Mos Eisley

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mos Eisley
Data konstrukcji: 85 BBY
Lokalizacja: Tatooine
Funkcja: Miasto
Ważne miejsca: Kantyna Chalmuna


Mos Eisley to miasto usytuowane na piaszczystej planecie Tatooine.

Jest to największy na planecie port kosmiczny. Mos Eisley zostało założone 85 lat przed bitwą o Yavin.[1] Początkowo kosmoport został zbudowany przez uchodźców z Rodii, jako alternatywa dla portu w Anchorhead. Rzeczywiście, w krótkim czasie Mos Eisley okazało się tańsze i stopniowo Anchorhead tracił na znaczeniu. Po spadku znaczenia wyścigów podracerów, nieoficjalną stolicą Tatooine stała się właśnie Mos Eisley (wcześniej była to Mos Espa).

W czasie trwania galaktycznej wojny domowej, gangster Jabba wykorzystywał Mos Eisley jako swego rodzaju "bazę". Należało by jeszcze dodać, że ów Hutt swą rezydencję usytuował niedaleko tego kosmoportu.

Mimo, tego, że Tatooine położona jest daleko od jądra galaktyki, to Mos Eisley stało się (zapewne w dużej mierze dzięki Jabbie) swego rodzaju centrum handlu Zewnętrznych Rubieży. Dzięki temu też, w krótkim czasie populacja tego miasta znacznie wzrosła, poprzez napływ różnych "businessmanów".

Całe miasto zostało podzielone na dwie "dzielnice". Nowa, bardziej przyjazna dla przybyłych i bogatsza, oraz stara, na którą składały się slumsy rozmieszczone wokół wraku statku "Dowager Queen".

W tym mieście Obi-Wan Kenobi i Luke Skywalker rozpoczęli poszukiwania pilota, który bez zadawania zbędnych pytań zgodziłby się przewieźć dwoje ludzi i dwa droidy. Ben i Luke trafili do Kantyny, która była jedną z najczęściej odwiedzanych spelunek w porcie.

Przypisy

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.