Morze Wydm (Tatooine)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Old Republic.

Morze Wydm było rozległą pustynią, pokrywającą znaczną część Tatooine.

Charakterystyka

Morze Wydm było niczym innym, jak wielkim pustkowiem pokrytym w całości górami piachu. Morze dzieliło się na trzy części: północne, wschodnie i zachodnie.

W jego północnej części było osadzone miasto Anchorhead. We wschodniej w 3956 BBY była wioska Tuskenów. Natomiast w zachodniej części Morza Wydm było miejscem, które Tuskeni wykorzystywali do hodowania banth. Tam również znajdowała się jaskinia smoka krayt.

Historia

W 3956 BBY pozbawiony pamięci Revan udał się na Tatooine w poszukiwaniu Gwiezdnej Mapy. Po zdobyciu karty łowieckiej mógł opuścić miasto.

Dotarł do enklawy Tuskenów w zachodnim Morzu Wydm, gdzie spotkał wodza. On powiedział mu, że da spokój Jawom i członkom Korporacji Czerka, jeśli ten przyniesie mu skraplacze wilgoci. Tak więc Revan wrócił do miasta, a po zakupieniu towaru dostarczył go wodzowi. Ten dotrzymał obietnicy, a nawet oddał mu swój kij gaffi oraz dał mapę wschodniej części Morza Wydm. Revan więc poszedł do wschodniej części pustyni, a tam spotkał Komada Fortunę - myśliwego, który chciał zabić smoka Krayt. Revan obiecał mu pomóc, więc Komad posłał go, by przyprowadził banthy, żeby mógł zwabić smoka Krayt na miny. Tak więc Revan za pomocą karmy, przyprowadził zwierzęta Komadowi. Smok dał się zwabić, po czym wyszedł z jaskini i po chwili zginął od min, zastawionych wcześniej przez Komada. Teraz Revan mógł bez przeszkód wejść do jaskini, gdzie znalazł szatę mistrza Jedi, fioletowy kryształ, Opilę oraz wiele innych gadżetów, ale przede wszystkim odnalazł Gwiezdną Mapę. Pozbierawszy wszystkie skarby, Revan wyszedł z jaskini, a tam czekał na niego Calo Nord z pomocnikami, wynajęty przez Saula Karatha i Dartha Malaka. Revan walczył i zabił łowcę nagród. Po tym wrócił na swój statek i odleciał z planety.

W 0 BBY Luke Skywalker pojechał do Morza Wydm w poszukiwaniu R2-D2. Znalazł go, ale po tym napadli ich Tuskeni. Jednak przybył tam Obi-Wan Kenobi i uratował. Luke oddał droida Kenobiemu, a po śmierci swoich opiekunów, Luke wraz z Benem odlecieli z planety.

W 3 ABY na planetę przybył Boba Fett z zamrożonym w karbonicie Hanem Solo. Jabba opłacił go, a Hana postawił w swojej posiadłości jako ozdobę. Jednak rok później z pomocą przybyli mu Luke Skywalker, Leia Organa, Lando Calrissian i Chewbacca. Udało im się zabić Jabbę, unieszkodliwić Bobę Fetta i uratować Hana. Po tej potyczce przyjaciele odlecieli z planety.

Źródła