Trzeci miecz świetlny Obi-Wana Kenobiego

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Trzeci miecz świetlny
Obi-Wana Kenobiego
Skonstruowany 22 BBY
Specyfikacja techniczna
Typ Pojedynczy
Kolor klingi Niebieski
Kryształ skupiający Kyber
Historia i wykorzystanie
Twórca Obi-Wan Kenobi
Właściciele Obi-Wan KenobiTrzeci miecz świetlny Obi-Wana Kenobiego to broń świetlna, którą Obi-Wan Kenobi skonstruował w roku 22 BBY, podczas wojen klonów, po tym jak utracił poprzedni miecz.

Historia

W roku 22 BBY Kenobi został schwytany na Geonosis przez Separatystów. W wyniku tego wydarzenia stracił swój drugi miecz. Po bitwie o Geonosis musiał skonstruować kolejny. Używał go przez całe wojny klonów, w tym między innymi podczas bitew o Christophsis i o Ryloth, a także podczas walk z Maulem.

Gdy w 19 BBY został wydany rozkaz 66, a Anakin Skywalker przeszedł na ciemną stronę, Obi-Wan ruszył na Mustafar, by powstrzymać byłego padawana. Użył wtedy tego miecza podczas pojedynku na wulkanicznej planecie. Odciął Anakinowi lewą rękę i obie nogi. Następnie udał się na Tatooine, by strzec Luke'a Skywalkera, syna Anakina. Zabrał tam ze sobą swój miecz.

W roku 2 BBY użył broni do zabicia Maula, który po wielu trudach odnalazł jego kryjówkę.[1]

W 0 BBY, gdy wybuchła galaktyczna wojna domowa, do Kenobiego została wysłana wiadomość od Leii Organy, siostry Luke'a, z prośbą o pomoc. Obi-Wan wraz z młodym Skywalkerem, C-3PO i R2-D2 postanowili udać się na Alderaan, by dostarczyć Bailowi Organie plany Gwiazdy Śmierci. By znaleźć transport, udali się do kantyny Chalmuna w Mos Eisley. Tam doszło do sprzeczki Luke'a z Corneliusem Evazanem i Pondą Babą. Kenobi uruchomił swój miecz i ochronił młodzieńca, odcinając rękę Babie. Ostatecznie udało im się znaleźć transport w postaci Millennium Falcona. Udali się na Alderaan, jednak na miejscu okazało się, że został on zniszczony przez Gwiazdę Śmierci, a ich statek został ściągnięty na ową stację bojową. Tam doszło do ponownego spotkania Obi-Wana z Darthem Vaderem. Kenobi użył swego miecza świetlnego w walce z byłym uczniem. Widząc Luke'a przy wejściu na pokład Falcona, Obi-Wan opuścił swoją broń i dał się zabić Vaderowi, by stać się duchem Mocy.

Charakterystyka

Jako kryształ skupiający w mieczu świetlnym, użyty został kyber. Ostrze broni, tak jak w poprzednich mieczach zbudowanych przez Obi-Wana, miało kolor niebieski.

Przypisy

Źródła