Tatooine/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy planety. Zobacz też: Dziedzictwo: Tatooine.
Tatooine
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Arkanis
Układ: Tatoo
Pozycja w układzie: 1
Gwiazda:
Księżyce:
Współrzędne: R-16
Długość dnia: 23 standardowe godziny[1]
Długość roku: 304 lokalne dni[1]
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 10 465 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Gorący
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
 • Pustynie
 • Kaniony
 • Wzgórza
 • Morza[2]
Woda: 1%
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Rząd: Lokalne rady
Ludność: 200 000
Struktura demograficzna:
Główne miasta:
Import:
 • Żywność
 • Metale
 • Chemia
 • Technologia
Eksport:
 • Minerały
 • Towary nielegalne
Przynależność:
Tatooine była pustynną planetą położoną na Zewnętrznych Rubieżach galaktyki. Znajdował się tam fragment Gwiezdnej mapy Rakatan.

Położenie i charakterystyka

Tatooine.

Tatooine krążyła wokół układu dwóch gwiazd. Jej klimat był w przeważającej części pustynny. Planeta nie posiadała zbyt wielkiej ilości bogactw mineralnych - występująca na niej ruda metalu była naturalnie namagnetyzowana, co sprawiało, że jej wydobycie i przetwarzanie stawało się na dłuższą metę nieopłacalne.

Spośród najbardziej znanych na Tatooine miejsc wymienić należy miasto Mos Eisley, ze znanym w całych Rubieżach lokalem, kantyną Chalmuna, a także pałac Hutta Jabby.

Mieszkańcy i fauna

Pierwotnie Tatooine zamieszkiwała rozwinięta rasa Kumumgahów, która została podbita i zniewolona przez Rakatan.[2] W późniejszych czasach poza ludźmi, Tatooine zamieszkiwały dwie inteligentne rasy: mali Jawowie oraz dzicy Ludzie Pustyni, zwani też Tuskenami.

Żyły tu smoki krayt, uznawane za jedne z najgroźniejszych gadów w galaktyce. Można tu było spotkać dewbacki. Na Tatooine dotarły także banthy. Wiadomo też o przynajmniej jednym żyjącym na planecie sarlaccu.

Miasta

Anchorhead.

Przed zajęciem planety przez Bezkresne Imperium na wybrzeżach pokrywających Tatooine mórz wznosiły się bogate miasta rasy Kumumgahów.[2]

W czasach późniejszych ludzie kilkakrotnie podejmowali próby kolonizacji Tatooine, czego efektem było powstanie kilku osad, które z czasem rozwijały się w małe miasteczka, lub też upadały. Pierwszą większą osadą na Tatooine za czasów Republiki było położone niedaleko Morza Wydm Anchorhead, w przeszłości regularnie napadane przez Tuskenów. W okolicy tej miejscowości powstała większość farm wilgoci. Nieco później, po drugiej stronie Pustkowi Jundlandii, założono nieoficjalną stolicę, Bestine, a w następnych latach cztery kolejne miasta, pełniące głównie funkcję kosmoportów: Mos Espa, Mos Eisley, Mos Ethna i Mos Zabu. Mos znaczy w starodawnym języku miasto.

Historia

Przybycie Rakatan

Powierzchnia Tatooine przed inwazją Rakatan.

Tatooine było pełnym życia światem pokrytym morzami, nad którymi znajdowały się miasta zamieszkującej planetę rasy Kumumgahów. W tym czasie w galaktyce swoje wpływy poszerzało Bezkresne Imperium. Rakatanie poszukiwali światów zamieszkanych przez istoty wrażliwe na Moc, która była filarem ich technologii i potęgi. Do odnajdywania światów wykorzystywali wrażliwych na Moc niewolników zwanych ogarami Mocy. W roku 25793 BBY jeden z ogarów, Xesh, naprowadził siły Rakatan na Tatooine. Wkrótce rozpoczęła się inwazja, w czasie której flota Bezkresnego Imperium zaatakowała miasta Kumumgahów. Rakatanie dokonywali również selekcji populacji, uprowadzając jej wrażliwych na Moc przedstawicieli.[2]

Flota Bezkresnego Imperium niszczy miasto Kumumgahów.

Kiedy państwo Rakatan zaczęło upadać, w toku działań wojennych planeta została doszczętnie zbombardowana, co zadecydowało o zniszczeniu wszystkich jezior i zapoczątkowało panowanie surowego, pustynnego klimatu. Opowieści o tamtych prastarych czasach w czasie trwania Republiki znali i przekazywali następcom jedynie Gawędziarze niektórych spośród plemion Ludzi Pustyni.

Czasy Republiki

W okresie Republiki planeta była praktycznie rządzona przez gangsterów Huttów, potem zwróciła uwagę Korporacji Czerka, która rozpoczęła działalność wydobywczą, zakładając bazę w Anchorhead. Lokalny oddział Czerki szybko przerwał jednak działalność z powodu nieopłacalności wydobycia rudy.

Krajobraz Tatooine w 3956 BBY.

Po opuszczeniu planety przez Czerkę, Tatooine została zapomniana przez galaktykę, stając się kryjówką dla piratów czy przestępców, pragnących uniknąć wykrycia. W okresie wielkiej wojny galaktycznej Jawowie doprowadzili do używalności kosmoport w niewielkim miasteczku Mos Ila w pobliżu Archonhead. Liczyli, że pomoże im to zachęcić potencjalnych klientów do handlu. Jednakże kilka lat później na Tatooine przybył niewielki oddział wojsk Imperium Sithów, wypędzając z miasteczka Jawów. Następnie w mieście założono imperialny garnizon, a wojsko rozpoczęło eksploracje opuszczonych, podziemnych kompleksów laboratoryjnych Czerki.[1]

Panowanie Imperium

Po czterech tysiącleciach władzę na Tatooine przejęło Imperium Galaktyczne, które do 0 BBY nie posiadało tu jednak znaczących sił wojskowych, a także i potem - niewielkie. Planetą rządził z Bestine imperialny gubernator, a głównym urzędnikiem odpowiedzialnym za sprawy lokalne był prefekt Mos Eisley.

Na Tatooine odbywały się również nielegalne wyścigi ścigaczy w tak zwanej Arenie w Mos Espie. Swoją główną siedzibę miał tu też jeden ze słynniejszych galaktycznych gangsterów, Jabba.

Skywalkerowie

Cade Skywalker na Tatooine.

Tatooine była rodzinnym światem rodu Skywalkerów. To tutaj wychowywał się Anakin Skywalker, który po spotkaniu z Qui-Gon Jinnem został padawanem młodego Jedi, Obi-Wana Kenobiego, a potem rządził wspólnie z Palpatine'em Imperium. Tutaj także dorastał Luke Skywalker, przyszły mistrz Jedi, brat Leii Organy. W 137 ABY na planetę przybył za to potomek Luke'a - Cade.

Ciekawostki

 • Nazwa planety pochodzi od tunezyjskiej miejscowości i regionu Tataouine - pustynne sceny z Gwiezdnych wojen były kręcone właśnie w Tunezji. W pobliżu Tataouine leży także pasmo górskie Jabal Talalit.
 • Planeta została pokazana pierwszy raz w Nowej nadziei, potem pojawiła się kolejno w Powrocie Jedi, Mrocznym widmie, Ataku klonów i Zemście Sithów. Zobaczyć ją też można było wielokrotnie w grach komputerowych.
 • Nazwa planety nigdy nie pada w pierwszej części sagi, a jej prawdziwą nazwę ujawniono dopiero w Imperium kontratakuje.[3]

Przypisy

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.