Sharad Hett

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Sharad Hett
Data i miejsce śmierci: 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Tatooine
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowy
Przynależność:
Sharad Hett, znany także jako Howlrunner, Bohater Krmara, Obrońca Kamparusa, Ogar Światów, Nemezis Kimmów, był rycerzem Jedi w czasach poprzedzających wojny klonów. Po tym jak jego rodzinna planeta uległa zniszczeniu, a jego rodzina zginęła udał się na dobrowolne wygnanie na Tatooine, gdzie został przywódcą plemienia Tuskenów. W tym czasie urodził mu się syn, A'Sharad, który także został rycerzem Jedi.

Biografia

Szkolenie na Jedi

Sharad Hett, tak jak większość Jedi został oddany na szkolenie jako dziecko. Jego rodzice zrobili to dobrowolnie, ponieważ na ich planecie zostanie rycerzem Jedi było godnym pozazdroszczenia zaszczytem. Jako padawan Eetha Kotha Sharad przerósł swego mistrza. Był znany z tego, że był najbardziej oddanym i odważnym rycerzem, przez co zyskał sobie liczne przydomki.

Sharad utrzymywał kontakty ze swoją rodziną, ale okoliczności jego szkolenia nie pozwalały mu na częste odwiedzanie rodzinnego świata. Jego wizyty w domu były coraz rzadsze. Przyszedł jednak moment, że Hett nie mógł dłużej znieść rozłąki z rodziną. Otrzymał od swojego mistrza pozwolenie na krótką wizytę w domu. Opuścił Świątynię po raz ostatni 47 BBY. Niestety długo oczekiwanie spotkanie nie nastąpiło: jego ojczysty świat został zaatakowany, a wśród milionów ofiar znalazła się także jego rodzina.

Wygnanie

Pogrążony w smutku Hett opuścił Republikę na zawsze i udał się na Tatooine, gdzie został przywódcą Ludzi Pustyni. Nauczył ich nowych sposobów walki. Ożenił się z K'Sheek i miał z nią syna, A'Sharada, którego zaczął trenować jako Jedi.

Ponad dziesięć lat później Jabba zaczął podburzać do wojny pomiędzy ludźmi a Tuskenami, by wyprzedać swoje zapasy przestarzałej broni. Sharad Hett nie widząc innej możliwości, poprowadził Tuskenów na wojnę. Udało mu się jednak powstrzymać najgorsze okrucieństwa i zminimalizować ofiary wśród cywili. Mimo to, zaczęli się go obawiać wszyscy mieszkańcy Tatooine.

Wiadomości o Tuskenie posiadającym miecz świetlny doszły także do Świątyni Jedi na Coruscant, gdzie Jedi byli zadziwieni tym, że Sharad nadal żyje. Najwyższa Rada Jedi wysłała Ki-Adi-Mundiego aby sprowadził Sharada z powrotem, ale nawet po odnalezieniu Hetta Cereanin wciąż nie mógł przekonać go do powrotu na Coruscant. Sharad wierzył, że jego miejsce jest na Tatooine, wśród Tuskenów.

Ostatecznie, z powodu informacji zgromadzonych przez Aurrę Sing Gardulla Starsza i Jabba połączyli swoje siły i przypuścili niespodziewany atak na główny obóz Ludzi Pustyni. Sharad, zgodnie z obietnicą, poprowadził ich do walki. Na jego drodze stanęła Aurra Sing, która korzystając z techniki Dun Möch rozproszyła jego uwagę i wbiła mu w pierś miecz świetlny. Umierający Sharad wymusił na Ki-Adi-Mundim obietnicę: A'Sharad miał zostać przyjęty do Zakonu Jedi, a Ki-Adi-Mundi miał go wyszkolić na Jedi.

Ciekawostki

  • Jako jeden z nielicznych Jedi używał miecza świetlnego o czerwonej klindze.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.