Aqualishanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Aqualishanie
Planeta macierzysta: Ando
Język: Aqualishański
Wzrost: 170-200 cm
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry:
  • Czarna
  • Brązowa
Cechy charakterystyczne: Duże, wystające zęby
Aqualishanie byli humaniodalnymi istotami wywodzącymi się z planety Ando. W całej galaktyce uważani byli za gatunek agresywny, a jego przedstawiciele byli utożsamiani wyłącznie z najemnikami, łowcami nagród lub piratami.

Charakterystyka

Istniały trzy podgatunki Aqualishan: Aqualanie, Ualaqanie oraz Quaranie. Podgatunki można było łatwo rozróżnić porównując ich ręce i oczy. Aqualanie posiadali upłetwione dłonie, podczas gdy Ualaqanie i Quaranie posiadali chwytne palce (Quaranie pięć, a Ualaqanie trzy, za to wyjątkowo grube). Ualaqanie charakteryzowali się dodatkowo dwiema parami oczu. Quaranie i Ualaqanie, mimo że stanowili zaledwie dziesięć procent społeczności, byli bieglejsi w technice dzięki swojej odmiennej budowie. Jednak te dwa podgatunki były spotykane niemal wyłącznie na swojej rodzinnej planecie. Natomiast Aqualanie dość często opuszczali Ando, aby zostać, najczęściej, bandytami. Wszystkie trzy podgatunki mówiły w tym samym języku. Mimo to nie były do siebie nastawione przyjaźnie i każdy z nich uważał się za wyższy od pozostałych.

Historia

Tarcia między poszczególnymi podgatunkami Aqualishan doprowadziły w końcu do wojny domowej. Konflikt został zapoczątkowany przez Aqualan, którzy obwiniali swoich krewnych o pogorszenie się połowów ryb. Wojna zakończyła się wraz z przybyciem na Ando kolonistów z Korelii oraz Duro. Wówczas Aqualishanie zjednoczyli się przeciwko "najeźdźcom" oraz poznali sposób na opuszczenie planety. Siły Aqualishan szły naprzód wszczynając serię krwawych wojen z pobliskimi światami. Gdy jednak zostali pokonani - głównie z powodu gorszego uzbrojenia - ich armie zostały rozwiązane, a oni sami dołączyli do Republiki. Mimo to agresja na zawsze stała się ich wizytówką.

Do 95 BBY, Aqualishanie skolonizowali 15 światów Zewnętrznych Rubieży, tworząc z nich Wolną Kolonię Andoan. Podczas wojen klonów senator, Po Nudo przyłączył się do Separatystów, jednak samo Andoan, reprezentowane przez senatora Gorothina Vaggera, pozostało lojalne Republice. W czasie wojen klonów na Jedi szkolił się aqualishański padawan, Windo Nend, który zginął podczas bitwy o Jabiim.

Za rządów Imperium Galaktycznego, Ando zostało przejęte przez nowy reżim. Aby kontrolować agresywną naturę Aqualishan zesłano tam wiele oddziałów szturmowców. Mieli oni pozwolenie na niszczenie wszelkich dóbr naturalnych. Aqualishanie oczywiście, byli temu przeciwni, ale nie byli też zainteresowani przystąpieniem do Sojuszu Rebeliantów. W roku 9 ABY, Ando dołączyło do Nowej Republiki, co spowodowało atak wielkiego admirała Thrawna na Ukio.

Podczas inwazji Yuuzhan Vongów, mistrz wojenny, Tsavong Lah, zaoferował Aqualishanom, że oszczędzi ich jeżeli zniszczą wszystkie droidy na Ando i zabiją jednego Jedi. Wówczas Aqualishanie zabili Dorska 82.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Aqualishan.
Zobacz przedstawicieli
rasy Aqualishan.