Mroczny szturmowiec/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Projekt: Mroczny szturmowiec
Stwórca Rom Mohc
Uzbrojenie Zależne od modelu
Wyposażenie Zależne od modelu
Przynależność Imperium GalaktyczneMroczni szturmowcy byli eksperymentalnym rodzajem droidów bojowych, zaprojektowanym przez generała Roma Mohca na wzór szturmowców.

Historia

Mroczni szturmowcy powstali za sprawą generała Roma Mohca, który miał obsesje na punkcie indywidualnej walki żołnierzy. Jego projekt był wyrazem sprzeciwu wobec budowy Gwiazdy Śmierci. Jednak dopiero po jej zniszczeniu otrzymał zezwolenie na budowę prototypów.

Pierwszą eksperymentalną partię stworzono na pokładzie Arc Hammer. Chrzest bojowy miał miejsce na Talau, gdzie oddziały mrocznych szturmowców, bez strat własnych, przyczyniały się do masakry Rebeliantów i zmiecenia ich bazy z powierzchni ziemi. Akcja ta była podstawą do dalszej, tym razem już masowej, produkcji.

Kres projektu stanowiło zniszczenie przez Kyle'a Katarna Arc Hammer. Po tej klęsce zawiedziony Imperator Palpatine nie wyraził zgody na dalsze kontynuowanie prac nad mrocznymi szturmowcami.

Fazy

Projekt przewidywał budowę trzech rodzajów droidów przeznaczonych do różnych działań bojowych. Każdego cechowała inna budowa i odmienne uzbrojenie.

Faza 0

Projekt mrocznych szturmowców w rzeczywistości rozpoczął się od fazy 0, która opierała się na zmienianiu weteranów wojen klonów w cyborgi, zamieniając 70% ich ciała na bioniczne implanty przy użyciu tej samej technologii, której użyto do odbudowy ciała lorda Vadera. Byli oni wyposażeni w miotacze elektryczne i pistolety komandoskie do zwalczania piechoty oraz detonatory termiczne do likwidacji celów opancerzonych. Przy użyciu plecaków odrzutowych mogli błyskawicznie "przeskakiwać" z jednego miejsca na drugie, ale nie byli w stanie zawisnąć w powietrzu, jak to robiły doborowe oddziały żołnierzy-klonów w czasie wojny z Separatystami. Ostatecznie faza 0 została zakończona ze względu na wprowadzanie do służby zwykłych poborowych, co było spowodowane przyspieszonym starzeniem się klonów.

Pogromcy

Do projektu mrocznych szturmowców należeli również Pogromcy, czyli prototypowe, dwumetrowe droidy bojowe przystosowane specjalnie do zabijania Jedi. Ich pancerze były zbudowane z rafinowanej rudy kortosis, która była odporna na ataki mieczem świetlnym i były wzorowane na pancerzu Dartha Vadera. Ich podstawowym uzbrojeniem były ostrza plazmowe, zdolne do rozcinania nawet durastalowych grodzi, a także zamontowane na prawym ramieniu trójprowadnicowe wyrzutnie pocisków samonaprowadzających krótkiego zasięgu, zdolne powalić Jedi, aby Pogromca miał czas się do niego zbliżyć. Pogromcy byli także odporni na działanie takich zdolności Jedi jak chwyt czy pchnięcie Mocą, ze względu na zamontowane w butach magnesy utrzymujące szturmowca na niemal każdym podłożu. Jego jedynymi słabościami była powolność oraz duża podatność na błyskawice Mocy, którymi łatwo mógł zostać obezwładniony.

Faza I

Porównanie kolejnych faz.
 • Stosunkowo niewielki android o prymitywnej budowie.
 • Lekkie opancerzenie.
 • Przeznaczony wyłącznie do walki wręcz.
 • Uzbrojony w ostry i twardy wibromiecz wykonany z phriku (stopu metali wydobywanych na księżycach układu Gromas), oraz tarczę chroniącą przed strzałami z blasterów.

Faza II

 • Normalny droid bojowy.
 • Większy i cięższy, zaopatrzony w dodatkowe, opancerzone płyty.
 • Wyposażony w plecak odrzutowy zwiększający jego mobilność.
 • Uzbrojony w działko plazmowe oraz wyrzutnię rakiet dalekiego zasięgu.

Faza III

 • Zaprojektowany jako ostateczny niszczyciel. Wzorowany na samym lordzie Vaderze.
 • Zaopatrzony w całą wiązkę wyrzutni rakiet poszukujących, które były niezbyt szybkie, ale po nakierowaniu na zarejestrowany wcześniej ślad cieplny, bez problemu przebijały każdy pancerz osobisty.
 • Zdolny do samodzielnego działania, ale też dostosowany do sterowania od wewnątrz przez żywego człowieka.
 • Prawdopodobnie powstał tylko jeden egzemplarz tego modelu.

Ciekawostki

 • Projekt był ściśle tajny. Informacje z nim związane podwójnie kodowano, a inżynierowie biorący w nim udział musieli przysiąc absolutne milczenie. Każdy z kręgu niewtajemniczonych zetknięcie z nim przypłacał życiem. Wyjątek stanowił Kyle Katarn.
 • Sam Darth Vader był entuzjastycznie nastawiony do tego projektu.
 • Po upadku Imperium, projektanci z Balmorran Arms nielegalnie skopiowali projekt mrocznego szturmowca w swoich modelach droidow SD-4 i SD-5.
 • W grze Empire at War: Forces of Corruption, okręt Roma Mohca, Arc Hammer, umożliwiał produkcję mrocznych szturmowców na planecie, na orbicie której się znajduje.
 • W grze Battlefront II po stronie Imperium można grać mrocznym szturmowcem fazy 0. Jest on wyposażony w karabin elektryczny, pistolet blasterowy i granaty.

Źródła