Mroczny szturmowiec

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Dawn of Rebellion.

Mroczny szturmowiec
Typ Droid bojowy
Kolor sensorów Czerwone
Uzbrojenie Zależne od modelu
Wyposażenie Zależne od modelu
PrzynależnośćMroczny szturmowiec (inaczej Szturmowiec Trzeciej Generacji)[1] był elitarnym rodzajem imperialnych droidów bojowych, używanym przez w trakcie galaktycznej wojny domowej. W 9 ABY z trzeciej generacji szturmowców korzystał również moff Gideon do zdobycia Grogu - dziecka z zielonoskórej rasy.

Historia

Mroczni szturmowcy byli używani przez Imperium w trakcie galaktycznej wojny domowej. Dziewięć lat po bitwie o Yavin moff Gideon, polujący na dziecko czułe na Moc stworzył oddziały mrocznych szturmowców. Gdy wytropił na Tythonie Dina Djarina - Mandalorianina chroniącego cel - wysłał oddział czterech żołnierzy aby pochwyciły Grogu. Ci zeszli na powierzchnię i pochwycili dziecko w ruinach świątyni Jedi, po czym wrócili na pokład lekkiego krążownika typu Arquitens, po czym ten skoczył w nadprzestrzeń. Jakiś czas później krążownik zaatakowany został przez Djarina oraz jego sprzymierzeńców - Carę Dune, Fennec Shand, Bo-Katan Kryze oraz Koskę Reeves, chcących odbić dziecko. Mroczni szturmowcy zostali więc aktywowani do walki, jednak opuszczenie ładowni uniemożliwił im Din. Jeden z droidów zdołał jednak przejść na korytarz i zaatakował Mandalorianina. Ten początkowo przegrywał, jednak udało mu się pokonać przeciwnika za pomocą włóczni z beskaru. Resztę droidów bojowych wyrzucił on w próżnię, otwierając właz do ładowni. Udało im się jednak wrócić na pokład statku, za pomocą wbudowanych silników odrzutowych, po czym ruszyli na mostek, na którym przebywali przeciwnicy. Prawie udało im się tam dostać, jednak wtedy na pokładzie okrętu zjawił się rycerz Jedi Luke Skywalker, który zaczął przedzierać się przez oddziały robotów i wybił je wszystkie.

Wyposażenie

Droidy wyposażone były w karabiny blasterowe oraz silniki odrzutowe w dolnych kończynach.

Poza światem Gwiezdnych wojen

  • Mroczny szturmowiec po raz pierwszy pojawił się w grze mobilnej Commander, a później w serialu aktorskim The Mandalorian.

Przypisy

Źródła