzie przez Agena Kolara.

Poza światem Gwiezdnych Wojen

„Śmierć" na Geonosis

Eeth Koth w Wojnach Klonów

Choć według „Inside the Worlds of Star Wars: Attack of the Clones”, Eeth Koth miał zginąć na Geonosis, w skutek zestrzelenia statku w którym się znajdował, późniejsze źródła ignorowały tę wzmiankę. Zabracki Jedi wyglądający jak Eeth Koth pojawił się już w pierwszym animowanym serialu o Wojnach Klonów i choć początkowo uznawany był za Agena Kolara, artykuł w Databnku potwierdził, że istotnie był to Eeth.[2]

Ciekawostki

Eeth Koth w Ataku klonów (lewy dolny róg).
  • Początkowo Eeth Koth miał być przywódcą Rady Jedi.
  • Eeth posiadał miecz świetlny o zielonym ostrzu.
  • Aktor grający Kotha miał zagrać tę postać w Ataku klonów, jednak nie mógł dojechać na miejsce kręcenia filmu. Zamiast niego Kotha miał zagrać inny mężczyzna, jednak panowie tak się od siebie różnili, że postanowiono wykreować inną zabracką postać o imieniu Agen Kolar. Eetha nie widać prawie wcale, choć przeżył Bitwę o Geonosis i jeszcze przez długi czas służył w Radzie (dopiero pod koniec wojny zastąpił go w niej Kolar). Nieprawdą jest, że Koth nie pojawił się w Ataku klonów. Widać go od tyłu w trakcie rozmowy Kenobiego i Skywalkera z Radą. Zagrał go najprawdopodobniej ten sam aktor co Agena, ponieważ w tym filmie nie pokazano przodu postaci.
  • W encyklopedi Star Wars The Clone Wars Eeth Koth uważany jest za człowieka.
  • Eeth Koth pojawia się w wizji przyszłości, której Yoda doznaje na Dagobah. Ginie w niej, zamiast Agena Kolara, z rąk Palpatine'a.

Przypisy

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.