Błyskawica Mocy/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Hrabia Dooku używa błyskawic Mocy.

Błyskawice Mocy były stosowane zwykle przez użytkowników ciemnej strony. Były to silne wyładowania energii w formie piorunów, którymi Sithowie lub mroczni Jedi razili swoich przeciwników.

Błyskawice Mocy karmiły się gniewem i innymi negatywnymi emocjami osoby, która je wytwarzała. Istniał jednak specyficzny wariant tej manifestacji, zwany szmaragdową błyskawicą, który mógł być stosowany przez Jedi, czerpiących energię z silnego poczucia sprawiedliwości i jej przywrócenia. Ponieważ jednak w Zakonie Jedi uznano, że przekroczyć granicę między jednym a drugim jest niezwykle łatwo, technika ta uznana była za zakazaną.[1]

Skutki działania

Obrażenia zadawane przez błyskawice były dość zróżnicowane. Na przykład Anakin Skywalker, w pojedynku z hrabią Dooku, który użył przeciw niemu tej mocy, na jakiś czas stracił przytomność. Luke Skywalker natomiast odzyskał przytomność już chwilę po tym, gdy imperator przestał go razić błyskawicami na pokładzie Gwiazdy Śmierci. Innym przykładem był Darth Vader. Został on porażony tymi błyskawicami, gdy zabijał Palpatine'a. Obrażenia były tak mocne, że uszkodziły aparaturę podtrzymującą życie Mrocznego Lorda, co spowodowało jego śmierć. Natomiast błyskawice używane przez Siostrę Nocy Silri wysysały życie jej ofiarom. Wyjątkową formę błyskawicy potrafił wygenerować Revan, który podczas walki z Darth Nyriss, wchłonął potęgę jej ataku, a następnie odpowiedział znacznie przez siebie wzmocnioną błyskawicą, która zmieniła ciało lady Sithów w popiół.[2]

Przed wyładowaniami energetycznymi można było się bronić: mogły być powstrzymane lub odchylone przez ostrze miecza świetlnego lub wręcz wchłonięte przy użyciu Mocy (co wymagało wielkich umiejętności) i następnie przetworzone na cios telekinetyczny. Tego ostatniego był w stanie dokonać m.in. mistrz Yoda, Luke Skywalker, jak również Galen Marek.

Czerwona błyskawica Mocy

Syn używający czerwonych błyskawic.

Innym rodzajem błyskawicy Mocy była czerwona błyskawica. Była to moc rzadko spotykana i używana przez zwolenników ciemnej strony. Prócz koloru, niczym nie różniła się od standardowej błyskawicy. Używał jej Syn, jeden z Władców Mocy.

Pomarańczowa błyskawica Mocy

Następnym rodzajem błyskawicy jest pomarańczowa błyskawica. Została opracowana przez mistrza Plo Koona.[źródło?]

Przypisy

Źródła