Duchy Mortis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Duchy Mortis
Tytuł oryginalny: Ghosts of Mortis
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 17
Scenariusz: Christian Taylor
Reżyseria: Steward Lee
Data premiery w USA: 11 lutego 2011
Data premiery w Polsce: 2 czerwca 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 20 BBY
Poprzedni: Ołtarz Mortis
Następny: Cytadela


Duchy Mortis (Ghosts of Mortis) to sześćdziesiąty pierwszy odcinek serialu Wojny klonów i zarazem siedemnasty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie sześćdziesiątym drugim odcinkiem serialu. Został wyemitowany w USA 11 lutego 2011 na antenie Cartoon Network. W Polsce zadebiutował 2 czerwca tego samego roku.

Opis

Oryginalny

"The Jedi remain stranded on Mortis, and the Son aligned with the dark side of the Force renews his efforts to convert Anakin as the Jedi prepare for a decisive confrontation."

Polski

"Jedi nadal są pozostawieni sami sobie na Mortis, a Syn, wraz z ciemną stroną Mocy, ponawia swoje wysiłki mające na celu przeciągnięcie Anakina na swoją stronę w chwili, gdy rycerze szykują się do ostatecznej konfrontacji."

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Ghosts of Mortis
Stranded! 
Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker 
and his Padawan Ahsoka Tano 
are caught in the middle of a 
treacherous battle between good 
and evil. 

The scales now tip toward the 
dark side. Our three warriors 
must guard against attack as 
they plan their escape. A great 
weight has been placed on Anakin's 
shoulders, for it is now that 
he must face who he really is....
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Duchy Mortis
Bohaterowiew tarapatach!  Obi-Wan Kenobi, 
Anakin Skywalker i jego padawanka 
Ahsoka Tano dostali się w sam
środek zdradzieckiej bitwy pomiędzy
dobrem a złem.

Szala przechyla się na korzyść
ciemnej strony. Troje naszych
wojowników musi przygotować
się na atak gdy planują ucieczkę.
Na ramiona Anakina położono
wielkie brzemię, ponieważ to 
teraz musi stanąć z tym, kim
naprawdę jest... 

"He who seeks to control fate shall never find peace."[1]

Duch Qui-Gon Jinna.

Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker czekają na zewnątrz swojego promu. Starszy Jedi chwali młodzieńca za jego ostatni czyn, czyli uratowanie padawanki. Skywalker ma jednak wątpliwości czy dobrze robi, planując odlot z Mortis, ponieważ Syn zaczyna poddawać się ciemnej stronie Mocy. Ahsoka Tano, która zajmuje się statkiem, przekazuje im złe wieści: maszyna wymaga licznych napraw i nie jest pewne czy po nich nadal będzie sprawna. Obi-Wan chce podjąć to ryzyko. Anakin dosiada śmigacza i oznajmia towarzyszowi, że chce zobaczyć się z Ojcem i otrzymać jego pozwolenie na odlot, a także porozmawiać o Synu. Mimo protestów Kenobiego, rycerz odjeżdża. Ojciec odwiedza martwą Córkę w jej grobowcu i kładzie jej na pierś sztylet. Władca Mocy przeprasza ją za swoje czyny i zakrywa płytę grobu. Na zewnątrz starzec spotyka się z Anakinem, który wyznaje, że nie odleciał z powodu zepsutego statku. Ojciec ostrzega go, by nie zwlekał z naprawami, ponieważ Syn może wykorzystać okręt i opuścić planetę. Decyduje się również zabić swoje dziecko, dla dobra galaktyki. Młodzieniec ostrzega go, że to zadanie może przerastać jego siły, lecz Władca odrzuca pomoc, twierdząc, że Moc zadecyduje. Wskazuje Anakinowi położone niedaleko miejsce, mówiąc, żeby poszedł tam i zapytał, a uzyska odpowiedzi.

Skywalker udaje się we wskazane miejsce i dostrzega tam ducha Qui-Gon Jinna, który pyta go, czy wierzy w to, że jest Wybrańcem. Rycerz nie umie odpowiedzieć na to pytanie, a mistrz zapewnia go, że wierzy w to, że młodzieniec przywróci równowagę Mocy. Skywalker pyta czy powinien odlecieć, czy też zostać i zabić Syna, a Jinn mówi, że istnieje jeszcze trzecie wyjście. Opowiada mu o pobliskim miejscu, które jest silne ciemną stroną i każe młodzieńcowi tam pójść. Na statku Obi-Wan budzi odpoczywającą Ahsokę i sugeruje jej, by zaczęła pracować. Mężczyzna wychodzi na zewnątrz i dostrzega Ojca, którego próbuje wypytać o miejsce pobytu Skywalkera. Po chwili nacisku ze strony mistrza Władca wyznaje, że rycerz udał się do studni ciemnej strony.

Wizja Skywalkera, przedstawiająca tajemniczego Imperatora.

Anakin dociera do studni, gdzie wita go Syn. Władca Mocy zapewnia go, że nie muszą być wrogami, lecz Jedi zarzuca mu morderstwo siostry i oznajmia, że ma zamiar go powstrzymać. Przy promie Kenobi próbuje wypytać Ojca w jaki sposób dostać się do studni, lecz starzec ostrzega go, by nie interweniował w tę sprawę. Mimo tego, mężczyzna każe Togrutance pilnować statku, a sam udaje się na poszukiwania byłego ucznia. W studni Syn zabiera Mocą miecz świetlny Anakina i mówi mu, że ma dla niego prezent: wizję przyszłości. Młodzieniec z przerażeniem zaczyna dostrzegać obrazy: postać w ciemnej szacie, młodziki uciekające przed jego ciosami, Padmé błagającą, by przestał ją dusić, Obi-Wana nazywającego go bratem, wybuchającą planetę oraz postać w czarnej zbroi. Przerażony mężczyzna pyta Syna czy rzeczywiście zrobi wszystkie te rzeczy. Władca odpowiada twierdząco, lecz mówi mu, że wcale nie musi tak być. Proponuje mu przyłączenie się do siebie i wspólne zabicie Imperatora, co przyniesie galaktyce pokój.

Ahsoka pracuje przy promie i udaje jej się uruchomić komunikator, lecz nie otrzymuje odpowiedzi. Kenobi dociera do studni, gdzie spotyka Anakina, zmienionego pod wpływem ciemnej strony. Rycerz wrzuca pojazd byłego mistrza do lawy i przeprasza go, mówiąc, że nastąpiła zmiana planu. Syn atakuje Obi-Wana za pomocą błyskawicy. Skywalker mówi, iż dostrzegł, że to Jedi stoją na drodze pokoju i odlatuje na śmigaczu. Władca Mocy oznajmia Kenobiemu, że młodzieniec należy teraz do niego, po czym zmienia się w gargulca i opuszcza studnię. Kenobi kontaktuje się z Tano i przekazuje jej wieści; ostrzega, by nie walczyła z mistrzem, tylko uszkodziła statek, aby Władca Mocy nie mógł uciec z Mortis. Dziewczyna zabiera jeden z komponentów maszyny i wymyka się w chwili, gdy na miejsce przybywa Skywalker. Po pewnym czasie dociera do studni, gdzie dostrzega Obi-Wana wdrapującego się po stromej ścianie. Padawanka zabiera go na ukradziony śmigacz i przekazuje część do statku.

Anakin skarży się Synowi, że nie jest w stanie nawiązać kontaktu z pokładu promu. Władca Mocy wyjaśnia mu, że Ojciec wciąż sprawuje władzę nad tym wymiarem, a Jedi dodaje, że jego były mistrz prawdopodobnie się do niego przyłączy. Syn mówi, że zna sposób na pokonanie ich; każe mu czekać przy maszynie, a sam przemienia się w gargulca. Do młodzieńca podchodzi Ojciec, a ten opowiada mu co zobaczył w swojej przyszłości. Starzec tłumaczy mu, że nic nie jest ustalone z góry, a przyszłość da się bardzo łatwo zmienić. Stwierdza, że w celu zachowania równowagi mężczyzna powinien zapomnieć o tej wizji. Władca dotyka palcami jego czoła, przez co Skywalker traci przytomność. Syn dociera do mogiły siostry, gdzie odkrywa kamień grobowy. Wyznaje na głos, że Córka była jedyną osobą, którą naprawdę kochał i zabiera sztylet leżący na jej piersi.

Anakin przywraca równowagę na Mortis.

Skywalker budzi się w klasztorze Ojca i nie pamięta poprzednich wydarzeń. Władca Mocy tłumaczy mu, że Syn złamał prawa czasu i pokazał młodzieńcowi coś, czego nie powinien był oglądać. Na miejsce przybywają Obi-Wan i Ahsoka, którzy wypytują o stan zdrowia Anakina. Ten stwierdza, że czuje się już dobrze i musi powstrzymać Syna. Ojciec ostrzega go, że będzie miał tylko jedną szansę. Jego słowa przerywa przybycie drugiego Władcy Mocy. Starzec ponownie prosi go, by nie odlatywał, lecz Syn mówi, że pozostawanie na Mortis nie jest jego przeznaczeniem. Mimo próśb rodzica, nadal nie chce ustąpić, wobec czego Skywalker rusza do ataku na niego. Władca z łatwością odbija ciosy jego miecza, a następnie odrzuca Mocą wszystkich zgromadzonych Jedi. Ojciec przywołuje do siebie sztylet wiszący na pasie swojego dziecka, co wywołuje śmiech Syna, który nie wierzy, że rodzic zdoła podnieść na niego rękę. Ojciec wbija sobie ostrze w pierś, ku rozpaczy drugiego Władcy Mocy. Starzec tłumaczy mu, że są połączeni i przez ten akt odebrał mu potęgę. Syn rozpaczliwie prosi go, by nie umierał, a Ojciec przytula go i mówi, że zawsze wierzył w obecne w nim dobro. W tym samym czasie Anakin podchodzi ich od tyłu i wbija miecz w plecy Syna. Władca dostrzega, że rodzic go zdradził i umiera. Konający Ojciec mówi rycerzowi Jedi, że poznał prawdę: młodzieniec jest Wybrańcem, ponieważ przywrócił równowagę na Mortis i uda mu się to zrobić w galaktyce, jeśli będzie się trzymał ścieżki, którą podąża. Starzec odchodzi, a jego ciało znika. Kryształ znajdujący się nad klasztorem spada i rozbija się, powodując rozbłysk oślepiającego światła. Jedi budzą się w promie, gdzie wywołuje ich Rex. Klon twierdzi, że stracili kontakt jedynie na chwilę, a Skywalker odpowiada, że kapitan nie uwierzyłby, gdyby usłyszał ich opowieść.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Przypisy

  1. "Ten, który chce kontrolować los, nigdy nie odnajdzie pokoju."

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Duchy Mortis.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars