Szturmowiec

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Parszywa Zgraja.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: pododawać przypisy, podział specjalizacji na podtypy.

Szturmowiec Imperium Galaktycznego.

Szturmowcy byli podstawowymi jednostkami piechoty Imperium Galaktycznego. Po dołączeniu do tej formacji imiona żołnierzy zastępowano numerami porządkowymi. Szkolenie kadetów odbywało się w wielu akademiach rozrzuconych po całej galaktyce, między innymi na Arkanis czy Lothalu. Garnizony piechoty znajdowały się w bazach oraz na pokładach gwiezdnych niszczycieli‎.

Historia

Początki

Po przeobrażeniu Republiki w Imperium początkowo rolę szturmowców spełniały klony, gdy jednak odsłużyły swoje, imperator postanowił odesłać je do cywila i nie zamawiać kolejnej partii, lecz wcielić do szeregów szturmowców zwykłych ludzi.

Pierwsze bunty przeciwko Imperium

Szturmowców używano do bezwzględnego tłumienia wszelkich buntów przeciwko władzy Palpatine'a, między innymi w 14 BBY powstania Twi'leków na Ryloth zgrupowanych wokół Ruchu Wolny Ryloth Chama Syndulli. Gdy w 5 BBY zaczęły się formować rebelianckie komórki to właśnie szturmowcom przypadły walki przeciw formującym się grupom buntowników, między innymi tą z Lothalu. Największą bitwą stoczoną przez szturmowców w tym okresie była potyczka na planecie Garel.

Galaktyczna wojna domowa

Gdy rebelianckie bunty przerodziły się w galaktyczną wojnę domową, szturmowców wysyłano na rozmaite planety przeciwko zorganizowanym jednostkom piechoty Sojuszu Rebeliantów takim jak Kompania Zmierzch. Jednostki szturmowców jako podstawowa formacja piechoty Imperium brali udział w największych bitwach wojny, między innymi o Hoth, o Sullust, o Endor czy też podczas ostatniej bitwy o Jakku. Imperialni przegrali galaktyczną wojnę domową i w wyniku podpisanej na Coruscant Ugody Galaktycznej musiało zaprzestać szkolenia szturmowców.

Spadkobiercy

Niedobitki Imperium wycofały się w Nieznane Regiony, gdzie założyły Najwyższy Porządek pod przywództwem Snoke'a. Nowa organizacja miała czerpać z tradycji Imperium i przywrócić jego dni chwały. W związku z tym Najwyższy Porządek zaczął szkolić własne legiony szturmowców z nowym programem szkoleniowym.[1]

Szkolenie

Kadeci na szturmowców byli w większości ludźmi, którzy zgłosili się samodzielnie lub trafili do szeregów Imperium z poboru. Po rozpoczęciu szkolenia imiona rekrutów zastępowano oznaczeniami numerowymi. Kadetom na szturmowców wpajano całkowitą i bezgraniczną lojalność wobec Imperium i warunkowano ich tak, by pozbyli się indywidualizmu i empatii. Brutalnie i fanatycznie wykonywali rozkazy bez względu na skutki. Szkolono ich tak, by zostawiali rannych towarzyszy na śmierć i atakowali wroga nie licząc się z jego siłami. Akademiom imperialnym brakowało jednak spójnych standardów, co prowadziło do rozbieżności w wyszkoleniu poszczególnych grup szturmowców. Głównym założeniem w tych formacjach była liczebność żołnierzy, przez co kompletnie nie liczono się z losem poszczególnych jednostek na polu bitwy i bezdusznie ich traktowano jedynie jako pozycję w wojskowych statystykach. Z powodu oznaczeń liczbowych szturmowcy sprawiali wrażenie anonimowych, a to sprawiało, że brakowało im poczucia odpowiedzialności. Niektórzy ze szturmowców mogli awansować na pilotów myśliwców.[2]

Specjalizacje

Szturmowiec uderzeniowy.

Szturmowców dostosowywano do warunków w jakich przychodziło im walczyć. Istniały następujące formacje piechoty Imperium:

Uzbrojenie

Broń szturmowców zależała od ich specjalizacji. Do uzbrojenia piechoty Imperium należały:

Pancerz

Szturmowcy nosili białe pancerze na wzór zbroi republikańskich klonów. Wyjątek stanowili szturmowcy cienia,[4] czystki[5], śmierci[6], czołgowi i lawy którzy mieli czarne zbroje, oraz karmazynowi odziani w czerwony pancerz. Większość pancerzy była dopasowana do ludzkich ciał, ale istniały również modele dla innych ras. Zbroje szturmowców zapewniały bezpieczeństwo w nieprzyjaznych warunkach. Silny strzał blasterowy mógł bez problemu przebić zbroję, ale ta chroniła szturmowca przed strzałem niebezpośrednim. Hełmy wyposażono w filtry uzdatniające atmosferę. Podczas operacji w przestrzeni kosmicznej lub w obecności silnych toksyn imperialni żołnierze nosili plecaki z zaawansowanym systemem podtrzymywania życia.[2]

Wyposażenie

Szturmowców wyposażono w pasy z ekwipunkiem. Nosili komunikatory, makrolornetki i linki z kotwiczkami. Podczas misji polowych mieli do dyspozycji dodatkową amunicję i zestawy ułatwiające przetrwanie, a plecaki zawierały systemy łączności, wyrzutnie pocisków lub wyposażenie blasterów. Przy pasie z tyłu zwykle mieli detonatory termiczne.[2]

Ciekawostki

  • Rebelianci często nazywali szturmowców garnkami, a w późniejszym okresie wiadrogłowymi.
  • Według statystyk, tylko 77% strzałów szturmowców trafiało do celu.[3]

Przypisy

Źródła