Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Warkoczyk padawana

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin Skywalker z tradycyjnym warkoczykiem padawana.

Warkoczyk padawana to rodzaj fryzury symbolizujący status padawana w Zakonie Jedi w czasach starej Republiki i jej upadku.

Odmiany

Warkoczyk nosili przedstawiciele ras posiadających włosy rosnące na głowie lub futro. Zazwyczaj miał on prostą formę, choć zdarzały się wymyślniejsze; można było na przykład robić kilka splotów lub ozdabiać go za pomocą koralików. Zaplatano go za prawym lub lewym uchem, a resztę włosów należało przyciąć na krótko. Rasy nie posiadające włosów używały przeważnie zamiennika złożonego z koralików.

Rasy, które nie posiadały włosów, mogły albo użyć zamiennika, albo nie nosić nic. Do substytutów należały między innymi zwykłe lub splecione tkaniny zawinięte wokół nadgarstka, szyi, uszu lub rogów. Padawani rasy Iktotchi często nosili metalowe bransolety założone na rogu, Sluissi robili tatuaże na lewym policzku, Swokes Swokeseanie wszczepiali medalion na czole, a Togrutanie stosowali zawieszki z korali, na przykład silka.

Tradycje

Ceremonia pasowania na rycerza Jedi, połączona z obcięciem warkoczyka.

Padawan był zobowiązany do noszenia warkoczyka lub jego substytutu do czasu osiągnięcia statusu rycerza Jedi. Tradycyjnym elementem pasowania było przyłożenie miecza do obu ramion ucznia, a następnie obcięcie warkoczyka, który potem oddawano właścicielowi. Warkoczyk można było również stracić w inny sposób: w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w celu ukrycia się przed wrogiem, padawan mógł sam go obciąć, jak zrobił to Zayne Carrick podczas ucieczki przed swoimi mistrzami. Jeśli osoba zostawała wydalona z Zakonu, jej warkoczyk mógł być odcięty przez strażnika świątyni.

Ciekawostki

Źródła

Różne typy warkoczyków, zebrane przez Grievousa w jego zamku.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!