Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Tsavong Lah

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Tsavong Lah.jpg
Tsavong Lah
Data i miejsce śmierci: 28 ABY
Miejsce pochodzenia: Statek wojenny domeny Lah
Rasa: Yuuzhan Vongowie
Wzrost: 196 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Tsavong Lah to przedstawiciel rasy Yuuzhan Vongów. Pochodził z domeny Lah, z której wywodziło się wielu mistrzów wojennych. Sam zajął pozycję, którą opuścił jego ojciec Czulkang Lah (24 ABY), a wodzami armii mianował swoich braci. Do tytuły tego doszedł dzięki wielu deformacjom, bliznom, oraz składaniu bogom ofiar z własnego ciała. Swoją pozycję zawdzięcza również geniuszowi wojennemu. Gdy został najwyższym czcicielem Yun-Yammki wszczepiono mu pancerz, z łusek, które rosły przez aż 6 miesięcy podczas których Tsavong musiał znosić okropny ból.

Początki inwazji

Gdy Yuuzhanie najechali galaktykę Tsavong pozostawił dowództwo Shedao Shaiowi i Nomowi Anorowi. Przewidział upadek tego pierwszego, lecz mimo tego dowództwo przejął dopiero po prawie roku inwazji, przed bitwą o Duro. Bitwą o Duro z pomocą Noma Anora pokierował osobiście. Zszedł nawet na powierzchnię planety, gdzie skazał Leię Organę Solo na śmierć. Ceremonię egzekucji przerwał Jacen Solo. Korzystając z potęgi Mocy, poroztrącał Yuuzhańskich strażników, i omal nie zabił samego mistrza wojennego. W tym starciu Tsavong stracił nogę, którą dwa miesiące później zastąpił nogą vua’sa, legendarnego mistrza wojennego.

Czystka Jedi wg Tsavonga Laha

Tuż po wygranej bitwie o Duro wydał rozkaz łapania Jedi. Sporządzono nawet specjalną listę osób, za które Tsavong nie tylko obiecał nagrody, ale również obiecał zakończenie wojny. Specjalnym priorytetem na tej liście oznaczył Jacena Solo. Sam po powierzeniu dowództwa nad akcją na Yag’Dhul swojemu bratu rozpoczął poszukiwanie Jacena. Odnalazł go nawet, ale w porwaniu go przeszkodził mu Han Solo.

Dalsza część inwazji

Gdy inwazja ponownie ruszyła Tsavong zatroszczył się o potomstwo, a następnie oddal bogom własne ramie. I wprawdzie może dzięki jego ofierze, a może dzięki zwykłej przewadze floty Yuuzhan Coruscant zostało zdobyte, ale implant, który miał zostać wszczepiony w miejsce uciętego ramienia nie przyjął się, co mogło oznaczać, że wkrótce Tsavong zostałby zdegradowany do kasty zhańbionych. Tuż po ucięciu jego ramienia otrzymał dobrą wiadomość od Noma Anora, poszukiwany przez niego Jacen Solo został złapany. Nie udało im się jednak schwytać jego siostry – Jainy. Ponieważ sam nie mógł się tym zająć w pogoń za nią Tsavong wysłał swojego syna Khalee Laha, i kapłana Harrara. Jego ręka została uratowana przez Nen Yim, a zdrajca, który zaraził ramię został pożarty przez rancory. Brał udział w przemianie Jacena Solo na Yuuzhan'tar. Został zabity podczas walki z Jainą Solo na księżycu Ebaq - Ebaq IX.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!