Nowa nadzieja

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy filmu kinowego. Zobacz też: inne produkcje o tym tytule.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gwiezdne wojny - Część IV:
Nowa nadzieja
Tytuł oryginalny: Star Wars: Episode IV A New Hope
Reżyseria: George Lucas
Produkcja: Gary Kurtz
Scenariusz: George Lucas
Wystąpili:
Muzyka: John Williams
Data premiery w USA: 25 maja 1977
Data premiery w Polsce:
  • 30 marca 1979
  • 21 marca 1997 (Edycja specjalna)
Dystrybucja w USA: 20th Century Fox
Czas trwania:
  • 121 minut (wersja oryginalna)
  • 124 minuty (wersja rozszerzona)
Budżet: $11 000 000
Czas w chronologii: 0 BBY
Poprzedni: Zemsta Sithów
Następny: Imperium kontratakuje


Gwiezdne wojny - Część IV: Nowa nadzieja (A New Hope) to pierwszy film kinowy z uniwersum Gwiezdnych wojen i zarazem czwarta część sagi według chronologii. Zadebiutował 25 maja 1977 roku jako Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) - podtytuł dodano przy kolejnym wejściu filmu do kin, w 1981 roku.

Film przedstawia losy młodego Luke'a Skywalkera, który wraz ze starym mistrzem Jedi Benem Kenobim musi uratować księżniczkę Leię z rąk okrutnego Dartha Vadera. Imperator rządzi w galaktyce twardą ręką, wprowadzając w życie swój wieloletni plan - superbroń znaną jako Gwiazda Śmierci.

Napisy początkowe

Wersja polska
Gwiezdne wojny
Część IV
Nowa nadzieja
Nastał czas wojny domowej.
Statki rebeliantów
atakujące z ukrytej bazy,
odniosły pierwsze zwycięstwo w walce
ze złowrogim Imperium Galaktycznym.


Szpiedzy wykradli tajne plany
ostatecznej broni Imperium,
Gwiazdy Śmierci, stacji
kosmicznej o sile rażenia
zdolnej zniszczyć całą planetę.


Ścigana przez agentów Imperium
księżniczka Leia ucieka do domu,
strzegąc wykradzionych planów,
które mogą ocalić jej lud
i przywrócić wolność galaktyce....
Wersja angielska
Star Wars
Episode IV
A New Hope
It is a period of civil
war. rebel spaceships,
striking from a hidden base,
have won their first victory
against the evil Galactic Empire.


During the battle, Rebel spies
managed to steal secret plans
to the Empire's ultimate weapon,
the DEATH STAR, an armored space
station with enough powet to
destroy an entire planet.


Pursued by the Empire's
inister agents, Princess Leia
races home aboard her starship,
custodian of the stolen plans
that can save her people and
restore freedom to the galaxy...

Streszczenie filmu

Akcja filmu rozgrywa się w roku 0 BBY, 32 lata po wydarzeniach z Mrocznego widma.

Gwiezdny Niszczyciel ścigający Tantive IV.

Imperium Galaktyczne, rządzone przez Imperatora i jego prawą rękę Dartha Vadera, trzyma w ryzach całą galaktykę. Przeciwwagą dla Imperium jest Sojusz Rebeliantów, organizacja założona w celu obalenia Palpatine'a oraz przywrócenia ustroju demokratycznego - Republiki.

Lord Sithów poszukuje planów.

Choć bardzo skromne, siły rebeliantów zaczynają odnosić pierwsze zwycięstwa nad Imperium, atakując z ukrytej bazy na leśnym księżycu Yavin IV. Szpiegom Rebelii udaje się także wykraść plany Gwiazdy Śmierci, nowej super potężnej stacji kosmicznej Imperium, zdolnej niszczyć planety. Przechwycenia planów podejmuje się księżniczka Leia z Alderaana. Darth Vader, widząc jak tajemnica superbroni zaczyna wymykać mu się spod kontroli, osobiście rusza w pogoń swoim Gwiezdnym Niszczycielem za statkiem Leii, Tantive IV.

Ben Kenobi naucza Luke'a o Mocy.

Mroczny Lord Sithów dogania koreliańską korwetę Organy nad Tatooine i wkracza na jej pokład, lecz nie odnajduje planów - chwilę wcześniej zostały one ukryte przez księżniczkę w pamięci droida astromechanicznego, R2-D2. R2 wraz ze swym kompanem, droidem protokolarnym C-3PO wystrzeliwują się w kapsule ratunkowej w stronę powierzchni pustynnej planety, by - tak jak poleciła Leia - przekazać jej wiadomość niejakiemu Obi-Wanowi Kenobiemu. Wściekły Vader nakazuje uwięzić księżniczkę w celi na Gwieździe Śmierci.

Hologram księżniczki Leii i narada.

Tymczasem dwa droidy - po kilku perypetiach na pustyni z udziałem Jawów - trafiają w ręce Luke'a Skywalkera, młodzieńca mieszkającego wraz z ciotką i wujem na farmie wodnej. Podczas czyszczenia R2-D2 Luke'owi przez przypadek udaje się odblokować część holograficznej wiadomości Leii dla Kenobiego. Astromech nie chce jednak pokazać jej w całości i wkrótce potem oddala się sam na pustynię w poszukiwaniu Bena. Luke wraz z C-3PO wyruszają na poszukiwania z samego rana, odnajdują R2 i po niebezpiecznej przygodzie z Tuskenami w końcu spotykają Kenobiego. Luke wraz z nim ogląda pełną holowiadomość, w której Leia prosi, aby Obi-Wan dostarczył droida (z ukrytymi planami) na planetę Alderaan i by spotkał się z jej ojcem, Bailem Organą.

Luke nad ciałami ciotki i wuja.

Kenobi namawia Luke'a na wyprawę. Młody Skywalker początkowo uznaje ten pomysł za niedorzeczny, jednak widząc spalone ciała swojego wujostwa, zabitych przez oddział szturmowców Imperium szukający droidów, przyjmuje propozycję starca. Kenobi wyjawia mu, iż wiele lat temu był dobrym przyjacielem jego ojca, rycerza Jedi Anakina Skywalkera, którego zabił Darth Vader. Przekazuje mu też jego stary miecz świetlny oraz wyjaśnia, że istnieje coś takiego jak Moc - pole energii spajające cały wszechświat. Następnie wszyscy kierują się do kosmoportu Mos Eisley, gdzie spotykają Hana Solo i jego drugiego pilota Chewbaccę. Za siedemnaście tysięcy kredytów dwójka przemytników zobowiązuje się zabrać ich na Alderaan swym starym frachtowcem, Millennium Falconem. Po drodze natrafiają na kilka kłopotów ze strony ścigających ich sił Imperium, jednak dzięki doświadczeniu Hana bez problemu odlatują na orbitę planety i wskakują w nadprzestrzeń.

Zniszczenie Alderaanu.

W międzyczasie księżniczka Leia jest torturowana przez Vadera na Gwieździe Śmierci, który pragnie wyciągnąć od niej informacje na temat sekretnego położenia bazy rebeliantów. Jako że tortury (przy pomocy droida IT-O i Mocy) nie dają pożądanych rezultatów, gubernator Tarkin wraz z Lordem Sithów postanawiają zastraszyć Leię mówiąc, iż użyją super lasera Gwiazdy Śmierci na jej rodzinnej planecie Alderaan. Przerażona Leia kłamie, mówiąc że baza znajduje się na Dantooine. Nie powstrzymuje to Tarkina od wydania rozkazu unicestwienia jej pokojowo nastawionej ojczyzny, co jednocześnie jest pierwszym testem skuteczności tej przerażającej broni.

Jedna z potyczek na Gwieździe Śmierci.

Niedługo po tym zdarzeniu Millennium Falcon wyskakuje z nadprzestrzeni w pobliżu współrzędnych Alderaana, wszak natrafia tylko na jego szczątki. Cała czwórka ląduje na Gwieździe Śmierci, która złapała ich statek promieniem ściągającym. Luke'owi, Obi-Wanowi, Hanowi i Chewiemu udaje się ukryć w przemytniczych ładowniach przed pierwszą ekipą szturmowców przeszukujących frachtowiec. Chwilę później zdobywają ich zbroje i w takim przebraniu - po kilku perypetiach - ratują księżniczkę Leię z więziennej celi, gdzie oczekiwała na egzekucję. Kenobi odłączył się wcześniej od grupy i spotkawszy Vadera, rozpoczyna z nim pojedynek na świetlne miecze. Gdy Luke wraz z Leią, Hanem i Chewiem są już w drodze powrotnej do Falcona, Obi-Wan poświęca się, aby mogli bezpiecznie uciec. Vader zabija swojego dawnego mistrza, którego ciało po śmierci znika, gdyż zjednoczył się z Mocą.

Walka na miecze świetlne starych przyjaciół.

Załodze Millennium Falcona udaje się wydostać z Gwiazdy Śmierci i dolecieć do tajnej bazy rebeliantów na Yavinie IV. Nie wiedzą jednak nic o podłożonym na statku urządzeniu naprowadzającym (zamontowanym przez szturmowców jeszcze na stacji kosmicznej), dzięki któremu Imperium poznaje lokalizację placówki. Rebelianci wiedzą już, że nie mają wiele czasu i zaczynają przygotowywać się na nieuchronne starcie.

Myśliwce Rebelii kierują się w stronę Gwiazdy Śmierci.

Dzięki planom stacji, zawartym w pamięci R2-D2, buntownicy poznają jej słaby punkt i układają plan bitwy. Polega on na tym, iż jeden z pilotów myśliwców gwiezdnych musi wystrzelić dwie protonowe torpedy w szyb wentylacyjny, znajdujący się na powierzchni Gwiazdy Śmierci. Celny strzał wywołałby reakcję łańcuchową i w rezultacie zniszczenie stacji. Skywalker wraz z innymi pilotami wylatuje swoim X-wingiem ku Gwieździe Śmierci, która zdążyła już znaleźć się w układzie Yavina. Han Solo natomiast odlatuje swoim Millennium Falconem wraz z nagrodą za uratowanie księżniczki.

Stacja na chwilę przed eksplozją.

Rozpoczyna się bitwa o Yavin, która miała mieć później ogromne znaczenie w historii galaktyki. Rozgrywa się nad powierzchnią Gwiazdy Śmierci i biorą w niej udział 3 eskadry maszyn Rebelii oraz myśliwce TIE Imperium. W pewnym momencie do walki przyłącza się sam Darth Vader w swoim myśliwcu, gdyż turbolasery stacji są zbyt wielkie i powolne, aby trafić małe i zwinne myśliwce Sojuszu. Pierwszej próby wystrzelenia torped w szyb wentylacyjny podejmuje się dowódca eskadry Czerwonych, jednak nie powiodła się, a on sam po chwili ginie. Po wielu kosmicznych pojedynkach na polu bitwy zostaje jedynie Skywalker i kilku innych pilotów.

Wybuch Gwiazdy Śmierci.

Ataku ostatniej szansy podejmują się Biggs Darklighter, Wedge Antilles oraz Luke Skywalker. Pierwszy zostaje zestrzelony przez Vadera, drugiemu, z ciężko uszkodzonym myśliwcem, udaje wykonać odwrót. Gdy Luke przymierza się do strzału w szyb, głos Obi-Wana z zaświatów podpowiada mu, by użył do tego Mocy, a nie wzroku. Skywalker ufa Kenobiemu i wyłącza komputer celowniczy, zdając się na Moc. Niewiele przed oddaniem strzału młody pilot znalazł się na celowniku Vadera, sytuację ratuje jednak Han Solo, który powraca i niszczy dwa myśliwce TIE, myśliwiec Vadera natomiast na dobre oddala się od pola bitwy. Luke oddaje celny strzał, który rozpętuje reakcję łańcuchową. Na kilka sekund przed oddaniem strzału w kierunku księżyca Yavina Gwiazda Śmierci, wraz z Wielkim Moffem Tarkinem na pokładzie, eksploduje.

Uroczysta ceremonia bohaterów.

Luke wraz z Hanem powracają na Yavin IV i zostają powitani gromkimi brawami; chwilę po tym Skywalker prosi mechaników, by zreperowali ciężko uszkodzonego podczas bitwy R2-D2. Niedługo potem w świątyni Massassów, przekształconej na bazę rebeliantów, odbywa się uroczyste odznaczenie Luke'a Skywalkera i Hana Solo (z Chewbaccą u boku) z rąk księżniczki Leii Organy, odznaczenie bohaterów, dzięki którym Sojusz Rebeliantów odniósł tak wielkie i wspaniałe zwycięstwo.

Produkcja filmu

Wstęp

Gdy 25 maja 1977 roku na ekrany kin weszły Gwiezdne wojny, George Lucas szacował zarobki filmu na około 16 milionów dolarów. Tymczasem po ośmiu tygodniach wyświetlania film zarobił 54 miliony, a po okresie pierwszej kinowej dystrybucji – 125 milionów. W ciągu następnych dziesięciu lat cała stara trylogia Gwiezdnych wojen (Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi) zarobiły 1,2 miliarda dolarów na sprzedanych biletach i 2,4 miliarda na książkach, zabawkach, plakatach i innych gadżetach związanych z filmem.

Powstawanie scenariusza

Lucas potrzebował prawie roku do napisania pierwszych 13 stron pierwotnego scenariusza. Jego pierwsze zdanie brzmiało: „To jest historia o Mace Windu, uwielbianym Jedi-bendu z Opuchi, która została nam przekazana przez C. J. Thape, uczonego Padawaan, znającego Jedi”.

Znane wersje

Jedna z pierwszych wersji scenariusza wyglądała następująco: rebeliancka księżniczka, Leia Aquilae, ucieka wraz z bliskimi przed okrutnym władcą, który przejął władzę w Przymierzu i obwołał sam siebie Imperatorem. Księżniczce podczas niebezpiecznej ucieczki asystują generał Luke Skywalker, jeden z ocalałych Jedi, a także jego przyjaciel Annikin Starkiller. W trakcie wędrówki biorą jako zakładników dwóch biurokratów Imperium (pierwowzór C-3PO i R2-D2), a następnie dołącza do nich rebeliancki oddział składający się z 8 chłopców. Udaje im się schronić w polu asteroid, a stamtąd uciekają skradzionym frachtowcem. Docierają na planetę pokrytą dżunglą, tam też zostają schwytani, podobnie jak Leia. Księżniczka zostaje jednak uratowana przez chłopców, których Skywalker wyszkolił w pilotażu „diabelskich myśliwców”. Następnie wdają się w kosmiczną bitwę z Imperium, po czym uciekają. W ostatniej scenie scenariusza księżniczka powraca do swej ojczyzny, gdzie objawia im swoją królewskość oraz nagradza zarówno generała Skywalkera, jak i rebelianckich młodzieńców, a dwaj biurokraci Imperium upijają się, potykając się w ciemności.

Muzyka

Historia

Początkowo reżyser George Lucas zamierzał podłożyć pod swój film muzykę klasyczną, tak jak zrobił to np. Stanley Kubrick w filmie 2001: Odyseja kosmiczna. W tamtych czasach była to powszechna praktyka stosowana przez twórców. Można ją zrozumieć biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach po prostu nie potrzebowano nabywać praw autorskich do danego utworu (gdyż w przypadku wielu wielkich kompozytorów dawno wygasły), a jedynie zamówić jego wykonanie. Jednak w końcu Lucas zdecydował się na Johna Williamsa, który nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu w Londynie, przy pomocy Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Sam Lucas był zachwycony twórcą - jak sam później stwierdził, muzyka była jedynym elementem filmu, który przewyższył jego oczekiwania. Nadała mu ona zupełnie nowy wymiar - wiele osób (podczas próbnych pokazów) zaczęło bardziej poważnie podchodzić do całego projektu po obejrzeniu filmu ze ścieżką dźwiękową, twierdząc, że w tym momencie film miał w sobie coś ze starego Hollywood. Williams przyporządkował każdej postaci osobisty temat muzyczny, który potem powtarzał w wielu wariacjach.

Soundtracki

Istnieją trzy wersje soundtracków do Nowej nadziei: z roku 1994 (w zbiorczym wydaniu soundtracków z oryginalnej trylogii), z roku 1997 (z okazji wejścia do kin edycji specjalnej) i z roku 2004 (z okazji wydania DVD filmów). Zobacz więcej w osobnych artykułach.

Dystrybucja

Dystrybucja domowa

Historia wydań

  • 1992 - Oryginalna wersja filmu, tylko na użytek wypożyczalni video.
  • 1995 - Oryginalna, odrestaurowana wersja filmu.
  • 1997 - Edycja specjalna filmu, w zestawie z Imperium kontratakuje i Powrotem Jedi. Wydana była w dwóch wersjach: srebrnej - panoramicznej i złotej - z rozszerzonym ekranie. W filmie pojawiło się bardzo wiele zmian: dodano scenę z Jabbą, rozszerzono sekwenscję w porcie Mos Eisley.
  • 2000 - Wznowienie Edycji Specjalnej z 1997.
  • 2004 - Kolejna wersja filmu wydana w zestawie z Imperium kontratakuje, Powrotem Jedi i płytą z dodatkami.
  • 2008 - Reedycja wydania z 2004. w zestawie z Imperium kontratakuje i Powrotem Jedi. Zestaw składał się z sześciu płyt DVD - trzech z filmami i trzech z dodatkami.
  • 2011 - Edycja BluRay Nowej nadziei, zawierała wiele zmian. Film został odrestaurowany, dźwięk zremasterowano. Zestaw składał się z dziewięciu płyt, sześciu z filmami, dwóch z dodatkami specjalnymi i jednej z filmami dokumentalnymi.
  • 2015 - Reedycja filmu z 2011 w kolekcjonerskim opakowaniu.

Edycja specjalna

Wydanie Nowej nadziei na VHS nastąpiło 31 stycznia 1997 roku. Zawierało materiał filmowy opatrzony komentarzem twórców.

Wydania DVD

Nowa nadzieja została wydana na DVD dwukrotnie - pierwszy raz w zestawie z Imperium kontratakuje i Powrotem Jedi oraz płytą dodatkową (materiały bonusowe), drugi raz natomiast - również w zestawie z V i VI częścią, z tym, że zarówno w wersji oryginalnej (niezmienionej, z roku 1977) jak i w wersji DVD.

Wydanie pierwsze (2004)

4-dyskowe wydanie zawiera wszystkie trzy klasyczne filmy plus dysk bonusowy z ponad czterema godzinami dodatków odświeżone i poddane obróbce cyfrowej z nową ścieżką dźwiękową 5.1 Surround EX. Dystrybutorem jest Imperial Entertainment Home Video. Premiera - 21 września 2004.

Opis dystrybutora:

Rycerze Jedi zostali wytępieni, a Imperium żelazną ręka sprawuje rządy nad całą galaktyką. Mała grupa Rebeliantów podejmuje walkę kradnąc tajne plany najpotężniejszej broni Imperium – tzw. Gwiazdy Śmierci. Najbardziej zaufany sługa Imperatora – Darth Vader musi odzyskać plany i odnaleźć ukrytą bazę buntowników. Księżniczka Leia – wzięta do niewoli przywódczyni Rebeliantów, wysyła sygnał z wezwaniem pomocy, który zostaje przechwycony przez zwykłego chłopaka z farmy – Luke’a Skywalkera. Wychodząc naprzeciw swemu przeznaczeniu, Luke podejmuje wyzwanie i rusza na ratunek Księżniczce chcąc pomóc Rebeliantom w obaleniu Imperium. W misji pomagają mu niezwykli sojusznicy – mądry Obi-Wan Kenobi, nieco arogancki gwiezdny awanturnik Han Solo i jego lojalny towarzysz Chewbaccą a także dwa droidy R2-D2 i C-3PO.

  • Czas trwania: 135 min.
  • Format obrazu: 16x9 LB - 2.35:1
  • Język: angielski 5.1 EX, angielski 2.0 surround, komentarze: angielski 2.0 surround
  • Napisy: angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, grecki, hebrajski, węgierski, portugalski, islandzki, polski, turecki
  • Dodatki:
    • Dostęp do wybranych scen
    • Komentarze audio twórców i aktorów
    • Dostęp do ekskluzywnych stron (wymagany DVD-ROM)
Wydanie drugie (2006)

Wydanie drugie Nowej nadziei na DVD miało swą premierę 20 listopada 2006. Oprócz płyty z odświeżonym cyfrowo filmem, którego specyfikacje są takie same jak w wersji z 2004 roku, wydanie to ma drugą płytę, na której zamieszczono film w oryginalnej wersji z 1977 roku.

Galeria

Plakaty

Wydania

Wycięte sceny

Jabba

Jabba z Edycji Specjalnej OT
Jabba przy Millenium Falconie w wersji DVD z 2004 r.

Scena z gangsterem Jabbą, czekającym na Hana Solo na lądowisku 94 w Mos Eisley została nakręcona, lecz umarła od razu na stole montażowym. Powodem jej wycięcia był brak czasu, pieniędzy (Lucas prosił studio Fox o dodatkowe pieniądze na tą scenę, jednak spotkał się z odmową) i odpowiedniej technologii, by ożywić Hutta.

Zbliżenie, wersja 2004.

Jednak widzowie mogli obejrzeć tę scenę, gdy Oryginalną Trylogię wypuszczono z powrotem do kin w wersji specjalnej w roku 1997. Wtedy też aktor grający Jabbę został zastąpiony komputerowym modelem stworzenia. W kolejnej wersji OT (wersja DVD z roku 2004) Jabba został trochę zmieniony, aby jego wygląd bardziej pasował do tego znanego z Mrocznego widma i Powrotu Jedi.

Nagrody

  • 1997: Peter Mayhew (II) MTV Movie Award za osiągnięcia życia
  • 1979: (nominacja) BAFTA najlepszy film
  • 1979: (nominacja) BAFTA najlepszy montaż
  • 1979: John Williams (I) BAFTA najlepsza muzyka
  • 1979: BAFTA najlepszy dźwięk
  • 1978: Roger Christian (I) Oscar najlepsza scenografia
  • 1978: Oscar najlepsze efekty specjalne
  • 1978: Oscar najlepszy montaż
  • 1978: George Lucas (nominacja) Oscar najlepszy reżyser
  • 1978: John Williams (I) Oscar najlepsza muzyka
  • 1978: (nominacja) Oscar najlepszy film
  • 1978: Alec Guinness (nominacja) Oscar najlepszy aktor drugoplanowy
  • 1978: George Lucas (nominacja) Oscar najlepszy scenariusz oryginalny
  • 1978: Mark Hamill (I) Saturn najlepszy aktor
  • 1978: Carrie Fisher Saturn najlepsza aktorka
  • 1978: George Lucas Saturn najlepszy reżyser
  • 1978: John Williams (I) Saturn najlepsza muzyka
  • 1978: Saturn najlepszy film
  • 1978: Saturn najlepsze efekty specjalne
  • 1978: Alec Guinness Saturn najlepszy aktor drugoplanowy
  • 1978: George Lucas Saturn najlepszy scenariusz
  • 1978: John Williams (I) Złoty Glob najlepsza muzyka
  • 1978: George Lucas (nominacja) Złoty Glob najlepszy reżyser
  • 1978: (nominacja) Złoty Glob najlepszy dramat
  • 1978: Alec Guinness (nominacja) Złoty Glob najlepszy aktor drugoplanowy
  • 1978: John Williams (I) Grammy najlepsza muzyka
  • 1978: John Mollo Oscar najlepsze kostiumy
  • 1978: Oscar najlepszy dźwięk
  • 1978: Złoty Ekran
  • 1978: John Mollo Saturn najlepsze kostiumy
  • 1978: Rick Baker (I) Saturn najlepsza charakteryzacja

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Obsada

Luke Skywalker Mark Hamill
Han Solo Harrison Ford
Księżniczka Leia Organa Carrie Fisher
Wielki moff Tarkin Peter Cushing
Ben (Obi-Wan) Kenobi Alec Guinness
Chewbacca Peter Mayhew
Darth Vader David Prowse
R2-D2 Kenny Baker
C-3PO Anthony Daniels
Głos Dartha Vadera James Earl Jones
Wujek Owen Phil Brown
Ciotka Beru Shelagh Fraser
Szef Jawów Jack Purvis
Generał Dodonna Alex McCrindle
Generał Willard Eddie Byrne
Dowódca Czerwonych Drewe Hemley
Czerwony Dwa (Wedge) Denis Lawson
Czerwony Trzy (Biggs) Garrick Hagon
Czerwony Cztery (John "D") Jack Klaff
Czerwony Sześć (Porkins) William Hootkins
Dowódca Złotych Angus MacInnes
Złoty Dwa Jeremy Sinden
Złoty Pięć Graham Ashley
Generał Tagge Don Henderson
Admirał Motti Richard LeParmentier
Komandor Bast Leslie Schofield

Wersja polska

W roku 2011 Nowa Nadzieja została wydana na Blue Ray z polskim dubbingiem.

Opracowanie wersji polskiej: SDI MEDIA POLSKA
Reżyseria: Agnieszka Zwolińska
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Adaptacja: Olga Rojewska
Udział wzięli:

oraz Waldemar Barwiński,
Piotr Bąk,
Andrzej Chudy,
Jarosław Boberek - Oficer Imperium,
Adam Krylik,
Rafał Kaczmarczuk i
Marek Włodarczyk

Ekipa filmowa

Scenariusz i reżyseria George Lucas
Producent Gary Kurtz
Producent wykonawczy George Lucas
Zdjęcia Gilbert Taylor
Scenografia Roger Christian
Montaż Richard Chew, Paul Hirsch, Marcia Lucas, T.M. Christopher, George Lucas
Dźwięk Ben Burtt
Kostiumy John Mollo
Muzyka John Williams

Adaptacja powieściowa

Zobacz główny artykuł: Nowa nadzieja (adaptacja powieściowa).

Adaptacja książkowa została wydana na sześć miesięcy przed premierą filmu i opierała się na wczesnej wersji scenariusza. Chociaż na okładce widnieje nazwisko George'a Lucasa, prawdziwym autorem - czy raczej ghost-writerem - był Alan Dean Foster. Istnieje także kilka różnic pomiędzy powieścią, a filmem.

W Polsce adaptacja książkowa Nowej nadziei ukazała się aż w trzech wersjach - jako klubówka, nakładem wydawnictwa InterArt i nakładem Amberu.

Adaptacja radiowa

Zobacz główny artykuł: Gwiezdne wojny (adaptacja radiowa).

Radiowa adaptacja Nowej nadziei została wyprodukowana i wyemitowana przez amerykańskie National Public Radio w 1981 roku. Scenariusz został stworzony przez pisarza science-fiction Briana Daleya, który jakiś czas później napisał także serię książek o przygodach Hana Solo.

Niewykorzystane sceny i materiały dodatkowe

  • Tosche Station Tatooine; Luke naprawia skraplacze wilgoci. Nagle zauważa dziwne błyski na niebie. Podnosi lornetkę i ogląda przez nią te światła. Chłopak biegnie do śmigacza i udaje się do stacji Tosche. Wchodzi do budynku i spotyka Biggsa Darklightera. Skywalker wraz z przyjacielem oglądają błyski na niebie. Luke dochodzi do wniosku, że to bitwa kosmiczna między Rebelią, a Imperium, jednak przyjaciel stwierdza, że to niemożliwe. Po chwili rozmowy Biggs wyznaje, że wyjeżdża i nie ma zamiaru wracać na pustynną planetę, gdyż ma szansę dołączyć do Rebelii. Darklighter namawia Luke'a, żeby wyleciał z nim, jednak Skywalker stwierdza, że nie może tego zrobić. Następnie żegnają się i Biggs odchodzi.
  • Old Woman on Tatooine - Tatooine; Starsza kobieta idzie przez pustynię. Odwraca się i spogląda chwilkę przez ramię.
  • Aunt Beru's blue milk - Tatooine; Beru Lars przygotowuje posiłek. Przekłada warzywa w wiaderku. Następnie podchodzi do automatu i nalewa niebieski płyn do pojemnika. Następnie wychodzi z kuchni.
  • The search for R2-D2 - Tatooine; Luke Skywalker i C-3PO lecą śmigaczem przez pustynię w poszukiwaniu R2-D2. Pojazd traci zasilanie, Luke odwraca się i naprawia awarię. Po chwili rozmowy Skywalker zauważa sygnał R2 na radarze.
  • Cantina Rough Cut - Kantyna w Mos Eisley; Alternatywna scena wejścia Skywalkera i C-3PO do kantyny na Tatooine. Luke podchodzi do baru i prosi o napój. Następują zbliżenia na kolejne postacie znajdujące się w pomieszczeniu. Han Solo flirtuje z kobietą. Mężczyzna podsłuchuję rozmowę Bena Kenobiego z Luke'em, Hanem i Chewbaccą, a następnie zawiadamia szturmowców Imperium. Ben i Skywalker uciekają. Solo zaboja Greedo.
  • Stormtrooper search - Tatooine; Szturmowcy przeszukują pomieszczenia w Mos Eisley.
      • Darth Vader Widens the Search - Gwiazda Śmierci; Oficer Imperium zawiadamia Dartha Vadera, że port Mos Eisley i przestrzeń powietrzna wokół Tatooine zostały zamknięte, oraz że rozpoczyna się operacja poszukiwawcza planów stacji bojowej. Mężczyzna stwierdza, że to tylko kwestia czasu, gdy droidy zostaną przechwycone.
  • Alternate Biggs and Luke Reunion - Yavin IV; Alternatywna, rozszerzona scena rozmowy Luke'a i Biggsa.

Ciekawostki

  • Pierwotny tytuł pierwszej części sagi miał brzmieć Przygody Luke'a Starkillera, Epizod I, Gwiezdne wojny[1]
  • Od pierwszego szkicu Nowej nadziei do wejścia filmu na ekrany kin minęło siedem lat.
  • W latach 70. XX wieku było powszechne to, że film zaczynał się od napisów prezentujących nazwiska gwiazd w nim występujących. Pierwsze Gwiezdne wojny zaczęły się jednak od innych napisów - wprowadzających w fabułę, co było w tamtych czasach niespotykane.
  • George Lucas planował użyć jako ilustracji filmu muzyki klasycznej, tak jak Kubrick w Odysei kosmicznej, ale Spielberg poznał Lucasa z Johnem Williamsem.
  • Początkowo Han Solo nie miał być człowiekiem. Potem miał być czarny. Przesłuchano kilku aktorów do tej roli, w tym Billego Dee Williamsa, ale ostatecznie Hana Solo zagrał Harrison Ford.
  • Kurt Russell, Nick Nolte, Christopher Walken, Jack Nicholson, Al Pacino, Chevy Chase, Steve Martin, Bill Murray i Perry King byli przesłuchiwaniu w związku z rolą Hana Solo.
  • Wydanie Epizodu IV planowano na gwiazdkę 1976, ale głównie efekty specjalne spowodowały przekroczenie terminu o 5 miesięcy. Obawiano się, że premiera w maju zagrozi zarobkom filmu.
  • "Nie ma staników w kosmosie" - mówiła Carrie Fisher po tym, jak nie pozwolono jej pod strojem Lei nosić bielizny. Zamiast tego użyto taśmy klejącej do podtrzymania pewnych części ciała aktorki[2].
  • W scenie końcowej - wręczenia medali - tłum rebeliantów, poza statystami, tworzą kartonowe sylwetki ludzi, zwłaszcza na brzegach kadru. Zostało to poprawione w wersjach DVD, ale w starej wersji - jest nadal widoczne.
  • Kiedy Millennium Falcon wykonuje pierwszy skok w hiperprzestrzeń, w kokpicie widać wiszące kostki. W późniejszych scenach ich nie ma, bo zaginęły (inna wersja ciekawostki: zostały ukradzione).
  • W pierwotnej scenie ataku na Gwiazdę Śmierci Luke podchodzi drugi raz do odpalenia torped w kierunku otworu wentylacyjnego Gwiazdy Śmierci. W finalnej wersji filmu te dwie sceny zostały połączone w jedną, ale jedna linijka dialogowa wskazuje na zmianę: They're coming much faster this time.
  • W 1977 w weekend otwarcia Gwiezdne wojny zarobiły ponad 1,5 miliona dolarów, będąc wyświetlane w 40 kinach. W 1997 w weekend zarobiły ponad 36 milionów, będąc wyświetlane w 2 tysiącach kin.
  • Pierwsza wersja "żółtych napisów" pokazana w 1977 roku nie miała ani napisu "Epizod IV", ani "A New Hope" - gdyż wtedy nie było wiadomo, czy będą następne części. Podtytuł dodano w 1981 roku przed ponownym wypuszczeniem do kin Gwiezdnych wojen, a pod nowym tytułem film po raz pierwszy wyemitowano 10 kwietnia tego roku[3]. Nie ma żadnego wydania VHS, Betamax ani laserdisk bez tych podtytułów. Dopiero bonusowy dysk do wydania DVD z 2006 zawiera wersję Nowej nadziei, za "starymi" napisami. W Polsce kopię kinową bez podtytułów, na taśmie 35 milimetrów, posiada Filmoteka Narodowa i jest to jedna z nielicznych takich kopii na świecie.
  • W 1976 aktorzy wcielający się w szturmowców szukających droidów na pustyni dostali pensję 8500 tunezyjskich dolarów za dzień zdjęciowy, czyli około 6,50 dolara amerykańskiego. Po uwzględnieniu inflacji było by to dzisiaj około 25 dolarów.
  • Szkielet smoka krayt, koło którego przechodził C-3PO po zdjęciach nie został zabrany. Ekipa filmująca w 2001 roku Atak klonów odwiedziła to miejsce i szkielet dalej leżał tam, gdzie go zostawiono 25 lat wcześniej.
  • Mark Hamill ma szwedzkich przodków. Hayden Christiansen, który w Nowej trylogii zagrał ojca Luke'a Skywalkera, także ma szwedzkich przodków. Podobnie było z Carrie Fisher. Ona z kolei ma korzenie żydowskie, tak jak Natalie Portman.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Nowej nadziei.


Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]
Nowa nadzieja
[Pokaż/Ukryj]